[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
purici de balta congelati  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

am aflat de unde pot sa iau purici de balta vii din bacau (am gasit o balta, sunt super fericit). acum intrebarea mea e : pot sa ii pastrez in congelator, inghetzatzi?
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Absolut. Ii speli bine, ii pui in pungulite si ii congelezi. Sunt o hrana excelenta. Bine ar fi ca balta de care spui sa nu aiba pesti in ea, ca sa nu te pomenesti ca iei cine stie ce boli de la ei prin intermediul puricilor.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

super . si acum, cand o sa vreau sa le dau de mancare, cum fac, tai un cubulet de purici congelati din pungulitza si le pun in acvariu? sau ar trebui sa le pun la dezghetzat? (cred ca trebe pus la dezghetat...)
cam cat timp as putea sa pastrez puricii la congelator? 3-4 luni? nu de alta, dar cand am timp, as vrea sa fac niste provizii mai ales pentru la iarna...
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pentru a hrani pestii ai doua posibilitati: fie tai un cubulet si-l pui in apa(se va deezgheta foarte repede, n-ai nici o grija), fie desfaci pungulita si o plimbi prin apa, la suprafata. Purecii se vor dezgheta si vor cadea in apa. Cat despre pastrat, daca sunt congelati beton ii poti tine cat vrei, nu doar 3-4 luni. Ideea este sa faci pungulite functie de cati pesti ai astfel incat o pungulita s-o cam termini intr-o saptamana. Nu e indicat sa o tot scoti sa se dezghete si apoi s-o vari inapoi in congelator.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
ank12us
Junior member

Joined: 08/05/2006 17:47:03
Messages: 17
IP:
Offline

o gramada de boli poti baga in acvariu cu purici colectati din balti mizerabile.mai degraba ii cumperi din magazin la pungi de 100 g sau la kg gata congelati.sunt in bacau si f ieftini.e mai simplu sa iei cate putin pe masura ce ai nevoie.la fel gasesti si chironomus congelat,artemia matura sau oua.
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com