[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Discusi 450l  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Salutare,

am sa sar direct la subiect.

Acvariu: Juwel Rio 450l
Lumina: HeliaLux Spectrum 1500+ HeliaLux SmartControl
Filtrul extern: Aquael Ultramax 2000 plin cu Eheim Substrat pro (10l)
Filtrul intern al acvariului: Eheim Substrat pro(5l), inele ceramice si spartura de lava.
Incalzitor venit la pachet cu acvariul 300w la care am adaugat un Aqua Medic T Controller setat pe 28°C
Nisip alb aproximativ 50 kg
Cateva plante easy care sa reziste la temp ridicate.

Pesti:
11 discusi dimensiuni de 5-6,5 cm
Alenquer: 2
Kobalt-blau: 3
Blue Diamond I: 3
Marlboro Red: 3

Schimb de apa saptamanal intre 20-70% in functie chef ,apa direct de la robinet, trece printr-un cartus de carbon si reglata sa aibe aproximativ 28°C

30 Tetra cardinali
5 Corydoras sterbai
5 Otto
3 SAE
Creveti Amano 15, nu am mai vazut urma de crevete, ori mancati ori se ascund foarte bine.
Mancarea
Stendker GoodHeart(cea clasica, Spirulina si Colors) de 3xzi a cate 1-1,5 cuburi.
Daca am omis ceva am sa revin cu completari.

image

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2021 21:27:47

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Foarte fain acvariul, imi plac primele poze cu lumina rece.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Clasic, aranjat cu mult bun gust, elegant.
Imi place mult!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Frumusete prin simplitate

De ce sunt 3 termometre?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Frumusete prin simplitate

De ce sunt 3 termometre?


Psihopat, le testam, acum am Aqua Medic t controller

Multumesc frumos tuturor, am dileme mari daca sa bag Co2... plantele sufera ein cauza temperaturii, dar CO2 si discusi poate rezulta un dezastru
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cel mai elementar lucru: discusii sub 12 cm nu se tin/ cresc in bazin cu substrat! Nu au imunitatea suficient dezvoltata ca sa faca fata la microorganismele(si ouale lor) ce traiesc si se dezvolta acolo si nu , nu vei putea niciodata sa aspiri suficient. Asta nu inseamna ca neaparat ai sa-i pierzi pe toti pot supravietui dar ca adulti nu vor fi discusi ci ceva alungit, slabit(triscusi, rachete etc.) departe de cum ar trebui sa fie dupa cum le e denumirea. Alta chestie de abc-ul discusilor: schimburile de apa zilnice cel putin pana la 8-10 luni de minim 40%: aspirare dupa fiecare masa a resturilor=e de lucru cu ei daca vrei sa ai discusi reusiti si mari(18-20+cm) cei sub sunt fusheriti. In rest hrana de calitate(daca poti evita inima de vita mixtura, in loc congelate marine si altele, artemia hrana de baza-ultima mancare pe zi) si variata-exclus larve rosii=constipatie=bloat sau dropsy, igiena, temperatura

PS. Trebuie sa iei in calcul 50l/discus, in nici un caz nu mai ai loc acolo de alti pesti asta daca vrei sa-i cresti frumos, daca doar asa dupa ureche cu las ca merge si asa sau "eu redescopar coada la cireasa" atunci spor


This message was edited 2 times. Last update was at 26/01/2021 15:30:42

[Email]
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Absolut adevarat ce spune Ocean !
Sunt notiuni elementare... Fara respectarea conditiilor enumerate mai sus, eu cred nu doar ca nu vor creste frumos, dar dau scris ca vor pieri in câteva luni.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Foarte frumos, aerisit.
Succes cu el.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

ocean wrote:Cel mai elementar lucru:...


Posibil sa ai dreptate referitor la substrat privind dezvoltarea lor, am sa merg pe ideea ca orice lege e degeaba daca nu o incalca nimeni.
De exemplu, Marlboro Red,am fost constient de la inceput ca o sa fie "pistruiat", acest lucru nu ma deranjeaza deloc.
Acesti discusi au fost crescuti cu apa de la robinet.

Water Chemistry and Water Quality Data
Discus fish caught in the wild prefer water, which closely resembles the water of the Amazon,
their original habitat. Amazon water is very soft (general hardness: GH 0 – 3, carbonate
hardness: KH 0 – 3, very low pH value: pH 4 – 6) and very low conductivity (100 – 400 µs).
Our discus fish, however, have been accustomed to harder water (tap water) for many breeding
generations. The water chemistry data in our hatchery is: general hardness: GH 15, carbonate
hardness KH 8, pH value 7, conductivity 800 µs, water temperature 29° – 30° C / 84-86°F.
For our discus fish, the key water parameters have the following tolerances: GH 0 – 30, KH 0 –
25, pH value 4.0 – 8.3, electrical conductivity 150 – 1200 µs. Tolerance for short-term water
temperature changes: 25° – 34 ° C / 77 - 93°F.

Tura asta am sa merg pe mana celui de la care i-am cumparat, daca am sa ma frig... o sa am un motiv in plus sa scriu aici.
Mersi de sfaturi si accept orice critica, sper sa fie constructiva.

@ionionut cand incepi sa dai scris ca vor muri in cateva luni? Cateva luni insemnand cam cat? De exemplu ei pot trai si 180 luni.
Nu o lua ca pe o rautate, doar ca, m-am uitat pe profilul tau si nu am vazut nimic legat de discusi.

Seara faina va doresc!
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Water Chemistry and Water Quality Data
Discus fish caught in the wild prefer water, which closely resembles the water of the Amazon,
their original habitat. Amazon water is very soft (general hardness: GH 0 – 3, carbonate
hardness: KH 0 – 3, very low pH value: pH 4 – 6) and very low conductivity (100 – 400 µs).
Our discus fish, however, have been accustomed to harder water (tap water) for many breeding
generations. The water chemistry data in our hatchery is: general hardness: GH 15, carbonate
hardness KH 8, pH value 7, conductivity 800 µs, water temperature 29° – 30° C / 84-86°F.
For our discus fish, the key water parameters have the following tolerances: GH 0 – 30, KH 0 –
25, pH value 4.0 – 8.3, electrical conductivity 150 – 1200 µs. Tolerance for short-term water
temperature changes: 25° – 34 ° C / 77 - 93°F.


Chestiunea nu e ce apa vine in acvariu (se obisnuiesc cu ea), chestiunea e se intâmpla in interiorul acvariului.
Bacterii si microorganisme inofensive pentru alti pesti sunt agenti patogeni letali pentru puii de discus.

ionionut cand incepi sa dai scris ca vor muri in cateva luni? Cateva luni insemnand cam cat? De exemplu ei pot trai si 180 luni.
Nu o lua ca pe o rautate, doar ca, m-am uitat pe profilul tau si nu am vazut nimic legat de discusi.


,,Câteva luni" a fost ca sa nu zic explicit doua. Nu folosesti acvariu steril... Nu faci schimburi zilnice...
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2250
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salutare!
Acvariul este frumos, dar sunt de acord total cu Ocean(Gelu)...si stiu ce inseamna discusi pui in acvariu plantat si cu substrat...nu vor iesi ce trebuie. O sa vezi pe propria ta experienta.

Pe lang discusi as lasa doar cativa corydoras sterbai sa manance ce ramane de la discusi...in rest SAE si restul scoate-i afara....mai ales SAE vor stresa discusii pt ca sunt pre agitati. Nici neonii nu sunt tocmai indicati....dar aceea poti sa ii lasi daca chiar vrei.
Crevetii amano sigur sunt mancati demult ..... sau poate se ascund...oricum nu se potrivesc in acvariul tau.
La puii de discus schimbul de apa se face saptamanal cum a mentionat si Ocean.

Spor si bafta!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Pestii au fost adaugati in acvariu pe data de 30 septembrie 2020, teoretic acum am undeva la 6-7 luni. Din cei 11 pesti doar unul a crescut foarte putin, pe ala incerc sa-l hranesc separat pentru ca nu apuca sa manance cand le dau la toti.
Momentan am probleme cu algele, am schimbat programul luminii, astept sa vad daca se modifica ceva.

""Câteva luni" a fost ca sa nu zic explicit doua. "
Cele 2 luni sunt cam trecute, sa speram ca or sa mai treaca multe luni






Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Arata foarte bine. Felicitari!

Ai grija sa nu lasi plantele sa faca tufe prea dese. Unde nu circula apa colcaie bacteriile si pesti mai amarati si speriati fix acolo se baga.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2021 16:46:33

Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Mersi fain
Plantele au un ritm de crestere destul de lent, la schimburile de apa aspir substratul si rascoloesc mai tot ce e intre plante... cu siguranta ramane destula mizerie pe acolo, e un risc pe care mi l-am asumat.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Salutare!
Acvariul este frumos, dar sunt de acord total cu Ocean(Gelu)...si stiu ce inseamna discusi pui in acvariu plantat si cu substrat...nu vor iesi ce trebuie. O sa vezi pe propria ta experienta.

Pe lang discusi as lasa doar cativa corydoras sterbai sa manance ce ramane de la discusi...in rest SAE si restul scoate-i afara....mai ales SAE vor stresa discusii pt ca sunt pre agitati. Nici neonii nu sunt tocmai indicati....dar aceea poti sa ii lasi daca chiar vrei.
Crevetii amano sigur sunt mancati demult ..... sau poate se ascund...oricum nu se potrivesc in acvariul tau.
La puii de discus schimbul de apa se face saptamanal cum a mentionat si Ocean.

Spor si bafta!


aici as face o mentiune , la treaba cu crevetii. Sigur discusii vor manca crevetii daca ii vor gasi. In olandezul meu cu scalari ( care e in aceasta sectiune ) am multi creveti , iar populatia lor creste nu scade , ideea este ca scalarii sunt mari , si bazinul foarte plantat. Efectiv nu au cum sa ii manance pe creveti. Noaptea cand e intuneric si scalarii sunt moi , misuna crevetii .
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

acum la chestiune , ceva nu faci bine , dai in alge moncher , eu in bazin super plantat cu discusi nu am gram de alge , gram.
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Din cauza algelor am adaugat crevetii si Sae, acum s-a mai stabilizat treaba.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

pe valisneria ai BBA ?
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Am avut pe toate plantele si pe spraybar... am scapat de BBA aproape in totalitate.
O fi de la SAE sau Amano... habar n-am, am schimbat programul luminii(am crescut durata rasarit/apus dar in acelasi timp am crescut la maximum intensitatea luminii).
Am adaugat si plante de suprafata, ultima oara am scos o galeata de plante din acvariu.
Am sa revin cu poze zilele astea.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2021 21:19:46

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Bogo wrote:Am avut pe toate plantele si pe spraybar... am scapat de BBA aproape in totalitate.
O fi de la SAE sau Amano... habar n-am, am schimbat programul luminii(am crescut durata rasarit/apus dar in acelasi timp am crescut la maximum intensitatea luminii).
Am adaugat si plante de suprafata, ultima oara am scos o galeata de plante din acvariu.
Am sa revin cu poze zilele astea.

Cred ca plantele de suprafata si-au facut treaba - au consumat nutrientii din apa si au blocat din lumina.

Dar ai grija la schimbul de gaze, daca ai suprafata apei acoperita de plante, va scadea oxigenul in apa. Daca ai pietre de aer nu e problema.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com