[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 700l start-up  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

@ocean pun pariu ca sunt multi acvaristi care ar fi fericiti sa aduca la maturitate o serie de icre de "guppy din aia".
Ma tem ca nu am reusit samafac pe deplin inteles in ceea ce priveste conflictul de interes dintre anumiti crescatori. Dar nichi nu cred ca vreau samai dezvolt, este irelevant .
@ lemon. Eu accept ca altcineva poate avea un pct diferit de vedere. Atata timp cat se poarta in limita bunului simt "polemica" e bine venita

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Lemon la 35 vorbeam de domestici la 6-7 cm, cei de la Santarem sunt adulti salbatici si gasesti frumusei la 300-400 de euro, bine tot e cam mult cel putin pentru mine avand in vedere ca discusii sunt pesti de card, sunt si aclimatizati, deparazitati, plus ca primesti ceea ce alegi din poze; la asiatici ei pun poze frumoase dar ceea ce primesti difera=sunt mult mai slab calitativ si primesti si ciurucuri. Trebuie sa iei in considerare ca mai vin unii si bolnavi pe care ii poti pierde asa ca pretul real creste, a sa nu uitam de taxele de aeroport, medicale, vama etc. asa ca suma pe final se cam dubleaza
[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

@Flo exact gandurile mele (nu stiam pana sa scrii tu de variantele bulldog si high body, niste hidosenii)

@ocean Asta spuneam si eu, ca pentru 6-8 bucati de la ei iti trebuie ceva buget. Asiaticii (tot chinezi, cel putin la suflet) vor incerca sa te "arda", este in ADN lor sa dea tepe, saracia ii impinge din pacate. Ca pe Alibaba / Express, eBay sau alte site-uri, daca nu citesti bine in descriere... nu e bine.
Pentru pesti de la noi, unde poti merge / vorbi cu crescatorul, eu zic ca e OK 150-200 lei pentru un peste, pana la urma, nu sunt guppy. Problema este ca pana si celor de la noi trebuie sa le sufli in cur, scuzati-mi franceza, ca se incapataneaza sa vrea apa moale.

Cryptic Cherries - West-Africa river
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Lemon wrote:Problema este ca pana si celor de la noi trebuie sa le sufli in cur, scuzati-mi franceza, ca se incapataneaza sa vrea apa moale.

Nu e chiar asa, uite dovada Catalin Ionescu medic stomatolog chiar de la voi din Constanta creste(si reproduce, normal nu in "nisipul" ce va curge pe teava- la reproducere trebuie umblat la apa), dar dupa ce are pui ii creste in apa voastra foarte dura de Constanta de ani buni de zile. La fel e apa si in Germania si acolo discusii sunt crescuti in apa de retea-nu isi permite nimeni sa faca schimburi zilnice cu apa moale. Discusii domestici s-au obisnuit si suporta multe feluri de ape daca respecti principiile de baza: schimburi de apa,volum(socotesti 50 de litrii per peste adult minim), igiena, temperatura si filtrare de calitate. Unii se reproduc chiar in apa de retea: ponte mai scazute dar totusi

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2022 01:47:05

[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu asa am avut impresia, ca nu vor, neam.
Mea culpa.

Cryptic Cherries - West-Africa river
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da, intr.adevar spunea aici un coleg despre discusii lui(acum vreo aprox 4 ani) ca i.a obisnuit de mici nepretentiosi, si au ramas nepretentiosi cu apa din Constanta. Sper ca vede discutia despre el si sa ne arate evolutia

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ca o mica recapitulare a optiunilor pe care le am pentru acvariul de 700l. Dupa cum am spus as vrea saam si niste plante, ceea ce imi limiteaza optiunile. Vreau sa profit de apa pe care o am la robinet(foarte moale de obicei TDS intre 40-70
1.Altumi+ priteni si utilitari . Inca nu am renuntat la idee asta, inca ma uit de dealuri. Desi am crescut si reprodus scalari, altimii sunt un domeniu nou pentru mine.
2 Discus+ prietemi si utilitari. Probabil vreo 20 de bucati. Ca variante ar fi:
-wild. Inca ma uit de variante acceptabile. Totusi, nu imi permit 15- 20 bucati.
-asiatici. Varianta arfi mai acceptabila
@lemon prin asiatici nu ma refer la alibaba, ebay ci mai degraba la crescatori consacrati.
- o parte din pigeonii pe care i-am prezentat. Au doar patru luni si cativa sunt promitatori. Initial vroiam sa-i pun intr-un acvariu de 350 l.
- o combinatie dintre cele 3 variante prezentate, dar asta s-ar putea termina cu un dezastru de proportii imense. Plus ca necesita sa folosesc 2-3 acvarii ptr carantina de timp indelungat.
Ma bucur ca ati deschis si discutia despre inmultirea discusilor. Din fericire apa de larobinet este perfecta pentru asta, nu cred ca m-as lovi de problema celor din Constanta. Apa de la robinet imi vafaceviata foarte usoara, schimburi masivedeapani vor fi o problema.
Colegul @ocean a mentionat ca a inmultit discus acum cativa ani, poate ar fi amabil sa ne impartaseasca ceva din experienta sa( ce tipuri a inmultit, secrete despre depunere dar mai ales cresterea puilor pana la maturitate).
Deasemenea as fi curios in cazul discusilor de provenienta asiatica ce tip de discus v-ar placea sa aveti in acvariu.
Multumesc

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Din asiatici orice seamana cu variante salbatice: heckelcross, red sau blue turqoaz, curiperua, curlenquer,etc., nimic tzipator in rest te mai orientezi, exista crescatori asiatici care s-au indreptat spre salbatici sau variante combinate cu domestici. La denumiri vezi ca multi isi pun denumirile proprii ca sa fie cat mai pompoase asa ca pestii trebuie vazuti (normal nu personal ) si asa alesi. incerc sa pun o pereche de-a mea de acum cativa ani de heckel cross daca o gasesc
[Thumb - 20180117_174337-1.jpg]

[Email]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

flo77 wrote:Ca o mica recapitulare a optiunilor pe care le am pentru acvariul de 700l. Dupa cum am spus as vrea saam si niste plante, ceea ce imi limiteaza optiunile. Vreau sa profit de apa pe care o am la robinet(foarte moale de obicei TDS intre 40-70
1.Altumi+ priteni si utilitari . Inca nu am renuntat la idee asta, inca ma uit de dealuri. Desi am crescut si reprodus scalari, altimii sunt un domeniu nou pentru mine.
2 Discus+ prietemi si utilitari. Probabil vreo 20 de bucati. Ca variante ar fi:
-wild. Inca ma uit de variante acceptabile. Totusi, nu imi permit 15- 20 bucati.
-asiatici. Varianta arfi mai acceptabila
@lemon prin asiatici nu ma refer la alibaba, ebay ci mai degraba la crescatori consacrati.
- o parte din pigeonii pe care i-am prezentat. Au doar patru luni si cativa sunt promitatori. Initial vroiam sa-i pun intr-un acvariu de 350 l.
- o combinatie dintre cele 3 variante prezentate, dar asta s-ar putea termina cu un dezastru de proportii imense. Plus ca necesita sa folosesc 2-3 acvarii ptr carantina de timp indelungat.
Ma bucur ca ati deschis si discutia despre inmultirea discusilor. Din fericire apa de larobinet este perfecta pentru asta, nu cred ca m-as lovi de problema celor din Constanta. Apa de la robinet imi vafaceviata foarte usoara, schimburi masivedeapani vor fi o problema.
Colegul @ocean a mentionat ca a inmultit discus acum cativa ani, poate ar fi amabil sa ne impartaseasca ceva din experienta sa( ce tipuri a inmultit, secrete despre depunere dar mai ales cresterea puilor pana la maturitate).
Deasemenea as fi curios in cazul discusilor de provenienta asiatica ce tip de discus v-ar placea sa aveti in acvariu.
Multumesc


Gasesti si in Romania crescatori si colegi care inmultesc discusi.....si varietati frumoase.
Din ce stiu, colegul Harry are pui de cuipeua...vezi aici: https://www.facebook.com/harrald.gyalay
Dar mai sunt si alti colegi care au.....ii gasesti ori pe grupurile de facebook dedicate discusilor ori pe forumul Discus Club Romania.
Este un coleg acvarist care mai aducea sau facilita aducerea pestilor de la Forkel, Germania, poti da un ochi pe site ul lui: https://www.skalarezucht.de/index.php/en/home-en
Poti sa ii scrii un email sa vezi ce are si la ce preturi....etc.

Daca cauti unde trebuie, vei gasi discusi/altumi faini

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2022 14:47:45


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

@ocean, @alinutz80 Multumesc pentru sfaturi si sugestii.
@ocean Superba perechea de heckel. Aceia sunt cei pe care ai reusit sa-i inmultesti?

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2022 17:23:56


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

@flo Nu am zis sa iei de pe Ali, ca doar nu-s nebun. Spuneam ca daca nu esti atent, asiaticii (nu vreau sa para un stereotip) vor incerca sa te pacaleasca prin descrieri ambigue. Daca poti vedea (foto sau video) exact ce cumperi, atunci nu mai sunt probleme.

PS: Vezi ca au pe Joom niste discusi la 3$. Bine, nu sunt ei discusi, nu sunt nici macar pesti, dar pozele sunt frumoase.

Cryptic Cherries - West-Africa river
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Lemon wrote:
PS: Vezi ca au pe Joom niste discusi la 3$. Bine, nu sunt ei discusi, nu sunt nici macar pesti, dar pozele sunt frumoase.


Trebuie sa fac precomanda?
Lasandgluma la o parte incanu am auzit de Joom. Da' promit sa ma uit pentru am largi orizonturile.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Multumesc @alinutz80 pentru sugestiile facutein topicul cu carantinarea discusilor. Acvariile biotop pe care le-a prezentat acolo sunt superbe.
Desi imi plac la nebunie mi se par dificil de realizat. Dupa parerea mea biotopurile in este implicata "apa neagra" sunt destul de fragile, trebuie sa stai tot timpul cu ochii pe parametrii apei. Un asfel de acvariu este destul de usor de scapat de sub control datorita posibilelor fluctuatii de ph. Daca se adauga si acumularea de substante organice, nitrati si fosfati provenite din belsug de la hrana specifica discusilor lucrurile par a se complica din ce in ce mai tare. Frunzele , lemnele.vor avea si ele contributia lor. Schimburile de apa dese ar ajuta, dar asta ar insemna ca la fiecare schimb de apa sa refac " black water". Cred ca as incerca la un bazin mai mic dar ptr 700l este o munca grea.
Poate cineva sa impartaseasca cate ceva din experienta personala in vedera setarii dar mai ales intretinerii unui astfel de acvariu biotop?
Pentru mine, cel mai impresionat acvariu cu discusi pe care l-am vazut este cel de la acvariul din Barcelona. Nu este un acvariu biotop, dar cu greu m-am putut dezlipi din faya lui.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

flo77 wrote:Multumesc @alinutz80 pentru sugestiile facutein topicul cu carantinarea discusilor. Acvariile biotop pe care le-a prezentat acolo sunt superbe.
Desi imi plac la nebunie mi se par dificil de realizat. Dupa parerea mea biotopurile in este implicata "apa neagra" sunt destul de fragile, trebuie sa stai tot timpul cu ochii pe parametrii apei. Un asfel de acvariu este destul de usor de scapat de sub control datorita posibilelor fluctuatii de ph. Daca se adauga si acumularea de substante organice, nitrati si fosfati provenite din belsug de la hrana specifica discusilor lucrurile par a se complica din ce in ce mai tare. Frunzele , lemnele.vor avea si ele contributia lor. Schimburile de apa dese ar ajuta, dar asta ar insemna ca la fiecare schimb de apa sa refac " black water". Cred ca as incerca la un bazin mai mic dar ptr 700l este o munca grea.
Poate cineva sa impartaseasca cate ceva din experienta personala in vedera setarii dar mai ales intretinerii unui astfel de acvariu biotop?
Pentru mine, cel mai impresionat acvariu cu discusi pe care l-am vazut este cel de la acvariul din Barcelona. Nu este un acvariu biotop, dar cu greu m-am putut dezlipi din faya lui.


Cu mare placere!

Acum cat despre acvariu biotop, nu e usor de facut intradevar...si eu acolo tind sa ajung...dar inca ma limitez sa ii spun la al meu doar un blackwater care tinde spre biotop dar pe viitor, planul meu e sa l duc spre biotop cat mai mult, dar nu stiu daca cu discusi sau altumi sau scalari mai deosebiti
Al meu are 450L si eu la fiecare schimb adaug solutii pt a crea efectul de blackwater si din cand in cand frunze catappa si conuri arin, vezi aici:


Eu am scalari manacapuru si rio nanay plus geophagus red hed, plus multi cory si multe Luri.

Sigur sunt colegi care au biotop uri cu Discusi....dar sunt cu siguranta f rare

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Discusii ca discusii, dar tu Aline ai intr.adevar un adevarat biotop perfect. De fiecare data cand imi amintesc sau imi amintesti ca ai red head tapajos si manacapuru, ma ia cu euforie in special de la geophagusi(chestie personala) dar si de la exoticitatea scalarilor manacapuru. Nu pot sa zic decat Felicitari

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Foarte reusit acvariul, felicitari.
Ce ma sperie pe mine la un biotop de black water este prezenta destul de mare a unor materii organice in descompunere ce are ca efect cresterea concentratiei de CO2, scaderea/fluctuatii pH. La pH scazut activitatea bacteriilor benefice este foarte scazuta si chiar daca avem mai mult amoniu decat amoniac in apa, parca tot n-as fi comfortabil sa vad verde in tubul de testare NH3/NH4. Plus ca schimburile de apa pentru 700 l ar fi destul de scumpe (substante ptr blackwater). Neavand plante in acest tip de acvariu nu prea ajuta deasemenea.
Pur si simplu este doar nivelul meu de comfort in a realiza si intretine un astfel de acvariu. Poate ca ar trebui sa incerc intai la dimensiuni mai mici si cu pesti care nu introduc o incarcatura biologica atat de mare ca si discusii.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Il tii vreo 2-3 ani pe asta de 700 cu 10 neoni si abia apoi pui Discusii...

Cryptic Cherries - West-Africa river
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

O poza?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Se pare ca@lemon a cobit bine. E inca in stadiul de proiect, aruncat prin garaj alaturi de inca un acvariu de 350 si lemnele pentru stand. Am avut atatea chestii de facut in juril casei ca nu am reusit sa ma ocup de el. Plus ca imi este destul de greu sa dau la o parte viata personala in favoarea hobby-ului.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am sticla taiata de cateva luni, asteapta lipire, stiu ce zic...

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com