[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tubifex uscati-hrana sigura?  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am gasit la piata tubifex in niste flacoane sigilate inauntru sunt niste cubulete cu latura de ~5 mm de tubifex uscati... scrie pe el ca sunt congelati rapid in vid produsi de s.c. exotic-k s.r.l. (asa scrie p flacon)

acum intrebarea mea este: sunt siguri? adica se mai pot imbolnavi pestii/sau poate si eu? ma gandesc ca prin tratamentul termic s-a cam eliminat pericolul, acum astept parerile voastre

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

aqva wrote:am gasit la piata tubifex in niste flacoane sigilate inauntru sunt niste cubulete cu latura de ~5 mm de tubifex uscati... scrie pe el ca sunt congelati rapid in vid produsi de s.c. exotic-k s.r.l. (asa scrie p flacon)

acum intrebarea mea este: sunt siguri? adica se mai pot imbolnavi pestii/sau poate si eu? ma gandesc ca prin tratamentul termic s-a cam eliminat pericolul, acum astept parerile voastre

Am luat si eu de vreo doua zile din Animax tubifex uscati tot sub forma de cubulete de la firma Nutrafin, firma in care am incredere. Dar nu stiu nici eu in ce masura doar uscarea in sine garanteaza moartea eventualilor paraziti. Numai prin congelare nu se garanteaza acest lucru din cate stiu. Firma Nutrafin sunt convins ca trateaza viermii cu substante pentru deparazitare, cat despre exotic-k srl nu stiu ce se poate spune in acest sens.

Asteptam parerea cuiva mai avizat.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si cat ai dat p ei si ce cantiatate? cum sunt ambalati? nu de alta dar ma gandeam sa-mi iau si eu

eu am dat 2,5 lei pe un tub cu 25g

cat despre eliminarea eventualelor forme de viata nedorite din tubifex :-) cred ca congelarea rapida in vid isi face treaba asa cum trebuie acum ramane de vazut ce os a se mai intample

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

aqva wrote:si cat ai dat p ei si ce cantiatate? cum sunt ambalati? nu de alta dar ma gandeam sa-mi iau si eu

eu am dat 2,5 lei pe un tub cu 25g

E un flacon cilindric continand 12g de cubulete si arata asa.
Pretul nu mi-l mai amintesc exact dar parca era ceva in jurul a 9 RON, deci raportul cantitate/pret este net defavorabil variantei Nutrafin (de fapt Hagen). Cat despre diferenta de calitate nu stiu sa spun nimic.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

eu sincer sa fiu n-am fost prea multumit de cubuletele de tubifex de la Nutrafin (Hagen). unu la mana nu prea mi-a reusit schema cu lipitul cubuletelor pe geam, ca sa vina pesti sa le mance de acolo. se dezlipeau dupa ce rotaiau un pic pestii din ele. si apoi nu prea s-o omorat dupa ele...iar nigro nu sunt prea pretentiosi la haleala.
ma gandesc cu groaza cum o fii varietatiile alea de mancare de pesti produse in romania in ce conditii sunt produse si impachetate de tot felu de firme fantome, nici nu vreau sa aflu!!!
sper sa nu ma considere nimeni nepatriot , dar nu poti compara un ford cu un trabant!!! chiar si cu buzunarul gol...

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Faptul ca sunt congelati si uscati in vid este o garantie a sterilizarii lor. Eu am folosit de la Sera. Cred ca a determina daca este vreo problema se poate face numai in urma unui examen de laborator...
Desi sunt adeptul produselor de firma nu cred ca neaparat ceva produs in Romania este prost. In fond, tehnologia si echipamentele sunt probabil aduse de afara. Singura problema ar fi tubi insusi, dar habar n-am de unde ii iau cei de la Sera si de unde ii ia Exotic SRL. Dar daca procesul tehnologic este respectat atunci nu vad problema.

PS. OT Am vazut ieri site-ul Aquael. Polonezii au putut sa faca ceea ce noi nici nu visam. Si la o calitate peste chinezi. Au cumparat chiar si o firma din Germania. La noi si pietrisul colorat si castelele sunt aduse de afara.
Este adevarat ca Fordul nu e Trabant, dar Trabi era o masina buna cand a intrat pe piata, iar in Romania se fac componente de Mercedes, BMW etc.
La fel nu poti compara un Ferarri cu un Fiat Punto desi sunt produse de acelasi trust in acelasi timp.

Nu zic ca nu poate sa fie o teapa asa cum ne-au obisnuit producatorii romani, dar poate la fel de bine sa fie un produs decent.
Pentru a ne forma o parare avem nevoie de probe si nu de prejudecati.
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com