[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un alt inceput  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Dupa luni de ganduri si napaste din cauza bugetului,m-am hotarat in sfarsit ce vreau sa fac,dar asta abia dupa ce mi-a venit acvariul de pe nevertebrate.Mai precis:

Acvariu: 120L 50l 55H-330l Brut- (prins la super oferta.Initial nu mi-a placut inaltimea si voiam ceva mai lat,dar tre sa ne multumim cu ce avem).E inca nedespachetat

Filtre: Extern -Aqua pro 1200 cu tot cu mediile filtrante
http://i1055.photobucket.com/albums/s507/Batsulli/6.jpg
Interne: -Resun 2500(ambele tuburi fiind pline cu inele ceramice)
http://mlm-s1-p.mlstatic.com/filtro-interno-resun-sp-2500-pacuarios-de-200-350litros-15998-MLM20112459507_062014-F.jpg
-Aquael Turbo 1000 (de asemenea si el plin cu inele ceramice)
http://vienmer.lv/userfiles/Image/db_katalogs/c44/12600_4763a_Aquael_Turbo_1000_2.jpg

Substrat: quartz negru tot de pe nevertebrate granulatie 2-3 mm

Decor 3D facut la comanda : https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/11119420_555679731201179_9074321424925151760_n.jpg?oh=66212ccfd9115280735f98ccd06c429a&oe=55BFD42E

Vietati: viitoare 5-6 piranha pui de 2-3-4 cm si POATE/SPER cei 2 bala shark salvati de la nemiloasele petshopuri ce se afla la mine in oras(incredibil,2 am luat,si sunt pereche,stiu asta de la faptul ca dupa 2 ani de la achizitionare,cand primesc mancare,de fericire incep sa se frece unul de celalalt si inoata in sincron atinzandu-si corpurile si se plimba asa in jurul acvariului timp de 15-20 de minute aproape in fiecare zi---->se vede ca se iubesc

Acvariul inca nu este pus in functiune,atat acvariul,filtrul extern,substratul si decorul sunt inca nedespachetate,din lipsa de timp,urmeaza ca in viitorul apropiat sa fie montate toate laolalta.Stiu ca urmeaza sa primesc avertismente in legatura cu filtrul extern cum ca ar fi mult prea incapabil sa filtreze apa la ce vietati urmeaza sa pun,insa vor fi puiuti si vreau sa ii "imblanzesc",nu am de gand sa le dau hrana vie cum ar fi carasi sau sobolani sau ce alte idei nastrusnice am tot auzit/vazut,sunt un iubitor de animale,asa ca nu suport ideea de a vedea cum sunt ucise la mine in acvariu.Deci acei piranha vor avea"fundite si rochite" pe baza planului meu de a reusii sa ii acomodez inca de la inceput cu alte specii de pesti mai mari ca ei cum ar fi cei 2 bala shark pe care ii am(cam nedezvoltati,niciunul dintre ei nu depaseste 15-16 cm,un motiv ar fi ca acvariul in care ii am am este de doar 120l).Spun ca vor avea fundite si rochite pt ca vreau sa ii acomodez cu mancare de fancy fish gen tetra discus si alte varietati de hrana ce contin tot ce le trebuie pestilor respectivi.Dupa lungi documentatii,am citit posturi ale unui tip ce a reusit nu numai sa potoleasca ferocitatea piranhiilor,dar i-a acomodat atat cu neoni negrii/rosii cat si cu scalari,intr-un biotop Black Water perfect.Ocazional le mai arunca cate un carasel,dar asta pt ca nu voia sa le piarda comportamentul agresiv.Multi m-ati putea acuza de multe,cum ca acvariul e prea mic pt atatia piranha,sau ca daca vreau pesti omnivori sa ma axez pe alte specii,insa topicul tipului ce a reusit sa hraneasca piranha cu hrana mixta cumparata si obisnuirea piranhiilor lui cu diferite specii de pesti,m-a incitat atat de mult incat vreau sa obtin acelasi rezultat,poate chiar unul mai bun.
Nu va ingrijorati totusi cu privire la filtrare,pe masura ce puii vor creste,voi adauga si celalalt filtru extern eheim ecco pro 300 pe care il am,dar trebuie inlocuita cuva in care se tin materialele filtrante,e crapata si nu isi face compresie destula pt a urca apa inapoi in bazin,si cu aceasta ocazie,daca aveti cumva aceasta"galeata" si nu o mai folositi,sunt doritor de a cumpara,am vazut pe net si mi se pare cam mult pretul oscileaza intre 250-300 ron doar pt acea galeata... Oricum pe viitor oricum voi mai achizitiona si alt tip de filtru extern care va fi adaugat pe langa cele care le am deja.

Planul meu e de a face un Black water cu cateva ADA branch wood mari si acest substrat quartos negru pe care il am deja(in natura sunt constient ca substratul este alb prin amazon,insa am deja doi saci de 10 kg comandati,initial planul era de a cumpara ca vietati silver dollars,dar nu ma pot abtine sa nu incerc cu piranha).Stiu pe ce se bazeaza alimentatia pestilor piranha,deci sa nu ma certati spunandu-mi ca trebuie sa le arunc broaste sau inimi de vita sau de pui,pentru ca da,carne vor primii cand se vor face mai mari daca este nevoie,insa nu vie
Ce sper eu este ca cei 2 bala sa se imprieteneasca cu red bellied piranha,si invers,astfel incat sa nu se faca ciorba in bazin.Urati-mi succes,si eventual povestiti-mi la ce sa ma astept din partea acestor pesti,de preferat intamplari adevarate patite de voi.Ale altora le-am tot citit

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

EHEeee....Si deoarece povestile voastre despre piranha m-au emotionat atat de tare,iata ca am renuntat la idee,dovedindu-mi fortat mie insumi,ca 4-5 pesti piranha,sunt mult prea putini atat pt ei,cat si pt mine,in masura in care eu vreau in acvariu cei 2 bala shark pe care ii am deja,ceva ancistrusi si ...cam atat dacase pune problema de Red Belly...Insa,dupa cum spuneam,am renuntat la idee,vrand ca in acest acvariu sa pun in felul urmator(Blue,te rog sa ma ajuti cu deciziile):
-2 Bala Shark existenti
-Cati ancistrusi mai am,in jur de 20(18 pui,2 adulti)--Urmand ca pe parcurs,sa ii donez/vand unui eventual doritor.In caz contrat,vor ramane la mine pe veci
-Imi doream a adauga un Fire Eel pui,pe care sa il cresc eu,insa necesitatile lui si stilul de viata m-au indepartat din ce in ce mai mult de dorinta de a il avea,deci...a ramas ca nu.
-1 eventual sanitar maricel,de marimea unui synodontis,poate rafael sau ceva de genul...
-In locul dorintei de a detine un Spotted fire eel,nu ma puteam decide intre un Jack dempsey si Green Terror,asa ca am ales o pereche de Geophagus Brasiliensis pui,iar in caz ca nu li se va putea determina sexul in momentul achizitiei,voi cumpara un singur exemplar.O alta dorinta aproape la fel de mare pentru Geophagus,o am si pentru Paratilapia Polleni,un peste despre care am citit ca este foarte foarte rezistent,intalnindu-se atat in ape la temperaturi de 12 grade,pana la 40 de grade,ceea ce mi se pare EXTREM DE FENOMENAL pentru un peste de talia lui.Totusi,din cauza ca poate fi foarte agresiv,cred ca ma voi baza mai mult pe geophagus(iar pe calea aceasta,doresc a mi se trimite ceva poze cu ownerii de brasiliensis,in caz ca...existati pe aici pe forum pe undeva )
-Cam atat...probabil mici alte achizitii pe viitor,insa ca prim plan,imaginea de ansamblu este cea de sus Stiu ca poate o sa ziceti ca o sa fac o ciorba acolo datorita ancistrusilor si rechinilor bala,insa vreau un american mare,fara a fi nevoit sa renunt la febletile mele de rechinasi si nici nu vreau un acvariu bazat doar pe rechini.Sa speram totusi ca ancistrusii nu vor fi cina,ma bazez pe faptul ca toti sunt negrii,substratul negru,etc...Desi sunt mai mult ca sigur ca exista sansa de a fi mancati de american.

Pun poze sa va faceti o idee despre cum arata in stadiul actual,chiar daca nu va pasa Pun totusi pt a avea un jurnal deschis mie cat si altora care vor fi interesati pe viitor.
[Thumb - IMG_20150722_100249.jpg]

[Thumb - IMG_20150728_220616.jpg]

[Thumb - IMG_20150728_220225.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/07/2015 23:06:45


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Succes! Sunt curios cum o sa-ti iasa...hai cu pozele

This message was edited 1 time. Last update was at 30/07/2015 23:42:49


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Ne luasi tare oltene, citim si incercam sa ne dezmeticim. Stii tu sfatul ala, ia o pauza, relaxeaza-te, gandeste si citeste, nu lua decizii din impuls:d. Suntem cu ochii pe tine, chiar daca nu ne vezi.
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

eh,macar sa fiti sa nu ma simt singur pe-aci

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

News: Am lipit decorul,l-am lasat 1 saptamana cred(nu de atent ce sunt,ci de lene sa startez acvariul),azi pusei substratul dupa ce il spalai temeinic,il umplui cu apa cu furtunu de la robinet,acum urmeaza sa pun o sticluta de Safe Start si ma duc la magazin sa iau melci Mi-i dau pe gratis ca si eu sunt"mafiot" O sa tin in 330litrii timp de 2-3 saptamani doar melci Acvariul vad ca a fost lipit bine,se prezinta frumos.Decorul nu prea s-a "decorat"bine,pe motiv ca nu era bine slefuit,a trebuit ca eu cu sotia sa intram in el,bla bla bla si s-a mai stramtorat...una peste alta totusi,totul iesi bine Urati-mi succes si ape limpezi
L.E.: Ca filtrare,deocamdata nu se afla in joc decat LEGENDARUL Resun 2500 care dat la maxim,rupe topurile.Asta pana vine externul.M-am hotarat la un Sun Sun 404B,sper sa imi vina cel de dimensiuni 30/30/45sau 48 asa cum zice,si sa nu fie OEM.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/09/2015 15:37:57


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

AM luat si am bagat in bazin vreo 50 de melci in total.aproximativ 25 Red ramshorn+Physa Acuta(amestecati,ce am prins la mana) si 25 Melanoides tuberculata de toate marimile.TOti pe gratis !!Tipele de acolo chiar se bucura ca le curat acvariile de melci

This message was edited 1 time. Last update was at 05/09/2015 09:09:22


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zici ca vedem si niscaiva poze, sau "ne faci doar din vorbe"?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Sa imi bag picioru',uitai


ULtimele sunt jalnice la claritate,dar asta ca am o problema cu telu "al bun" si aparatu nu mai are baterie
[Thumb - Photo0008.jpg]

[Thumb - Photo0003.jpg]

[Thumb - Photo0001.jpg]

[Thumb - Photo0012 (2).jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Melanoides Tuberculata - Varianta Fucked up clarity !
[Thumb - Photo0019.jpg]

[Thumb - Photo0018.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, e mai clar fara poze!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Vezi ? ))))))) Pun cand o sa se poata...Nu sunt fotograf innascut,bagami-as !

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Intrebare: In general,Geophagusii,avand in vedere ca sunt "eartheateri" sunt in siguranta in substrat cuartos negru de granulatie 1-3 mm ? As vrea sa cumpar niste Brasiliensis sp red si chiar daca spune despre ei ca nu sunt atat de"eartheateri"precum rudele lor brasiliensis,tot vreau sa fiu sigur ca se simt bine,ca nu vor avea probleme,sau mai stiu eu,exemplarele tinere sa scurme substratul si sa se inece,cum patesc de obicei carasii...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Acuma facand abstractie de granulatia nepotrivita asa ca unuia caruia ii place natura- unde ai vazut prin vre-un ecosistem (inafara de sa spunem Hawai dupa vre-o eruptie vulcanica submarina) fundul apei/substrat negru ?! Nici macar fundurile de lac cu mal nu sunt negre ci un gri mai inchis, asta e asa ca si pietrisul folosit ca substrat in bazine-total nepotrivit doar daca am tine pastravi, boisteni sau pesti tropicali din cursuri de apa de munte care sunt cam putini mie imi vin in minte vre-o 2-3. Asa ca din punct de vedere estetic substratul negru e aproape la fel de nepotrivit ca si cel rosu sau albastru desi nu atat de deranjant... normal la urma urmei e alegerea fiecaruia

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2015 12:51:11

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hehe frate,am prins si eu super oferta,plus ca scoate in evidenta coloritul pestilor(in bazinele plantate ))) ) Dupa buget coane Fanica,dupa buget si renumeratie Plus ca mie imi place :-?? Eu ma refeream daca le dauneaza sanatatii nu fashion-ului,dar oricum,mersi de raspuns,chiar nu stiam ca nu exista substrat negru.Dar daca tot veni vorba,pare logic

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2015 13:09:10


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Melci comunitari nu vrei?
Pot sa iti dau cateva mii, am in iaz cu miile.....
O intrebare nebuneasca, piranha nu mananca lipitori?

My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am melci deocamdata,dar nu strica sa imi mai dai ca hrana vie pt botia
Piranha nu cred ca mananca lipitori Poate doar in caz de ultra-foame

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Iti dau!
Am vazut ca am lipitori in iaz si de-asta ti-am zis....
De ce nu aj in vedere sunp in loc de o alta canistra?

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2015 14:36:26


My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pt ca nu ma pricep sa concep unul.Si nu am pe nimeni care sa ma ajute

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

frumos proiectu asta sunt curios ce iese cand o sa fii gata

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com