[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu mititel pentru creveti red cherry  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
SemiAquatic
Unripe member

Joined: 19/05/2020 15:15:26
Messages: 1
IP:
Offline

Salut acvaristi si acvariste! De cand cu carantina asta m-am gandit sa imi iau un acvariu micut de 10l sau asa ceva dar nu mai mare pentru niste creveti red cherry pentru ca am vazut la o cunostinta un acvariu cu aceste creaturi care mie mi s-au parut foarte interesante si adorabile ,dar am inteles ca sunt mai usor de intretinut. Ce ar trebui sa pun in acvariu si cateva indicatii despre acesti creveti ,sunt sigur ca exista persoane care detin creveti daca sunt simplu de crescut. Multumesc anticipat
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Incepe cu RCS - Red Cherry Shrimp - neocaridina. nepretentiosi si rezistenti

Acvariul e prea mic. In ala abia daca intra vreo 10-15 RCS si parca nu prea o sa se reproduca din cauza spatiului mic. Macar unul de 30 litri. Substrat inert, plante usoare, filtru hangon, un bec cu LED de 10-12W si 6000-6500K. Fara alte animale.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si am uitat problema principala. Un acvariu mic - sub 30-40 litri - necesita experienta destula - si cu animalele si cu plantele.

Daca vrei un acvariu si nu ai mai avut pina acum incepe cu unul de 60-100litri.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

L-ai cam descurajat.

Omu' a spus ca nu vrea mai mare de 10 litri. Ok, ai dreptate, este cam mic. Dar tinand cont de intentiile lui (cativa rcs), mai bine ramaneai la recomandarea cu cel de 30 litri.

Adica, daca tot intervenim aici, hai sa nu-i incurcam mai mult pe incepatori.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu am uitat. Dar e aceeasi problema veche de cind acvariile.

Un acvariu nano nu e recomandat niciodata incepatorilor . Daca incepe cu ceva la 20 litri o sa aibe o multime de probleme greu de rezolvat fara experienta. Din nefericire experienta se capata din greseli. Dar prea multe greseli duc la "e prea greu, e prea complicat, prea mult de citit, ..."

@SemiAquatic - un acvariu mai mare (de 60-120 litri) e mult mai usor de stabilizat si suporta mult mai usor o greseala in primul rind din cauza cantitatii mult mai mari de apa. Ai o problema cu incalzitorul: la 10 litri se va modifica rapid temperatura in mai putin de 10 minute (abia daca o sa ai timp sa observi), la 100 de litri se va modifica intr-un timp de 10 ori mai mare - ai destul timp si sa observi si sa intervii. Fertilizant: la 10 litri va trebui sa numeri fiecare picatura (5-6 picaturi pot sa te duca direct in alge), la 100 litri citeva picaturi in plus sau in minus nu conteaza prea mult. Bate soarele in acvariu o juma de ora ca ai uitat sa tragi perdeaua: in ambele o sa faci GDA, dar in acvariul mic risti sa urce temperatura la peste 35 de grade. Si exemplele ar putea continua.
Nu e o descurajare, dar la acvariile mici trebuie sa fii foarte atent si sa ai destula experienta ca sa stii cum sa intervii rapid. Nu prea o sa ai destul timp sa scrii si sa primesti rapid un raspuns. La acvariile mici trebuie deja sa intervii atunci cind ai observat problema ca sa nu se agraveze.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ce buget ai pentru acvariu? Cam in citi bani vrei sa te incadrezi?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Uite un exemplu de 30 litri. Aici am avut peste 100 de Rad Sakura si 10 ember tetra.

image
image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com