[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce granulatie pt hrana imi trebuie?  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dilema este cam asa: in acvariu am 10 guppy adulti (poate unii sunt inca adolescenti ) 3 velifera balon si 5 molly cam de 6-7 cm si nu stiu cu ce sa-i hranesc pe toti... daca le dau granulatie 1 atunci nu cred ca masculii de gup pot s-o manace (pe femele le-am vazut sigur mancand 1) daca le dau 0 ceilalti mari nu o pot manca calumea, si daca le dau combinat, cei mari vin si agita apa la suprafata, mancarea granule de franualtie 0 scufundandu-se imediat

mancare am: troco grower premium (0) si troco crumble (1) si tubifex uscati (aici nu sunt probleme tubifex mananca toata lumea)

acum voi ce ziceti... mananca guppy granulatie 1?

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu le mai da Troco. E o hrana ieftina si nu faci nimic cu ea. Cumpara-le niste fulgi de calitate pe care-i sfarami in mana. Asa or sa manance toti.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

de la Tetra fulgi e 35.000 un plic de 12g care te tine bine

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Tetra sau Sera. Au o gama atat de variata de fulgi ca nu stii ce sa alegi mai intai. E pacat sa dai pestilor o hrana proasta.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
masterx
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/06/2006 09:49:31
Messages: 46
Location: Bucuresti, berceni, piata progresu
IP:
Offline

cu niste daphnia uscata ai incercat?

Acvarist in devenire
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Purecii uscati(vezi daphnia) nu au valoare nutritiva. Nu inteleg de ce alegeti solutiile cele mai ieftine pentru un hobby pentru care exista atatea variante?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
masterx
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/06/2006 09:49:31
Messages: 46
Location: Bucuresti, berceni, piata progresu
IP:
Offline

nu ma refeream la bani mai... dar pestilor le poti combina mancarea si din 2-3 mese pe zi una poate fi si daphnia pt. ca o pot manca 90% din pesti

Acvarist in devenire
[Email] [WWW] [Yahoo!]
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

masterx wrote:
[quote="viviparu'"]
Purecii uscati(vezi daphnia) nu au valoare nutritiva. Nu inteleg de ce alegeti solutiile cele mai ieftine pentru un hobby pentru care exista atatea variante?[/quote:5e6b5bff73"]
nu ma refeream la bani mai... dar pestilor le poti combina mancarea si din 2-3 mese pe zi una poate fi si daphnia pentru. ca o pot manca 90% din pesti

Legat de recentele discutii din topicul hrana care pluteste... pe tema oportunitatii utilizarii puricilor de balta uscati ca hrana pentru pesti, sa inteleg ca se toarna acum episodul Purecu' mumificat strikes again?

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cam asa e Sidney. Asa ca uitati de purec uscat. Sunt atatea tipuri de hrana incat numai cine nu vrea nu cumpara.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

masterx wrote:cu niste daphnia uscata ai incercat?


Eu le-am dat purecii vi...a fost omor in acvariu!! Genocid!! Nu i-am vazut niciodata atat de innebuniti... si de fericiti...

Salut Prieteni
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

masterx wrote:nu ma refeream la bani mai... dar pestilor le poti combina mancarea si din 2-3 mese pe zi una poate fi si daphnia pentru. ca o pot manca 90% din pesti

Ia incearca sa maninci si tu un anume fel de mincare pe care il urasti odata pe zi si vezi cum te simti. Mai ales sa fi obligat fortat si indopat cu asa ceva. Iar cei 90% din pesti pot minca si ciuperci prajite daca nu au de ales. Dar pe restul de 10% i-ai intrebat ce prefera ca mic dejun, prinz sau cina???

Te rog sa incetezi sa dai sfaturi de acest gen, ca nu faci nici un bine nici pestilor, nici posesorului acestora.



PS Fara comentarii, te rog.
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com