[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

ce va mai fac pestii dragi detinatori de oscari ??

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
sk_bruce
Member

Joined: 16/03/2005 10:46:12
Messages: 105
Location: Tg.-Mures, Romania
IP:
Offline

Caut si eu de ceva timp oscari. Nu gasesc nimic multumitor. Exista undeva un 'cod de alegere' oscari? ;) O grila de crestere (ani/lungime/colorit)?
Crescatori consacrati? Recomandari? Nu conteaza unde, daca au votul forumului merg eu dupa ei. In Tg Mures nu am vzut nimic multumitor. Ori oscari de un 1 an de 10-12 cm (10 pesti in 50l de apa), ori pe la petshop la preturi exorbitante (50-100 ron bucata)... nimic care sa imi inspire incredere.

Vreu sa mi se aleaga o pereche, de preferinta clasici, si ii voi tine in 130x50x60.

Indrumari, sfaturi?

Intr-o balta neagra / Patru ochi luceste... / Ce sa fie oare? / Cred ca e doi peste.
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Mici la brasov gasesti sanatosi albino si red destul de acceptabili la pret,maturi trebui sa dau un telefon la sighisoarasa vedem daca mai sunt.... am dus eu cu luci 9 bucati(15-25) cm dar poate sau dat..... smilie

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

cel mai bine e sa ii iei mici...daca vrei sa incerci sa obtii o pereche...cum zice si kinderux la brasov gasesti la preturi acceptabile...

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
sk_bruce
Member

Joined: 16/03/2005 10:46:12
Messages: 105
Location: Tg.-Mures, Romania
IP:
Offline

Unde la brasov?

Intr-o balta neagra / Patru ochi luceste... / Ce sa fie oare? / Cred ca e doi peste.
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Ai PM cu nr meu de tel suna-ma si iti explic......e mai bine asa......

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
sk_bruce
Member

Joined: 16/03/2005 10:46:12
Messages: 105
Location: Tg.-Mures, Romania
IP:
Offline

Am pus 2 'sloturi' de neon de 120cm.... ce combinatie sa folosesc pentru a scoate in evidenta culorile oscarilor?

In alta ordine de idei am luat un Fluval 404 pt 390l brut. E de ajuns?

Intr-o balta neagra / Patru ochi luceste... / Ce sa fie oare? / Cred ca e doi peste.
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Zi cu pestii?Ai rezolvat la Sighisoara?

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

Salutare.Eu am folosit, si inca folosesc la oscari philips aquarellle, si sunt foarte multumit.Mai poti incerca si aqua-glo.
Filtrul ar fi de ajuns, dar eu te-as sfatui sa mai suplimentezi macar cu unul intern, pentru a forma curenti de apa(sau macar un powerhead).Oscarii sunt pesti care fac mizerie mare in acvariu.
Ai rezolvat ceva la Sighisoara?

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
sk_bruce
Member

Joined: 16/03/2005 10:46:12
Messages: 105
Location: Tg.-Mures, Romania
IP:
Offline

Nimic deocamdata. Mai avea 4. 3 clasici si 1 alb (mai mic, cam de 15cm) la 50Ron. Nu iam luat ca avariu este inca pe terasa, de abia am dat al 2-lea strat de lac pe capac... si cele mai mari probleme inca nu le-am rezolvat.

1. Nu am background! nici idei nici nimic....
2. Nu am acvariu ciclat. Dar il voi cicla fortat (vars apa din acvariul mic in ala mare si completez cu inca 200l apa).

Daca nu mai sunt aia 4 la Sighisoara, o sa merg la Brazov langa gara, Kinderu zicea ca are la 14lei or so la 5-8 cm. Dar nu am background asa ca nu pot merge dupa ei. Restul problemelor ( carat acavriu sus in camera, neoane, incalzitoare si prietris le rezolv maine).

Help cu idei de background. Kinderu zice ca el foloseste cu suces backgroundul stil scoara de copac de la Jewel. Miar trebuii 3 bucati de 600x550. Dar nu gasesc. M-am uitat pe net sa le comand. Ioc. Im magazin (salaba piata in Tg Ms) Ioc.

Intr-o balta neagra / Patru ochi luceste... / Ce sa fie oare? / Cred ca e doi peste.
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
sk_bruce
Member

Joined: 16/03/2005 10:46:12
Messages: 105
Location: Tg.-Mures, Romania
IP:
Offline

Am pus numai piatra de rau in acvariu si lam lasat fara fundal. O sa il aduc in timp...

Intr-o balta neagra / Patru ochi luceste... / Ce sa fie oare? / Cred ca e doi peste.
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
sk_bruce
Member

Joined: 16/03/2005 10:46:12
Messages: 105
Location: Tg.-Mures, Romania
IP:
Offline

Ok. Iam adus. 4 buc de 16-20 cm. Leam dat 10 guppy de mancare. Chiar nu stiu ce sa le dau... mancarea de ciclide de la JBL (aia rosie) nu vor sa omanince.. o scuipa...
Retete?

Mersi

Intr-o balta neagra / Patru ochi luceste... / Ce sa fie oare? / Cred ca e doi peste.
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

i-ai luat de la sighisoara..???daca da ...aia sunt de la mine si kinderu...lasa-i sa se adapteze vreo zi-doua...si dupa aia incearca cu mancarea...la mine mancau fara probleme de toate:inima de vita, tetra doromin, jbl pt. chiclidae..

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
sk_bruce
Member

Joined: 16/03/2005 10:46:12
Messages: 105
Location: Tg.-Mures, Romania
IP:
Offline

Si cat/cum maninca 4 bestii de la voi?

Intr-o balta neagra / Patru ochi luceste... / Ce sa fie oare? / Cred ca e doi peste.
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Mancau mult si "repede" ce sa spun daca e vreunul de la mine sa ii stapanesti sanatos...marius baiatul de la sighisoara a adus un nou lot de oscari toti tigru dar mie mi s-au parut ca nu sunt in cea mai buna forma a unui oscar.......daca mai ai ceva probleme cu ei anunta-ne...la mine mancau inima de vita si granule jbl...dar acum cu incredere ii poti trece pe rame care cred ca e o sursa destul de buna de hrana pentru ei...bafta si apa limpede si multi pui de oscar...

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

...bucurie....la mine in acvariur a "aparut" o papila... :18: :18: :18:

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

un link catre poze aici

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Sa "ne"traiasaca............................... Nu?

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

sper sa avem ce sa ne traiasca "cuscre"!!!

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Daca eu am reusit sa cresc o "fata"cu cei 7 ani de acasa...........atunci va fi bine dar astept sa vi cu "baiatul"tau acasa sa o ceri ......sa vedem..........................nu asa fara acordul parintilor...........

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com