[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un Fish Room de Vis  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salutare,

Stiu, o sa ziceti ca am innebunit, si da voi avea o camera plina cu acvarii, mai exact plina de pesti ca asta ma intereseaza mai mult in acvaristica de la cel mai mic de jumate de cm pana la cei care te mananca cu totul .

Nu vreti sa stiti ce ochi au facut Arhitectul, constructoru si instalatoru, cand au auzit ce vreau, nu stiu daca e mare sau mica dar va avea in jur de 12 mp si va fi umpluta cu acvarii dupa bunul meu plac.
Dupa mii de ore de citit si vizioant poze aici pe forum si pe alte multe altele din strainatate, apoi vizionat filmulte pe youtube mai ales cele cu fish room tours, numai zic ca e un nene care la inceputul turului intreab pe acvarist "care e cel mai folositor sfat care il poti da altor acvaristi?" unul din ele a fost "gaureste-ti acvariile, iti va face viata de 1000 de ori mai usoara" ceea ce o voi lua in considerare - sfaturi am cerut si am primit in http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/46259.page ca nu sunt priceput la asa ceva, le multumesc colegilor care au raspuns si daca citesc topicul asta pot sa sara cu si aici, de fapt toata lumea e invitata, majoritatea proiectelor for fi DIY, de la lumini, filtre, auto schimbare a apei la apasarea unui buton( ce departe visez, stiu cum sa fac sitemu in teorie practica si timpul ma omoara ) sitem de urgenta in caz ca pica curentul, am citit multe situatii cand pica curentu si e iarna, si dureaza cam 24 pana se restabileste de fapt asta gandinduma statistic e unu dintre cei mai mari factori care duc la esec .

Mi-am facut curaj sa il deschid acest topic mai mult ca sa documentez situatia, cum sunt acum si cum cresc incet incet pana la ce vreau sa ajung sa fac, altul ar fi ca am observat din experienta cu topicul deschis "Proiect acvaristic afara" e ca e mai usor sa vorbesti/intelegi in idei si practica intr-un singur loc decat sa te insiri pe o multime de topicuri ca ajungi sa nu mai stii unde e mana si unde e gura , am sa pun poze cu bazinele cum sunt ele acum, estetice nu sunt in nici un caz, dar vietatile se carcalesc si o duc bine.

Astea fiind zise, Spor la treaba .

PS: Daca am incadrat gresit topicul rog mutare.

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Si ca sa nu ma masturbez mintal cu introducerea, sa intram direct in paine:

Acu mult timp in urma un coleg de pe forum a facut un stand sanatos pentru proiectu sau cu ciclide americane http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44320.page, eu curios voiam si eu un stand ca in filme <<vreau si eu un acvariu asa mare cu americani - vrabia malai viseaza>>, bine cum am vazut pe youtube si am poluat topicu colegului cu cateva intrebari, imi cer scuze tot odata, colegi MSI si dan.pavelescu m-au lamurit si le multumesc daca tot am ocazia, si am facut si eu un stand pt ca aveam nevoie sa restrang ce aveam intr-un spatiu mai mic iar la baza sa pot tine acvariu de ehiem cel de 180 de litri cu 100cm/40cm/45cm, teoretic dupa calculele mele poate tine cate un acvariu din asta pe fiecare polita, practic nu intra si mie frica sa incerc, am adaugat poze cu el gata facut si plin, luimina era inchisa si nu se vedea nimic, in fine ideea e ca m-am mutat si am crezut ca intra cu totul in masina, m-am inselat asa ca l-am desfacut partial, mai exact politele si stalpi au ramas separati dupa ce am facut niste semne pe bucati sa stiu ce si cum vine unde si unde, dupa ce l-am desfacut am observat ca lemnu era innegrit pe piciorul standului, suprafata pe partea din spate stanga, sigur e inceput de putrezire asa ca m-am apucat de lacuit anti apa tot stantul cu ce am gasit prin Hornbanch.

Spor

image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2019 20:06:00


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos, ne extindem pe inaltime !

Spor,

MSI Reef
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

spor,
Abia astept sa vad ce si cum

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La mine 12mp are tot livingul
Eu m-as bucura si cu 9mp,zic ?i eu
[Thumb - Screenshot_20191005_223305.jpg]


Ionut Dumitrascu
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Asta daaa suuuper

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

MSI wrote:Frumos, ne extindem pe inaltime !

Spor,


Ar fi pacat sa nu utilizez spatiul la maxim, cand am facut standul nu am gandit-o minutios, daca te uiti jos unde sta acvariu mare am lasat spatiu sa pot umbla la el, dar dupa 8 luni de folosire am realizat ca puteam sa las mai jos cu vreo 10cm ca nu era problema, nu mai zic cum sunt puse si celelalte polite, eu am facut cu aveam nevoie, normal era sa gandesc ce acvarii vreau puse si apoi sa fac standul asa cum am gandit sitemul pe care vreau sa il fac aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45961.page#p411331, la care ai raspuns si tu.

adrian09 wrote:spor,
Abia astept sa vad ce si cum


Multumesc! Imi place sa fac lucruri cu mana mea si asta e partea cea mai frumoasa in acvaristica

ionut_dt wrote:La mine 12mp are tot livingul
Eu m-as bucura si cu 9mp,zic ?i eu


Nu vrei sa stii cum imi sclipesc ochii la un acvariu ca al tau, cand il vad imi vin tot felul de idei cu ce pesti as putea sa bag acolo, implace ideea mai ales ca l-ai bagat asa in decor zici ca ti-ai construit propriul tau laborator

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pe axioma acvaristica ca un acvariu nu e niciodata destul de mare eu as face mai putine(chiar daca numai unul) si MARI cat iti permite spatial, in loc sa faci multe si marunte. Tot ce e sub 300 e mic, asta daca nu vrei sa tii creveti sau guppy, in cazul in care vrei un aspect natural cat mai aproape de un biotop acvariile mari iti permit sa jonglezi lejer cu decorul: radacini si plante mari.

P.S. Nu te zgarci cu latimea-50 e un minim dar daca vrei pesti mai mari minimul asta ajunge la 60-70cm. De exemplu un Astronotus(Oscar-asta e doar o varianta a ocellatusilor) tinut in 50 de cm cand el ajunge la 30 de cm deabia are loc de intors. Pentru ca mecanica bazinului sa functioneze bine latimea lui trebuie sa fi macar egala cu inaltimea, de preferat mai mare








This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2019 11:43:17

[Email]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

GreenLifeAquatics wrote:



Nu vrei sa stii cum imi sclipesc ochii la un acvariu ca al tau, cand il vad imi vin tot felul de idei cu ce pesti as putea sa bag acolo, implace ideea mai ales ca l-ai bagat asa in decor zici ca ti-ai construit propriul tau laborator

Spor


Aoleu, n-ai în?eles mesajul
Ala nu-i acvariul meu
Era asa, de prezentare cam cu mi-as dori eu.

Ionut Dumitrascu
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

ionut_dt wrote:
GreenLifeAquatics wrote:



Nu vrei sa stii cum imi sclipesc ochii la un acvariu ca al tau, cand il vad imi vin tot felul de idei cu ce pesti as putea sa bag acolo, implace ideea mai ales ca l-ai bagat asa in decor zici ca ti-ai construit propriul tau laborator

Spor


Aoleu, n-ai în?eles mesajul
Ala nu-i acvariul meu
Era asa, de prezentare cam cu mi-as dori eu.


Eu numai la acvarii si pesti ma gandesc, celelalte detalii sunt minore ,
sa ai spor cu proiectu si sa ne anunti si pe noi cu detalii intr-o postare pe forum smilie .

ocean wrote:Pe axioma acvaristica ca un acvariu nu e niciodata destul de mare eu as face mai putine(chiar daca numai unul) si MARI cat iti permite spatial, in loc sa faci multe si marunte. Tot ce e sub 300 e mic, asta daca nu vrei sa tii creveti sau guppy, in cazul in care vrei un aspect natural cat mai aproape de un biotop acvariile mari iti permit sa jonglezi lejer cu decorul: radacini si plante mari.

P.S. Nu te zgarci cu latimea-50 e un minim dar daca vrei pesti mai mari minimul asta ajunge la 60-70cm. De exemplu un Astronotus(Oscar-asta e doar o varianta a ocellatusilor) tinut in 50 de cm cand el ajunge la 30 de cm deabia are loc de intors. Pentru ca mecanica bazinului sa functioneze bine latimea lui trebuie sa fi macar egala cu inaltimea, de preferat mai mare


ca si experienta acvariile 20 litri -60 litri sunt acvarii mici, medii pana in 150 litri si ce e peste la bag l acvarii mari, cand am sa le construiesc bineinteles ca am sa cer ajutor la colegi cu experienta in acvarii si pesti mari , am sa tin tot felul de vietati mici si mari, de cateva luni belesc bine ochii pe grupul de facebook "Xifo club romania" au colegi niste pesti de sta mata in coada.
ce nu imi place mie la acvariile de peste 60 de litri e ca le manevrez greu, pana le spal pana le manevrez pana le intorc, cu grija ca au si greutate, nu mai zic de mentenanta in timp ce le folosesti etc.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Revin, m-am gandit tot mai mult la camera si trebuie sa stiu cum s-o fac sa nu am probleme cu umiditatea si/sau mucegaiul si deocamdata m-am descis sa pun gresie de sus pana jos si un ventilator cu schimb de caldura ca in link https://casasidesign.ro/sisteme-de-ventilare-cu-recuperare-de-caldura.html
praguri ridicate sa nu iasa apa in caz de scurgere

Ar mai fi alte variante?

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Da am revenit,
Treaba sta cam asa, voi documenta aici ce fac eu cu pesti plantele si alte vietati aici ca in topicu asta http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/60/40037.page#p413691, doar ca va fi "inauntru"

Topul in lista e o statie de apa pentru bazinele mele, am mult asa ca o galeata nu ajunge, in trecut era mai simplu aveam loc de 2 butoaie de 100 litri si treaba era rezolvata, acu stau mai prost cu spatiu si asa ca dupa multe cautari si masurari am gasit ce aveam nevoie, trebuia sa ma vedeti tot timpu eram cu metru in mana prin obor/dedeman/brico/hornbach si pe unde se mai gasesc butoaie de nu stiuau vanzatori ce fac .
Am gasit in dedeman butoaie de lapte cred ca au 25-30 de litri, am luat deocamdata 2buc, dar ma gandesc sa fac raft 3 la parter 3 la etaj si imi potoleste setea de apa, si ca sa fac lucrurile mai cu cap am cumparat si o pompa care radica apa pana la 1,5 metri si vreo 8 metri de furtun tot din dedeman sa am de la baie pana la bazine, ce ma enerveaza e ca tre sa fixez furtunu la un bazin si sa dau o fuga pana in baie sa bag/scot pompa din priza, ma gandesc sa imi iau o priza programabila din aia cu aplicatie si wifi sa o inchid deschid din telefon.
A mai luat si o chinezarie de incalzitor 100w pentru incalzirea apei in butoi.

Ca sa trag linie, mi-a usurat foarte mult munca, ma chinuiam cu bidoane si galeti sa le ridic ... mai scapam apa pe jos, acu e mai curat si placut, am atasat si niste poze, bidonu/pompa/furtunu.

Spor.

image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Azi am avut o surpriza de mos craciun , am dat sa dau contoru la enel cum fac in fiecare luna si surpriza am cu 200kw in plus, intrebandu-ma de la ce-o fi? ma sageata prin cap "vreun incalzitor defect? pe on?" e prima data, si iau primu acvariu cel de 180 de litri are incalzitor 150w eheim in celelalte am numai chinezarii, verific temperatura si vad 27C trebuia sa fie 23C ma uit la incalzitor becu era aprins, ce? mai iau alt termometru verific, la fel, ce sa zic, nu mi sau stricat chenzariile si sa dus asta , l-am inlocuit cu altu de 200w folosit la butoiu de 100litri pt incalzirea apei de schimb, stiti marca Jebao, asta e Sebao , vedem cat o sa tina.

Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2019 11:36:24


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Am patit si eu ce citeam la altii pe forumuri, am ramas fara curent 3 zile pe 24 martie, vremea se racise dupa o incalzire neasteptata in perioada aceia si cum incalzirea la mine e conectata la curent, toata situatia s-a soldat cu multe mortalitati.

7 grade era in apa acvariilor

Acvariu de 200 litri au murit aproape toti pesti (4 scalari, un pleco de 20 cm, 5 hoplo, 3 locaria, toti cory aveam multi diferite specii) si melcii pomacea
- din toata treaba asta melci nedoriti au iesit invingatori plus plantele, coada calului si 2 bucati de anubias care in acvariu pareau mici, le-am scos afara si sunt cam cat mana mea,
- 3 supravetuitori au iesit la iveala un melc pomacea, un locaria si un cory paleatus , ideea e ca subsemnatu asta a stat 3 luni vara intr-un lighean cu pietre mari de rau pe baza si apa evident pe timpu cand locuiam in cartieru 23 august cu 3 ani in urma, temperaturile sunt foarte fierbinti in timpul veri, numai zic de pisici, mancare si schimb de apa cat mai rar

Am un acvariu de 30 litri greu de accesat de deasupra, mai exact nu ai cum sa bagi un ciorpac, aveam o femela de guppy si 3 creveti amano - creveti traiesc, guppy a murit.

Restu acvariilor care le aveam cu pesti le-am comasat in 4 bazine de plastic cu filtrele din acvarii si incalzitoare si le-am mutat la vechea locatie unde am stat in chirie, noroc ca nu am predat casa si am avut unde sa tin pesti la cald.
3 acvarii in care cresc numai plante le-am mutat la geam sa aibe lumina, la fel si bazinu cu zebre care a stat afara toata vara anu trecut din 10 mai sunt 2 femele grase cu icre

Ca sa trag linie, m-am gandit din totdeauna ca imi trebe un generator pentru astfel de cazuri, dar incet incet am zis ca nu se intampla si ma prins cu chiloti jos.
M-am gandit serios sa ma las de pesti si plante da nu pot sa stau pe uscattrebuie sa ma balacesc in apa.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Am pus si poze cu supravetuitori, mai sunt rezidenti foarte multi melci de substrat si 3 creveti ammano, acvariu intra 30 de litri de apa fara, substart filtru si material filtrat.

imageimageimage
imageimageimage
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Gata scot jurnalu de la naftalina

Treaba e cam asa:

1. Camera va fi finalizata in toamna si ma pot apuca de ea.

2. Pana atunci fac ceva mai mic ca trebuie sa fac ordine, ca pana acum nu m-am mai balacit in apa acvariilor, si totul a fost pe fuga scurt, doar am facut schimb de apa, verificat comportamentul pestilor si restu de vietati sa vad daca e ceva in neregula, lumina este apa este si aia e.
- am un bazin 40 litri cu white clowds care ii scot afara vara
- alt bazin de 20 litri cu niste zebre
- acvariu 30 litri cu 3 amano, 1 melc elefant, 1 peste Locaria si cred ca o mie de melci de substrat
- 2 acvarii cu plante, lumina e improvizata plus o lampa de birou, un acvariu e de 50 de litri are 4 cm substrat si nivelu apei e la 5 cm, plantele dau pe afara, sunt emerse, e jungla zici ca vor sa te manance, al 2-lea are vreo 20 litri, au rol sa creasca plante deoarece cand ma duc la petshop sa iau plante imi da trei fire pe 50 lei , asa ca mai bine imi cresc eu plantele.

3. Am o planta de care nu pot sa scap >> Lemnoideae (Duckweeds) << planta e buna, suge NO3 din acvariu si se multiplica si asta e cea mai grea parte nu mai poti scapa de ea, se prinde de tot ce atingi in acvariu, ciorpac, furtun, penseta, mana ta, poti contamina usor alte acvarii, traieste la lumina slaba/puternica, se usuca si poate sta asa si 3 luni apoi daca o bagi in apa sa vezi ce usor isi revine, trece iarna foarte usor, o am si in bazine afara si lacu Peris e plina de ea, un coleg din USA zice ca traieste si in apa sarata .

Bataia cu planta asta o sa fie de durata si cine are rabdarea mai mare castiga.

Revin cu poze.

Spor,

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Bataia cu Lemnoideae (Duckweeds) am inceput-o , in acvariu de 20 de litri deoarece am o patura de Sagittaria Subulata din care voi lua si voi baga in acvariile ce vor sa vina,
imi place planta asta, daca are lumina suficienta nu creste prea inalta, se hraneste prin radacini si e planta de apa dura, eu am ph 8.0 la qhiuveta asa ca trebuie sa ma joc doar cu plante de apa dura daca nu vreau sa schimb parametri apei.

Am umplut acvariu pana sus de tot, si apoi am strans cam 4-5 pumni de duckweed si cu un servetel cat latimea acvariului am tras dintr-o parte in alta pe lungime si am luat tot ce s-a mai putut.

Sunt cateva uscate lipite de pereti acvariului care isi vor reveni intr-o saptamana, maxim 2 si multe coborate printre plante jos la substrat(deoarece turnat apa in acvariu) care se vor ridica si ele si apoi le pescuiesc pana n-o sa mai fie nici una.

Cateva poze mai jos.

image
image
image
image


Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Ieri a fost ziua schimbului de apa la tot ce am pesti, operatiune simpla scoti apa bagi apa porspata inapoi, zis si facut, dupa vreo 4-5 ore trec prin fata acvariilor sa vad ce fac si in acvariu de 30 litri vad ca pestele Locaria vrea sa sara din acvariu, si e foarte activ, pai el nu misca un deget nici daca il ating, stau si ma gandesc no fi buna apa? pe amano pare ca nu ii deranjeaza nimic, melci si ei mai activi pe sticla acvariului de obicei e urca can e lumina stinsa si ma lipesc de acvariu din greseala si deja am simtit acvariu era mai cald ca mana mea, s-a defectat incalzitoru pe ON , asa ca am adus repede o galeata, noroc ca acvariu are robinet si in 5 min am schimbat 20 litri de apa, pestele a stat intr-un colt, si-a tras sufletu vreo ora, dupa care sa dus unde se asacunde de obicei.

Eu tot ma uit la youtube la BRSTV ca adun informatii de apa sarata si aia acolo to trabiteaza de defectarea incalzitorului pe ON si de fiecare data cand apare discutia eu eram ce dracu iar asta?????? eu am x ani de acvaristica cu x acvarii si doar o singura problema din asta, sa vorbeasca de lucruri mai importante nu de rahaturi si uite cum mi s-a intamplat , asa mor pesti in ignoranta mea proprie.


Spor,

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu imi mai spune de accidente de rahat, caci mie doar asa mi.au murit pestii. Ba soacra.mea a scos incalzitoru sa isi bage fieru de calcat si a uitat sa il bage la loc, ba matzele mi.au scos filtre/incalzitoare din prizele de perete la cum s.au jucat, ba in concedii am patit sa se faca scurtcircuit de la umezeala si sa imi moara pestii de frig, numai de.astea...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

A venit toamna, camera pestilor e gata partea proasta e ca nu e gaz, instalatiile sunt facute, dar mai trebuie o statie de pompare care se face la anul in 2023 asta a fost raspunsul primit de la primarie.

Acum vedeti si voi ce vremuri vin si ma gandesc serios la o soba in camera ca nu se stie ce se intampla si sigur o voi folosi, am vazut in Hornbach gata facute doar atasez horn.

Acum ca e gata ma simt in priza si ma gandesc asa sa fac pentru inceput:

1. Am un acvariu cub 30 de litri facut diy dupa un model vazut prin magazine:
-va fi folosit ca test pentru gandirea sistemului de schimbarea apei automat
-e inaltat 2 cm
-are 2 gauri unu pentru schimb de apa si unu pentru preaplin
-filtru si incalzitoru le am
-lampa mai trebuie si va fi diy deoarece m-am uitat pe internet si imi par cam scumpe pentru un acvariu mic
-standul la fel e diy dimensiunile nu le mai stiu, doar ca trebuie asamblat

2. Vreau sa fac un stand cu Acvarii:
- va fi de latime 33 cm, lungime 232 cm iar inaltime dupa nevoie
- voi tine diferite specii de pesti mici/medii, melci, creveti, raci si cinestie mai ce, deci vor fi acvarii intre 30 pana la 60 de litri
- standul va avea sump conectat la toate acvariile printr-un "prea plin" care e de fapt acvariu pe ultima polita cu cate o iesire pentru fiecare acvariu dotat cu robinet pentru reglaj sau deconectare
am pus o schema mai jos despre ce si cum se va intampla

3. Statie de apa:
-altfel nu aveam cum sa ii zic va avea 3 functii mari si late colectare si depozitare si mixare apa pentru schimbul de apa la acvarii
-apa de la retea e foarte dura, am ph de 8.1 pe teava asa ca pentru specii cu nevoii de ph mai mic trebuie osmozor obligatoriu altfel nu e joaca.

image

Spor,

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com