[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
PH controller MOFT sau Necesitate  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Deschid aceasta discutie , zic eu interesanta despre ph control
Intr-o discutie avuta cu cineva....Nu spui nume" coane "Trahanache.
,astazi persoana respectiva mi-a atras atentia ca ph controle-ru este un moft de al meu (mai nou )si o comoditate ca sa pun eu kg in ++ pe burta
,zicea persoana
Stiu ca nemtii nu ar fi facut ph controlere de dragul de as-i face avere si as lua mertan stiu ei ce stiu :-P
Stiu ca sunt cativa "Pioneri "in Romania, care ar putea da mai multe informatii despre ph controlere si sigur mai sunt si altii interesati de ph controlere si la ce pot ele ajuta,o informatie nu strica niciodata
Si care le folosesc de multi ani si sunt sigur cu rezultate bune nu numai pentru plante ci si pentru pesti
Si nu cred ca au burta mai mare de la Ph controlere

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Kiwi
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/12/2005 21:04:17
Messages: 75
Location: Brasov
IP:
Offline

Sincer? N-am încă bani de unul

Moft mi se pare o halbă de aur, nu o sculă care îmi ia nişte griji de pe cap, chiar dacă-mi pune altele pe burtă . Ca un copil al mileniului trei (şi vreo 20 de ani din al doilea) ce sunt, salut orice încercare de transformare a omului dintr-un virtuoz al săpăligii într-un mânuitor măiastru de butoane. Deci am o părere bună.

Normal, dacă-ţi place (şi te pricepi) să bălăceşti hârtiuţe în apă, să învârţi valve, să faci calcule, să măsori, să dozezi etc, presupun este oarecum logic că ţi se pare un moft o drăcărie care face toate astea pentru tine. Oricum, înţeleg ambele tabere. Unora le place să deţină ei controlul (chiar dacă asta înseamnă mai multă bătaie de cap şi, probabil, rezultate mai puţin exacte), alţii preferă să lase unele lucruri pe seama unei maşinuţe pentru a avea mai mult timp pentru alte chestiuni care lor li se par mai importante. În fine, risc să dau (fără supărare, lazărginel, dar am o mare bănuială că, aşa cum a fost pusă problema de tine, topicul va degenera probabil în discuţii "pe genunchi" vs. "în fabrică") în altfel de discuţie...

Ca să revin la întrebarea iniţială, un pH controller mi se pare o sculă deosebit de utilă, chiar dacă n-aş renunţa la mâncare pentru unul. Măsurători cât mai exacte, un control mai strict al parametrilor, stabilitate ... şi toate acestea fără ca eu (ca începător, sau puţin mai sus de genunchiul broaştei) să-mi bat capul cu formule, dozaje, măsurători repetate, sau s-o iau pe calea empirismului şi să experimentez cât e ziulica de lungă. Nu neg că poţi obţine rezultate bune şi fără aşa ceva, dar nu toţi dintre noi au timp şi nervi să rezolve "manual" probleme care pot fi rezolvate foarte uşor de un "moft". Dacă ai bani şi eşti dispus să-i investeşti în pasiunea ta, de ce nu? În fond şi la urma urmei, te ajută. Pe de altă parte, chiar dacă nu-l privesc ca pe un moft, nu-l consider nici o prioritate de cel mai înalt nivel. Da, e foarte bine să ai unul, mi-aş dori unul, dar nu mi se pare că e condamnabil să-ţi lipsească, cel puţin până se cuibăreşte virusul în tine şi începi să visezi la acvarii SF

Aspru...
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

lazarginel wrote:mi-a atras atentia ca ph controle-ru este un moft de al meu (mai nou )si o comoditate ca sa pun eu kg in ++ pe burta
Eventual o sa scapi de kg de pe burta daca te hotarasti sa faci economie la mincare sa-ti iei pH-controller .

pH-controlleru' nu e deloc un moft, adica nu e mai moft decit restu' componentelor acvariului . Pentru unii, moft e insasi ideea de a baga citeva milioane (chiar zeci) intr-un acvariu. Da' pentru un pasionat nu mi se pare deloc moft.

De curind folosesc pH-metru pentru ....... pesti nu pentru plante ....... apa moale, caderi de pH pina la 4 de pe o zi pe alta ....... pH-metru a devenit deja o necesitate obligatorie . Acuma ma gindesc cum sa-l folosesc in sens invers - adica sa-l fac sa nu lase pH-u' sa scada .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote="Porcu'"]
Acuma ma gindesc cum sa-l folosesc in sens invers - adica sa-l fac sa nu lase pH-u' sa scada .......[/quote:896d4798fd"]
Da' hotaraste-te suflete odata, ca ne bagi in ceata de tooot! Si ai sa platesti daune serioase cind se va lua lumea la ciufuleala din cauza domniei-tale - unul o sa vrea PH-metru, altul PH- controller, altul pe amindoua si atunci sa vad pe unde scoti camasa.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Chiar trebuia sa lansati topicul asta?
Pai eu plang dupa un pH controller de vreun an de zile si tot degeaba. Nu vrea nimeni sa imi ia :-)

chiar dacă n-aş renunţa la mâncare pentru unul.


Se poate renunta la alte chestii. Uite cum ar fi fumatu' in cazul meu. Nici nu realizam cati bani se pot economisi asa.

Si chiar sunt printre aceia carora le place sa se balaceasca, sa faca masuratori, sa mai adauge un kil-doua de nitrat de potasiu sau sa mai mareasca debitul de CO2... cu timpu' stam mai prost. Ca sa nu mai zic ca nu pot sa stau treaz toata noaptea sa micsorez debitul de dioxid de carbon. Ooofff si cat de mult le place plantelor mele un pH constant... Nu odata mi-au facut observatie ca degeaba le indop cu toate cele bune daca nu le asigur si un pH cat de cat constant.

Concluzie: dupa parerea mea este foarte util. FOARTE util. Si nici nu cred ca poate degenera topicul, in cazul asta, intr-o discutie gen Somalia vs. Japonia. Daca imi spune cineva ca poate sa tina MANUAL pH-ul constant il mananc.

Val.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dolly wrote:[quote="Porcu'"]
Acuma ma gindesc cum sa-l folosesc in sens invers - adica sa-l fac sa nu lase pH-u' sa scada .......[/quote:34288d917e"]
Da' hotaraste-te suflete odata, ca ne bagi in ceata de tooot!
"Beneficiez" de-o apa asa moale ca scade pH-u' singur la 4 fara CO2 ....... conditii in care un pH-controller devine destul de nefolositor daca vreau sa-l folosesc cinstit , degeaba reglez io pH-u' pe 6,5 daca el sta singur mult mai jos .

Rezolvarea ar fi ridicarea controlata a KH la 3-4 => necesitatea unui KH-controller. Gata cu offtopicu'. Promit .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

lazarginel wrote:
Stiu ca sunt cativa "Pioneri "in Romania, care ar putea da mai multe informatii despre ph controlere si sigur mai sunt si altii interesati de ph controlere si la ce pot ele ajuta,o informatie nu strica niciodata

Ba pardon , ar trebui sa ma inaintezi la gradul de "comandant de detasament" daca iei in calcul perioada de cand indemn lumea sa isi cumpere asa ceva...evident considerand achizitia extrem de utila
Dar zau daca nu constat ca lucrurile merg inspre bine tot ce indemnam sa se faca acum cativa ani si parea idee fantezista ajunge sa fie acceptat si pus in practica cu succes azi...controllerul de pH fiind numai unul dintre exemple.

Acum discutia este ampla si depande dddaaa ...cine-i conu` Trahanache si pentru ce vrea el pH-controller, unde locuieste el ca zona geografica (stiut fiind faptul ca asta iti da pH-uri diferite) si daca a facut pana acum o masuratoare cat de cat a pH-ului pe o perioada mai indelungata spre a observa limitele, variatiile.

Trebuie sa ne invatam ca atunci cand facem o discutie sa nu fie in termeni absoluti...iar din acest unghi privita problema pot sa admit ca exista si acvarii care nu au musai nevoie de pH-controller....daca ai elodea, valisnere si guposterni...aparitia acestei scule in balta lor nu le va modifica viata in mod esential, totusi pana la a ajunge de la asta la ideea de a spune ca acest controller este un moft ce se uziteaza in scopurile de procreare a burtii e o cale lunga...care ma face sa cred ca nen`tu trahanache si ai lui vorbeste ca sa se afla in treaba fara sa stie exact aplicatiile acestui obiect de lucru.

Sa spui ca-i moft e ca si cum ai spune ca a detine controlul asupra unui dintre cei mai esentiali parametrii din acvariu este un moft
O pierdere de timp mi s-ar parea acum sa o iau de la capat prin a explica ce e pH-ul si ce vrea muschii lui el ...dar consider pe deplin justificata ideea de a reitera lu` conu` ca este un parametru esential in acvaristica si care are butonul de on/off in viata unor specii de pesti, de nevertebrate si chiar al unor plante.
Stabilitatea acestui parametru in jurul unei valori da siguranta si garanteaza succes.
Vorbele de mai sus nu sunt neacoperite sau cu iz comercial dar realmete sunt cunoscute urmarile socului de pH, sau pur si simplu ca sa nu gandim catastrofic importanta sa in reproducerea unor specii de pesti, creveti etc.
Metoda de ajustare a pH-ul din CO2 este una dintre cele mai curate...

Exista diversi bivoli care spun ca se pricep la a ajusta pH-ul si a-l tine sub control la o anumita valoare si ca asta e dovada de inalte cunostinte de chimie.
Fara sa vreau sa pozez in “Dexter” mai ales ca avatarul nu imi provoaca amintiri din cele mai placute...am lucrat ani de zile in laboratoare in care ne foloseam de astfel de metode traditionale. Asa era pe vremea lu` Piticu` ...electronicele au aparut cel putin la laboratorul unde lucram eu mai spre sfarsitul anilor `80, daca nu ma insel produse de o firma de la Cluj. Pe vremea aia cutia cu ecranul erau de dimensiunile unui computer din zilele noastre...iar sensibilitatea de masurare...nu cu mult mai smechera decat a hartiei de azi. Ne jucam cu diversi acizi si ca si in zilele noastre sunt solutii produse de firme care sa iti faca apa mai acida ori din contra, dar astea sunt chimicale, in timp solutiile vireaza si in ultima instanta poti sa ai neplaceri mai mari...Asadar desi cunos diverse metode de acvaristica traditionala , de modificare, masurare si control al pH-ului ma declar mult mai incantat de folosirea controllerlor care sunt sigur si te lipsesc de batai de cap...chiar si atunci cand din diverse motive nu ai cum sa stai langa acvariul tau.
Ani de zile am folosit la mine in acvariu o instalatie de CO2 fara controller....mi-am facut treaba dar, periodic apareau mici sau mari accidente datorate pH-ului sau excesului de CO2 ...uneori firesc aveam neplaceri si datorita lipsei acestuia in cantitatea dorita...
Am spus-o de mai multe ori indicatorul colorimetric de CO2 nu este intotdeauna un "monument" de exactitate....dar marele, maretul avantaj al pH-controllerului este stapanirea parametrului la valoarea dorita

Cei care au bazine plantate stiu ce inseamna sa-ti tragi un 6,5 intr-un Bucuresti de 7,4...Cei care spun ca poa` sa faca asta in mod constant intr-un acvariu cu schimb de apa la picatura, util in cresterea plantelor...sa ne vanda si noua pontul.
Ce sa zic pe scurt sunt numai avantaje...singurul dezavantaj e ca asa ceva nu e moka.
Lumea si-ar dori sa vina daca se poate, o firma oarecare sa le distribuie gratuit catre un esantion reprezentativ din membrii forumului...si atunci sa vezi ce incantati si cat de util ar consdera pH controllerul.
Cei obisnuiti cu astfel de apucaturi stramba din nas la cei aproximativ 200-250 de euroi...eu ce sa zic, sunt constient ca nu toata lumea are...dar daca subtiezi burta cu aproximativ 150 RON pusi de o parte pe luna se poate ca in juma de an sa iti rezolvi problema...

Asadar, dragul meu poti sa-i transmiti amicului tau ca :
1. e paralel cu subiectul...deci mai bine ciocu` mic mit joc de glezne
2. e bivol cu acte daca ignora importanta stapanirii cu exactitate al unuia dintre cei mai importanti parametrii in acvaristica
3. a seszizat cu exactitate dependenta relatiei burta - pH controller... doar ca nu o sa-i apara si al treilea "colacel" pe burta ci probabil o sa revina la primul (in urma milionului economisit) , cel al adolescentei, adica pe vremea cand isi mai vedea si buricul ...ca sa nu mai zic altceva ...ceea ce intre noi fie vorba este un argument indeajuns de important si stimulativ si pentru alte ocazii... :18:

In ultima instanta nu am sa te intreb cine-i conu` dar asa la stil imi aduce aminte de alt bivol local de pe la voi care-si regla lucrurile`n acvariu cu cartita din deal.
Daca-i din aceiasi gasca... spune-i ca Sandu i-a indicat o metoda mult mai exacta, mai ieftina si mai sigura de reglare a pH-ului: din picioare, cracanat si cu slipu` jos ...ajuta, la ajutat si pe Bivolaru` iar in general acidul uric...este totusi un acid... :p

Bafta si haideti sa nu ajungem cu toti sa dam in boala celor care-si confunda propriile acvarii cu niste WC-uri, acum cand totul e mai la indemana ca deobicei ...bani sa fie ca pH-controllerul este extrem de util.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Vlad_Cluj
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 13:14:08
Messages: 72
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Avand in vedere ca a fost conceput pt acvarii plantate , sunt de parere ca este de o necesitate asemanatoare simplei pompe de aer si a buretelu "bolborositor"in cel mai banal acvariu, sau a unui filtru de recirculare a apei intr-un acvariu "decent". Recunoc ca si eu ma "chinui" fara aditie de CO2, in schimb prima investitie care am facut-o pt un sitstem de CO2 a fost ph-controlerul fara de care nu ma-s aventura sa ma "joc" cu plantele si cu pestii. Nu as vrea sa-i jignesc pe cei care nu au posibiitate sa isi cumpere un controler, din contra as fi bucuros sa ii pot ajuta avand in vedere ca ph-controlerul meu este fabricat in Romania si la-m luat la un pret mult mai mic decat este aici, aparatul fiind trimis din U.S.A. Eu momentan sunt in dubii cu acest produs deoarece am anumite probleme (mentionate in alt post) in ceea ce priveste calibrarea sa(sper) dearece a fost livrat fara solutii de curatare si calibrare. Daca voi fi multumit de acest produs ma voi interesa daca nu se comercializeaza si la noi in tara (sau se poate face rost )avand in vedere ca este produs la Cluj-Napoca. Nu pot sa le ofer gratuit, dupa cum zicea si Sandu, dar un produs care este mai ieftin ar fi mult mai accesibile celor care sunt demni de acest hobby dar din motive financiare nu au posibilitatea sa ajunga la performantele(acvariile)dorite.
Am sa revin cu informatii exacte daca voi fi multumit de produs, dar toate acestea intr-un alt post ca am reviat destul de la subiect :-).
[Yahoo!]
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Sunt convins ca amicul Trahanache si-a dat cu parerea despre necesitatea ph controler-ului prin prisma bazinelor pe care le-a intretinut, si aici ar trebui sa facem o diferentiere a necesitatii folosirii ph-controler-ului functie de tipul de bazin. Inclin sa cred ca prin "moft" a vrut sa intelegi faptul ca nu este o necesitate ci un plus.
Trebuie sa vedem in ce conditii avem nevoie de variatii mai mici de 0.1.
si de asemnea de volumul de apa pentru care se doreste stabilizarea ph-ului, de suprafata aflata in contact cu aerul si implicit a volumului de gaz transferat, de caracteristicile apei din zona si nu in ultimul rand de capacitatea reactorului de dizolva gazul.
De exemplu la mine la robinet apa are ph 7.8-8.2 depinde de anotimp si KH 5-6. Sa spunem ca vreau sa reglez un ph de 6 si sa-l mentin crezi ca as reusi? Din experienta iti spun ca nu si nu din cauza ca nu as folosi un controler performant ci pentru ca as avea nevoie de un reactor mai performant si o suprafata a apei mai mica de transfer/contact cu aerul.
Variatia ph-ului, argumentul cel mai puternic pentru a utiliza un controler, depinde f. mult de volumul de apa si de volumul de plante din bazin, si nu in ultmimul rand de speciile prezente. Asa cum spunea si sandu mai sus daca ai valisnerii si anubiasi nu ai nevoie de controler. Variatia data alternanta lumina-intuneric este de regula mica la volume mari de apa si plantare abundenta.
Ca sa concluzionez, consider ph-controler-ul:
-necesar pentru crestere plante deosebite sau reproducere anumite specii de pesti, bazine cu volume mai mici de 150 l la care se face aditie CO2, in general pentru performanta
-comod(moft) pentru bazine mari, crestere si reproducere specii comune de plate si pesti

mobile in mobile
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

mausmann wrote:

Trebuie sa vedem in ce conditii avem nevoie de variatii mai mici de 0.1.
si de asemnea de volumul de apa pentru care se doreste stabilizarea ph-ului, de suprafata aflata in contact cu aerul si implicit a volumului de gaz transferat, de caracteristicile apei din zona si nu in ultimul rand de capacitatea reactorului de dizolva gazul.

Suprafata de contact cu aerul...daca ai o instalatie de CO2 performanta, incepand de la controller, butelie, reductor si terminand cu reactorul nu mai conteaza suprafata de schimb , chiar daca e suprafata mare (asta ai vrut sa spui intuiesc), pt ca instalatia va face fata atat in sensul capacitatii de scadere a PH cat si a mentineri lui in pragurile stabilite.Cand am zis scadere a PH, m-am referit la situatia obisnuita de apa de schimb cu PH mai mare decat cel dorit in acvariu.Cum ar fi cazul valorilor pe care le are apa ta...Bineinteles ca daca ai din diverse motive un PH scazut, acid , sa zicem 5 sau 5.3 atunci toata instalatia de CO2 , in frunte cu controllerul va shoma, pentru ca nu are cum sa ridice acel PH.Mecanismele le cunoastem cu totii (relatia PH-KH-CO2).Ridicarea PH (daca acest lucru e necesar, de ex.in cazul de coborare puternica a PH din cauza suprapopularii cu pesti, lipsa schimburilor de apa, cadavre vechi in acvariu,etc. )pana la o valoare la care sa permita controllerului sa-si exercite functia de ajustare a PH-ului se face prin alte metode, adaptate situatiei
mausmann wrote:
exemplu la mine la robinet apa are ph 7.8-8.2 depinde de anotimp si KH 5-6. Sa spunem ca vreau sa reglez un ph de 6 si sa-l mentin crezi ca as reusi?

Da.Cu o instalatie de CO2 serioasa .Nu cu bombe si pet cu fundu` taiat si acoperit de cioarapi de dama pe post de reactor.Aaa, petu`, nu dama...
mausmann wrote:
Din experienta iti spun ca nu si nu din cauza ca nu as folosi un controler performant ci pentru ca as avea nevoie de un reactor mai performant si o suprafata a apei mai mica de transfer/contact cu aerul.

Pai...cine baga 250 de E intr-un controller cu siguranta ca va baga si 30 -50 E intr-un reactor adaptat la cerintele acvariului si target-ului stabilit de acvarist.
mausmann wrote:
Asa cum spunea si sandu mai sus daca ai valisnerii si anubiasi nu ai nevoie de controler.


Pai nu prea...
mausmann wrote:
Variatia data alternanta lumina-intuneric este de regula mica la volume mari de apa si plantare abundenta.

Variatia PH depinde de moooolti factori...se poate deschide un topic nou noutz pa tema asta...cu mai multe pajini...

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Silicoane, parerea mea este ca te-ai cam departat de topic. Pana la urma ce ar trebui sa intelega lumea din postul tau e moft sau necesitate ph controlerul?
Oricum profit de ocazie si as vrea sa te rog sa imi recomanzi si mie o configuratie serioasa pentru instalatia co2. Cred ca aceasta configuratie va ajuta multi din membri forumului care se gandesc sa faca aditie de co2, ca oricum daca e serioasa si performanta instalatia va face fata oricarui bazin. Pozele ar fi binevenite si ne-ar edifica pe toti cred.

mobile in mobile
bp
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2006 16:17:15
Messages: 71
Location: Bucuresti Giulesti
IP:
Offline

Eu cred ca e ... un MOFT.
Dar un moft atit de NECESAR, incit eu mi-am cumparat doua controlere, impreuna cu instalatiile aferente (butelie, reductor, reactor etc.). Lucru pe care-l doresc si altor membri ai forumului.

Putin off topic:
Credeti ca am fost cam lacom? Folosind doua controlere, si renuntind la bomba cu drojdie, ma voi ingrasa foarte repede? Daca nea' Trahanache are dreptate, fratilor. Ce ne facem?

Io
Galerie imagini
[WWW]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

mausmann wrote:Silicoane, parerea mea este ca te-ai cam departat de topic.

mii de scuze.In schimb m-am tinut aproape cu raspunsurile de problemele ridicate de tine.
mausmann wrote:
Pana la urma ce ar trebui sa intelega lumea din postul tau e moft sau necesitate ph controlerul?
cred ca am raspuns deja la intrebarea asta, chiar daca nu am bifat cu carioca rosie rapunsul...
mausmann wrote:
Oricum profit de ocazie si as vrea sa te rog sa imi recomanzi si mie o configuratie serioasa pentru instalatia co2. Cred ca aceasta configuratie va ajuta multi din membri forumului care se gandesc sa faca aditie de co2, ca oricum daca e serioasa si performanta instalatia va face fata oricarui bazin. Pozele ar fi binevenite si ne-ar edifica pe toti cred.

Profita de ocazie si deschide un topic nou cu problema care te framanta (ca sa nu impuiem cu off-topic-uri postul lui Lazarginel)si cu siguranta ca vor fi destui membri ai forumului, posesori de PH controllere care iti vor spune cum se comporta instalatiile lor.Cat despre pozele care te-ar edifica, nu cred ca am afirmat pe undeva ca sint mindru posesor de PH controller, daca intracolo bati cu apropourile.Restul instalatiei il am si acum sint in prospectare de PH-controller(in felul asta mai raspund inca o data intrebarii pusa de Lazarginel).Cand o sa ma hotarasc la unul , si dupa ce il voi si testa, o sa-ti arat si poza respectiva.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea este pH-controler-ul te scuteste de o parte din griji, e comod si aproape indispensabil in cazul acvariilor marine. Ba mai mult de obicei se folosesc 2 la un acvariu, unul la nivel de reactor si altul la nivel de acvariu.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Deci ,Domn"Trahanache sunt sigur ca ai citit cam ce au scris altii despre ph controlere, si care sunt multumiti de ele si ajuta la ceva nu la kg+++ pe burta
Oameni ,care acuma cativa anii au dat ceva banii pe aceste "Scule "si la care la aceea vreme pentru unii dintre noi era cam mult, mult de tot la pret ,au avut curajul sa faca ceva ,adica sa se teleporteze in viitor
La toti le multumesc ,pentru mesaje si sunt sigur ca mai sunt si alti Trahanache care acuma sunt sa zicem 80% convinsi despre necesitatea ph controllerului

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com