[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pui de elongatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut! se pare ca sunt primul care scriu aici. ce bine! poate primesc mai multe raspunsuri... am 2 pui de elongatus de la un cuplu care se pare ca nu e prea productiv, asta nu inteleg de ce dar o sa bordez discutia intr-un alt post. asa... acesti doi pui ii tin in 50l(mentionez ca nu au nici 2 saptamani) si se simt ca in ocean. le-am dat 3 zile artemia eclozata, au mai crescut, adica se pot repera in acvariu.
problema ar fi alta: fiind foarte mici nu le-am pus filtru iar situatia in apa a devenit disperata. are o tona de alge in ea iar apa devine baltoasa. de sufocat nu se sufoca pt ca langa "casuta"(vas de ceramica spart) lor e chiar piatra f puternica care da aer. ce sa fac? sa le schimb apa? mi-e frica sa nu ii dea peste cap. sa bag filtru? mi-e teama sa nu ii gasesc in burete asasinati? stiu ca sunt doar doi pesti f mici care nici nu stiu daca vor trai pana la urma dar nu vreau sa-mi bat joc de ei.
astept propuneri.
merci

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

fiind doar 2 pui mici in 50 l ,nu cred ca calitatea apei are prea mult de suferit,insa,daca zici ca devine baltoasa,totusi e bine sa faci niste schimburi de apa,cam un sfert din volum,dar sa ai grija ca apa noua sa fie la aceeasi temp ca cea din acv si s-o torni usor sa nu-i deranjezi prea tare pe micuti.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pui un ciorap de dama peste buretele filtrului si nu ai cum sa-i mai gasesti asasinati in el , nu cred k sunt chiar asa de mici.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Pui un ciorap de dama peste buretele filtrului si nu ai cum sa-i mai gasesti asasinati in el , nu cred k sunt chiar asa de mici.


hmmm. sau tifon... iata o idee f buna. multumesc pt pont. o sa-l pun chiar cum in aplicare. merci

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Np , nu e creatie proprie am citit si eu pe un site :mrgreen:

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Pui un ciorap de dama peste buretele filtrului si nu ai cum sa-i mai gasesti asasinati in el , nu cred k sunt chiar asa de mici.

... cu care fericita ocazie va trebui sa scoti filtrul, si sa-l speli, odata la 2 zile ... ciorapu' ala se colmateaza una-doua, nu e o idee buna ... eu zic sa pui linistit buretele ala si sa "dai aeru' mic" ... cateva bule pe secunda nu fac un curent atat de mare incat sa-ti absoarba pestisorii ... insa, nu uita de schimburile de apa ! ...

PS : ... nu inteleg termenul de "apa baltoasa"

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cand ziceam de apa baltoasa ziceam ca devine vascosa din cauza algelor. ceea ce am dedus ca ar putea fi fatal pt micii locatari

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com