[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Idei pentru crearea drumului  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

"drumuri"..... = caserole de plastic!

Lungi si dreptunghiulare, le poti "modela" prin ardere/topire ptr a crea curbe sau alte forme. Important este doar sa separi cele doua feluri de substrat in asa fel incat sa nu se amestece intre ele. Plus limitarea invaziei radacinilor de la plante....
Ai avantajul ca poti taia "la foarfeca" eventualele laturi ptr a elimina diferentele de nivel vizibile (sa zicem ca in stanga ai "cararea" mai inalta iar in dreapta "curge" stratul mai mic) poti taia laturile in care este vizibil surplusul de plastic si in acelasi timp poti mentine separarea celor 2 pietrisuri.

Dat fiind dimensiunile acvariului tau.... imi vine in minte acele suporturi/caserole de la biscuiti: sunt niste chestii lungi si relativ inguste unde se pun biscuitii cu ciocolata "pe cant".... (ce descriere "tampa" am facut, dar reala: poate nu te duce mintea la ei acum).
Poti folosi genul ala de tavite... nu risti nimic la chimia apei, usor de modelat.... etc. Spor

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc pt raspuns Nimeni, dar am renuntat la idee .
Am revenit cu mici update-uri.
Intre timp mi-am schimbat filtrul extern cu unul de la jbl e701 greenline, foarte multumit de el, foarte silentios.
Am pus pe deasupra laterita, cam un pumn, pt cei care nu stie ce e, google it.
Aceasta in timp sa lasa pe fundul acvariului, e putin dezordine in el si mult praf maro.
O intrebare la CO2, am un filtru intern mic, ma gandesc sa ii scot partea cu buretele sa ramana doar pompa, bag furnul de co2 sub pompa si aceasta o sa fie imprastiat in tot bazinul.
Ce spuneti este o idee buna?
Momentan am un difuzor ceramic, cum se vede in imagine si nu imi place cum scoate. Am 2 bule pe sec.
Astept sa aduca cineva din Constanta plante de tip gazon.
[Thumb - IMG_1731.JPG]


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com