[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Overflow box acvariu marin  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
dddxz
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2021 22:41:13
Messages: 11
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare!
As dori sa intreb daca are cineva idee de unde as putea gasi, sau cu cine as putea lua legatura pentru un overflow box facut custom. Ma intereseaza pentru un bazin marin de 600 l net (sump 200l). doresc custom pt ca spatiul dintre spatele acvariului si perete e de doar 6 cm. Vreau sa il fac cu Bean Animal, dar nu vreau sa gauresc peretele acvariului. Acvariul e in functiune si nu il pot muta. Am incercat sa iau legatura cu kirucd , pt ca am vazut ca el a facut asa ceva, dar nu am reusit
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu prea-mi inspira incredere varianta fara gaurire, mai ales la 600 + 200 L.

Eu mi-am gaurit doua acvarii golite, dar un alt coleg de forum si-a gaurit un acvariu golind doar o parte din apa.. daca nu vrei sa-l gauresti pt ca este in functiune, eu zic ca o varianta rapida de golire partiala plus gaurire pe pozitie (DIY, fara vreun ajutor profesionist) ar merita sa fie luata in calcul..

Gaurit pe lateral + un overflow box, intern, ar fi o idee.

https://www.amazon.com/Eshopps-Eclipse-Overflow-Box-Large/dp/B01I5VV57C

MSI Reef
dddxz
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2021 22:41:13
Messages: 11
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc de sugestie! Asta e problema mea, ca nu eram sigur daca pot da gauri in acvariu cu apa in el. Ma gandeam sa nu apara vibratii, rezonante in apa ,etc si sa ma trezesc cu vreo crapatura. Daca merge, o sa iau in calcul varianta cu 3 gauri pt Bean Animal.
dddxz
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2021 22:41:13
Messages: 11
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

ce fel de carota ai folosit pt gaurire?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am gaurit si eu ceva acvarii. Am folosit prima oara o carota diamantata luata din BauHaus - Austria, apoi una din Dedeman, cam asa: https://www.dedeman.ro/bucuresti3/carota-diamantata-pentru-placi-ceramice-bosch-2609256c87-35-mm/p/1038153
Trebuie sa ai in vedere niste lucruri:

1 - sa folosesti un ghidaj pentru carota, ceva de genul asta: https://www.hornbach.ro/shop/Ghidaj-pentru-carote-Wolfcraft-5-10-mm-cu-racire-cu-apa-si-ventuze-de-fixare/7638046/produs.html
2 - sa tragi un furtun pana la locul gauririi ca sa racesti in permanenta carota.
3 - sa nu te grabesti, turatie mica la bormasina (cu filetanta makita cu acumulator nu am reusit, am folosit o bormasina mica. atentie sa nu fie pe modul "ciocan")
4 - lipesti pe spatele geamului (unde vine gaura) o banda de scoci de hartie, ajuta cand strapungi sa nu se aschieze

Atentie, ghidajul din link nu e bun, e prea mic. E doar in scop informativ, sa stii despre ce vorbesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2021 10:55:14


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dddxz wrote:Salutare!
As dori sa intreb daca are cineva idee de unde as putea gasi, sau cu cine as putea lua legatura pentru un overflow box facut custom. Ma intereseaza pentru un bazin marin de 600 l net (sump 200l). doresc custom pt ca spatiul dintre spatele acvariului si perete e de doar 6 cm. Vreau sa il fac cu Bean Animal, dar nu vreau sa gauresc peretele acvariului. Acvariul e in functiune si nu il pot muta. Am incercat sa iau legatura cu kirucd , pt ca am vazut ca el a facut asa ceva, dar nu am reusit

Servus!

- Iti recomand sa dai gauri in peretele acvariului... se poate si nu sunt niciun fel de probleme.
- Pentru ca ai spatiu mic intre perete si bazin, solutia este sa faci cutia de overflow in interiorul acvariului.
- Poti face un overflowbox pe toata lungimea acvariului, ca sa ai si o buna skimmare de suprafata.
- Daca vei avea cutia interna lunga cat acvariul, atunci o poti face mai ingusta si o sa arate bine.

Ceva de genul asta.
[Thumb - back-wide_500x375.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dddxz
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2021 22:41:13
Messages: 11
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ok. Am carota si aveam si ghidajul pt carota de la wolfcraft, daca nu il gasesc stiu de unde pot sa cumpar, am vazut ca erau si mai mari. Cu racirea gaurii o sa fie mai greu, pt ca nu stiu cum sa fac sa nu curga apa de racire in acvariu.
dddxz
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2021 22:41:13
Messages: 11
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

koala wrote:
Servus!

- Iti recomand sa dai gauri in peretele acvariului... se poate si nu sunt niciun fel de probleme.
- Pentru ca ai spatiu mic intre perete si bazin, solutia este sa faci cutia de overflow in interiorul acvariului.
- Poti face un overflowbox pe toata lungimea acvariului, ca sa ai si o buna skimmare de suprafata.
- Daca vei avea cutia interna lunga cat acvariul, atunci o poti face mai ingusta si o sa arate bine.

Ceva de genul asta.


Acvariul e de 2 m lungime. Sa fac boxul pe toata lungimea? Acril sau sticla? ce recomanzi?
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dddxz wrote:Ok. Am carota si aveam si ghidajul pt carota de la wolfcraft, daca nu il gasesc stiu de unde pot sa cumpar, am vazut ca erau si mai mari. Cu racirea gaurii o sa fie mai greu, pt ca nu stiu cum sa fac sa nu curga apa de racire in acvariu.


Sfaturile de mai sus sunt foarte exacte, spun cam tot

Nu mai stiu exact din care magazin de bricolaj am luat carota dar este la fel cu ce prezinta Dan.

Cu racirea, gaura o vei da din exterior spre interior, deci nu curge nimic in bazin, apa curge pe margine, iei un prosop si captezi apa pe masura ce se prelinge, dupa ce a racit carota. Nu-i nevoie sa pui foarte multa apa, mai degraba mai putina mai des.

MSI Reef
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La bazinele mici 180 L si 120 L pe care le-am gaurit, am facut cutie interna din plexi negru, am dat telefon la oamenii astia https://www.lasercutbucuresti.ro/gravare-taiere-laser-plexiglass-placi-acrilice/ ) si le-am spus ce vreau eu, de n mm grosime, cum as vrea sa arate ( modelul meu era cu trei laterale si se punea in bazin, in colt, deci avea deja doua laterale

Oamenii au fost super de treaba si le-au si lipit intre ele, ca apoi sa le mai aplic eu cate o banda de silicon pe interior pt etanseitate.

La bazinul mare, overflowul este din sticla, il vad mai trainic din sticla avand in vedere volumul mare.

MSI Reef
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Bagi in carota o bucata de burete imbibat cu apa si ai rezolvat cu racirea

Mama prostilor e mereu gravida!
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Vorbesc din proprie experienta, am dat 3 gaurion acvariu jumate plin:
1 - carota are burete interior
2- folose?te ?ablon de placaj pt gauri
3- pentru r?cire am folosit o sticla de 2 litri cu gaura în dop
4 - mult? r?bdare, nu apas? pe bormasina

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
dddxz
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2021 22:41:13
Messages: 11
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc tare mult de informatii. Sapt viitoare imi propun sa fac operatiunea. Va trebui sa gauresc din interior pt ca vreau sa am conductele in spatele acvariului unde sunt mai putin vizibile (spre perete).
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Dac? dai din interior în exterior, zeama de sticla va ajunge în apa, recomand sa dai gaura din exterior în interior

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai putin vizibile inseamna si mai putin accesibile.

Sistemul de tevi va fi imbinat din mai multe elemente (fiecare imbinare este un punct in plus pe unde pot aparea pori si scurgeri, in special imbinarile cu filet de la robineti), trebuie sa iei in calcul mai multe situatii, cum se strang piesele cu filet, ai loc sa le invarti, depine si cum lipesti elementele, ca in caz de nevoie sa le poti demonta pt inlocuire sau reparatii? (mai multe imbinari cu Olandez vs lipire clasica - ideal partea verticala a tevilor trebuie sa fie usor separabila de tevile "orizontale" ca sa o poti invarti in spatele acvariului.)

Trebuie sa ai in vedere ca in flanse coturile la 90, pe care le vei pune, trebuie imbinate cu filet (deci insurubate pe pozitii si apoi lipite, tu ai 6 cm ziceai, cam putin).

Propunerea mea initiala cu un overflow de genul "eclipse", pe lateral, are avantajul ca in interior vei avea o cutie slim si doua gauri in sticla, iar caseta externa este de asemenea destul de slim si iti permite mai mult acces la cutie pentru curatenie, reglaj, reparatii - nici estetica nu-i rea, daca tevile sunt imbinate "curat" ii dau un aspect interesant

Pune un proiect aici, ce doresti sa faci in continuare, cu ce piese, ce cote, etc. si te putem ajuta cu observatii si sfaturi aplicate - spun asta din experienta, ca sunt mici detalii ce scapa si le vei vedea exact cu avariul gaurit si eventual cu piesa in mana cu lipici pe ea .. sau mai rau, dupa ce ai efectuat lipirea

MSI Reef
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti recomand sa prinzi pe interior (unde va iesi carota) o bucata de lemn prinsa de geam cu doua menghine de tamplarie (ca astea https://www.hornbach.ro/shop/Menghine-de-mana-Meister-150x50-mm-2-bucati/5168233/produs.html). Ajuta si banda de hartie lipita. Altfel vor exista ciupituri la marginea sticlei... Poti lipi si pe exterior banda de hartie. Te ajuta la marcaje si vei vedea mai bine daca ai pozitionat carota perpendicular.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com