[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Americani 550l  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Da, stiu prea bine cum e cu solutia vietii, agit la ea pana nu se mai vad cu ochiul liber "bucati" din acel praf.
Dubios cu parametrii, eu stau la Isaran, si NO3 niciodata nu a sarit de 5ppm (nu testez zilnic, ci doar cand mi se pare ca apa nu e chiar ok ).
Chiar o sa mai fac ceva teste de NO3, sa vad valorile cand ploua/ninge/e foarte cald.
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Schimba testul de NO3, am patit si eu cu ceva JBL ca imi arata valoare fixa indiferent ce apa testam.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

E test nou, tot JBL, cel vechi dadea aceleasi valori, am zis ca poate e vechi si am luat nou. Cel nou da aceleasi valori cu cel vechi. Deci tind sa cred ca e bun si valorile sunt corecte.
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu iti recomand Salifert.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Am avut si Salifert, cand am probat dadeau la fel cu JBL, am preferat sa raman la ultimii
In cazul meu toate au cam dat la fel, culmea, am folosit jbl si la marin, si au batut cu red sea.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2021 17:21:12

[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Eu personal nu prea am timp sa fac testul ala cu pudra, rareori il folosesc. Prefer testele rapide 6 in 1. Nu sunt extrem de precise dar imi dau seama daca am intre 0-30 sau intre 30-50 ppm nitrati, e suficient pt mine.

Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Ca si mic update, am gasit ceva cioate si le-am bagat in bazin, inca ma gandesc care sa fie pozitia lor finala.
[Thumb - Screenshot_20210323-121439_Gallery.jpg]

[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Uau! Unde ai gasit bustenii aia si cum i-ai pregatit inainte sa ii introduci in acvariu?
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Se umple altfel bazinul cu lemnele alea si banuiesc ca si pestii vor aprecia. Isi pot delimita altfel teritoriul.

Cryptic Cherries - West-Africa river
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, foarte misto!

- poti sa atarni lemnele de sus, ca sa "intre" in apa fara sa atinga nisipul.
- ai avantajul existentei unor zone "de umbra", care vor calma pestii stresata.
- mai ai avantajul ca nu se aduna mizerie pe sub ele si poti aspira ca lumea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Fadds wrote:Uau! Unde ai gasit bustenii aia si cum i-ai pregatit inainte sa ii introduci in acvariu?


In Hornbach Brasov. Aveam o bucata, tot de acolo luata, iar in weekend am fost la o plimbare pe acolo si am luat ultimele 2 care le aveau. La 72 lei/buc mi se pare super deal.
N-am pregatit nimic, le-am bagat in cada, le-am spalat temeinic, si le-am pus in bazin. Or sa scoata tanin o vreme, dar chiar nu ma deranjeaza. Fac schimburi la 2 zile (vreo 20-30%) ca nu vreau sa-mi sara ph-ul aiurea.

Lemon wrote:Se umple altfel bazinul cu lemnele alea si banuiesc ca si pestii vor aprecia. Isi pot delimita altfel teritoriul.


Cam asta a fost si ideea mea, de a delimita putin bazinul, sa aiba toti teritoriul lor cumva. Vedem ce iese.

koala wrote:Da, foarte misto!

- poti sa atarni lemnele de sus, ca sa "intre" in apa fara sa atinga nisipul.
- ai avantajul existentei unor zone "de umbra", care vor calma pestii stresata.
- mai ai avantajul ca nu se aduna mizerie pe sub ele si poti aspira ca lumea.


- m-am gandit la atarnat, dar is mari, grele, si daca le atarn is prea lipite de spate (fiind si groase ) si nu stiu cat de ok ar fi.
- zonele de "umbra" vreau sa le fac din lumini, inca gandesc cum sa fac sa-mi placa si sa fie ok si pentru pestani.
- mizerie oricum nu se aduna, au grija geophagusii sa scormone tot. De cand nu mai hranesc ca la porci nu mai aspir substratul. Toata mizeria e in prefiltre


[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare,

Revin si eu cu o mica problema. O femela de geophagus a facut hole in the head (sau asa cred).
A mai patit cineva ? Ce tratament sa ii fac ? Am un bazin de 54l in caz de carantina. A ajuns ca in poze dupa ce (presupun) ca s-a lovit de decoruri. Am sperat ca isi revine, dar sunt deja vreo 3 sapt, si nu pare sa arate mai bine.
[Thumb - Screenshot_20210713-221926_Gallery.jpg]

[Thumb - Screenshot_20210713-221933_Gallery.jpg]

[Yahoo!]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2247
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Asa rapid din ce am gasit pe net.....eu stiu din perioada cand aveam discusi (nu am avut la niciunul boala asta) ca e destul de greu de tratar, dar merita incercat.

http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1411

http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=17&t=8775&hilit=gaura+in+cap

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/1121.page

http://forum.simplydiscus.com/showthread.php?115681-A-suggestion-to-treat-hole-in-the-head

http://www.fishelp.io/ro/spital-online/d/boala-gaurii-in-cap-spironucleus-hexamita-flagelate-protoopalina-33


Spor la citit!
Sper sa rezolvi....incearca sa l ungi cu Asocilin de uz veterinar direct pe gaura de doua ori pe zi si urmareste l.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian Jitaru wrote:Ce tratament sa ii fac ? Am un bazin de 54l in caz de carantina...

Nu e de la lovit cu capu' de lemne... aia e o bacterie care s-a instalat in piele si roade carnea.
Eu as separa pestele si i-as da Baktopur sau Metronidazol.
In bazinul mare as face o curatenie temeinica, asociata poate si cu niste albastru de metil.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Pana la urma am tras o runda de Baktopur in tot bazinul, arata mai bine.
O sa mai fac inca o runda saptamana viitoare cel mai probabil, ca tot sunt plecat.
Ca si update, azi mi-a sosit si suplimentarea de filtrare, un fluval fx6.
As fi putut lua si altceva, insa mi s-a parut cel mai ok mai ales pentru filtrarea mecanica + debitul mare. Sper sa-mi fac timp sa-l instalez zilele astea.
Dupa ce il montez revin cu detalii si pareri. La prima vedere mi se pare o bestie de filtru. Pacat ca intra doar vreo 6l de bio-media in el.

koala ziceam de lovit pentru ca se alearga si se tot busesc de cioate. Si severumii sunt "juliti" pe laterale. Am presupus ca aia + schimburile mai rare de apa + extra stresul provocat de alergaturile de prin bazin au dus intr-un final la infectie.
[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Lucian Jitaru wrote:Ca si update, azi mi-a sosit si suplimentarea de filtrare, un fluval fx6.
As fi putut lua si altceva, insa mi s-a parut cel mai ok mai ales pentru filtrarea mecanica + debitul mare. Sper sa-mi fac timp sa-l instalez zilele astea.
Dupa ce il montez revin cu detalii si pareri. La prima vedere mi se pare o bestie de filtru. Pacat ca intra doar vreo 6l de bio-media in el.

FX6 in realitate are 6+6 = 12l filtrare biologica. Ai 6 litri de burete 30ppi de cea mai buna calitate, un mediu de filtrare biologica excelent daca este lasat sa-si faca treaba (nu se spala ca sosetele la saptamana).

Eu am filtrare 100% burete de 20 si 30 ppi (16l total in 2 canistre), nu am spalat buretii de cand am inceput noul proiect - se fac vreo 6 luni. Voi posta imediat un video la mine in topic cu mai multe detalii.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

referitor la HITH, eu am luat un mascul de Chocolate cichlid ce avea asa ceva din petshop, insa baktopur nu am. Costapur e bun pt asa ceva ? Are o gama larga de actiune,de aceea intreb.(am incercat sa nu bag medicamente aiurea, l-am mai ameliorat cu schimburi de apa, insa daca veni vorba...)

This message was edited 1 time. Last update was at 24/08/2021 20:29:07


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Ca masura rapida un sterilizator UV puternic distruge bacteriile din coloana de apa la acvariile subfiltrate. Tot ramai cu problema filtrarii neadecvate.

Masura de durata este sa pui in functiune cat mai rapid acel FX6. Dureaza cam o luna pana se colonizeaza cat decat si incepe sa faca treaba, 2 luni pana atinge performanta optima. Bacteriile din filtru vor consuma materia organica dizolvata, iar bacteriile din coloana de apa vor ramane fara hrana si se vor imputina, sistemul imunitar al pestilor va respira usurat.

Si mareste pe cat posibil oxigenarea, mai ales in perioada calda a anului. Nivelul scazut al oxigenului afecteaza direct filtrarea biologica.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare domnilor/doamnelor,

Asta e un update pe care evit sa-l scriu de muuulta vreme....
Treaba sta asa: Am facut, acum vreo 2 luni, un schimb de apa (cu bateria de filtre), dar am umplut bazinul pana la "buza", ca am zis ca fuckit, nu mai vreau clipoceala, mai ales ca mai dorm ocazional persoane in living.
Problema a fost ca.... toate retururile erau la macar 3cm sub suprafata...
Concluzia: M-am trezit de dim, cei 5 geo, cei 3 severumi si botia-ul....erau morti...
Singurii/ultmii mohicani erau cei 3 papagali ramasi de la maestrul koala plus oscarul (roscovanul).

Am un chef "enorm" sa mai fac ceva, a trecut vreo luna-2, si inca nu pot sa trec peste incompetenta mea.
Am 3 acare, dar inca is prea mici pt oscar - sigur le vede genul "fast food", si stagnez aiurea ca nu stiu ce sa fac.
Ca idee, nu renunt la oscar(roscovan), este cel mai fain animal din casa dupa "mitzi".
Pe mitzi o prezint la cerere, are aproape 3.5kg )

Mno, problema mea este ca sincer nu stiu cum s-o dreg. La "Oschi" nu renunt (ca dorm pe pres), dar bazinul e gol, si se bat cei 4 mohicani ca dracii.
[Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

S-au sufocat fara valurire? Peste noapte?

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com