[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvaristic afara  XML
Forum Index » General info
Author Message
13ghosts
Junior member

Joined: 24/01/2019 21:33:02
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut,

De unde ai cumparat Trichopsis pumila ?
Mersi.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

13ghosts wrote:Salut,

De unde ai cumparat Trichopsis pumila ?
Mersi.


de la nevertebrate.ro au gresit denumirea ei au pus Trichopsis pumilus : https://www.nevertebrate.ro/trichopsis-pumilus-11157

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Am zis sa fiu activ asa ca am adugat 3 poze, nu-s fabuloase apa e neagra, problema e ca Vallisneria plantata a murit arsa de soare, am pus si o poza cu nufarul pus in bazinu mare face frunze, sa le vad la suprafata, pana atunci am dubii, pentru cei care nu stiu nufaru e ca un anubias rizomu sau tulpina e mai groasa si trebuie sa stea la suprafata substratului de unde scoate frunze si le trimite la suprafata ii trebuie lumina puternica altfel e nefericit, strategia lui primavara socate frunzele rapid si le trimite la suprafata inainte sa se dezvolte algele.
Ce mi se pare interesant e de unde au aparut plantele plutitoare, eu nu am bagat nimic, sper sa nu fie duckweed vreau sa scap de planta asta.

Spor

image
image
image

This message was edited 2 times. Last update was at 31/05/2019 17:26:31


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline


Revin cu poze, planta de iaz infloreste, eu tineam minte ca e alba, dar ia uite e albastra , 2 bazine sunt la noua locatie 3 au mai ramas de mutat, sa vad cum il mut eu pe asta de 100 de litri nu cred ca intra pe poarta, vedem ...

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Faine flori.
Vor si copiii mei iaz in curte. Am zis ca-s de acord daca se ocupa ei de munca fizica, iar eu sunt cu managementul .
Au inceput sa sape o groapa de vreo 2m x 1m x 0.5m.
Am luat folie din aia de iaz. Oi vedea ce-o iesi.

[Nano cu albinute] [Old tree]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Antecume wrote:Faine flori.
Vor si copiii mei iaz in curte. Am zis ca-s de acord daca se ocupa ei de munca fizica, iar eu sunt cu managementul .
Au inceput sa sape o groapa de vreo 2m x 1m x 0.5m.
Am luat folie din aia de iaz. Oi vedea ce-o iesi.


Sa ai spor, fa un topic cu detalii si poze sa vedem si noi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

GreenLifeAquatics wrote:fa un topic cu detalii si poze sa vedem si noi


Se ocupa copiii de iaz, deci sunt sanse mari sa nu se finalizeze.
Ii apuca elanul cand apar lucruri noi, dar le trece repede, mai ales daca trebuie depus si ceva efort.

[Nano cu albinute] [Old tree]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Revin cu update

In bazinu mare cel de 100 am bagat o planta noua(Echinodorus ozelot banuiesc c-o sa creasca frumos) primita de la un coleg de pe forum plus alte cateva plante plutitoare la fel tot donatie de la un coleg

Plantele plutioare si frunzele de nufar sunt mancate de niste purici , da numai in bazinu asta in celelalte nu e problema asta.

Nufarului nu ii place aici, are frunzele rosii in loc sa fie verde deschis, ii place la soare in apa linistita - am sa il scot si il pun separat in ghiveci la soare.

Ia uitati la planta asta de iaz inainte aveam cateva frunze si doua flori ia uite acuma imi trebuie alt lighean, nuferi nici nu se mai vad au ridicat frunzele mai sus in afara apei, pisicile sau jucat si ghiveciul e oblic in apa sincer nu stiu cum reuseste sa stea.

Spor

image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Gata am revenit

Dupa cum stiti ma mut, toate bazinele de afara sunt la noua locatie, cel de 100 s-a fisurat de la transport sau cand l-am asezat, e greu bazinu chiar si cu apa la nivelu substartului, i-am gasit un loc mai in fata curtii aveam in plan sa il pun langa celelalte dar nu pot sa il duc pana acolo singur, mi-am dat seama de fisura dupa ce l-am umplut cu apa si cat m-am invartit prin curte 2-3 ore ma uit si era pe jumate noroc cu cat era mai putina apa cu atat curgea mai putin, fisura era dedesupt ce imi si imaginam asa ca am fost la IKEEA si am mai luat alt bazin la fel si l-am pus peste si dedesupt niste polistiren extrudat ca sa fiu sigur ca nu se mai fisureaza si al doilea bazin pe fund, apoi l-am umplut pana la jumate si e ok, deja se vede cum intra apa si in al doilea bazin.

Pentru ca maine e sambata si e liber am multa treaba adica mut toate bazinele care le mai am in casa si atunci bag si pesti in bazinele externe dupa cum urmeaza in cel de 100litri bag white clouds(Tanichthys micagemmae) pentru ca nu au obiceiul sa isi manince puii, iar in cel de 60 bag zebrele, ele sigur isi mainca puii si icrele dar aici e vegetatia foarte deasa asa ca sigur o sa scape cativa, din ce vad in carantina femele sunt mai grase si masculi nerabdatori , iar intr-un bazin de 40 de litri bag un mascul de betta cumparat la impuls il cheama Bruno am sa pun si o poza cu el e un halfmoon tare rau , m-a muscat de deget .
Mai pun si 2 poze cu 2 mancai de comete care le am dintr-o donatie primita de la un birou care s-a desfintat, sau nimerit sa fie mascul si femela in momentul ca i-am bagat in bazin au depus icre si apoi le-au halit, inainte sa ii am cumparam mancare la 2 luni acu cumpar la luna ca jumate o maninca ei .

Era sa uit, planta de iaz cu flori albastre, nu intelegeam de ce e asa deasa anu asta, ca anu trecut abia avea o floare si cateva frunze dar mi-am amintit ca in primavara i-am bagat la radacina cam 10 bilute de ingrasamant din asta https://www.emag.ro/ingrasamant-plante-pro-everris-osmocote-exact-1-kg-15-09-11/pd/DV43Y2BBM/ colegi din state il baga si in acvariu plantat cu creveti si pesti la noi nu stiu daca e aceiasi calitate inca il testez daca e toxic la pesti si nevertebrate.

Am atasat pozele
Spor

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

This message was edited 2 times. Last update was at 26/07/2019 18:16:59


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Revin cu update dupa ce am pus pesti in "balti", au fost pusi sambata pe la amiaza, imaginile din video atasate sunt de duminica.

-White clouds am mancat toata dafnia marunta care le-a intrat in gura, pe cei mari ii lasa in pace, din cate am vazut rivalitati la masculi si alearga femelele unde e mai deasa vegetatia, tinem pumni la pui
-Zebrele de deasupra nu le vezi, bazinul de 70litri nu au avuta parte de dafnii, vedem in timp ce se intampla
-Bruno betanul o aparitie mai timida, nu am apucat o poza macar
-in curte la mine am aflat ca sunt cateva gauri in gard si intra caini vecinilor, pe scurt un bazin de 40litri si l-au distrus plantele/substratul asa ca toate bazinele le-am blindat cu grilaj de securitazat.

Vara de anu asta ma enerveaza, ba ploua, ba e cald, numai inteleg nimic, bine ca pestii cere i-am bagat au un range mare de suportare a temperaturilor.
Am atasat poze si link cu filmarile pestilor.

Spor

https://youtu.be/XwATreUZcZ0
https://youtu.be/ggC8F_kky1c
https://youtu.be/4qUs7hcxNE8

image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Am revenit cu update

Bazinele unde stau pesti, sau transformat in jungla, e blindat tot nu mai vezi nimic, nici lateral nici de deasupra , stau pesti ca in buncar, la mancare zebrele zici ca dau atac ca rechini , white clouds sunt mai silentiosi, nu vezi nimic dar mancarea dispare.
-am facut doar copletari de apa

M-am uitat pe Acuweather.com si am vazut ca de pe 20 septembrie in colo apar temperaturi de 10C noaptea, teoretic trebuie sa duc pesti in casa,
-pe Bruno batanul il pescuiesc
-bazinu de 60litri il mut cu totul in casa, doar sa ii fac o lumina care sa acopere toata suprafata, plus un filtru mic intern
-din bazinu mare de am sa scot pesti, plantele plutitoare, nufarul si planta echinodorus ozelot
-celelate plante de iaz inclusiv nuferii le tai frunzele si ii bag in beci la intuneric pana in primavara nu au treaba

Am atasat poze, sper pana saptamana viitoare sa am niste filmari subacvatice, poate vedem ceva ineresant.

Spor

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte misto tot acest proiect, eu urmaresc fiecare postare a ta!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

bai si eu,sunt fericit de faptul ca faci tot felul de experimente si incercari,afli plaja de suportabilitate si adaptabilitate a plantelor/pestilor,etc iar asa invatam si noi odata cu tine. Altceva in afara de ce zisei pana acum si un simplu Multumesc,ar fi de prisos personal vbind. Multumesc ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Multumesc!

La anu am in gand si unu din bazinele astea doua , abia astept.
https://www.dedeman.ro/ro/piscina-cu-cadru-metalic-bestway-56404-dreptunghiulara-300-x-201-x-66-cm/p/7050692
https://www.dedeman.ro/ro/piscina-cu-cadru-metalic-intex-28212np-rotunda-cu-pompa-de-filtrare-366-x-76-cm/p/7053903

Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2019 09:01:29


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Tatanka
Unripe member

Joined: 06/04/2018 19:37:50
Messages: 1
IP:
Offline

Salut!

Sunt acelasi Tatanka de pe forumul acvarist.ro, cu experimentele. Fain ca ai inceput si tu, e mult de vorbit, dar... pentru inceput, renunta la vasele de plastic transparent- se coc in soare, vor crapa si de la ger, mai bine le folosesti la ceva proiect in interior. Cuve si ciubere de mortar, alea-s perfecte. Sau mini-iazuri de folie.
Exista si Echinodorusi care duc iarna, dar in bazine ingropate- plus ca previi supraincalzirea vara, si poti creste durata expunerii la soare. RCS stau pana la limita inghetului, si o vreme chiar si sub gheata. Galaxy duc toata iarna la 10*C, si asta MANCAND aproape zilnic.

Dupa cum am spus, e mult de vorbit. Ne mai auzim, si sunt curios si de experimentele altor colegi.

Sanatate!

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Tatanka wrote:Salut!

Sunt acelasi Tatanka de pe forumul acvarist.ro, cu experimentele. Fain ca ai inceput si tu, e mult de vorbit, dar... pentru inceput, renunta la vasele de plastic transparent- se coc in soare, vor crapa si de la ger, mai bine le folosesti la ceva proiect in interior. Cuve si ciubere de mortar, alea-s perfecte. Sau mini-iazuri de folie.
Exista si Echinodorusi care duc iarna, dar in bazine ingropate- plus ca previi supraincalzirea vara, si poti creste durata expunerii la soare. RCS stau pana la limita inghetului, si o vreme chiar si sub gheata. Galaxy duc toata iarna la 10*C, si asta MANCAND aproape zilnic.

Dupa cum am spus, e mult de vorbit. Ne mai auzim, si sunt curios si de experimentele altor colegi.

Sanatate!



Nu ma impac cu forumu respectiv, defiecare data cand intru acolo, nu stiu din ce motiv ma trimite la plimbare si apas x pe fereastra.
Aici atmosfera e mai calda si imi place

Cat despre vase in mare parte ai dreptate, singurul care e pentru ciment e cel cu plante de iaz si nuferi, celelalte testez plasticu de la Ikeea , deja au rezistat 2 veri si o iarna, cu exceptia celui care s-a fisurat de la transport, cand se distrug/fisureaza/sparg de tot am sa inlocuiesc, deocamdata ma intereseaza foarte mult substratul care e acolo sa vad cat tine in ani, dupa estimarea mea eu zic ca o sa imbatranesc, vedem ce va fi.

Atat cat apa sta nu imi pun problema supraincalzirii, dupa legile naturi temperatura in apa e asezata in paturi sau sandwich atat timp cat sta pe loc, daca bagi ceva care misca apa atunci ai problema incalzirii, in rest cresti pesti .

Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2019 13:05:20


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,
revin cu update, cam pe 18 septembrie inaite sa vina temperaturile de 5 grade noaptea am scos pestii
-prima data am dat la peste Betta cu purici de balta uscati si tetramin dupa juma de ora de asteptat pana si-a facut aparitia, credeam ca ii mort, i-am facut si o poza inainte sa il pescuiesc
bazinu cu zebre l-am golit de apa si in casa cu el, multa hair alge si plante moarte care au fost sufocate de lumina, in casa le-am pus lumina si o pompa mica de apa, ce am observat e ca un peste e supt rau sper sa nu fie nenorocirea de paraziti de care sun ca nu mai scap in veci.

- am mai ramas cu o cometa nu stiu de ce una a murit s-a intamplat pe la mijlocu verii , cea care a mai ramas a trecut de scaderea temperaturi noaptea ca prin branza, la fel si white clouds am facut si un video doar sa il pun pe youtube.

Spor.
PS: cer scuze daca sunt greseli scriu de pe telefon.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sa stii ca noi tot te urmarim. Adica citim ce faci chiar daca nu reactionam prea mult.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Liv wrote:Sa stii ca noi tot te urmarim. Adica citim ce faci chiar daca nu reactionam prea mult.

Imi imaginez , pot vorbi despre pesti singur si 5 ore la rand

Am facut 2 filmulete, la fel nu va uitati la data e irelevant, nu stiu sa setez dracia aia de camera , am bagat mana sub apa sa fac loc initial credeam ca iar e hair algee din ce simteam dar nu se lipea de mana si apoi am realizat ca salata de apa a facut radacini asa de dese ca sa nu mai dea voie sa se dezvolte algele , nu stiu cum merg pesti prin ele, am vazut ca se misca prin bazin fara probleme, la desisu de radacini sigur sunt si pui dar vad vineri sau luni cand desfac bazinu sa scot pesti, recomandat ar fi vineri ca vine racoarea .

Filmuletele nu sunt cine stie ce nu ma injurati, filmuletu mai lung e static mai mult am filmat sa vad daca apar pui, daca e cineva care are rabdare sa il vada tot cap coada sa imi spuna si mie la ce minut a vazut ceva pui.




Spor


by koala: Am aranjat eu linkurile ala de Youtube.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2019 08:07:11


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

luni-marti am fost liber da nu am apucat sa scot pestii, marti seara spre miercuri dimineata la mine au fost 3 grade pe masurate, am fost un pic ingrijorat ca poate mor pestii, ieri dupa masa adica tot miercuri i-am verificat si erau mai vioi ca niciodata , l-eam dat macare mai putina, tin minte ca am citit pe undeva ca la pestii koi sub 10 grade C nu mai digera mancarea si le putrezeste in stomac si apoi caput.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com