[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mi-au depus zebrele - au icre rezistente !  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
horia_ch
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2006 17:00:54
Messages: 67
Location: Miercurea Ciuc, Harghita
IP:
Offline

Salutare!
Acum vreo trei saptamani, cand aveam pus la ciclat inca acvariul (dupa niste informatii de pe net l-am ciclat cu zebre in el), m-am apucat eu frumusel dimineata sa aspir substratul, ca mi se parea ca e nitel cam plin de mizerii. L-am aspirat eu ce l-am aspirat (cu un aspirator cu bule si "ciorap" textil), iar cand am terminat m-am dus la chiuveta sa curat murdaria din "sac". Cand, ce sa vezi: in respectivul sac se gaseau mai multe icre, bobite independente transparente ce abia se vedeau. Am inlemnit. Nu stiam ce sa fac. Nu aveam nici un recipient in plus, apa declorinata in schimb aveam. Ce m-am gandit eu: repede, repede, am luat niste apa intr-o eprubeta de la Sera si am pus acolo cateva icre (nu stiu cate, ca n-am avut curiozitatea sa le numar). Apoi am pus capacul eprubetei si... tzushti cu ea in acvariul cu pesti (ziceam ca sa preia caldura de la apa acvariului). Din cate am citit, in mod normal, dupa aproximativ o zi si jumatate ar fi trebuit sa vad si eu niste fatze pe-acolo, dar nu s-a intamplat asa. Totusi, unele icre au facut ochi, ceea ce m-a determinat sa mai las toata "smecheria" pe loc. De-abia in ziua a patra a aparut primul zebrulete, si statea, asa, pe peretele eprubetei. Apoi inca unul si inca unul... Vazand asta, am varsat continutul intr-un pet de 3 litri cu apa (ca nu am inca vreun acvariu). Una peste alta, am ajuns la 8 indivizi dintr-astia. Cand au inceput sa zburde prin pet, alta problema: cu ce sa-i hranesc? Ca incercarea mea de a infiinta din nimic o cultura de parameci n-a ajuns la nici un rezultat.
Asa ca ultima solutie... galbenusul de ou. Habar nu am daca au mancat ceva sau nu, ca fugeau in momentul in care le picuram cu seringa amestecul. Pana acum vreo patru zile mi-au mai ramas doar trei, dar astia se pare ca sunt mai fortosi. Astia mananca deja pudra de tubi. Sa-i vezi cum se apropie de suprafata usor-usor si dintr-o data se reped si apoi se scufunda inapoi putin... Sper sa imi traiasca, sa pot si eu sa ma laud ca am crescut ovipari. :-P
Aveti sfaturi pentru mine? Stiu ca am gresit o groaza pe parcurs, dar nu ma supar daca mi se spune asta. Am, de exemplu, probleme la schimbarea apei, ca sunt atat de mici incat nu-i vad si ii sorb cu furtunul.
Cam asta e povestea.

Orhidea acvatica.
[Email] [Yahoo!]
Africanu
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2002 02:50:07
Messages: 218
Location: bucuresti - dr. taberei
IP:
Offline

Incearca sa le dai naupli de artemia. Gasesti deja eclozati in obor de obicei. Si oricum nu stiu daca vor rezista pestii pana eclozezi tu acasa artemia.
[Yahoo!] [MSN]
Africanu
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2002 02:50:07
Messages: 218
Location: bucuresti - dr. taberei
IP:
Offline

Ooops, acum am vazut ca nu esti din buc.
[Yahoo!] [MSN]
horia_ch
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2006 17:00:54
Messages: 67
Location: Miercurea Ciuc, Harghita
IP:
Offline

Pai deja mananca pudra de tubi. Ar fi murit cu siguranta pana acum, daca nu. Nu-i asa?

Orhidea acvatica.
[Email] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca vrei sa reproduci zebre trebuie sa le scoti in alt bazin, cu plasa deasupra fundului, pentru ca-si mananca icrele. Bazinul de reproducere nu trebuie sa aiba substrat ca sa poti supraveghea icrele. Cel mai bine ar fi sa "rasfoiesti" sectiunea de articole de pe site. Ai sa gasesti si despre reproducerea oviparilor.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
horia_ch
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2006 17:00:54
Messages: 67
Location: Miercurea Ciuc, Harghita
IP:
Offline

Nu vreau sa le reproduc, a fost doar o reactie de moment cand am vazut icrele in aspirator. Nu am nici spatiu si nici piata pentru ele. Am vrut doar sa vad ce iese. Si...a iesit... ceva!

Orhidea acvatica.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com