[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sump si alte acareturi pentru acvariu plantat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Eu am dat gaura la 10 cm de fund (am copiat tot sist de la Adi ) si am acoperit cu un gratar..........luat de la un aspirator de substrat pret 12 lei si l-am colorat in negru cu o carioca permanenta
Mai poti lua gratar de la George reef ,parca costa 4 lei si era negru !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daniel Balan (Pepika.ro) mi-a facut si o schita in SketchUP a preaplinului (nu m-am impacat niciodata cu scula asta )

Cautand niste documente prin arhivele mele am dat de un proiect al unui sump care a si fost realizat acum vreo 15 ani El a fost realizat (smileyface poate sa confirme ca l-a vazut saptamana trecuta, "arhivat" la subsol ) dar la plangerile repetate ale comandantului suprem care nu putea dormi in zgomot de cascada a fost desfiintat (acvariul este in dormitor si nu a tinut cand i-am spus ca vreau sa o obisnuiesc pentru cand o sa ne luam o casa pe malul marii sau la munte intr-o poienita langa un parau )... V-am mai povestit ca pe vremea aia nu aveam ce materiale filtrante sa punem asa ca prietenul Koala in marinimia lui nemarginita mi-a adus un bax de paie de baut suc care au fost taiate la 2cm O sa fac un post special sa pun pozele si calculele facute atunci...

[Thumb - Preaplin2.png]

[Thumb - Preaplin1.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2015 10:36:26



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:... V-am mai povestit ca pe vremea aia nu aveam ce materiale filtrante sa punem asa ca prietenul Koala in marinimia lui nemarginita mi-a adus un bax de paie de baut suc care au fost taiate la 2cm O sa fac un post special sa pun pozele si calculele facute atunci...

Mda, mi-aduc aminte de sumpu' ala si de sacul cu paie de plastic.
Daca nu ma inseala memoria, chiar asta e schita imaginata de tine atunci.
Aveai bazinul ala "cocotat" sus, prevazut cu flotor de WC... si scurgerea trasa pana "in gradina", la rosii.


[Thumb - Aquarium_filters_013.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 08/12/2015 11:18:53


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ala este. Am gasit un word pe care il pregatisem si l-am publicat ca articol pe forum... din cate stiu nu mai este pe forum fiind din perioada in care s-au pierdut zone de forum din cauze diverse accidente/upgrade-uri/caderi de HDD/buseli a bazei de date.

Da, pe atunci nu coborasem scurgerea la subsol si "udam" gradina, inclusiv prin furtunele la ghivece (pe vremea aia furtunele Gardena erau un pogon de bani si am pus furtune de aer din acvaristica Cresteau plantele ca nebunele...

Vedeti mai jos sertarele cu gratare facute din fasii de sticla pentru zona de wet-dry. Lucratura de chinez
[Thumb - detaliu_gratar.JPG]

[Thumb - filtru2.JPG]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astazi m-am convins ca este greu sa gasesti Stiplex negru mai gros. Cam toti au de 3mm si aduc pe comanda de 5mm Din ce sa fac pieptenele??? smilie
M-am gandit sa fac un sandwich din stiplex negru de 3mm si unul transparent de 8mm. Ar fi o rezolvare. Dupa asta mi-am dat seama ca ar fi fost o diferenta intre geamul lateral care va fi negru pe exterior si pieptenele care va fi pe interior O solutie ar fi sa fac sandwisch-ul cu stiplexul negru pe exterior.
Mi-am adus aminte si de background. Vreau ceva negru mat. Lipitul unui autocolant pe exterior nu poate sa asigure ceva mat - autocolantul poate sa fie mat pe exterior dar noi vedem partea cu adeziv care cred ca arata la fel indiferent cum arata exteriorul

Ma gandesc sa plachez fundul acvariului si laterala cu preaplinul cu placi de material plastic negru mat, eventual buburuzat Cred ca va arata mult mai bine decat sa lipesc pe exterior autocolant. Rezolv si partea laterala care va arata ca si fundalul si rezolv si pieptenul...

Ce materiale credeti ca s-ar preta la asa ceva si sa se gaseasca de comert (gen PVC axpandat - Forex, Alubond, etc.)


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah,

- pieptanul sa face din placi subtiri lipite intre ele... asa are toata lumea buna!
- culoare negru-mat, fara bule si fara sclipeala de pitzi, o faci din silicon negru intins cu cardu' de salariu. Intins pe-afara geamului, ofcors!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Bah,
- pieptanul sa face din placi subtiri lipite intre ele... asa are toata lumea buna!
- culoare negru-mat, fara bule si fara sclipeala de pitzi, o faci din silicon negru intins cu cardu' de salariu. Intins pe-afara geamului, ofcors!


Stiu asta cu zmotoceala pe afara dar ce zici de idea cu placa neagra? Nu crezi ca este valabila/viabila/facubila/gasibila?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E facubila, iar material se gaseste (daca nu te uiti la bani, gasesti orice).
Nu vad bine imbinarile la colturi, ca sa fiu cinstit.

Daca nu vrei geamu' curat, pune mana si arde-i un background de polistiren cu ciment... mai natural ca ala, nu e nimic.
In plus, poti sa agati pe el tot felu' de Anubias, Microsorium si alte asemenea manevre.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ei asata este ca ma uit si la bani. Vreau sa gasesc un optim... Acum am un background dintr-un plastic presat. Grosimea cea mai mare este de vreo 4 cm. Deoarece era ca o coaja si puteau sa intre pestii in spate am umplut-o eu cu spuma poliuretanica. De el s-au prins Anubias de ani de zile
La background-urile facute din polistiren si ciment se vede totusi mana omului si iese gros. De afara nu vreau sa iau pentru ca m-ar costa prea mult si sunt groase si ocupa spatiu inutil - eu vreau sa fac plantat... alea merg la bazine cu ciclide mari care nu mai au nimic altceva prin bazin.

Acvariul o sa fie rimless si se va vedea orice improvizatie... de asta ma gandeam la placile de 2-3mm care sa fie pana sus la muchia sticlei.
Cele doua placi se pot lipi la colt cu silicon negru...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, nu'sh ce sa zic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu pe fundal am lipit o folie neagra (un prieten care lucreaza cu materiale publicitare a lipit-o). Treaba e facuta la marea arta (i-am lasat foaia de sticla sa se joace in liniste pentru ca inca nu lipisem acvariul).

Cand am adus-o acasa si am lustruit sticla era oglinda deacum, negru smoala, zero bule de aer sau mici.. imperfectiuni (sticla de 8mm)

La tine sticla e mai groasa, plus acvariul va avea o latime foarte mare. De ce tot bat campii: crezi ca se va observa ca e negru mat sau nu? Textura aia faina de mat se pierde oricum, daca are in fata strat lucios de sticla, nu mai spun de coloana de apa.
Eu la mine, dupa ce am privit cu ochiu' soacrei la puterea a 2a, n-am reusit sa gasesc cusur negrului aluia. Nu se vedea clei/lipici nimic, perfection, deci, iti recomand o abordare similara.

Eventual fa un test pe o bucata de sticla de sacrificiu, sa vezi cum ar arata un autocolant din asta.

(Revin la mine) - folia neagra pusa de tipul asta nu stiu exact ce era sau cum se chema dar banuiesc ca ceva standard din domeniul lor de munca. Daca vrei si e nevoie sa-l intreb ce material a pus, sa-mi spui.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut acvarii cu folie autocolant pe spate. Este bine dar mi se pare mai bine daca ar fi pe interior. Ori pe interior nu se poate pune folie asa ca m-am gandit la placi de plastic negru... Daca este si mat/satinat este foarte bine, daca este buburuzat (cum sunt multe aparate electronice - nu sunt plate ci cu mici denivelari) este perfect - am vazut pe undeva asa ceva si nu mai gasesc link-ul


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Despre astia e vorba: http://www.geplast.ro/placi-pvc/pvc-cu-structura-celulara-fina-komatex ?

Mama prostilor e mereu gravida!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

asta este un exemplu de material (KOMATEX). Prima intrebare este daca se preteaza si rezista la regim scufundat permanent? A incercat cineva?

Eu caut negru mat si eventual suprafata sa nu fie perfect plana


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Komatexul rezista la apa, fara probleme... e un aglomerat de pvc, ca o spuma extrem de densa si cu porii inchisi.
Partea delicata este ca pluteste, asa ca placile alea tre' lipite cu mare simt de raspundere.
Nu am vazut placi mate, ca sa fiu cinstit. Trebuie intrebat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Komatexul rezista la apa, fara probleme... e un aglomerat de pvc, ca o spuma extrem de densa si cu porii inchisi.
Partea delicata este ca pluteste, asa ca placile alea tre' lipite cu mare simt de raspundere.
Nu am vazut placi mate, ca sa fiu cinstit. Trebuie intrebat.

Sunt si mate, am vazut eu. Pai daca nu gasesc altcela asta este solutia. Se va lipi jos cu silicon, sus se pune un U din plastic negru de 20mm care va prinde sticla si placa sandwisch (l-am ochit la Hornbach, acum am un L din ala la bazinul actual si protejeaza super), intr-o laterala se va fixa de placa care astupa laterala aia si mai ramane o laterala... O sa testez atunci dar eu zic ca nu va trebui lipit si pe spate... daca va trebui un pic de silicon nu a cauzat necazuri niciunui geam
Eu cred ca o sa arate mai bine decat cu negru pe spatele sticlei... vom vedea a spus orbul


by koala: Si, s-auzim numa' de bine!... a replicat surdu'

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2015 14:18:30



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deoarece nu am testat niciodata UGF (undergravel filtration = filtrare de substrat) voi testa la acest setup. Ma gandesc la doua retele de tevi si doua pompe (vezi schita atasata). Voi utiliza pompe AquaClear Powerhead care au posibilitatea de a modifica sensul de pompare. Mai multe detalii: https://usa.hagen.com/Aquatic/Pumps/Circulation/A565 In felul asta voi putea testa si sensul circulatiei apei in substrat si cand si cum se poate colmata un astfel de filtru, daca se mai acumuleaza mizerie in substrat, etc.


cred ca ai putea folosi o singura retea - tevi la 7 cm una de alta si cu pompe in fiecare capat - gaurile din tevi usor laterale pentru a evita colmatarea.
problema care apare la asemenea proiect este ca in capatul opus pompei presiunea se va pierde - indiferent de sens.
atentie ca performanta filtrului de substrat tine in mare masura de... substrat

desi cred ca le stii, in general avantajele ar fi:
-temperatura apei si a substratului egala (pe inaltime) si constanta
-ferilizarea din coloana ajunge si in substrat
-filtrare biologica in substrat... etc

cel putin pentru ultima e nevoie de un substrat poros, inert, exemplul cel mai bun fiind volcanitul (modelul vechi)
referitor la sens parerile sunt impartite - iar rezultatele similare
am intercat ambele sensuri si nu am simtit nici o diferenta.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@hadul: Nu conteaza ca le stie cineva sau altul, este bine sa fie spuse pentru comunitate, deci orice contributie este binevenita
Schimbarea de sens eu o vad mai mult pentru a micsora riscul de colmatare si curatarea substratului.
Da, am vazut si modelul de filtru in care este o teava cu diametru fi mai mare sub forma de dreptunghi pe perimetrul bazinului si cu bare din x in x cm pe latime, cu una sau doua pompe in colturile bazinului... Inca nu m-am hotarat si de asta astept discutii pe subiect.
Voi utiliza Volcanit (modelul vechi in pungi de 7kg). Asteapta de acum 2 ani sa-mi misc fundul si sa fac noul bazin Sper sa-mi ajunga, daca nu o sa vad cu ce completez (roca vulcanica sau cuart negru dennerle)...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cu volcanit rezultatele sunt intradevar la inaltimea asteptarilor - vis a vis de filtru de substrat.
daca ai nevoie de completare te-ai mai putea uita si la JBL ProScape Volcano Mineral, care cred ca e cam aceeasi treaba (n-am vazut cu ochii mei)

eu am avut cu dupla ground si, desi producatorul zice ca e foarte bun pentru bacterii - nu m-a convins, in schimb cel cu volcanit mi-a mers brici in 2 setupuri!

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2015 16:10:12

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hadul wrote:daca ai nevoie de completare te-ai mai putea uita si la JBL ProScape Volcano Mineral, care cred ca e cam aceeasi treaba (n-am vazut cu ochii mei)

O sa ma uit cand ajung la stadiul ala (nu mai cumpar inainte ca am altele pe lista de proritati) dar ramane pe lista...
hadul wrote:eu am avut cu dupla ground si, desi producatorul zice ca e foarte bun pentru bacterii - nu m-a convins

O mare perioada am fost fan Dupla (nu mai vorbesc de Sandu/Alex care facea prozeletism pentru ei ). Tot ce faceau era de nota 100 si au adus foarte multe noutati si principii in acvaristica si mai ales pentru zarzavagii In ultima perioada au inceput sa o dea in bara, sa nu se mai aduca pe la noi, sa scoata produse de o calitate mai scazuta dar la pret premium si am renuntat de tot la ei. Aveau o gama de substraturi si alte produse adiacente care nu avea egal in perioada anilor 2000-2005...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com