[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru backwash pt acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Imi pare bine sa va revad :-)
Dupa un lung proces de mutare in care acvariu a suferit, m-am mutat la casa .
Povestea este ca mi-am achizitionat o piscina gonflabila cu filtru extern cu nisip si filtrul asta are o chestie FOARTE misto si anume functia de backwash , clatire , spalare etc ...

Ma gandesc sa renunt la cele 2 filtre de la acvariu si sa le inlocuiesc cu un filtru de piscina.

Acvariul meu are aprox 1 mc deci , o pompa de piscina de 4000 l/h ar trebui sa fie ultra suficienta.

In momentul de fata am la acvariu doua filtre Eheim 2180 Professionel 3 Thermo 1200XLT , pline cu Matrix . Care au costat 1000E , fara materialul filtrant.

Filtru de piscina , urmeaza sa-l umplu cu matrix ( aproximativ 20 l de Matrix intra in el ) .
Asta e filtrul de nisip pe care vreau sa-l pun la acvariu http://www.dedeman.ro/ro/totul-pentru-vara/piscine/accesorii-pentru-piscina/pompa-cu-filtru-nisip-1600-549cm-56674.html .

Pentru a compensa lipsa incalzitorului , o sa iau un termostat/incalzitor inline Hydor 16/22 montat pe teava de out a filtrului .

Marele beneficiu asteptat de mine este lipsa mentenantei necesara filtrelor. Avand functia de backwash , filtrul de piscina trage apa din acvariu si clateste matrix-ul.
Apa murdara este evacuata afara din acvariu printr-un al 3-lea orificiu al filtrului pe care il pot deversa in curte sau direct in canalizare.
Pt mine e un calvar sa curat filtrele Eheim de la acvariu. Sunt extrem de grele si imi mananca o zi intreaga curatatul lor.

Ce ziceti , merita ?
A mai facut cineva mutarea asta ?
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu te deranjeaza ca in loc de 50W cat consuma cele doua Eheim sa ai un consum de 370W, adica de 7 ori mai mult,
atunci cred ca e ok. Nu stiu ce zgomot produce. Iar pompa e de 6000 de litri pe ora, posibil sa ai peste 4000 de litri pe ora
la 20 litri de matrix, mi se pare cam mare debitul, la 4000 de litri pe ora si 20 litri de matrix vei avea un timp de retentie
hidraulica de 9 secunde.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ca idee, suna bine.
Dar, ce debit va avea la iesire din filtru? Il poti regla?

Si la consum te-ai uitat? 370 W/ora ... cu cele doua filtre Eheim cred ca te duc impreuna la un 30-40 W/ora ...
Ca sa nu mai zic ca ai dat deja banii pe ele.

LE: Vad ca a postat si Dragos intre timp.

This message was edited 2 times. Last update was at 08/06/2015 11:52:42


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12940
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca-mi permiteti o glumita

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

kirucd wrote:Daca nu te deranjeaza ca in loc de 50W cat consuma cele doua Eheim sa ai un consum de 370W, adica de 7 ori mai mult,
atunci cred ca e ok. Nu stiu ce zgomot produce. Iar pompa e de 6000 de litri pe ora, posibil sa ai peste 4000 de litri pe ora
la 20 litri de matrix, mi se pare cam mare debitul, la 4000 de litri pe ora si 20 litri de matrix vei avea un timp de retentie
hidraulica de 9 secunde.


Dragos , perfect pertinente observatiile , ca de obicei :-) .
Imi pare rau ca nu am dezvoltat mai mult ideea . Am pus link-ul gresit de la o pompa de 6000L/h , defapt , au si o pompa de 4000 l/h .
Calculand reductia necesara furtunelor de la 38 la 22 si materialul filtrant , ma astept ca debitul sa scada la jumatate. Evident va fi o problema mare zgomotul.
In caz ca va face mare zgomot, mai am acasa o pompa Aquamedic Ocea Runner OR 6500 , care este speciala pt acvaristica si consuma 115 Wati.

Ma gandesc ca diferenta de consum de curent o amortizez pe termen lung din vanzarea filtrelor Eheim.

Am in acvariu discusi si le dau inima de vita si cuburi cu diverse larve ... m-ar ajuta enorm backwash-ul de la filtru.
Cred ca si pt marinele tale s-ar preta perfect filtrul de piscina si o pompa aquamedic :-)

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La un debit de vreo 2000 de litri pe ora ar fi ok, si cu un consum in jur de 115W.

La marin nu ma ajuta, acolo am sump si importanta este denitrificarea, nu nitrificarea.
Nu e o solutie pentru acvarii marine.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

stefanp wrote:Ca idee, suna bine.
Dar, ce debit va avea la iesire din filtru? Il poti regla?

Si la consum te-ai uitat? 370 W/ora ... cu cele doua filtre Eheim cred ca te duc impreuna la un 30-40 W/ora ...
Ca sa nu mai zic ca ai dat deja banii pe ele.

LE: Vad ca a postat si Dragos intre timp.


Pot pune un robinet cu care sa reglez debitul pe intrarea in filtru dar , problema va fi zgomotul , pt ca orce pompa face zgomot daca o gatui.
Am vazut si consumul de curent ... e enorm . O sa pun o pompa aqua medic de acvaristica OR 6500 .

Ideea cu filtrul respectiv mi-a venti in urma umplerii piscinei din curte. Apa vine dintr-un foraj si contine extrem de mult fier si magneziu.
Cand am pus clor in piscina , datorita oxidarii cu clor, apa s-a facut de culoarea cafelei , nu se mai vedea nimic.
La sfatul unor cunoscatori am luat un filtru cu nisip pt piscina si in 3 zile , mi-a facut apa cristal , apoi am descoperit functia de backwash a filtrului si efectiv am scos tot oxidul de fier din filtru fara sa-l desfac , practic fara nici un efort. Este o cheste superba si merita extinsa si la acvarii .
Chiar ma mir ca nu exista filtru de acvariu cu backwash.
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Multumesc tuturor ca "principial" ati validat ideea .
Revin cu poze si detalii ale experimentului :-) .
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Salut si bine ai "revenit".
O simpla parere: uita de filtru sau uita de siporax! Stiu ca iti plac chestiile supertehnologizate dar..... ce vrei tu e imposibil si da dureri de cap.
Functia respectiva pare "frumoasa" dar.... Nu isi are locul la acvariul cu discusi!
In afara de asta: NU AI PREFILTRARE! Tu ai vazut cat de poros este Siporaxul? In cat timp crezi ca se colmateaza definitiv? Estimeaz? eu: intr-o luna.
Daca nu folosesti nisip, filtrul respectiv nu e bun de nimic. Iar nisip iti trebuie minim 50kg.... ca sa compensezi necesitatile acvariului tau. Iti stiu so scvariul si pestii.

Functia de prespalare este ca la filtrele lui Catalin de le foloseste la koi, numai ca acolo se folosesc niste bile SFERICE care nu sunt casante ca Siporaxul si care nu se faramiteaza.
Vrei sa vezi ce se intampla cu Siporaxul in filtrul de nisip? Ia 1litru, punem intr un saculet si bagal in masina de spalat ;)
Altceva: ziceai de incalzitor Hydor.... are teava de 16/22.... Nu vreau sa imi închipui cum trec 4/6000 litri de apa pe acolo.... Pot compara doar cu jetul unui hidrant!

In locul tau.... as tine 2 filtre 2180 si gata. Asta in caz ca nu ai inteles ca la 1000Lt sumpul este "musai"....
Exceptând consumul de curent de care zicea Dragos.... clatirea respectiva nu te scapa nici de schimbul de apa nici de nimic.
Daca tot tii neaparat sa folosesti monstrul ala.... cauta Kaldnes K1 cumpara 25-40 litri si il folosesti.
De amortizat nu amortizezi nimic, din contra: faci doar cheltuieli suplimentare.
Am vazut la cineva un filtru de nisip, il folosea la un acvariu de 1500litri, era cam scump deoarece era scula profil nu de piscina (gandestete ca piscina filtreaza apa curata si parametrii care trebuiesc tinuti sub control afecteaza eventual pielea nu viata pestilor) deci ziceam ca eram tentat si eu sa il folosesc dar dupa ce am analizat toate aspectele..... ce ma linistit definitiv a fost ZGOMOTUL. Ai auzit vreodata cum face o pompa de hidrofor? Gândeste-te ca asta face asa 24/24.... 365.zile pe an!

Dar.... succes in proiectul tau

LE: am recitit si am vazut ca e vorba de Matrix... E cam aceeasi treaba.
Cat despre folosirea lor la acvariu... de ce crezi ca NU le foloseste lumea? In piscicultura da se folosesc, dar costa cat 4 Eheim-uri un singur filtru ;)
All de 2180: Am avut si eu 2.... Dar am dat doar 840 pe ele ;) si tare m-am bucurat când am reusit sa le dau cu 600 pe amândou?.... iar unul dintre ele era nefolosit. Asta asa ca fapt divers... Si le am vandut aici in Finlanda, asta referitor la ideea ta de "amortizare": nu ai sa gasesti pe multi dispusi sa iti dea 20 mil pe un filtru uzat.... Cei care au acvariu mari.... isi fac sump, isi cumpara o pompa Jebao de 12.000 cu debit reglabil la 100 euro si au terminat cu filtrarea.....

Smf in ele diacritic... si autocorect )))

This message was edited 2 times. Last update was at 08/06/2015 12:49:28


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Nimeni wrote:Salut si bine ai "revenit".
O simpla p?rere: uita de filtru sau uit? de siporax! Stiu ca iti plac chestiile supertehnologizate dar..... ce vrei tu e imposibil si da dureri de cap.
Functia respectiva pare "frumoasa" dar.... Nu isi are locul la acvariul cu discusi!
In afara de asta: NU AI PREFILTRARE! Tu ai vazut cat de poros este Siporaxul? In cat timp crezi ca se colmateaza definitiv? Estimeaz? eu: intr-o luna.
Daca nu folosesti nisip, filtrul respectiv nu e bun de nimic. Iar nisip iti trebuie minim 50kg....

Functia de prespalare este ca la filtrele lui C?t?lin de le foloseste la koi, numai ca acolo se folosesc niste bile SFERICE care nu sunt casante ca Siporaxul si care nu se faramiteaza.
Vrei sa vezi ce se intampla cu Siporaxul in filtrul de nisip? Ia 1litru, punem intr un saculet si bagal in masina de sp?lat ;)
Altceva: ziceai de incalzitor Hydor.... are teava de 16/22.... Nu vreau sa imi închipui cum trec 4/6000 litri de apa pe acolo.... Pot compara doar cu jegul unui hidrant!

In locul tau.... as tine 2 filtre 2180 si gata. Asta in caz ca nu ai inteles ca la 1000Lt sumpul este "musai"....
Exceptând consumul de curent de care zicea Dragos.... clatirea respectiva nu te scapa.nici de schimbul de apa nici de nimic.
Daca tot tii neaparat sa folosesti monstrul ala.... cauta Kaldnes K1 cumpara 25-40 litri si il folosesti.
De amortizat nu amortizezi nimic, din contra: faci doar cheltuieli suplimentare.
Am vazut la cineva un filtru de nisip, il folosea la un acvariu de 1500litri, era cam scump deoarece era scula profil nu de piscin? (gandestete ca piscin? filtreaz? apa curata si parametrii care trebuiesc tinuti sub control afecteaza eventual pielea nu viata pestilor) deci ziceam ca eram tentat si eu sa il folosesc dar dupa ce am analizat toate aspectele..... ce ma linistit definitiv a fost ZGOMOTUL. Ai auzit vreodata cum face o pompa de hidrofor? Gândeste-te ca asta face asa 24/24.... 365.zile pe an!

Dar.... succes in proiectul tau


Salut , orice parere e binevenita.
Eu folosesc Matrix nu Siporax . Nu stiu cat de tare sunt barbotate bilutele in interior dar , pot umple filtrul jumatate cu nisip quartos si jumatate cu matrix ca sa evit barbotarea excesiva si spargerea matrixului .
Prefiltrare am la stuturile de absorbtie.
Ma refer la asta : image

Referitor la zgomotul pompei , o sa schimb pompa standard a filtrului cu un AquaMedic OR6500 destinata special acvaristicii si cu un zgomot/consum de bun simt.
Din pacate nu am spatiu pt sump sub acvariu. Mobilierul nu e conceput sa suporte sump si sertarele sunt mici asta iese din discutie.
Este adevarat ca , clatirea nu ma scapa de schimbul apei dar ma scapa de desfacutul filtrelor , caratul lor pana la baie si retur , amorsare etc ...
Hydor are teava 16/22 la fel ca pompa de la AquaMedic . Debitul de apa ce trece printr-un furtun nu este dat numai de grosimea furtunului ci si de presiune.
Sunt constient ca debitul maxim care imi trebuie este 2000lt/h , asa cum zicea si Dragos. Daca o sa fie nevoie, pun un robinet pe aspiratie si-l reglez de acolo .
Kaldnes K1 nu am folosit pana acum , merci pt pont . O sa ma documentez despre el. Pare rezistent fiind din plastic.

Va tin la curent :-)


Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Hai sa iti zic o treaba: marti chiar am fost la tipul caruia i am vandut Eheimul si l- am ajutat sa faca mentenanta ptr prima data dupa 6 luni.
Are acvariu de 660litri net si tine 15 discusi din 25.decembrie. I-a luat la 7cm si acum au 15.... Nu asta e important ci "ritmul de crestere" : baga mixtura in ei de sparge, plus tetra si artemie.
Deci: dupa 6 luni omul ma astepta cu galeti lighene furtune... Eu m-am dus cu o sufa de aia de curatat furtunele in buzunar si atat. Operatiunea de curatat 2180 a durat 10 minute: am oprit filtrul, am desurubat dopurile la IN si OUT, am bagat peria pe acolo si am curatat furtunele fara sa le demontez, am dat drumu la filtru cateva secunde ca sa traga/arunce mizeria, am oprit filtrul, l-am desfacut, i-am cerut tipului chestia aia de plastic, cuva neagra care o pui sub capul filtrului sa nu curga apa. L- am trimis la baie sa spele rotorul si ce e pe acolo incalzitor etc.... Eu am revenit cu cu a respectiva, am luat primul compartiment cu burete albastru: iar la baie si cu jetul pe el.... Am scos primul cos de siporax si i-am schimbat perlonul cu unul nou. Intre timp tipul era uimit ca: asa usor? A revenit cu capul filtrului si buretele, le-am montat si am dat drumu la filtru! Si gata "backwash-ul" ;)

El in paralel mai are un 2028 la care are legat redactorul de Co2.... acolo a fost de treaba nu gluma.
Ce voiam sa iti zic cu asta: mentenanta este usoara la 2180 plus ca nu ai de ce sa umbli la cosurile de Matrix! Tie 24 litri matrix iti sunt suficienti.
Singurul lucru care trebuie sa il faci la filtrele tale este sa anulezi cate un IN la fiecare. In felul acesta amorsarea e mai usoara si filtrul lucreaza cum trebuie. Daca unu din cele 2 IN nu este la acelasi nivel de aspersie cu celalalt..... apa este trasa doar prin unul. Eu am luat un set de robineti Eheim, am taiat o bucata de furtun mai scurta am montato normal pe capul ala de prindere ce 3 furtune si in partea cealalta am pus robinetul pe inchis. Astfel circuitul apei e ok.
Tu cu doua incalzitoare de 500 tii lejer apa acum la 30.... Dar ce te faci cand vei folosi Hydor? Ca alea au 300W si nu poti monta decat unul... iar debitul cu care trece apa.... Nu are timp sa o înc?lzeasc? oricât m-ai convinge tu.
Asa ca... ma repet din nou: stai linistit cu ce ai acum ca e destul de ok..... Nu iti complica viata inutil, si-au complicat altii viata inaintea ta, iar acum scriu "epistole" ;)

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2015 14:01:20


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Nimeni wrote:Hai sa iti zic o treaba: marti chiar am fost la tipul caruia i am vandut Eheimul si l- am ajutat sa faca mentenanta ptr prima data dupa 6 luni.
Are acvariu de 660litri net si tine 15 discusi din 25.decembrie. I-a luat la 7cm si acum au 15.... Nu asta e important ci "ritmul de crestere" : baga mixtura in ei de sparge, plus tetra si artemie.
Deci: dupa 6 luni omul ma astepta cu galeti lighene furtune... Eu m-am dus cu o sufa de aia de curatat furtunele in buzunar si atat. Operatiunea de curatat 2180 a durat 10 minute: am oprit filtrul, am desurubat dopurile la IN si OUT, am bagat peria pe acolo si am curatat furtunele fara sa le demontez, am dat drumu la filtru cateva secunde ca sa traga/arunce mizeria, am oprit filtrul, l-am desfacut, i-am cerut tipului chestia aia de plastic, cuva neagra care o pui sub capul filtrului sa nu curga apa. L- am trimis la baie sa spele rotorul si ce e pe acolo incalzitor etc.... Eu am revenit cu cu a respectiva, am luat primul compartiment cu burete albastru: iar la baie si cu jetul pe el.... Am scos primul cos de siporax si i-am schimbat perlonul cu unul nou. Intre timp tipul era uimit ca: asa usor? A revenit cu capul filtrului si buretele, le-am montat si am dat drumu la filtru! Si gata "backwash-ul" ;)

El in paralel mai are un 2028 la care are legat redactorul de Co2.... acolo a fost de treaba nu gluma.
Ce voiam sa iti zic cu asta: mentenanta este usoara la 2180 plus ca nu ai de ce sa umbli la cosurile de Matrix! Tie 24 litri matrix iti sunt suficienti.
Singurul lucru care trebuie sa il faci la filtrele tale este sa anulezi cate un IN la fiecare. In felul acesta amorsarea e mai usoara si filtrul lucreaza cum trebuie. Daca unu din cele 2 IN nu este la acelasi nivel de aspersie cu celalalt..... apa este trasa doar prin unul. Eu am luat un set de robineti Eheim, am taiat o bucata de furtun mai scurta am montato normal pe capul ala de prindere ce 3 furtune si in partea cealalta am pus robinetul pe inchis. Astfel circuitul apei e ok.
Tu cu doua incalzitoare de 500 tii lejer apa acum la 30.... Dar ce te faci cand vei folosi Hydor? Ca alea au 300W si nu poti monta decat unul... iar debitul cu care trece apa.... Nu are timp sa o înc?lzeasc? oricât m-ai convinge tu.
Asa ca... ma repet din nou: stai linistit cu ce ai acum ca e destul de ok..... Nu iti complica viata inutil, si-au complicat altii viata inaintea ta, iar acum scriu "epistole" ;)


Stiu EXACT despre ce vorbesti.
Uite niste poze cu toate matzele mele ... as reinventa roata daca m-ar ajuta macar un pic la curatatul acvariului :-). Poate asa ma intelegi si pe mine ca stiu ca dureaza enorm de mult nu doar " 10 min " cum zici tu :-))
plus ca filtrele astea imi "rup" efectiv carca

http://www.plici.ro/?v=10-1400568198.jpg

http://www.plici.ro/?v=7-1400567908.jpg


dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12940
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu stiu de ce, dar arata al naibii de cunoscut

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu stiu de ce, dar arata al naibii de cunoscut

poate seamna cu al tau , sau poate ai citit postul de anul trecut cand am montat pompele de la grotech http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/29541.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12940
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Seamana cu ce am avut eu

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Bine, hai sa fiu scurt: NU TREBUIE SA CARI FILTRELE NICAIERI!
Eventual maxim odata pe an golesti si apa din filtru si clatesti matrixul. Tu nu ai citit pe DCR cand iti spuneau ca: LA MATERIALUL BIO NU SE UMBLA.?
colmatarea care ti se pare tie si debitul mic e din cauza furtunelor. Iar daca te preocupa mizeria care se aduna in canistra filtrului.... citeste de pe net despre MULM si beneficiile lui ;)
Cat despre "matse" stai linistit ca la tine inca este bine.

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com