[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras bucuros sau stresat?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Catalinastroe
Unripe member

Joined: 19/06/2019 18:12:26
Messages: 4
IP:
Offline

Buna tuturor. Sunt incepatoare cu acvariul si pestisorii. Am “mostenit” un caras auriu de aprox 6 cm fara coada intr-un acvariu de 50 -60 litri. Mai am langa caras doi gurami mai mici, si cateva plante. Cand am luat acvariul de la prietena mea, era plin de alge si cu apa foarte murdara. Cu peripetiile de rigoare am curatat acvariul, pestii, acum pare ca totul este in regula daaaaar: carasul face uneori tumbe si ori se vede in geam si se ataca singur, dar mai degraba eu cred ca ataca termometrul. Am inteles de la prietena mea ca asa facea tot timpul. E normal sa faca tumbe si sa smotoceasca termometrul? I mean: se simte bine? In rest pare normal, mananca, dar are momentele lui de “distractie”. Ce parere aveti?
cotro
Member

Joined: 27/12/2017 20:48:12
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Carasii nu sunt compatibili cu gurami, poate deaia face asa, ca este stresat, trebuie sa te hotaresti ce specie pastrezi
[Email]
Catalinastroe
Unripe member

Joined: 19/06/2019 18:12:26
Messages: 4
IP:
Offline

Pare ca sunt ok unii cu altii, nu se ataca, gurami au venit dupa caras iar carasul asa facea si inainte din cate mi-a spus prietena mea. Cei de la hornbach de la care am luat gurami au spus ca atata timp cat sunt suficient de maricei gurami, nu vor fi probleme. Carasul pare ca face spectacol cand ne vede langa acvariu, dar ii mai casuna uneori pe termomentru . Intentionez sa iau un acvariu mai mare de aprox 150 litri. Daca chiar nu sunt compatibili voi renunta la gurami dar nu par a se baga in seama

This message was edited 1 time. Last update was at 20/06/2019 21:53:34

LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

este stresat, de aceea se comporta astfel. Daca si la prietena ta facea la fel, nu inseamna ca este un comportament normal.

lasa-l singur in actualul acvariu sau in cel nou, da-i sa manance la ore fixe, schimba-i apa in mod regulat (sa fie curata tot timpul) ... cu alte cuvinte, fa-i program de spa. )

unele voci spun ca aceasta specie este destul de inteligenta astfel incat "comunica" cu proprietarul.

succes.
Catalinastroe
Unripe member

Joined: 19/06/2019 18:12:26
Messages: 4
IP:
Offline

I-am facut spa, am reglat ph-ul care se pare ca era marisor, si acum pestica al meu e bucuros si nu mai are nicio problema cu termometrul. Mananca normal, si da, interactioneaza cu noi, dragul de el. Curand va primi acvariul lui mare. Multumesc mult pentru sfaturi
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

inca ceva: eu il tin intr-un bazin steril (fara pietris etc), nu am termometri si nici incalzitor (nici vara si nici iarna).

filtrarea o asigur cu un burete cu talpa grea bf-2 actionat de o popma de aer tetra aps 50.

schimb apa (numai de la retea) saptamanal, aproximativ 50-70% si pun cateva picaturi de saechem prime.

il am de peste 7 ani.

... l-am salvat de la pierzanie, din mainile sotiei mele - care-l tinea intr-un bol si-i schimba apa cand isi aducea aminte. Vreo 2 ani a durat calvarul lui. De atunci isa am numai eu grija de el. nu se mai apropie nimeni de bazin (in afara de mine).

... "vorbesc" cu el aproape in fiecare dimineata.
Catalinastroe
Unripe member

Joined: 19/06/2019 18:12:26
Messages: 4
IP:
Offline

Ce tare! Eu am cateva plante si se pare ca e foarte bucuros de ele. E mare clown cand ne apropiem de acvariu face spectacol. Abia astept sa ii prezint noul acvariu.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ma bucur ca l.ai salvat. sa ai grija mare de el in continuare ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com