[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aquael shrimp smart set 30  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

Salutari!

Ca inceput va spun ca sunt dezamagit de mine si de entuziasmul cu care am cumparat cei 10 creveti Amano, pe care i-am bagat in acvariul de 12 l crezandu-l ciclat....
Mai pe scurt m-am simtit dator acelor creveti nevinovati si avem:

- Acvariu aquael schrimp smart set 30 litri ( filtru intern aquael 400 l/h, incalzitor, lampa led 6 w, folie de pus sub acvariu si bonus un plic de cruh tabs)
- Lampa led 6w suplimentara
- Filtru Eheim Classic 150
- Roca vulcanica Eheim lav
- JBL Filter Boost
- Fluval CO2 20 cu reactor
- JBL Aquabasis Pro Flora
- JBL Manado
- Teste Sera no3 si ph
- O piatra si 2 radacini
- Termometru Sera
- 2 x Anubias mini, 2 x Alternanthera, 2 x Cryptocoryne, 1 x Sagitaria, 1 x Lilaeophis, 1 x Taxiphyllum, 1 x Christmas moss


Timp de 2 zile mi-am reinviat partea artistica, dar fara folos, deoarece imi este necunoscuta patea de hard scape iar cu plantele am avut cunostinta decat pe perioada acvariului cu ciclide americane (si aia la un nivel minim), am foarte mare nevoie de pareri, sugestii si indrumari.
Ca urmare am sa atasez o poza, pentru ideea de inceput. Nu am o camera de fotografiat am folosit si eu ce am gasit prin casa
Orice parere/sugestie indiferent cat este de sincera sau de rautacioasa!
[Thumb - 20160909_002638.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 09/09/2016 22:43:00

Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

Am nevoie de sfaturi la capitolul:
- Fertilizare
- Autocolant
- Care sunt prioritatile pentru urmatoarele cumparaturi
- Ce plante trebuiesc inlocuite/mutate

Va astept cu drag!
[Thumb - 20160909_155208.jpg]

[Thumb - 20160908_231310.jpg]

Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

Inca putin si suntem acolo.
[Thumb - 2016-09-14 04.37.07.jpg]

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Sa le luam usurel, pe rand. In primul rand, ma macina ce ai tu in punguta aia, sunt cumva bijuteriile familiei, nu e un loc sigur acolo, deci scoate-le si du-le in seif .
La ce plantute ai tu acolo, ceva feropol+feropol24 este suficient, insa s-ar putea ca plantele alese sa iti acopere tot bazinul. Ma refer aici la criptocorine, alternatera si anubias.
Autocolant de culoare neagra ae fi o buna alegere.
Lasa deocamdata cumparaturile, asteapta sa se aseze apele un timp. Iar daca vrei creveti in bazin plantat, gandeste-te la ceva mai multi pentru ca se vor baga peste tot si nu o sa-i prea vezi, iti va fi greu sa faci curatenie fara sa aspiri puiutii.
[ICQ]
Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

narcis wrote:Salut. Sa le luam usurel, pe rand. In primul rand, ma macina ce ai tu in punguta aia, sunt cumva bijuteriile familiei, nu e un loc sigur acolo, deci scoate-le si du-le in seif .
La ce plantute ai tu acolo, ceva feropol+feropol24 este suficient, insa s-ar putea ca plantele alese sa iti acopere tot bazinul. Ma refer aici la criptocorine, alternatera si anubias.
Autocolant de culoare neagra ae fi o buna alegere.
Lasa deocamdata cumparaturile, asteapta sa se aseze apele un timp. Iar daca vrei creveti in bazin plantat, gandeste-te la ceva mai multi pentru ca se vor baga peste tot si nu o sa-i prea vezi, iti va fi greu sa faci curatenie fara sa aspiri puiutii.
In primul rand iti multumesc pentru raspuns! In acea punguta a fost niste pietris inert dintr.un alt acvariu ce servea scopul de a tine radacina aceea scufundata, dar avum am bagat punguta la siguranta . Din cate m.am documentat trebuie sa am mare grija cu metalele grele si in special cu cupru... am citit pe feropol si feropol 24 si acestea contin cupru, e periculos pentru creveti feropol??? Si da... din lipsa de experienta la capitolul plante am cumparat acei anibiasi pentru ca erau foarte mici si simpatici. acum vedem in timp, cand se fac mari ii mut din bazin. Iar cu Cryptocoryna aia am adus.o din alt bazin ca sa imi umple partea din spate a acvariului... greseala facuta. pt ca este tufa si cum ziceai tu o sa imi ocupe f mult din spatiu...alternatera imi place f mult pt ca este roz-rosie si o sa creasca in inaltime... ce plante mi.ai putea recomanda pentru nano in conditiile in care cripto si anubiasii o sa dispara.
Numai bine!
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Din cate m.am documentat trebuie sa am mare grija cu metalele grele si in special cu cupru... am citit pe feropol si feropol 24 si acestea contin cupru, e periculos pentru creveti feropol???


Nu e stres...si eu folosesc la acvariul meu fertilizantii jbl...si nu e stres...se inmultesc crevetii mai abitir ca iepurii. Cuprul din ferropol e in cantitati prea mici ca sa afecteze crevetii.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/09/2016 21:02:57


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

Bun asa, ce pot sa zic? cu sfiala o sa cumpar si o sa fertilizez. mersi de raspuns!
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Foloseste cu incredere feropol, in cantitatea indicata de producator si nu o sa ai probleme cu crevetii. Cat despre recomandarea plantelor, aici te invit sa cauti tu ce iti place, cauti plante de prim plan sau cel mult de mijloc, acestea din urma le folosesti pe fundal. Uita-te si tu la jurnalele colegilor, mai furi de acolo cate o idee, mai inveti ceva. Totul e sa ai rabdare ca sa poti face o alegere corecta, nu da repede fuga la cumparaturi.
[ICQ]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Pentru fertilizare eu am fost mai multumit de produsele de la VIMI
Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote:Pentru fertilizare eu am fost mai multumit de produsele de la VIMI

si eu am auzit de bine despre vimi mai ales despre vimi all in red ptr plante de culoare rosie, doar ca la magazinele din apropiere nu gasesc, decat de pe net si nu vreau sa astept 2 sapt asa ca o sa iau de la jbl??
Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

Acum am alta problema, ieri am scos din criptocorine (an lasat decat una mica) am scos si radacina aia ca nu.mi placeau deloc mucii aia, acum o am intr.o galeata cu apa, si am bagat niste tablete de la sera pe la radacinile plantelor ( nu le.am bagat adanc ) si un varf de frunza (nu stiu cum se numeste dar e destinata acvariului)toate bune si frumoase... apa era doar putin tulbure dp toata treaba... Am plecat la servici iar dimineata cand am ajuns acasa am aprins putin lumina sa vad care e treaba prin acvariu si apa era murdara..
kh 6
ph 7.5
no3 10
testul co2 era ok
Sa fie de la tabletele alea?
As cam vrea sa bag crevetii dar inca n.am cumparat un test de amoniac.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Daca nu a stat macar 3 saptamani la ciclat nu baga nimic, poti urmari no3 sa vezi daca isi modifica valoarea, macar vreo 2, 3 zile(in cazul in care nu faci teste de amoniac). Vezi ce creveti bagi acolo, ai ph mare, la fel si kh. Ce teste folosesti?
[ICQ]
Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

Folosesc Sera iar kh-ul pana alaltaieri cand am scos radacina era 5 iar ph-ul as putea sa-l schimb
Intre timp am aflat de ce e tulbure apa.In trecut am mai folosit niste bile de la jbl nutrienti pentru plante si am spus ca si astea sunt la fel, neavand rabdarea sa citesc prospectul de data asta...o pastila florette de la sera se baga in substrat pentru 20 l de apa, iar eu am bagat 8 , deja am facut un schimb de apa.
O sa ma umplu de alge pe tema asta?sau nu are legatura?
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu cred ca te umplii de alge, mai fa schimburi de apa cu sifonare de substrat. Nu aduce crevetii pana nu ai stabilitate im bazin.
[ICQ]
Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

Intre timp am avut o mica problema cu algele, a trecut miraculos cu algexit, iar de cand am inceput sa fertilizez cu Feropol si Feropol 24, mai bag ocazional si o tableta de la sera si plantele au inceput sa isi revina si sa creasca frumos.
Asupra viitorilor locuitori m-am decis ca blue dream ar fi perfect, plus ca la Rendo-Shrimp sunt ieftini si poti sa te duci sa ii alegi personal, asta dupa ce am vorbit cu un membru al staff-ului
Intre timp am bagat cei 7 creveti amano pe care ii aveam in acvariul de 12l si am mai luat un cory un sae si un ancistrus, toti 3 fiind mai mici decat cel mai mare amano ca sa zic asa , sunt exagerat de mici, s-au acomodat foarte bine, de cand am bagat crevetii si pestii au facut o curatenie exemplara in acvariu
Am avut si o problema cu un biofilm la suprafata apei, pentru ca da, le-am dat cam mult sa manance apoi 3 zile fara pic de mancare bagata in acvariu a disparut complet.
A mai suferit mici modificari pe parcurs
[Thumb - 20160924_003822.jpg]

Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

1
[Thumb - 20160924_003833.jpg]

Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

2
[Thumb - 20160921_231447.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 27/09/2016 18:06:03

Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

3
[Thumb - 20160927_163823.jpg]

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Nefericite alegeri, SAE si ancistrusul vor creste prea mari si nu vor avea loc in bazinul tau. Totusi e un lucru bun, te acomodezi cu ideea ca iti trebuie un bazin mai mare pentru ei.
[ICQ]
Mada C
Junior member

Joined: 06/09/2016 17:50:49
Messages: 24
Location: Germania
IP:
Offline

narcis wrote:Salut. Nefericite alegeri, SAE si ancistrusul vor creste prea mari si nu vor avea loc in bazinul tau. Totusi e un lucru bun, te acomodezi cu ideea ca iti trebuie un bazin mai mare pentru ei.


Nene Narcise, oricum o sa imi iau unul mai mare (60-80l) acum in octombrie, tot pentru creveti, pe care o sa il separ printr-un geam in asa fel incat sa sa tin cardine, rcs si black bee.
Iar in privinta ancistrusului si a siamezului stiu ca se fac mari si cory o sa se faca, dar iam luat deocamdata sa ma ajute cu algele, nu o sa ii tin in asta mic, probabil o sa ramana doar sae pana va mai creste putin..
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com