[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
neritine care evadeaza  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

salut la toti!
Am o problem acare daca se poate as vrea sa o discutam...daca a maipatit cinev asau daca este normal.
Am achizitionat niste neritine mai demult pe care le-am pus la "halit" intr-un acvariu. Tot respectul pentru ele sunt super bune impotriva algelor..dar m-am lovit de alta problema. Neritinele evadeaza! Mentionez ca erau intr-un acvariu deschis. In primele saptamani de la introducere ii numaram si ii vedeam tot timpul..ca dupa aceea sa nu ii mai vad pe toti. Am zis: ok sunt printre plante (acvariu foarte plantat). dar intr-o seara cand ma uit sub mobila vad 3 neritine uscate!!! Care sa fie cauza? Pentru ce ies din acvariu? Este adevarat ca l evedeam si deasupra apei pe peretii acvariului dar...e o distanta destul de maricica de la luciul apei pana la margine si oricum nu inteleg de ce ies si coboara(probabil, pentru ca nu le-am vazut) pe peretele acvariului.. A maipatit cineva asa? Sau care este cauza? nu le place ceva?
mercic

aripel is here
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Comportament cat se poate de firesc. In mediul lor natural stau ore in sir pe cate o piatra sau suspendate pe cate o radacina.
Nu ai alta varianta decat sa iti acoperi acvariul.
De obicei, acvariile cu intaritoare laterale si longitudinale le ofera un bun refugiu pe care nu-l mai depasesc. Alea mai sportive insa...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

Sandu wrote:Comportament cat se poate de firesc. In mediul lor natural stau ore in sir pe cate o piatra sau suspendate pe cate o radacina.
Nu ai alta varianta decat sa iti acoperi acvariul.
De obicei, acvariile cu intaritoare laterale si longitudinale le ofera un bun refugiu pe care nu-l mai depasesc. Alea mai sportive insa...

da asta este singura solutie..dar ce ma mira pe mine este de ce nu au mai intrat la loc ..si au mai si coborat probabil pe mobila...
cat despre acvariu...am niste buturugi care ies...o sa trebuiasca sa fac capacul mai inalt..dar i-mi placea cum se vede ...fara ( e un acvariu biotop)....sau macar o incercare
deci nu este nimic in regula cu apa care sa nu le convina lor..bine macar ca am aflat asta. merci Sandu

aripel is here
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

aripeldeci nu este nimic in regula cu apa care sa nu le convina lor..bine macar ca am aflat asta. merci Sandu[/quote wrote:
in neregula am vrut sa scriu

aripel is here
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com