[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
culeg informatii despre betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
pitbull
Junior member

Joined: 17/05/2005 14:24:43
Messages: 5
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

buna la toti... sunt nou
daca ma poate ajuta cineva cu ceva materiale despre betta...tre sa fac o lucrare de consultanta despre acest peste. ma intereseaza cate varietati exista,eventual numele lor, ceva despre genetica...si cam tot ce este interesant la acest peste si nu prea se stie. si eu am acvariu si cresc betta si scalari de 2 ani
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... cauta articolul scris de Sandu - Notiuni de genetica la Betta splendens... e pe site ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Pai io stiam ca exista o singura varietate de betta (membru pe forumul asta )
Daca e vorba de Betta splendens se schimba povestea ... incearca la www.bettatalk.com .
Deasemenea, mai gasesti 2 articole (unul privind reproducerea) pe site (cel putin erau pe cel vechi).

Dar tu ai pomenit de Betta .... hmm....
Betta akarensis (cu varietati), Betta anabatoides, Betta balunga, Betta bellica, Betta brownorum, Betta burdigala, Betta coccina, Betta edithae,
Betta enisae, Betta foerschi, Betta fusca, Betta imbellis, Betta macrophthalma, Betta macrostoma, Betta patoti, Betta persephone,
Betta picta, Betta prima, Betta pugnax, Betta rubra, Betta rutilans,
Betta simplex, Betta smaragdina, Betta teniata, Betta tussyae, Betta unimaculata.
Din pacate, unele dintre aceste specii sunt amenintate si au fost incrise in IUCN Redlist (B. signata, B. burdigala, B. chini, B. Chloropharynx, B. macrostoma, B. simplex s.a.).

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
pitbull
Junior member

Joined: 17/05/2005 14:24:43
Messages: 5
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

mersi mult de inf care ati binevoit sa mi le puneti la dispozitie
despre genetica s-ar putea scrie mai mult decat ii in lucrarea de pe site dar merge si asa......
despre varietati am cam aflat tot de la betta (membru :-)) mersi;
in tara la noi sunt asemenea exemplare(ca si cele de pe saitul www.bettatalk.com)? daca da unde si cam care este pretul unei perechi?
[WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

pitbull wrote:mersi mult de inf care ati binevoit sa mi le puneti la dispozitie
despre genetica s-ar putea scrie mai mult decat ii in lucrarea de pe site dar merge si asa...

Ca sa zic asa nu toti pregatim o lucrare de consultanta despre acest peste, unii am pregatit-o cu ceva ani de zile in urma, iar acum incercam ca din lucrarea pregatita sa facem un rezumat pe intelesul celor care nu pregatesc in mod obisnuit lucrari , dar vor sa cunoasca macar cateva notiuni incipiente, despre subiect

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com