[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Start acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Ovidiu Lupoi
Junior member

Joined: 01/04/2020 18:54:49
Messages: 23
IP:
Offline

Buna ziua.
Am inceput un nou acvariu (al doilea) pe care doresc sa-l dedic puietului. Ieri am pus apa, plantele, etc in el includiv cultura de bacterii Pe masura ce a trecut timpul apa a devenit tot mai albicioasa. Apa a stat 24 de ore in vase largi. parametrii apei sunt in limitele normale. Ce ma sfatuiti sa fac? Este vreo problema sa pun puietul? Am maternitatea plina si azi, intr-o alta maternitate mai fata o femela de guppy. cu primul acvariu nu am patit acelasi lucru. Multumesc
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2095
Location: Cernavoda
IP:
Online

Salut!
Apa, plante, ce inseamna? (a se citi: cati litrii, ce plante si cat de mari, substrat si ce mai contine bazinul)
"Parametrii normali" ai apei in acest stadiu, nu au nici o relevanta. (NO2, NO3, GH, PH, etc)
Poate o foto ar fi mai relevanta.
Si ce puisori?
Oricum, bazinul nu este ciclat. (presupun ca nu doriti sa verificati rata de supravirtuire a puietului in acvariul neciclat)
Asa ca mai bine cumparati o casoleta de plastic de 8-15L ori varianta cu galeata/lighean care se va alimenta cu apa din acvariul gata ciclat si mutati puii acolo temporar.
Ar fi buna si o aerare a apei daca se poate face split de la o pompa de aer.
Asta doar asa ca sa nu trebuiasca schimbata apa la doua - trei zile.
Poate daca dezvaluiti mai multe detalii, se poate incropi si un plan ori macar ceva recomandari de la colegii mai experimentati, temporare. (avand in vedere ca bazinul nou, trebuie ciclat intai)

L.E. Scuze, textul dumneavoastra este asemanator unui anunt de gen: cumpar bicicleta cu roti ! (fara nici un alt detaliu)

This message was edited 2 times. Last update was at 22/04/2020 16:18:51


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

bazin dedicat puiilor.. ok... cat timp vor sta puii in acel bazin. .. dupa max 2 luni , poti baga puietul cu cei adulti , iar daca vrei dedicat puietului , ar trebui sa fie destul de generos... cu gupy, , in 3 luni si un bazin de 100 de litri s-ar putea sa fie mic... depinde cate femele ai si ce vrei sa faci cu puii
apa albicioasa este normala in perioada de ciclare. puietul nu are nici o sansa de supravietuire in perioada de ciclare

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ovidiu Lupoi
Junior member

Joined: 01/04/2020 18:54:49
Messages: 23
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri.
Acvariul este de 57 litri. Substratul este cumparat din petshop (are o culuoare albastruie) spalat inainte de asezare in acvariu. Sunt 3 plante acorus gramineus destul de maricele (doua ating nivelul apei). Acvariul este de tip Fluval echipat cu pompa submersibila si lumina la care am adaugat o pompa de aer pentru aerare. Am atasat si o poza. Puietul il am in alt acvariu. Sunt 40-50 de pui de Molly si Guppy. Nu-i voi putea tine in acelasi acvariu. Este suficient populat. Puii am de gand sa-i donez dupa ce mai cresc.
Multumesc
[Thumb - 062D404B-EA5D-41D8-8FD1-BCABFA584614.jpeg]

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2095
Location: Cernavoda
IP:
Online

In regula.
Banuiesc ca plantele au fost aduse de la sursa achizitionarii acvariului. (recent: adica)
Arata bine per ansamblu ce vreti sa faceti acolo. (personal, nu sunt adeptul excesului de buruieni in bazin)
Pentru puieti nu conteaza ori ajuta decorul respectiv. (se pot amenaja/reamenaja ulterior in ambele bazine dupa ce fac pui buruienile alea)
Vedeti la mine cum arata "treaba" la unul din bazine: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47078.page
Raspuns:
1. Galeata, lighean, bol, castron, casoleta cu apa din bazinul in care sunt acum puietii, si mutati acolo. (7 - 10L de apa cred ca este suficient)
2. Completat bazinul sursa la nivel ori macar partial.
3. Mutat in maternitate femela ori puii recenti.
4. Solutie/varianta de aerare a mediului/apei in care sunt mutati puietii.
5. Merg sa mai cumpar niste bere. (scuze de OFF Topic)

This message was edited 1 time. Last update was at 22/04/2020 18:58:05


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Ovidiu Lupoi
Junior member

Joined: 01/04/2020 18:54:49
Messages: 23
IP:
Offline

Multumesc.
Alte sfaturi de oferit?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

la filtrul bazinului, in camera din mijloc ai un burete cu un mic saculet cu medii bio si parca inc a unul cu carbune,elimina buretele din camera aia si baga numai medii biosi lasi si saculetul ala cu carbune ca nu strica acum; Din cate stiu , la fluvalul de 34 litri, pompa e cam puternica si invarte tare apa prin bazin.. Nu se vede in poza dar, ai cumva pe AUT-ul filtrului iesire pe 2 directii?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ovidiu Lupoi
Junior member

Joined: 01/04/2020 18:54:49
Messages: 23
IP:
Offline

Multumesc.
Da iesirea la pompa are doua guri. Dar nu invarte foarte tare apa. Cand va referiti la mediu bio va referiti la cele sub forma de pastile?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

minisiporaxul este ca niste pastile sau cilindri ceramici uitr aici
https://www.zooplus.fr/shop/poissons/filtre_accessoires_aquarium/masse_filtrante_aquarium/masse_filtrante_sera/41794?utm_medium=google&utm_source=shopping&product_id=41794.0&variantid=41794.0&gclid=CjwKCAjw-YT1BRAFEiwAd2WRtuMbMR34pROE_UhMjPFS61Qf8dQ7FQKCNA_IK3cGPxobVOMgYHxw5xoC8IUQAvD_BwE

https://www.aquaplante.fr/sera-filtres-internes-sera-fil/sera/5700-sera-siporax-mini-professional-pour-sera-fil-60-120.html?gclid=CjwKCAjw-YT1BRAFEiwAd2WRtjV1wc25DFLXPpNwzZHEn1YGQDthGFA6lwAnjUxJ8H3mDSgF1qh0qBoC5PIQAvD_BwE

pentru AUT poti sa cumperi 2 sisteme sprai bar oentru filtre interne cum ar fii claroo 600 si sa inlocuiesti palniile acelea cu spraybaruri care le poti regla spre suprafata si asa mai reduci din puterea curentilor

uite ceva in genul asta

https://img.plici.ro/image/1KQ

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2020 20:00:15


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com