[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dennerle ph Controller  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Deci cum spuneam si in alt post urma sa achizitionez un ph controller (moft sau necesitate ) cam asa se intitula
Acuma dupa 45 de zile de folosinta cred ca nu este un moft ,dupa cum bine au spus si cei care au postat in topicul de atunci
De ce spun asta
Pai , din simplu motiv ca fluctuatiile de ph acum sunt mult mai mici si ai un control exact al acestui parametru
Acum oscilatiile de ph se reduc cam la 0,1 grade ph(adica un ph undeva de la 6,75 pana la 6.85) pe tot parcursul zilei
Inainte ,bine inteles nu aveam cu ce masura exact PH dar dupa masuratorile mele cu teste ( cat de precise erau nu se stie?)fluctuatiile de PH erau undeva de la 6,55 cred ca pana la 6.85 in functie de kh si numarul de bule de co2
Si acum despre PH Controller-ul pe care il am
Este un PH Controller Evolution de Luxe
Umeaza despre reactorul Dennerle Turbo Cyclo
SI Lampile T5 arcadia Pro Plant si Osram lumiluX Daylight
Acest PH controller mi-sa parut de top
Are numeroase functii
Hysterezisul se poate seta de la 0,001 pana la 0,2 adica daca vreau ca in acvariu sa am un ph constant pe timpul zilei intre sa zicem 6,75 si 6,77 il pot obtine cu aceasta functie
Daca PH din anumite motive scade sub o valoare ( sau maxima)de pericol Controller-ul ma avertizeaza sonor
Display cu cristale lichide cu reglarea manuala a intensitatii luminoase
Foarte vizibil si practic
Sistem de siguranta a setarilor ,adica daca cineva din greseala se joaca la butoane sa nu schimbe setarile initiale
Dupa parerea mea cred ca merita sa ai un controller

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com