[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cada targovisteana pentru ciclide americane (CTCA)  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Buna sa va fie,
De la inceput va spun ca sunt afon la: tevaraie - fitingaraie si sistemele conexe..., electronica si conexe...
Am in plan un bazin pentru ciclide americane... De principiu, va gazdui severumi (4-5) si Jack dempsey (electrici 2 buc). (nu exclud nici posibilitatea a 6-7 discusi).
- Dimensiunile ar fi 160x60x60 cm.
- La filtrare m-am orientat deocamdata la o canistra Greenline e1901, pe care o pot eventual dubla... A venit cu un singur sertar cu bile si o groaza de bureti... ce sa mai pun in ea?
- As vrea insa o intretinere ceva mai simpla (mai am un bazin de 600l clasic - schimb apa cu furtunul... mi s-a cam luat).Ma gandeam la schimb de apa ”la picatura” (sump am exclus pentru ca este camera copilului si n-as vrea galagie sau umezeala si oricum nu stiu sa fac...). As avea avantajul pozitionarii pe peretele cu baia (apa rece si canalizare).
Am vb. cu executantul si imi poate face un overflow intern cu 2 gauri in acvariu...
Am o dilema referitoare la dimensiunea si pozitionarea acestei casete si la dimensiunea gaurilor si tevilor (tur-retur). Nu stiu nici daca se gaseste ceva de fabrica (macar sistemul de picurare)...

- Iluminarea se planuieste cu leduri, sistem home-made (mesteru), zice asa:
- baghete de leduri, stripbar de 500 mm, montate pe profile de aluminiu, alimentate la 12VDC. Ca si spectre pot fi albe, albastre si rosii.
- circuit cu un controller cu telecomanda IR pentru ajustarea luminozitatii si/sau schimbarea luminii din acvariu. Prin programarea si setarea optiunilor CUSTOM se pot obtine tot felul de spectre de lumina...
- instalatie de ventilatie formata din 2 ventilatoare.
- leduri moonlight albastre pentru ambient nocturn.

Stand : mi s-a propus unul de pal tip Juwell - oare o fi ok la greutatea asta? Stiu ca exista standuri de firma dar ma intreb n-or avea un pal mai special decat ce gasim prin magazine...?

Substrat:
Avand in vedere culoarea pestilor (severumi gold, red spoted, pe viitor green + jack depmsey electric) eu ma gandeam sa caut ceva inchis la culoare / negru am gasit doar cuart si la un pret destul de piparat...
Ce ma sfatuiti sa aleg? poate o sursa?
Asta-i pana una alta ce ma framanta...



Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1) Adi Jivulescu (0770.053.807) - pentru nisip negru... e un tip serios, poti suna cu incredere.

2) Pentru schimb la picatura, ai nevoie de o gaura in acvariu si-atat... data sus, la 5-10 cm sub nivelul apei.
- pe dinafara, conectezi teava care se duce direct la scurgere,
- pe dinauntru, montezi un cot orientat in sus... in cot, infigi o bucata de teava care vine EXACT la nivelul apei din acvariu.
- alimentarea cu apa ("picatura") o tragi pe deasupra... sa curga direct in bazin... se gasesc "picuratoare" de gradina cu robinet, pe la magazinele cu raioane specializate. Cauta pe forum, ca s-a mai discutat.
- toata apa care "e in plus" se scurge pe acel cot.

Nu stiu cat de clar am fost in exprimare. Uite aici, asa ceva avea Lofty: http://acvariu.ro/forum/posts/list/4845.page

3) Ai putea sa iei in calcul 2 canistre... pline cu material biologic (poti incerca spartura de lava, tot de la Jivulescu... e ieftina si buna). Fara bureti, ca sa nu umbli des la ele... le pui cate un prefiltru, daca vrei apa cristal.
4) Stand de PAL eu n-as face... bazinul e mare, as dormi mai linistit cu un stand metalic. Daca mergi pe PAL, ai grija sa aibe picioare duble (cate 2 foi de PAL) si ai grija sa aibe si spatele tot din PAL.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2016 14:50:15


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

N-am mai zis nimic... Ne apropiem de finish. 1-2 saptamani.
Filtrare : JBL Greenline 1901e + 1501e. - unul il voi umple cu spartura de lava, in celalat ma gandesc sa fac o combinatie - carbune, bile ceramice, bureti. Apa va fi, deocamdata, direct de la retea, incerc sa montez sistem picatura.
Stand metalic imbracat in pal.
Geamu gaurit. Sticla la lipit (n-am cum face opertaiunea in casa va trebui carat).
Trebuie urgentat ca-mi stau pestii inghesuiti, am adunat/crescut 4 severumi si 2 JD electrici, m-am lipit si de 5 pui Blue Acara electrici!

[Thumb - schita.jpg]


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea este sa cumperi flansele INAINTE sa gauresti geamul acvariului!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Mda. Cu flansele am patit-o ... (nu puteau fi stranse cu garnitura originala) cu o incropeala au fost montate, provizoiu. Trebuie sa caut altele. Oricum, Inca n-am reusit instalatia de picurare din lipsa de instalator (eu sunt afon) - gauri in perete, tevaraie etc.
Cum l-am bagat in bloc 3 insi... poezie nene. Trecut 2 praguri, intors pe inaltime... distractie ce nu o recomand nimanui. Fratilor lipiti la fata locului!!! Ma doare carca numa cand ma gandesc prin ce am trecut.
Pana una alta am pus apa de cateva zile, montat 2 filtre 1901 greenline, unul ciclat deja, si vreo 200 litri de apa din acvariul vechi. In principiu ar trebui sa miste repede. Pus si vreo 30-40 de pomaceea (inca mai am). Acum asteptam.
Sistemul de iluminare cu bare este excelent 4 bare albe, 2 albastre si 2 rosii. Combinatiile ce se pot obtine dintr-o telecomanda sunt practic nelimitate. Nu stiu cum se vor comporta plantele, insa avand in vedere ca vor fi severumi pe acolo oricum n-am mari sperante de plante deosebite: cryptocorine (testate, nu le-au mancat) si echinodorusi, la ghiveci, evident.
Ape limpezi, asteptam.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2016 22:38:13


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lasa vrajeala asta de popa de tara si baga iute niste poze.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Sa traiti. Executam ordinu! Desi, mare lucru n-am facut lemne inca nus nisip putin... gata.
[Thumb - IMG_1200_1.jpg]

[Thumb - IMG_1197_1.jpg]

[Thumb - FullSizeRender1.jpg]


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Am ramas dator cu vesti. Bazinul a fost declarat oficial proprietatea fiului meu!
Filtrarea se face cu 2 canistre JBL 1901 pline cu de toate: bile, siporax, matrix, spartura de lava, un burete grosier pe intrare si nitel perlon pe iesire pentru apa cristal.
Schimburi de apa la 7-10 zile 40-60 %, deocamdata la furtun (instalatia cu picatura s-a blocat din cauza scurgerii - n-am reusit racordarea la canalizare, probleme...)
Sa adaug niste carbune in filtre? mhh... pentru reducerea clorului am luat un bidon de Biotopol.
A fost populat de prin decembrie cu ce aveam deja prin casa... Apoi s-au tot adunat pana a iesit ghiveci
E si ca sa nu va plictisesc mai mult, iaca un filmulet in regie proprie din seara asta:






No, ca ma inebuneste insertu asta... nu-mi iese!

by koala: Las' ca repar eu.

This message was edited 11 times. Last update was at 22/03/2017 09:14:34


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E o varza totala, dar imi plac "ciocolatile".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Sunt 4, 1 mascul si 3 femele si miroase de cateva zile a pereche. Vor rezista celelate 2 fete acolo?

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, bazinul e destul de mare si mai sunt si alti locatari... masculul o sa se imperecheze cu una din ele. Celelalte vor ramane "pe margine", la incalzire.
Am avut d-astia si se fac frumosi foc!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Mda. Update. perechea aleasa de ”ciocolate” a depus si a reusit chiar sa duca puii la plimbare cateva zile pana i-au vanat colocatarii. Important de stiut: pereche viabila. Am separat cele doua femele ”in plus” si vor fi maritate in alta parte.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/05/2017 23:15:21


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

La intoarcerea din concediu am gasit masculul Hypselecara plutind
Din 3-4 ponte si o gramada de pui, n-am oprit nimic, asa ca ... avem o femela singura.
Dar, pentru ca viata merge inainte golanca de ancistrusa (cel mai batran peste al nostru - cca 19 ani) si un mascul tanar, albino, au scos o ciurda de ancistrusi mici. Suntem foarte incantati, e prima data cand reproducem ancistrusi. Am separat vreo cativa cresc frumos inca nu ne dam seama cum vor iesi la culoare (femela clasica - maro - mascul galben).

Femela EBJD s-a cuplat cu un salvini... asta pana cand mai creste masculul EBJD pregatit in alt bazin.

Inventar curent:
1 femela EBJD
1 salvini
2 severumi red spotted (masculi)
1 severum green
2 severum gold
2 ancistrusi
2 femele hypselecara temporalis
2 botia
- in pregatire o pereche de severum rotkeil ?i 1 mascul EBJD.

Schimbat filtrare 2 x JBL 1901 cu monstru Eheim XLT + Eheim 4+, mai multa liniste, mai usor de amorsat, nu mai curge apa pe la garnituri..., scapat si de incalzitor in bazin. Gasit second hand - sa nu ma credeti vreun nabab. Sterilizat cu sare, otet ?i apoi permanganat de potasiu sa moare toate bacteriile de oftica!
Revenim si cu o filmare dupa ce se aseaza apa - facut un schimb masiv.
P.S. vorbim la plural pentru ca proprietarul acvariului e fiul meu... eu sunt cu intretinerea!

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Cam asa arata ciorbita noastra americana, acum:





P.S. urmeaza niste donatii.

This message was edited 3 times. Last update was at 29/09/2017 01:11:26


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Sa va deranjati mai des cu asa filmari !
[WWW]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Am ramas in urma cu jurnalul. Majoritatea pestilor s-au imbolnavit prin noiembrie. De la cei cativa noduli pe coada severumilor si hypselecara, s-a ajuns la excrescente, ochi umflat (la severum red) si infectie generalizata... dupa mai bine de o luna de tratament: bactopur 2 sapt., apoi flagelol 1 sapt, au facut gris - 30 gr.+ sare si verde de malachit...
Cauzele sunt relativ clare
- bagat cativa botia de import fara carantina... + o planta;
- neglijenta la schimburile saptamanale de apa si folosirea apei din retea netratata si nefiltrata;
- neaspirarea substratului, mai bine de 1 luna, unde s-au inmultit cu miile melci de substrat adusi probabil cu niste plante... cu ceva timp in urma;
- sa nu uitam suprapopularea...
- si poate mancarea - mixtura de inima de vita, data in exces de fiul meu.
Din pacate pierderile au fost 2 severumi red spotted, botia si cam atat.
Afurisitii de melci de substrat au scapat aproape toti... au si ei o treaba cu mestecatul nisipului, insa mi-a fost imposibil sa le reduc numarul... sunt sute si sute, botia nu si-au facut treaba, au lichidat doar pomaceea.
De 2 saptamani nu se mai vad semne de boala, afara de hypselecara la care au ramas cativa noduli pe innotatoare... pana acum mi-a fost imposibil sa dumiresc exact ce fel de parazit e asta... seamana cu oodinium dar nu e... e vorba de 3-4 noduli mici cca 0,3-0.5mm pe innotatoare sau pe coada, aparuti numai la o parte din severumi si la Hypselecara...
Nu vad cum as putea scapa de sutele de melci, fusiformi de substrat... fara a inlocui tot substratul. Vreo sugestie?

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Recomand schimburi mai dese si mancare cat mai putina o perioada. As scoate mixtura din meniu. Eu o folosesc destul de rar si in general cu o zi inainte de schimbul de apa. Strica foarte tare apa si nu e chiar ideala ca hrana.
Va recomand scoici congelate si creveti congelati de la orice hypermarket, din acelea varsate si la promotie. Scoicile tulbura putin apa cand le mananca pestii, insa per total apa ramane foarte curata fata de orice mancare de tip granulat sau mixtura de vita. Plus ca scoicile au si "verdeata" in ele.

Cu melcii aia e problema mare fara sa scoateti nisipul. Eu am avut Botia vreo 10 luni si nu m-au scapat total de ei. Se pot face capcane de gen borcan cu un capac gaurit cat sa intre usor melcii, in care sa puneti niste mancare de peste, insa parerea mea e ca nu sunt foarte eficiente. Ori puneti tot nisipul vreo doua zile in curte , acum e ideal sa-i exterminati, ori vanturati nisipul cu mana in acvariu, circular, astfel incat melcii vor ramane gramada in centrul vartejului pe nisip de unde ii luati cu mana. Asa puteti sa ii rariti bine in timp insa nu ii exterminati.
Eu ii raresc asa insa nu vreu sa scap de ei ca mai curata totusi nisipul.

O alta metoda e sa-i aspirati cu furtunul intr-o galeata unde sa ii prindeti cu aceeasi metoda de mai sus. Eu am o galeata unde pun furtunul cu care trag apa din acvariu sa nu scap nisip in canalizare si acolo ii prind mai usor.
[WWW]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

dan-iulian wrote:
Afurisitii de melci de substrat au scapat aproape toti... au si ei o treaba cu mestecatul nisipului, insa mi-a fost imposibil sa le reduc numarul... sunt sute si sute, botia nu si-au facut treaba, au lichidat doar pomaceea.
.
Nu vad cum as putea scapa de sutele de melci, fusiformi de substrat... fara a inlocui tot substratul. Vreo sugestie?


Assasin snail ....
https://www.youtube.com/watch?v=bmhneZL9IKM
Mai exact
https://www.youtube.com/watch?v=S4AQwXiheos

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2018 11:06:23


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Multumesc.
Assasin snail am mai avut in trecut intr-un plantat. Este supraevaluat impactul lor, ca si la Botia.
Vorbim de o suprafata de 160x60 cm, vreo 100 de kg de nisip si o invazie de sute poate chiar mii de melci de substrat!
Am incercat metoda lui DanP, pentru o triere rezonabila. Capcanele nu sunt eficiente. I-am mai colectat noaptea cand se urca pe geam. La ultimul schimb de apa am scos 3 cani de melci... Pana la urma am sa ajung la sterilizarea nisipului... desi, mi-e putin cam lene.
Partea si mai proasta e ca am acum invazie in toate bazinele (3).
Am identificat sursa: am dus plante in chivece cu substrat prin toate bazinele, cu vreun an in urma, cand insistam sa am echinodorusi in bazine.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com