[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtru apa  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
necky
Junior member

Joined: 22/10/2019 15:29:51
Messages: 10
Location: Bucuresti, sector 4
IP:
Offline

Salutare,

As vrea sa va cer o parere referitoare la un filtru de apa pe care-l am deja montat, si anume daca pot folosi apa respectiva in loc de apa de osmoza pentru marine.
Nu o sa dau numele filtrului pentru a nu fi interpretat ca reclama dar o sa enumar filtrele lui:
* filtru PP
* filtru GAC (carbune activ granular)
* filtru CTO (carbune activ bloc)
* filtru alcalin
* filtru polymer UF (0,01 microni)
* post GAC (carbune activ)

Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 12/05/2020 16:32:09

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Toate linkurile care se refera la acvaristica sint permise. Daca nu fac concurenta la vanzare cu site-ul acvariu.ro .

Toate filtrele care le-ai listat nu modifica gH si kH. Nu stiu ce face filtrul alcalin (mai degraba creste pH-ul), dar din celelalte filtre in nici un caz nu iese ceva asemanator cu apa din filtrul de osmoza inversa.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
necky
Junior member

Joined: 22/10/2019 15:29:51
Messages: 10
Location: Bucuresti, sector 4
IP:
Offline

Ai dreptate, conform specificatiilor producatorului, filtrul alcalin aduce pH-ul in jurul valorii de 8.
Este doar un filtru pentru apa de consum dar am zis ca va intreb daca l-as putea folosi si la marine avand in vedere ca producatorul spune ca acel filtru polymer UF se comporta ca un filtru de osmoza, doar ca curatarea nu se face automat ci trebuie facura manual.
Daca nu se considera reclama si ajuta ca info, filtru se numeste KLCAQUA.
Multumesc pentru informatii, sincer ma gandeam ca acest filtru nu poate inlocui apa de osmoza dar am zis ca intreb ca poate am noroc

Zi usoara.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mai astepta si un raspuns de la cineva cu bazine sarate. Nu ma pricep deloc la ele.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

la membrana de osmoza filtrarea este la 0.0001 microni din ce vad eu pe internet, deci de 100 de ori mai fin decat acel polimer UF care este doar o membrana de ultrafiltrare

ia un TDS metru din ala ieftin si masoara TDS la iesire - la instalatia de osmoza tb sa iasa aproape de zero

am si eu o membrana de asta de ultrafiltrare, ce-i drept este 0.02 microni nu 0.01 si pot sa iti confirm ca nu modifica TDS la iesire, deci nu are nici o legatura cu membrana de osmoza

membrana de osmoza nu poate fi inlocuita de nimic altceva


acum, referitor la intrebarea ta: "daca apa filtrata de acel sistem poate fi folosita la marine" raspunsul este DA, pentru ca si apa de la robinet poate fi folosita la marine si multa lume chiar asta face (din US, nu de la noi)

osmoza nu este obligatorie la marine, este doar FOARTE FOARTE INDICATA daca nu vrei sa ai batai de cap cu algele, cu dezvoltarea coralilor, si nu vrei sa risti sa iti moara pestii din cauza ca desteptii de la apa baga sulfat de aluminiu sau amine in apa mai mult decat e cazul in anumite perioade ale anului

deci sper ca se intelege ce zic
- nu iese apa de osmoza din filtrul ala
- se poate folosi, dar e puternic contraindicat
- eu nu as folosi decat osmoza ca animalele marine sunt scumpe si te risti aiurea pentru 100 de euro cat e o instalatie de osmoza

the King of DiY de exemplu foloseste apa normala la acvariile lui marine, dar are doar Fish Only si apa e din put, nu de la retea

This message was edited 5 times. Last update was at 13/05/2020 10:16:56




koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

necky wrote:Salutare,

As vrea sa va cer o parere referitoare la un filtru de apa pe care-l am deja montat...

- daca bazinul tau o sa fie apa, pietroaie si ciortani,
- daca nu o sa vrei corali duri,
- daca nu te deranjeaza oleaca de alge pe pietroaiele alea,
- daca "te simti norocos".
Atunci DA, poti folosi acel filtru pentru un bazin cu apa sarata... cu grija si atentie la celelalte caracteristici ale apei, vei putea tine un bazin marin.
O sa iti mearga si ceva corali "moi"... dar NU corali duri, deci fara "fitze". O sa ai de luptat cu algele.

In general, daca vrei sa bagi bani in fundul pestilor marini, atunci investeste si intr-o instalatie de osmoza... o sa te lase sa dormi linistit.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
necky
Junior member

Joined: 22/10/2019 15:29:51
Messages: 10
Location: Bucuresti, sector 4
IP:
Offline

Va multumesc pentru informatii.
Este limpede, voi merge pe instalatie de osmoza cand va fi cazul...sunt in stadiu de strans informatii pentru a incepe un marin.

 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com