[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A new fish bowl 550 l ciclide americane  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oschi este superb, dar la acvariul meu de 200 litri nici nu-mi permit sa visez la asa ceva.

Festina lente !
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc pentru aprecieri!

Oschi este inca seful in acvariu. Saptamana trecuta am avut o revolutie si Mr Green era cat pe ce sa il detroneze pe sef. Mi-am adus aminte ce pesti cu reputatie nemeritata sunt Oscarii. Saracul era cu gura larg deschisa si se retrasese intr-un colt destul de panicat. Din fericire a folosit cartea marimii si pana la urma la intimidat pe Green.
A fost prima lor batalie de cand ii am, si Oschi era cam neputincios la atacurile de jos in sus ale GT. Au un stil aparte de a se lupta Green Terror si asta nu il avantaja pe Oschi el asteptand un lip lock frontal.

Din fericire fara femele nu prea au multe de impartit si prefer sa se limiteze la mici ciorovaieli.

Imi place foarte mult temperamental lor, Oschi e destul de blajin si nu prea ii plac bataliile in acvariu si se foloseste de marimea sa impresionanta sa ii linisteasca pe ceilalti din acvariu cand apar certuri. Mr Green e destul de pasnic si el singura diferenta e cand ma apropii de acvariu si ma ataca prin geam , moment in care apare Oschi de fiecare data sa ma "protejeze".

Severumii se curteaza in draci si se "pupa" cu toata lumea care le viziteaza zona lor de nebunii (mai putin cu Oschi).

EBJD si JD au treaba doar inte ei si ocazional cu Severumii dar in general pasnic.

Jaguarul e din alta liga asa ca sunt cu ochii pe el . Sper ca pe masura ce creste si va urca in ierarhie sa o faca relativ pasnic, avand in vedere ca nu il hartuieste nimeni. Momentan am observant ca are o problema cu JD-ul clasic insa nu cine stie ce. Sunt pe el si daca da semen de agresiune acentuate isi va gasi alta casa. Din ce am citit se pare ca jaguarii crescuti singuri sunt intoleranti cu orice peste introdus in acvariu, insa daca sunt crescuti in comunitate de mici si nu sunt agresati pot fi destul de pasnici atat timp cat ceilalti stiu sa se dea la o parte.

Noul filtru isi intra in paine si asta incepe sa se vada.
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Ce de-al doilea mascul de EBJD da semne ca e femela . Va tin la current.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2014 09:39:35

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline


La mine in acvariu se dau batalii serioase pentru desemnarea sefului. Din fericire ranile sunt superficiale si tipice pentru JD adica buze umflate
NU am idee daca al doilea EBJD e femela sau mascul. Papila genitala nu prea se vede.
[WWW]
Bogdaniel
Unripe member

Joined: 21/10/2013 17:38:04
Messages: 3
IP:
Offline

foarte frumos acvariul iar proiectul e de nota 10 salivez pe aici dupa un acvariu ca ala ..
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Se pare ca am femela de EBJD, in ciuda aparentelor (frunte bombata si aripioare alungite) . Dupa lupte seculare care au durat 3 zile masculul dominant este cel de JD clasic, dupa cum ma asteptam. A avut o tentative de imperechere cu femela de EBJD (pe care o credeam mascul ) insa fara succes din cauza colocatarilor care se baga intre cei doi indragostiti. Fostul mascul dominant cel de EBJD este putin cam ciufulit insa destul de OK momentan. Il mai hartuieste putin noul sef dar nu de speriat. Sper sa isi revina cat de curand. Comportametul sau e clar submisiv.
Intre timp am dat drumul in acvariul mare celor 9 pui de JD si situatia pare ca sa mai detensionat. Toata lumea fugareste pe toata lumea

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2014 11:05:06

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Am separat astazi agresorul sa nu degenereze situatia. Deja masculul de EBJD era destul de stresat si am decis ca are nevoie de ragaz.
Ma gandesc ca in vreo saptamana sa ii revina moralul si poate sa nu mai fuga asa speriat de celalalt.

Din experienta voastra credeti ca am vreo sansa sa ii tin impreuna?
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu am mai scris pe aici de ceva vreme. Intre timp am facut schimbari majore intre locatari.

Dupa ce am adaugat masculul de JD clasic acesta a fost luat in primire de masculul dominant de EBJD. Dupa cateva zile de show in acvariu a biruit cel clasic evident. Dupa acest pas, situatia a degenerat in acvariu destul de rau. Electricii ai inceput sa se panicheze si erau extrem de speriati stand tot timpul ascunsi. Am incercat sa ii separ insa nu a fost nici o diferenta desi le alocasem o treime din acvariu. Masculul de JD clasic a inceput sa fie hartuit evident de jaguar si m-am trezit in situatia de a ii da pe cei trei pentru binele lor. Din pacate pana le-am gasit casa tuturor masculul de EBJD (din avatar) a murit.
Inainte de decesul acestuia am incercat sa adaug cativa locatari in speranta de a disipa agresiunea din acvariu si am adaugat o radacina mare sa le dea de lucru daca se fugaresc.
Momentan singura problema pe care o am sunt luptele pentru suprematie intre Oschi si Green (masculul de Green Terror). DIn fericire se rezuma ambii la intimidari cu gura deschisa si posturi agresive. Foarte rar se ating insa sunt in permanenta "cearta", ceea ce ii face pe ambii sa isi revendice cate o jumatate de acvariu.
Jaguarul parea ca avea ceva personal cu masculul de JD clasic. In rest nu are treaba cu nimeni in acvariu de cand l-am dat acel JD. Puii de JD nu au nici o treaba cu restul locatarilor si se ciondanesc intre ei toata ziua. In rest ciorovaieli minore.

Momentan detin:
1 Oscar
1 Green Terror
2 Red Severum
1 Jaguar
1 Pleco
1 Labiatum sau Citrinellum nu sunt sigur (am un feeling ca e doar locatar temporar pana mai creste)
2 Nigro
7 pui JD (cca 8 cm)

Stiu ca sunt foarte multi insa filtrarea impreuna cu schimbul saptamanal de cca 50% tin calitatea apei in parametrii normali.

Scuze de filmarea intunecoasa insa e lumina care le place pestilor.



Pareri sau sugestii?

PS sorry nu am idee de ce nu merge link-ul

by koala: linku' nu merge din cauza ca ai scris "https"... trebuie doar "http". Am reparat.

=================

Asa, "ochiometric" vorbind, si bazinul asta pare mic pentru pestanii aia. Prevad alte conflicte, in viitorul nu foarte indepartat.

This message was edited 5 times. Last update was at 23/04/2014 13:27:08

[WWW]
Peskaroosh
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 18:10:34
Messages: 35
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Jaguarul e superb . Doamna Salvini a disparut ? Citrinellum si severumii parca nu prea fac parte din filmul asta .

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2014 13:36:11

Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumosi ! Sa-ti traiasca !
Cred ca ar fi bine sa urmez modelul tau si sa micsorez lumina.
Nici pestanilor mei nu le place lumina.

Ce le dai de mancare ?

Festina lente !
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Am uitat-o la numaratoare pe dna Salvini . Sta ascunsa pe sub radacini de cand nu mai e sefa.

Maestre si eu prevad acelasi lucru de aia sunt cu ochii pe ei sa vad cine pleaca urmatorul

Mancare le dau vreo 5 feluri de granule Tetra JBL si cateva pe care nu le stiu dupa firma. Le mai dau creveti si ramele si insectele din preajma casei
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Un mic update
[Thumb - CItr.JPG]

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Unca una
[Thumb - gfds.JPG]

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Inca una
[Thumb - xx.JPG]

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Inca una
[Thumb - Jaguar (2).JPG]

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Inca una
[Thumb - dsfdf.JPG]

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Inca una
[Thumb - xxz.JPG]

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

.................
[Thumb - Jaguar (1).JPG]

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

............................
[Thumb - yy.jpg]

[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

0.....
[Thumb - tr.JPG]

[WWW]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com