[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Începutul unui acvariu de 550 L, la Sighisoara.  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Frumos da, felicitari!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ce faina e colonia de Milka si cea de Acropora Yongei!
Vrem si close-up-uri.

Utopia Reef 400
My Aquariums
NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Multumesc pentru felicitari.
Am incercat cateva fotografii cu aparatul meu, un Panasonic Lumix tz80, ii cam greu sa faci poze macro la un acvariu marin cu apa sarata, culorile nu ies cum se vad, focalizarea offfff, nu se compara cu fotografiile lui Bogdan , si ii de lucru cu astea sa ai timp sa le sortezi edita, dar poate am sa chem pe cineva care se pricepe la foto.
Craciun fericit!
[Thumb - 20221219_142550-b.jpg]

[Thumb - P1080126-c.jpg]

[Thumb - 20221219_142542-a.jpg]

[Thumb - 20221219_142406-b.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu zic ca sunt bune fotografiile. Da, e dificil sa redai culorile asa cum le vezi cu ochiul liber mai ales daca nu folosesti ceva filtru pentru lentila. Am gasit un filtru portocaliu dar ala e folositor daca ai un spectru foarte albastru, probabil un filtru spre galbui ar ajuta mai mult in cazul spectrului daylight dar n-am gasit momentan.

Foarte faina Anemona tub, am avut si eu una la un moment dat dar nu prea am avut noroc cu ea, dupa o anumita perioada isi parasea tubul si trebuia sa o "pescuiesc" de prin acvariu. Am tot incercat sa-i gasesc un loc sa-i placa dar fara prea mult succes si pana la urma am pierdut-o pe undeva prin bazin. De cat timp o ai? Cum ai reusit sa o mentii multumita?

Utopia Reef 400
My Aquariums
NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Am gasit in arhiva se pare ca o am din 2012 , de atuncia mai aveam o acropora, Humilis, care mi-a murit luna trecuta, dintr-o cauza incredibila, am aflat din urma testelor icp.
E destul se rezistenta se pare, are nevoie de un pat de nisip care sa o acopere complet, sa se simta in siguranta,eu iam facut un loc anume unde iam pus nisip si pietre, se vede din poza acvariului actual, hrana nu ii dau in mod special ea prinde din hrana pestilor cit are nevoie, si am mai vazut ca mai prinde viermi parosi, a prins odata unu asa de mare ca nu la putut minca si la regurgitat, mam pricopsit cu acesti viermi dar se pare ca nu fac rau acvariului, de cind o am am vazut odata cum elibereaza oua, sunt negre cam de marimea un bob de mac, si a durat cam o jumate de ora un fenomen rar, eu nu am cum sa pun clipul ca nu am cont pe youtube
[Thumb - 2012.JPG]

[Thumb - 2012 anemona.JPG]

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Felicitari, mii se pare extraordinar ca o ai de atatia ani si prospera. Da, pacat ca nu poti incarca clipul pe YouTube.
Chiar am observat ca ai mai multe colonii de SPS acolo, in special parca Acropora, ce specii sunt? Ai poze cu ele mai de aproape?

Utopia Reef 400
My Aquariums
NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Ceva acropore ,Nana, Forbesi, Echinata
[Thumb - Acropora Nana.jpg]

[Thumb - Acropora Forbesi.JPG]

[Thumb - Acropora Echinata.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2022 14:46:58

NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Am cateva acropore neidentificate.
Am s? vi le arat pe rand poate le identificam impreuna.
Asta banuiesc ca ar fi Elegantula. Loripes, Batunai
[Thumb - Acropora Lime.jpg]

NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Acropora hyacinthus, care era sa moara, (Mia trebuit 2 ani sa descopar cauza) ar trebui sa fie rosu cu alb, dar am sperante ca o sa-si revina, greu cu fotografiatul prin apa sarata si daca ii mai adinc in acvariu slabe sanse sa iasa bine.
[Thumb - Acropora hyacinthus.JPG]

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Mofturoase Acroporele astea dar dupa colorit pare ca-i pe drumul cel bun. De curios, care crezi ca a fost cauza declinului?

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

NicuM wrote:Am cateva acropore neidentificate.
Am s? vi le arat pe rand poate le identificam impreuna.
Asta banuiesc ca ar fi Elegantula. Loripes, Batunai


Pare sa fie Batunai, oare a avut vreodata varfurile in spre mov?

Utopia Reef 400
My Aquariums
NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Nu vîrfurile sunt albe, cel mai probabil î elegantula, Loripes am avut si a murit tot din cauza asta: aceasta este cauza:
Materialele filtrante din sump, toate aceste materiale filtrante in timp lasa aluminiu in apa care daca depaseste de 3 ori valoarea reala incep coralii sasi schimbe culoarea mai tirziu decesul , eu am eliminat toate aceste materiale dar pe rind cu schim total de apa (Au ranmas pestii pe uscat) cite un test icp sa vad care ii de vina am ajuns la concluzia ca sferele de ceramica lasa cel mai mult aluminiu, urmat de siforax la matrix nu am mai facut din cauza costurilor de testare dar lam eliminat sa fiu sigur, acum nu mai am nimic in sump si e foarte ok.
Eu recomand sa va feriti sa puneti astea in acvariu daca vreti materiale filtrante recomand spartura de coral.
[Thumb - 333-bio-sphere-filet-2.jpg]

[Thumb - Material-Filtrant-Sera-Siporax-15mm-1l-vrac.jpg]

[Thumb - seachem-matrix-500ml-midia-filtrante-original-14373-MLB203964466_8191-F[1]-800x800.jpg]

This message was edited 5 times. Last update was at 05/02/2023 12:34:19

NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Momentan acvariu merge foare bine daca apare ceva imi dau seama dupa reactorul de calciu , adica sa micsorez numarul de picaturi, atunci sigur i ceva, la ora actuala mai fac trei teste pe saptamina , kh, fier, no3, si citeodata fosfor, daca aceste sun ok sunt sigur ca acvariu o duce bine, sumpul dupa si inainte unde aveam materialele filtrante:
[Thumb - sump 2023-2.jpg]

[Thumb - Sump 2023.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2023 12:20:59

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Azomures

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Testele le-am facut in paralel la doua firme : Aquaforest si Fauna marin dar la Fauna marin nu am posibilitate de comparatie ca la Af, va arat si voua rezultatele de la Fauna M. am pus numai una din 2021, amindoua firmele de icp au rezultate asemanatoare dar eu sunt sceptic la unele teste de icp, anumite metale apar la unu si la celalalt nu ii vorba de Vanadiu, Molibden, Cobalt, crom si fier, sar putea sa fie usor volatile ca testul se face dupa o saptamina, cu apa intro eprubeta, dar cel mai bun test sunt coralii care daca ii cunosti iti spun daca au probleme ,la un caz de genul cum am avut eu nu rezolvi problema prin schimburi de ap?, doar daca faci schiburi masive dar asta nui bine pentru corali ca nu da stabilitate, acroporele care sunt afectate nu isi mai revin cum au fost decit cu cresteri noi, atucia vezi ca ai remediat problema, am mai avut si problema cu pompa de valuri Votech mp40.
[Thumb - 20230205_223716.jpg]

[Thumb - 20230205_223133.jpg]

NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Citi corali valorosi am pierdut din cauza acestor materiale filtrante , am mai dat si o caruta de bani ca nus ieftine, cam asa era sumpul pe vremea cind aveam chaeto, alta experienta proasta, am ales o poza mai clara din arhiva, din 2021 ianuarie:
[Thumb - Sump 2023 a.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

NicuM wrote:
Eu recomand sa va feriti sa puneti astea in acvariu daca vreti materiale filtrante recomand spartura de coral.


Foarte interesant totul. Si spartura de coral in ce fel sa fie folosita, pusa pur si simplu in sump sau in reactoare la picatura?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Nu toti coralii sunt sensibili la aluminiu , din cite am observat eu din sps acropora si din lps Acanthastrea, Alveopora, Catalaphyllia , Goniopora, la coralii moi nu am observat ca iar afecta, Eu am avut in sump mai inainte de asta numa spartura de coral bucati mari, eu cred cai bun sub orice forma pentru colonizarea bacteriilor, un exemplu de lps pe care lam crescut de vro 8 ani sa facut mare frumos pina acuma :
[Thumb - Catalaphyllia jardinei inainte.JPG]

[Thumb - Aprilie 2022.jpg]

NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Un alt exemplu acropora humilis care o aveam cam tot de vro 8 ani :
[Thumb - Humilis inainte 2021.jpg]

[Thumb - Humilis decedata.jpg]

 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com