[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
artemia si puii de guppy ?  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
iulianast
Junior member

Joined: 31/05/2006 10:15:15
Messages: 7
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutare prieteni !
Desi n-am mai scris pe forum pana acum, am citit cam tot ce se poate despre pesti in general si despre guppy in special.
Am doua femele de guppy care au nascut o singura data fiecare pana acum (le am de vreo luna jumatate) si urmeaza sa nasca/fete a doua oara.
De la una din ele am reusit sa salvez 16 pui iar de la cealalta numai 3.
Fiindca s-au nascut la aprox. o saptamana diferenta, cand aveau cei mai mici cateva zile, i-am pus in acvariu cu cei mai mari. (dimensiuni acvariu maternitate 30x20x20). Si convietuiesc impreuna fericiti. Cu exceptia a 2 dintre ei. Acestia stau de 2 zile pe fundul acvariului, cu burta in sus, DAR daca ii zgandarasc putin se scoala si mai inoata 1-2 minute si iar iau pozitia culcat cu burta in sus.
Nu stiu care este cauza, desi banuiesc. Porbabil o fi de la niste mancare TROCO luata din piata. Mancare ieftina si proasta din cate am citit pe forum.
Alta cauza nu-mi dau seama care ar putea fi. Ma gandesc ca poate nu au destul aer .... dar cat de tare pot regla debitul de aer care intra in piatra ? daca e prea tare nu ii ameteste ? Cand reglez debitul mai mare, parca sunt ca pastravii in rauri de munte .... inoata impotriva curentului.
Mentionez ca nu am plante in maternitate - asa am invatat de pe forum, ca nu se pun plante

Ieri am luat oua de artemia si le-am pus la eclozat. Dupa cum scrie pe cutie, azi maine ar trebui sa apara nauplii si sa le dau la pui pentru prima oara mancare vie.

Puteti sa ma ajutati sa descopar ce nu le place puilor ?
Multumesc.
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

iulianast wrote:16 pui iar de la cealalta numai 3.
.......
dimensiuni acvariu maternitate 30x20x20


iulianast wrote:Nu stiu care este cauza, desi banuiesc. Porbabil o fi de la niste mancare TROCO luata din piata. Mancare ieftina si proasta din cate am citit pe forum.
E foarte posibil.

iulianast wrote:Alta cauza nu-mi dau seama care ar putea fi. Ma gandesc ca poate nu au destul aer ....
Sint deocamdata mici si putini. Au aer destul.
Cred ca un filtru cu burete bolborositor lipseste acolo. Probabil ca niste amoniac si/sau nitriti sa fie cauza. Schimba apa zilnic vreo 30% cu apa statuta.

Poze: smilie ... Poze cu plante
iulianast
Junior member

Joined: 31/05/2006 10:15:15
Messages: 7
Location: Iasi
IP:
Offline

Schimb apa uneori odata pe zi, uneori la 2 zile (cam un sfert din cantitate) cand mai curat de pe fund resturile de papa.
In apa au aparut niste particule laptoase pe care le mai scot cu furtunasul. De astea cum pot sa scap ? Din ce cauza apar ?
[Email] [Yahoo!]
masterx
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/06/2006 09:49:31
Messages: 46
Location: Bucuresti, berceni, piata progresu
IP:
Offline

oameni buni am cumparat si eu niste oua de artemia ieri si azi au aparut nauplii dar cum ii administrez puilor?

Acvarist in devenire
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Africanu
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2002 02:50:07
Messages: 218
Location: bucuresti - dr. taberei
IP:
Offline

Ca sa nu bagi prea multa sare in apa, poti sa filtrezi apa cu artemia printr-un tifon si sa clatesti apoi tifonul in acvariu.
[Yahoo!] [MSN]
lavi_tm
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/05/2006 18:49:46
Messages: 46
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu artemiile le administram cu ajutorul unei pipete, asta pentru ca aveam un numar destul de mic de pui (cam 20) si nu vroiam sa abuzez (mai ales in primele zile).
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com