[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Guppy si neoni cu probleme  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Dragilor
O chestie ciudata a inceput sa imi decimeze pestii din acvariu. Am setat acvariu acum 20 de zile. Dupa 15 zile am cumparat niste guppy si neoni din obor. La 2 zile am observat ca 3 neoni (am avut 5) erau morti cu codita frajuri aprope toat macinata. Am crezut ca filtrul (intern, Bluewave 7 900l/h) i-a tras in admisie si deia au ramas fara coada (desi ei pluteau prin bazin). Am zis ok.. sunt mici si prosti. Acum au inceput guppy.. din 4 mai am doar 1 care da semne clare de duca
La guppy coada se franjureaza rapid si nu raman decat niste fire din ea. Pielea se decoloreaza, la fel si botul
O poza, din pacate nu prea clara
image
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dupa parerea mea este o infectie bacteriana, ceva gen "putrezirea bacteriana a inotatoarelor". Ce as incerca eu ca si tratament ar fi Sera Backtopur Direct, tablete, una la 50L. Si o jumatate de lingura de sare la 10L de apa. Schimba vreo 40% din apa inainte de tratament si timp de 4-5 zile nu schimba apa dupa ce ai pus medicamentatia. Mareste aerarea in timpul tratamentului.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com