[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Mi-am dat seama, tocmai de asta intreb. Am avut robineti pe circuit ptr reglarea debitului. Diferenta la Experience e compartimentarea.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2022 11:02:15


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Voi incerca si eu Eheimul Classic 250 din dotare cu mai multi bureti/perlon si mai putina ceramica.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Eu ma refer la skimmer adica cumparand in set de inox sau sticla pentru furtunele de la filtru . O sa las si poza. Acelea mai scade din debit dupa colonizarea lor si furtunelor .
In filtre nu am decat siporax la amndoua acvari. Dupa ce se umple de bacteri desigur si colmateaza automat se scade din debit,plus avem filtrare biologica si mecanica.
Nu folosesc nici un fel de burete .
Imi pare rau daca nu sunt bun la exprimare ,de acea am si mentionat undeva sa se citeasca putin din jurnalele mele .
[Thumb - Screenshot_20220712-111305_Amazon Shopping.jpg]

[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am gasit si solutia sa schimb la filtru, iau o reductie 9/12-12/16 si practic din filtru atipic il fac tipic
image

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2022 12:05:24

[Email]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

DraCoNi wrote:Am gasit si solutia sa schimb la filtru, iau o reductie 9/12-12/16 si practic din filtru atipic il fac tipic
image


Nu iti recomand prima versiune. Versiunea 2 are imbunatatiri.
Restul pare ce trebuie.


Am scos si eu de la naftalina Eheim Classic 250 (=tank fata de filtrul hang on).

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2022 13:06:43


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai nu e versiunea 1, ce am ales eu e sticla de la Ista. Ba chiar as lua asta resigilat ca nu ma deranjeaza ca e ciobit https://www.nevertebrate.ro/set-lily-pipe-sticla-ista-inflow-outflow-16-22-mm-resigilat-51016
[Email]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

DraCoNi wrote:Pai nu e versiunea 1, ce am ales eu e sticla de la Ista. Ba chiar as lua asta resigilat ca nu ma deranjeaza ca e ciobit https://www.nevertebrate.ro/set-lily-pipe-sticla-ista-inflow-outflow-16-22-mm-resigilat-51016


Inainte sa cumperi poti studia aici.

http://www.aquario.co.kr/unit/neoflowPremium.php

Unlike glass, colored plastic, and stainless steel products, Neo Flow has superior elasticity than acrylic.

Unlike stainless and glass products, cleaning is easier because the inlet and outlet parts are separated from the pipe.

Since the parts of the outlet are rotated 360 degrees, it is free to change the direction of the water flow unlike glass products.

Compared to other products, the radius of curvature is small, so it is installed more closely to the glass.

This message was edited 5 times. Last update was at 12/07/2022 13:32:38


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta studiam acum si ma razgandeam plus ca la banii aia am tot, skimmer, reliver. In schimb nu inteleg ce face acel mixer
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Daca ai un acvariu si te ocupi de el, merita sa ai piesele astea transparente. Vei curata la ele, relativ des. Daca nu esti un fan al bibilelii si nu te deranjeaza cand se murdaresc, le poti curata mai rar. Personal ma feresc de ele, multa bibileala. Chiar imi plac, dar sa le curete altcineva.
[ICQ]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis wrote:Daca ai un acvariu si te ocupi de el, merita sa ai piesele astea transparente. Vei curata la ele, relativ des. Daca nu esti un fan al bibilelii si nu te deranjeaza cand se murdaresc, le poti curata mai rar. Personal ma feresc de ele, multa bibileala. Chiar imi plac, dar sa le curete altcineva.

Nu ma deranjeaza sa le curat, ba chiar ma relaxeaza sa bibilesc acvariul
[Email]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

DraCoNi wrote:Asta studiam acum si ma razgandeam plus ca la banii aia am tot, skimmer, reliver. In schimb nu inteleg ce face acel mixer


Amesteca si CO2 cu apa. Are intrare ptr CO2.

Practic cu un filtru care are si inclazire incorporata vei avea doar 2 tevi in acvariu si testul permanent CO2.

This message was edited 3 times. Last update was at 12/07/2022 14:01:13


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles acum, foarte interesant, imi trebuie.
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revenind la filtrul pentru acvariul nou, ca la asta am rezolvat, mai platesc inca o data valoarea lui si o sa arate si frumos
Ce stiti de cei de la Seachem? https://aquatia.ro/collections/filtre-hang-on/products/seachem-tidal-35?variant=41441464418502
Ca din tot ce am vazut pe tipul cascada mi se pare cel mai optim
[Email]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Samy wrote:Eu ma refer la skimmer adica cumparand in set de inox sau sticla pentru furtunele de la filtru . O sa las si poza. Acelea mai scade din debit dupa colonizarea lor si furtunelor .
In filtre nu am decat siporax la amndoua acvari. Dupa ce se umple de bacteri desigur si colmateaza automat se scade din debit,plus avem filtrare biologica si mecanica.
Nu folosesc nici un fel de burete .
Imi pare rau daca nu sunt bun la exprimare ,de acea am si mentionat undeva sa se citeasca putin din jurnalele mele .


Eu mai am 1l subtrat pro nou si vreo 300ml de biomech nou. Mai inca in pungi substrat pro si biomech folosit. Par noi dar e posibil ca microorificiile din interior sa fie incarcate cu particule.

Crezi ca ar ajuta la scaderea ratei de filtrare o combinatie de siporax + siporax mini + siporax algovec (+ burete + perlon)? Cu de toate . Ma gandesc ca siporax mini, fiind mai compact/dens ar avea efectul asta. Buretele Eheim este foarte grosier.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/07/2022 08:12:25


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

DraCoNi wrote:Revenind la filtrul pentru acvariul nou, ca la asta am rezolvat, mai platesc inca o data valoarea lui si o sa arate si frumos
Ce stiti de cei de la Seachem? https://aquatia.ro/collections/filtre-hang-on/products/seachem-tidal-35?variant=41441464418502
Ca din tot ce am vazut pe tipul cascada mi se pare cel mai optim


Filtrul e facut de Sicce. Seachem face chimicale. Probabil ai auzit de Seachem Matrix.
https://www.sicce.com/en/

This message was edited 1 time. Last update was at 13/07/2022 08:14:50


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Dr Nano wrote:
Samy wrote:Eu ma refer la skimmer adica cumparand in set de inox sau sticla pentru furtunele de la filtru . O sa las si poza. Acelea mai scade din debit dupa colonizarea lor si furtunelor .
In filtre nu am decat siporax la amndoua acvari. Dupa ce se umple de bacteri desigur si colmateaza automat se scade din debit,plus avem filtrare biologica si mecanica.
Nu folosesc nici un fel de burete .
Imi pare rau daca nu sunt bun la exprimare ,de acea am si mentionat undeva sa se citeasca putin din jurnalele mele .


Eu mai am 1l subtrat pro nou si vreo 300ml de biomech nou. Mai inca in pungi substrat pro si biomech folosit. Par noi dar e posibil ca microorificiile din interior sa fie incarcate cu particule.

Crezi ca ar ajuta la scaderea ratei de filtrare o combinatie de siporax + siporax mini + siporax algovec (+ burete + perlon)? Cu de toate . Ma gandesc ca siporax mini, fiind mai compact/dens ar avea efectul asta. Buretele Eheim este foarte grosier.

Daca este lasat in pace si aici ma refer sa nu deschizi filtru sa il cureti da va scadea debitul. Se cunoaste deja fraza(cand scade debitul speli filtru ) Intrebarea corecta ar fi :Am nevoie de atat material filtrant pentru atiatia litri de apa?
O gresela se face mai mereu la materialu filtrant cant mai mult cu atat mai bine. Si asa apar problemele.
Apropo prelonul te va obliga sa deschizi mai mereu filtru

This message was edited 1 time. Last update was at 13/07/2022 08:20:03

[Email]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Samy wrote:
Dr Nano wrote:
Samy wrote:Eu ma refer la skimmer adica cumparand in set de inox sau sticla pentru furtunele de la filtru . O sa las si poza. Acelea mai scade din debit dupa colonizarea lor si furtunelor .
In filtre nu am decat siporax la amndoua acvari. Dupa ce se umple de bacteri desigur si colmateaza automat se scade din debit,plus avem filtrare biologica si mecanica.
Nu folosesc nici un fel de burete .
Imi pare rau daca nu sunt bun la exprimare ,de acea am si mentionat undeva sa se citeasca putin din jurnalele mele .


Eu mai am 1l subtrat pro nou si vreo 300ml de biomech nou. Mai inca in pungi substrat pro si biomech folosit. Par noi dar e posibil ca microorificiile din interior sa fie incarcate cu particule.

Crezi ca ar ajuta la scaderea ratei de filtrare o combinatie de siporax + siporax mini + siporax algovec (+ burete + perlon)? Cu de toate . Ma gandesc ca siporax mini, fiind mai compact/dens ar avea efectul asta. Buretele Eheim este foarte grosier.

Daca este lasat in pace si aici ma refer sa nu deschizi filtru sa il cureti da va scadea debitul. Se cunoaste deja fraza(cand scade debitul speli filtru ) Intrebarea corecta ar fi :Am nevoie de atat material filtrant pentru atiatia litri de apa?
O gresela se face mai mereu la materialu filtrant cant mai mult cu atat mai bine. Si asa apar problemele.
Apropo prelonul te va obliga sa deschizi mai mereu filtru


Eu l-am folosit cu un acvariu de 35l, nu am umblat la el si nu tin minte sa fi gasit cine stie ce mizerie. Ordinea in care au stat materialele filtrante a fost biomec, burete grosier, saculet cu substrat pro, perlon. Cosul cred ca are cam 2.5 litri.
Singura problema a fost debitul si zgomotul care aparea cand strangulam fluxul din robineti (probabil asta se amelioreaza cu vaselina pe rotor).

Mai scotocesc prin topicele despre materiale filtrante.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/07/2022 09:32:17


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Nu e nevoie decat sa citesti cat acopera un litru........material filtrant . Pe majoritatea cutiilor scrie sau Google. Poti de asemenea sa citesti si ce e denitrificare si de la ce apare de obicei. Cel mai ok site-uri straine ,prin Romania nu prea sa dat vina pe material filtrant pentru asta.
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dr Nano wrote:
DraCoNi wrote:Revenind la filtrul pentru acvariul nou, ca la asta am rezolvat, mai platesc inca o data valoarea lui si o sa arate si frumos
Ce stiti de cei de la Seachem? https://aquatia.ro/collections/filtre-hang-on/products/seachem-tidal-35?variant=41441464418502
Ca din tot ce am vazut pe tipul cascada mi se pare cel mai optim


Filtrul e facut de Sicce. Seachem face chimicale. Probabil ai auzit de Seachem Matrix.
https://www.sicce.com/en/


Hmmm Italia, or fi bune? Pe youtube lumea le lauda.
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Hmmm ,nu stiu cum sa fac sa intelegi mai bine . O sa mai incerc o data dand exemplu filtru ce doresti sa il iei.
Ia un pix si o foaie ,deseneazati acvariu.
Deseneaza filtru cascada ,totul sa fie pe masuratori .
Acum cati cm iti raman de la fundul acvariului pana la ?eav? pe unde trage apa filtru?
Acesta este doar un minus.
Vrei un acvariu plantat frumos cu vie?uitoare? Regandeste filtrarea.
Vrei acvariu cu doua plante inalte si un beta poti lua filtru. Dar pe viitor cand vei dori ceva mai mult vei mai face o achizitie.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com