[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vreau melci?! :)  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
buzunar
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/08/2003 14:49:19
Messages: 69
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Salut, vreau melci rosii, maro, din aia de care nu mai poti sa scapi, care se chinuie toti sa-i elimine fara rezultate.


Am un botia (tipar african, tiparul clovn etc.) care moare dupa oua de melci. L-am cumparat ca sa scap de o invazie de melci si era foarte fericit. Numele lui este Azorel - deoarece se comporta ca un caine... miroase peste tot, cauta si gaseste... I-a terminat pe toti. Bag seama ca este un echilibru perfect sa ai melci "nedoriti" si un tipar african. Melcii, care in mod normal infunda pompa, se baga in bureti, misuna peste tot, si pentru care exista tot felul de "medicamente" ca sa scapi de ei, impreuna cu un tipar clovn, aduc numai bucurie la casa omului. Ei curata algele maro, si Azorica ii curata pe ei. Numai ca botia e mult mai eficient si am ramas fara melci.

Am citit mai multe posturi cu recomandari pentru anihilarea melcilor, pe baza de morcovi sau pe baza de castraveti sau alte metode. Personal, am urmat metoda morcovului fara rezultate.

Din acest motiv recomand metoda "tiparul african", celor care vor sa scape de melci.
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azorica se va face mare si la 25-30 cm nu va mai fi alintatul de acum. Si cum ... pestele cel mare-l inghite pe cel mic ... va ajunge, daca ai pesti mici cu el in acvariu, sa te scape si de ei.
[Email] [Yahoo!]
buzunar
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/08/2003 14:49:19
Messages: 69
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Il am de ceva timp (1 an) si are ~ 7,5 cm.
De unde ai tras tu, dragul de tine, concluzia ca va creste mai mult?
:-)
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aveti dreptate, dle. Scuzati, va rog, interventia.
(Cu un pic de exagerare) Nici un peste nu depaseste dimensiunile acvariului in care este pus.

In rest, in loc sa puneti intrebari (cu substanta si limbajul de mai sus), puteati sa va documentati si singur.

Succes in continuare.
[Email] [Yahoo!]
buzunar
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/08/2003 14:49:19
Messages: 69
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Sicmare, pentru pasionati orice este permis.
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com