[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sticla securizata  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Salutare.

Am hot?rât sa îmi fac singur un alt acvariu a?a ca am trecut la treaba ?i am comandat sticla de 8mm cantitatea profesional. Problema a ap?rut ast?zi când mi-a ajuns, scrie ca este securizata ?i din cate am citi sticla securizata este extrem de fragila. Mai merita sa o lipesc? Dimensiuni 100x35x40
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu n-as folosi-o sub nicio forma - are niste tensiuni foarte mari in ea care la o lovitura (si vor fi) se face tandari. 140 litri de apa in camera unde este acvariul vor duce la o renovare costisitoare.

Daca e posibil ar fi recomandat si modificarea dimensiunilor acvariului. 35 (latime presupun) va duce la tipul de acvariu tablou. Fa-l de 50 latime daca poti, o sa arate mult mai bine
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

35 în?l?ime a fost o preferin?a de a mea. Legat de sticla, cred ca este “vr?jeala” cu securizatul. M-am uitat pe eticheta ?i sticla e hala 3, am întrebat un prieten din Italia care face acvarii ?i el mi-a recomandat sa o folosesc deoarece ei o folosesc in special la acvarii mari pentru ca este mai rezistenta decât sticla normal ?i in caz de spargere se face bucatele foarte mici care nu s-ar pur ?i simplu odat? cu apa. A?a ca am hot?rât sa o lipesc ?i peste 3 s?pt?mâni sa îl umplu cu apa in garaj ?i sa ii dau câteva lovituri sa v?d cum reac?ioneaz?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pai spor
[Email]
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

In general, din cunostintele mele este de 8 ori mai rezistenta decât floatul. Dar sa te fereasc? dumnezeu de o lovitur? în cant cu un obiect dur.
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as da drumul la treaba fara grija. Asa este cum ti-a spus prietenul - este mult mai rezistenta.
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Am încercat o lovitura de proba ) am lovit bucata mare destul de s?n?tos cu coada ciocanului dar nu s-a spart, pur ?i simplu s-a rupt o buc??ic? din sticla. Oricum am mai citit pe diverse forumuri ?i am ajuns la concluzia ca nu merita riscul. Spunea cineva pe un forum str?in ca dac? nu e suficient de groasa poate exploda pur ?i simplu, iar 140litri de apa la etajul 4 nu l-ar bucura deloc pe Vecinul de dedesubt )

This message was edited 1 time. Last update was at 04/06/2020 01:22:52

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ia float si gata. preferinta cu 35 latimea o sa o regreti, deoarece o latime mai mare,face bazinu sa para mai mare,mai....deep. foloseste float,latime de 50,cu grosime de 8 si o sa stai linistit. avem colegi care,pt a dormi linistiti au pus de 10grosimea

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

M-am exprimat gre?it mai sus, ?i 35 e defapt în?l?imea iar adâncimea e de 40. Am vorbit ast?zi cu cei de la care am luat sticla ?i mi-au f?cut un pre? super bun la sticla normala, mult mai mic decât cea securizata doar ca cea mai groasa pe care o au de 8mm.
DraghiciC
Junior member

Joined: 27/09/2018 22:12:56
Messages: 47
Location: Bucuresti, Sector 4
IP:
Offline

Salut! Ne poti spune si noua cam cat te costa sticla normala pentru acvariul asta?
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Pe cea securizata am dat 200lei plus 60lei cantuirea. Am vorbit ast?zi sa fac comanda de sticla normala ?i mi-au spus ca ar fi in jur de 16€ metrul p?trat. Domnul cu care am vorbit, explicându-i problema mi-a dat o idee ca sa mai economisesc din sticla. Mi-a recomandat sa iau 3 buc??i de sticla normala (fata ?i lateralele) iar ca fund ?i spate sa folosesc doua buc??i din sticla securizata având-o deja t?iat? ?i cantuita. Voi ce p?rere ave?i?
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

DragusPetru wrote:Pe cea securizata am dat 200lei plus 60lei cantuirea. Am vorbit ast?zi sa fac comanda de sticla normala ?i mi-au spus ca ar fi in jur de 16€ metrul p?trat. Domnul cu care am vorbit, explicându-i problema mi-a dat o idee ca sa mai economisesc din sticla. Mi-a recomandat sa iau 3 buc??i de sticla normala (fata ?i lateralele) iar ca fund ?i spate sa folosesc doua buc??i din sticla securizata având-o deja t?iat? ?i cantuita. Voi ce p?rere ave?i?


Sugestia mea ar fi sa cauti baietii de la AQUADEC...si sa incerci sa te sfatuiesti cu ei...(sunt profi la lipire de acvariu si nu cred ca nu o sa te ajuta macar cu un sfat)...
[Yahoo!]
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Am reu?it ast?zi sa am o scurta Conversa?ie cu cineva de la acquadec pe Facebook ?i recomandarea lui a fost sa folosesc o rama sus jos ?i pot sta lini?tit. Oricum “abandonez” proiectul ) mi-am comandat sticla normala de 10mm ?i am umblat pu?in ?i la dimensiuni. 100x40x40.

Pe asta cu sticla securizata cred ca o sa îl lipesc oricum ca sa îmi antrenez mâna cu siliconul ?i cel mai probabil îl voi dona sau da la schimb pe plante
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

DragusPetru wrote:Am reu?it ast?zi sa am o scurta Conversa?ie cu cineva de la acquadec pe Facebook ?i recomandarea lui a fost sa folosesc o rama sus jos ?i pot sta lini?tit. Oricum “abandonez” proiectul ) mi-am comandat sticla normala de 10mm ?i am umblat pu?in ?i la dimensiuni. 100x40x40.

Pe asta cu sticla securizata cred ca o sa îl lipesc oricum ca sa îmi antrenez mâna cu siliconul ?i cel mai probabil îl voi dona sau da la schimb pe plante


Sau ai putea f bine sa o transformi in sump!

Cauta pe youtube sa vezi ce si cum!
[Yahoo!]
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

solomonking wrote:
Sau ai putea f bine sa o transformi in sump!

Cauta pe youtube sa vezi ce si cum!


M-am gândit deja la asta dar din ce am v?zut pe YouTube am nevoie de g?uri in el ?i prostia asta de sticla securizata nu se poate g?uri
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

DragusPetru wrote:
solomonking wrote:
Sau ai putea f bine sa o transformi in sump!

Cauta pe youtube sa vezi ce si cum!


M-am gândit deja la asta dar din ce am v?zut pe YouTube am nevoie de g?uri in el ?i prostia asta de sticla securizata nu se poate g?uri


unde tb gaura pui geam normal...restul il folosesti in directia sump.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com