[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pompa de valuri Aquamedic vs Jebao  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Vreau sa achizitionez o pompa de valuri cu controller si as avea doua variante din ce imi trebuie mie . Aquamedic ecodrift 4.1 si Jebao rw4. Prima costa in jur de 400 lei iar jebao costa in jur de 300 lei. Care din ele ar merita achizitionata ? Ma intereseaza silentiozitatea foarte mult , marimea si fiablilitatea.

Astept pareri. Sunt deschis si altor sugestii . Multumesc anticipat.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Aqa Medic, fara doar si poate,...diferenta nu-i foarte mare dar calitatea e alta,..
Eu am doua AM care merg de mai bine de doi ani fara probleme,..si le-am luat SH,.. , Am ars doar un transformator la una, dar bineinteles ca l-am inlocuit cu un incarcator de telefon,..
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Sincer si eu as tinde putin spre Aqua Medic dar am zis sa mai intreb . Merci de raspuns.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

donpisote, intereseaza-te daca nu cumva Aqua Medic Ecodrift 4.1, are componente Jebao. Eu zic ca e Jebao rebrenduita, dar vei plati firma, ca deh...altfel suna Aqua Medic (Germania) vs Jebao (China). Dupa ce vei afla raspunsul, te rog sa ni-l impartasesti si noua.
[Email] [Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si ca o completare la ce spuneam mai sus...modelul de pompa ce te intereseaza pe tine, nu are senzor de noapte, ci doar modelele mai mari. Oricum, cu globalizarea asta nu mai sti care de unde vine, cat e de fiabila, etc. Un lucru stiu sigur, Eheim, ramane Eheim, Tunze, e Tunze, dar probabil si ei folosesc componente din China, insa la o calitate incomparabil mai buna decat alte marci de mijloc.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2017 13:28:59

[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

La tunze cica folosesc componente SICCE si tot asa. Nu stiu ce sa zic. Eheim ar fi ok dar nu am vazut nimic cu controller in gama asta de putere si marime. Ar mai fi si tunze 6040 dar e mai scumpa si din cate am vazut in filmulete vibreaza destul de mult.

Multumesc pt raspunsurile de pana acum si mai astapt in continuare pareri pro si contra.

Vis a vis de jebao desi detin una si nu am nici o problema am citit ca ar avea probleme cu fiabilitatea. Asta ma face sa fiu un pic mai retinut. Nu mult dar exista o mica ezitare.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

donpisote wrote:La tunze cica folosesc componente SICCE si tot asa. Nu stiu ce sa zic. Eheim ar fi ok dar nu am vazut nimic cu controller in gama asta de putere si marime. Ar mai fi si tunze 6040 dar e mai scumpa si din cate am vazut in filmulete vibreaza destul de mult.

Multumesc pt raspunsurile de pana acum si mai astapt in continuare pareri pro si contra.

Vis a vis de jebao desi detin una si nu am nici o problema am citit ca ar avea probleme cu fiabilitatea. Asta ma face sa fiu un pic mai retinut. Nu mult dar exista o mica ezitare.


Te inteleg perfect, stai linistit, nici eu nu stiam cum sta treaba cu pompele de valuri Jebao, dar intreband colegii care detin pompele astea, am ajuns la concluzia ca nu-s chiar de lepadat. Sunt discrete, silentioase si fac treaba buna...cel putin de banii cat ai dat pe ele. Durata de viata a lor, difera de la caz la caz, adica cum ti-e norocul
Sa ramanem totusi la subiect"Aqua medic vs Jebao", scuze ca am divagat!
[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

prietene JEBAO WP si RW sunt niste pompe de valuri geniale, laudate de tot internetul.

1) chinezii au furat design-ul tunze si vortech si au folosit cele mai bune caracteristici din ambele.
2) sunt raport calitate pret excelent.


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am rw4 si nu folosesc modul de noapte merge permanent, acvariul este in camera in care dorm si nu se aude nimic merge de aproape 1 an si nu am avut probleme

este singura pompa de valuri pe care o detin si nu ma pot pronunta la fiabilitate in comaparatie cu alte firme dar in ceea ce priveste zgomotul eu unul sunt foarte multumit

in prima zi cand o bagi in acvariu face putina galagie dar dupa 2 zile tace "malc"
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Intra in cursa si un Tunze 6040 care m ar costa tot 400 lei.

Jebao wp am acum in bazin. Repet sunt multumit de ea dar ma gandeam daca se poate ceva mai bine de atat.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Pana la urma am luat Aqua medic Ecodrift 4.1 . A venit si cu senzor de lumina. Nu bagat o in apa inca . O sa o pun saptamana viitoare . Daca e cineva interesat pot sa postez si o parere dupa ce va fi folosita cateva zile.

Multumesc pentru postari si pareri.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2017 13:49:04


ACVARIUL MEU scape by @fanta
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am doua Ecodrift 4.1 dar nu am gasit senzori de lumina in cutie... Se poate sa fie incluse mai nou? La un moment dat am mai cautat si parca ziceau ca de la 8.1 in sus este inclus si senzorul... O sa le caut separat.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

?i eu am fost uimit pt ca unii spuneau ca nu vine cu senzor. O sa pun poza cu senzorul dac? ai vreo îndoial?.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu am fost acela si sustin in continuare ce am spus: 4.1 nu are senzor de noapte! Oricum, asta nu ar fi o problema asa mare, asa ca nu vreau sa intru in polemici cu nimeni si atasez un link:
http://www.marinedepot.com/Aqua_Medic_EcoDrift_Controllable_Pump_Powerhead_4.1_Adjustable_Flow_Aquarium_Powerheads-Aqua_Medic_USA-AQ20667-FIPHAD-vi.html
[Email] [Yahoo!]
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

donpisote wrote:?i eu am fost uimit pt ca unii spuneau ca nu vine cu senzor. O sa pun poza cu senzorul dac? ai vreo îndoial?.


Nu am nici o indoiala... te cred. Numai ca ale mele au venit fara senzor...
Asta si spuneam, probabil ca mai nou pun si senzor la 4.1.
In orice caz, le-am comandat separat si astept sa vina. Am gasit articolul la ei pe site (http://www.aqua-medic.de/index.php?r=catalog/product&id=388&cid=3) unde apare ca este si pt 4.1
[Thumb - Screen Shot 2017-01-30 at 11.00.07.png]

dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

E posibil sa-si fi dat seama ca vor pierde clienti in felul asta, probabil au remediat problema intre timp, insa nicaieri nu am vazut inca sa fi aparut versiunea imbunatatita.
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 890
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Sa nu creada cineva ca vorbesc prostii am sa pun doua poze . Una cu capetele senzorului si unul cu spatele cutiei unde scrie ca pompa contine senzor de lumina.
In afara de asta am intrat pe site ul Aqua medic scrie ca pompele contin senzor de lumina fara a mai specifica exceptii. http://www.aqua-medic.de/index.php?r=catalog/product&id=388
[Thumb - 4.jpg]

[Thumb - 3.jpg]


ACVARIUL MEU scape by @fanta
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu am crezut nici o clipa ca vorbesti prostii. Pana acum intr-adevar veneau fara senzor de lumina (este si cazul meu). Se pare ca au schimbat strategia si bravo lor!
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De mult vreau sa scriu aici dar nu mai gaseam postul
Intre timp mi-au venit senzorii de lumina pe care i-am comandat pentru pompele Aquamedic 4.1 si surpriza
Eu avand controllerele lipite in dulap nu vedeam mufa pentru senzorul de lumina, motiv pentru care am luat o cutie de la pompa ca sa ma uit in instructiuni unde se monteaza senzorul.
Ghiciti ce se afla in punga cu diversele modele de prize... un senzor mic de lumina, intr-adevar, fara cablu... Abia l-am vazut pentru ca era in plasticul uneia dintre prize... Am desfacut si cutia de la a doua pompa si tot acolo era si cel de-al doilea. Acum am doi senzori de rezerva
Daca pana acum sustineam ca pompele 4.1 vin fara senzor acum va spun ca ele veneau cu senzor dar fara cablu
In prezent am inteles ca vin cu senzorul cu tot cu cablu.
[Thumb - IMG_5646.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2017 15:38:52

orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

SIMPLU....
image


De unde ai cumparat pompa de valuri?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2017 16:16:09


Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com