[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou setup... un nou incetup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Valva antiretur presupun ca se ia de la magazine de profil, si nu se face home-made. Off-topic catre colegul coxanelu: Tin-te bine, ma apuc de trebi serioase )

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Acu am vorbit cu mesterica electrician, poate in uichend cresc si lumina cu 1-2 neoane, sau un bec, sau o lampa... . Si daca imi iese si bomba din prima, pe duminica voi fi mai fericit. Sper ca si plantele mele.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cirotariu wrote:Si daca imi iese si bomba din prima, pe duminica voi fi mai fericit. Sper ca si plantele mele.

Noi sintem cu toata fiinta (noastra comuna) alaturi de tine in tentativa de a o lua pe drumul spre fericire (tu impreuna cu plantele tale) .

Poze: smilie ... Poze cu plante
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Multumesc frumos, domnu' faraonu'. Sper cu toata fiinta sa nu va dezamagesc

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

cirotariu wrote:De ce ”folositi” apelativul ”faceti, dregeti...?

Pentru ca sunteti voi doi:cirotariu si coxanelu Io am facut la vremea mea de frica lui alber

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

kmol wrote:Io am facut la vremea mea de frica lui alber

Cine-i asta de se poarta ca un satrap si baga frica-n forumisti? Spuneti-mi-l mie si-l trec pe lista la banare

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Da, domne'. chiar asa. Sa bagi bre frica in oameni incepatori si astia sa devina impatimiti bolnavi de acvarii... Numa la bomba ma gandesc acu, in loc sa termin saptamana de munca in forta ) N-am priceput cu valva antiretur de unde o procur, dar ma documentez...

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

cirotariu wrote:valva antiretur de unde o procur

De la orice pethop mai acatarai, care vinde si accesorii pentru acvaristica. La Reef gasesti sigur.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Sarumana, daca ajung la George iau de acolo, daca nu, pe plan mai local. Va tin la curent (enervez, sacai, distrez) cu confectionarea bombei. Week-end placut.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Pana una alta cred ca poti sa dai spargere pe domeniul sotiei, si iti tragi deoparte gelatina si zaharul. Daca intreaba ceva zici ca experimentezi un nou tip de lipici

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

In cazul introducerii de CO2, trebuie oprita sau data la minim pompa de aer?
Am citit pe undeva ca elimina CO2-ul.

@cirotariu. Scuze ca ma bag in topicul tau, dar ma bate gandul sa ma apuc de o bomba si inca sunt in stadiul de documentare.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2010 18:41:24

kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Pompa de aer iti va elimina o mare parte din CO2 pe care tu il dizolvi in apa. Explicatia este una relativ simpla, cantitatile de gaze dizolvate in apa se gasesc intr-un anumit echilibru al concentratiilor, o data cu introducerea unei noi cantitati de gaz/amestec de gaze concentratia celuilalt va scade. Si cum debitul unei pompe de aer nu prea se compara cu debitul de CO2 ....
In alta ordine de idei o agitare a suprafetei apei (nu extrem de puternica) este in general suficienta pentru a suplini necesarul de oxigen din acvariu. Sa nu uitam ca plantele vor absorbi CO2 administrat de noi si nutrientii si vor elimina oxigen (cel mai bine se vede cand apare perlarea).
Sper ca nu am fost prea tehnic....

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

kmol wrote:
In alta ordine de idei o agitare a suprafetei apei (nu extrem de puternica) este in general suficienta pentru a suplini necesarul de oxigen din acvariu.

Agitare a apei pe care o pot produce prin ridicarea filtrului la nivelul suprafetei apei? Debitul filtrului fiind setat la un sfert din capacitate pentru a nu deranja plantele.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Da, este de ajuns, important este sa obtii valuri foarte mici la suprafata apei. Sa nu te gandesti ca trebuie sa-ti sara apa din acvariu, ci doar ca trebuie sa apara usoare unduiri.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca am vazut eu bine e un capac MP de 80 x 35, cu doua neoane T8 de 18 W. La un capac din asta eu am suplimentat cu 3 neoane T4 (nu e typo, e T4 in loc de T5) marca Vito. La magazinele de electrice gasesti corpuri slim de iluminat T4 cu puteri de 8, 12, 16 si 20 W. Corpurile intra bine prin presare pe linga neoanele T8 - numai in 3 parti, nu merge parca inspre deschiderile din capac pentru ca e spatiul mai ingust. Eu am avut combinatia de 20+16+8= 44W fata de cei 36 W cu care vine capacul. Avantajul e ca se monteaza usor (prin presare), nu necesita modificari in capac, sunt destul de ieftine (20-25 lei bucata) si poti sa le aprinzi pe rand. Dezavantajul e ca nu prea sunt standard (deci nu prea se gasesc neoane de schimb, dar am vazut ceva pe www.topmag.ro la preturi decente de 3-4-5 lei), sunt doar daylight (6500K) si nu sunt etanse (dar eu nu am avut probleme cu ele). Din pacate am dat acvariul asa ca nu pot sa iti arat si cum sunt montate cele 3 neoane T4 pe linga cele 2 T8.
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

@kmol, am achizitionat tot ce imi trebuie pentru maine, inclusiv valva (2 ron, cam ieftina, dar pare ok). Sotia stie ce voi face, avem un gen de relatie in care cam stim aproape tot ce trebuie stiut.
@alexacv Perdeaua de apa, am renuntat si io de tot la ea. A fost un moft si asa a ramas. Piatra ramasa va fi insa buna pentru difuzorul de co2.
@ender67 O sa vad in uichend ce pot sa fac sa am mai multa lumina. Multam pentru sfaturi.

La modul general, am facut oleaca de curatenie, am aruncat toata elodeea de pe dreapta, am mutat echinodorusul in locul ei, am mai rarit si aruncat buna parte de valisneria, am taiat firele de cabomba lungi si am replantat, am aruncat si ceva din bacopa. In afara cabombei, restul nu dau semne bune, din pacate. Dupa o saptamana de la noul setup cu noul substrat magic, slabe rezultate la plante si la curatenia apei. Este limpede, dar la 2 zile apar mici albiciuni, sa le zic asa, pe sticla. Pe fund se depun multe chestii, desi nu dau multa mancare iar filtrul merge brici. Pestii isi cam fac veacul pe sus, la suprafata, in marea lor majoritate, desi au mancat. Deci lipsa de oxigen sau altceva nu le convine, se pare. In ceea de priveste substratul minune, la mine minunile inca se fac asteptate. Imi place sa cred ca trebuie sa am mult mai multa rabdare, dar de cand am pus plantele in substrat, radacinile s-au cam innegrit si miros a balta... Dar si asa dezamagit oleaca de noile investitii care au facut deocamdata mai mult rau decat bine, am sa fac maine bomba, ca am promis, iar cu neoanele, sper sa imi vina mesterul cu ceva idei bune. In rest, o noapte ingenioasa si linistita tuturor.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Glumeam cand ziceam sa dai spargere la bucatarie. Consoarta mea este deja obisnuita cu "nebunia" mea. De cele mai multe ori nu ma intreaba nimic, insa se duce pana la acvariu si il studiaza cu ochi critic si eventual mai intreaba ceva de gen "Dar din aia (un peste anume) de ce nu ai in acvariu?" .
Si daca tot sunt cumva offtopic si cineva ne critica ca ne este frica de neveste ... nu ne este frica decat sa nu sarim calul si sa acordam mai multa atentie acvariului decat celor care ne suporta.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

cirotariu wrote:am achizitionat tot ce imi trebuie pentru maine, inclusiv valva (2 ron, cam ieftina, dar pare ok)

Unde ai gasit valva de siguranta?
Daca tot mi-ai spus de unde sa iau background'u, zi-mi si de valva
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Carrefour orhideea, animax se numeste petshopul, e la capatul opus intrarii principale. Cred ca mai aveau una sau doua.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

M-am trezit azi si am gasit la suprafata acvariului pe toata marginea un fel de spuma, ca un caimac de cafea cu lapte, galbena-maronie. Aveti idee de unde pana mea a mai aparut si asta? De la melcii pomaceea oare? 7 melci mari sau maricei e prea mult? Trebuia sa pastrez 2-3? Pestii in continuare misuna numai pe la suprafata... Solutii?

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com