[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
iluminare cu becuri normale  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

am un acvariu de aproximativ 80 litri plantat in special cu valisnea. intrebarea mea este: daca fac ca sistemul de iluminare sa fie din becuri normale (chiar nu stiu cum sa le spun ), at el va fi benefic pt plante? as vrea sa pun doua becuri de 40 wati.


ps. am citit articolele din site in legatura cu sistemul de iluminare, neoane, etc etc etc. dar sunt mai mult decat curios despre cele pe care le-am intrebat mai sus.
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Lumina emisa de becurile cu incandescenta este cea mai apropiata de cea a soarelui si de aceea este printre cele mai bune pentru plante. Becurile normale au insa 2 MARI dezavantaje care le scot automat din competita cu neoanele: randamentul scazut(f. putin din energie merge in lumina, restu e caldura) si caldura emisa.
[Email] [Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

si pentu un acvariu de dimensiunile L80xl30xh35, ar fi suficiente doua becuri de 40W? dar daca as pune doua becuri de 60w ar dauna plantelor(sau chiar pestilor?)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ashavodaz wrote:doua becuri de 40W
80 W lumina de bec cu incandescenta echivaleaza aproximativ cu 15 W lumina de tub fluorescent - insuficient pentru 80 litri.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Dupa cum zicea si Mike, becurile normale nu au randament bun, deci nu ajunge destula lumina la plante. In nici un caz nu sunt de ajuns pentru plantele din acvariul tau.

Bineinteles, tu o sa vezi pestii in acvariu, insa plantele nu vor avea destula energie pentru a face fotosinteza cum trebuie. Incearca totusi sa folosesti neoane daca se poate. Daca nu, atunci pune cat mai multe becuri normale (dar fii atent sa nu fierbi pestii, ca astea incalzesc prea mult).

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uita becurile, inceraca sa montezi 3 tuburi T8 fluorescente de 18W (60 cm) sau 2-3 tuburi T5 de 24W (60 cm)

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

si pentu un acvariu de dimensiunile L80xl30xh35, ar fi suficiente doua becuri de 40W? dar daca as pune doua becuri de 60w ar dauna plantelor(sau chiar pestilor?)


OK. Primul post a fost ca sa-ti raspund la intrebare , dar se pare ca tu chiar vrei sa pui becuri. Avind in vedere ca toti ti-am argumentat cu virf si indesat de ce trebuie sa folosesti neoane, si tu totusi insisti cu becurile, poate esti amabil si imi satisfaci si mie curiozitatea: de ce vrei neaparat becuri?
[Email] [Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

nu vreau neaparat becuri, doar sunt curios de diferente. acum stiu si va multumesc voua pentru asta. as mai avea o singura intrebare, care iarasi este o curiozitate pt mine. ce se intampla daca lumina din acvariu sta aprinsa non stop (exceptand contarul care se da peste cap )
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

daca tii lumina aprinsa non stop in acvariu dai peste cap ciclul noapte-zi smilie ...
incearca sa tii lumina aprinsa la tine in camera noaptea...
pestii si plantele, ca orice alt organism au nevoie de alternanta zi-noapte pentru a functiona normal si cum in lumea lor tu esti un mic god...trebuie sa le dai si sa le iei ziua si noapte


[WWW]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

ashavodaz wrote:nu vreau neaparat becuri, doar sunt curios de diferente. acum stiu si va multumesc voua pentru asta. as mai avea o singura intrebare, care iarasi este o curiozitate pentru mine. ce se intampla daca lumina din acvariu sta aprinsa non stop (exceptand contarul care se da peste cap )


in afara de faptul ca o sa iti stresezi animalele si plantele, nimic( presupun ca daca vrei sa tii lumina aprinsa tot timpul, e alegerea ta, deci nu te deranjeaza...)

da dupa o perioada ai fi abonat la posturi de tipul " Ajutor, mor pestii, sunt incepator, ce sa fac?"

http://www.seachem.ro
[Email]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

nu sunt incepator, din fericire nu imi mor pestii . intrebarile au fost din curiozitate...
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

ashavodaz wrote:... intrebarea mea este: daca fac ca sistemul de iluminare sa fie din becuri normale (chiar nu stiu cum sa le spun ), at el va fi benefic pentru plante? as vrea sa pun doua becuri de 40 wati.


ashavodaz wrote:
ce se intampla daca lumina din acvariu sta aprinsa non stop (exceptand contarul care se da peste cap )

ashavodaz wrote:
nu sunt incepator, din fericire nu imi mor pestii . intrebarile au fost din curiozitate...
:ciudat:

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline


nu, pe bune, totul este strict din pura curiozitate si va multumesc de raspunsuri
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Proverbul ala din stramosi !

"curisoii mor repede "

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Si pentru ca ashavodaz sa ramana colegul nostru pana la adanci batraneti dupa ce a primit raspunsuri la intrebarile sale "din pura curiozitate " this topic is closed until further notice (to be read: forever).

Rezumat:
-iluminarea cu becuri cu incandescenta ofera un spectru bun,
-randamentul/eficienta emisiei luminoase a becurilor cu incandescenta este de cel putin 5 ori mai mica decat a tuburilor fluorescente,
-cantitatea de caldura degajata (prin efect Joule) de catre becurile cu incandescenta pune probleme serioase (cel putin pe durata sezonului cald),
- factura de energie electrica creste mai mult pe incalzire decat pe iluminare,
-una dintre cele mai cumplite metode de tortura este privarea de somn (ciclul diurn).

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com