[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melci distrugatori de Hemianthus callitrichoides  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Din pacate dupa saptamani de analizat motivele am ajuns la concluzia certa ca Hemianthus callitrichoides-ul meu din cum il stiati din imaginile de aici a ajuns o umbra si e pe duca. Pur si simplu covorul este dezradacinat si decolat de substrat prin iesirea nocturna din substrat a melcilor de substrat, noaptea, la care se adauga Neritina care se baga pe geam pana la substrat (cautand alge, ca in rest nu am ce sa le reprosez, sunt harnici la alge), si apoi o iau si ei pe sub covorul de HC. Dupa 4-5 astfel de decolari de pe substrat covorul a inceput sa degenereze sisa prinda alge. Mai am cateva smocuri. As scoate momentan Neritina in alt acvariu si as incerca o terapie chimica de eradicare ptr cei de substrat ce raman in acvariu. Parca auzisem de un medicament in sensul asta, dar as vrea sa fiu sigur ca nu face rau pestilor sau plantelor. Stiti ceva in acest sens?

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Metodele chimice nu sunt tocmai fericite pentru ca omoara melcii prin toate cotloanele acvariului tau, care este si destul de mare, si o sa strice apa putand provoca dezechilibre serioase.
Pentru Helisoma Nigricans era metoda cu carne intr-un recipient noaptea, iar dimineata, dupa aprinderea luminii melcii se afla pe carne in majoritate.
Daca nu ai prea multi cred ca poti sa ii strangi in fiecare dimineata dupa aprinderea luminii, atunci cand sunt dezgropati.
Nu am incercat decat "metoda cu mana" cealalta nu stiu cat de eficienta este, ti-am propus-o doar pentru ca nu cred ca este bine deloc sa-i omori cu chimicale.
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

OK incerc prima data cu carnea. Poate ii conving...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com