[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect nou:dennerle scaper's tank+Killie (Aphyosemion australe)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

Va salut cu stima
Dupa 5 ani de pauza acvaristica (nu ca inainte ma pricepeam foarte mult....am reusit sa obtin/inmultesc doar betta si ancistrusi, fara sa incerc altceva mai deosebit) am decis sa incerc un pic de aqvascaping cumulate cu reproducerea in conditii cvasinaturale a minunatelor creaturi Killie (nu cea extensiva cu mop si separarea icrelor).
Practic intentionez sa creez un décor acvatic in care killie sa se simta cat de cat confortobil si sa-si faca de cap cu minimum interferente din parte subsemnatului.
am stat doua saptamani incercand o "ciclare" fara pesti dupa care am renuntat, voi continua ciclarea cu pesti.
In acest moment desi am comandat 2 masculi si trei femele ....stupoare mi-au sosit 3 masculi si o femela de Aphyosemion austral. Mi-am facut o gramada de griji, totusi dupa 24 h cei trei masculi si-au delimitat teritoriile in jurul pietrelor e liniste in acvariu...poate prea liniste, dar tinand cont ca pestii inca sunt timizi....doar o zi de cand au fost adusi e ok.
1:, tinand cont ca raportul M/F e disproportionat am rugamintea pentru cei ce pot livra In Tulcea sa ma anunte daca au femele de vanzare.
2 . Nu intentionez aditie CO2, totusi ce alte plante imi recomndati?....credeti ca mai intra niste vita de vie in aspectul general al acvariului?....intentionez sa fac un gazon in 2/3 din acvariu si doar 1/3 plante mai mari....Egeria densa doar pentru Kilie....o sa creasca ea.
Substrat : sol de la dennerle, filtru dedicat aceiasi firma(hang on), lampa la fel 24W ....din setul de la tanc.
Ce sanse am sa convietuiasca cei 4 kiilie in raportul M/F=4/1?

Killie fish-admirator
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

nu apare poza....ma invata cineva cum o ridic pe forum va rog?

Killie fish-admirator
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2877
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Poti folosi butonul de attachments de sub chenarul postului si iei imaginile direct de pe calculator.
[Email]
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

ocean wrote:Poti folosi butonul de attachments de sub chenarul postului si iei imaginile direct de pe calculator.
[Thumb - DSC_0004.JPG]


Killie fish-admirator
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

Dupa cateva zile zile
[Thumb - DSC_0006.JPG]


Killie fish-admirator
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Arata super bine! Sunt foarte curios cu ce rata dezvolta gazonul fara co2 . Abia astept sa pui niste poze cu pestisorii!

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

apa cristal, destula mizerie pe fund acum(habar n-am de unde ca am pastrat doar o pereche de australe) pe care o aspir destul de greu si niciodata pe toata,
Au inceput sa iasa puiuti treba lor de unde, am vazut 2 pana acum, am introdus si o crenga de vita de vie care face mucilagiu(e bun pentru pui ca formeaza infuzori cred) si oricum e un dezinfectant natural daca face "lacrima" de vita de vie.
Pestii nu se arata interesati de puiet, chir am vazut ca unul a trecut pe langa "nasul” masculului si acesta doar s-a dat odata spre el din curiozate si apoi l-a lasat
astea sunt noutatile. Am inceput sa dau ficat de pasare pentru pui, ca difuzeaza in apa particule multe in momentul in care adultii il mananca.....deci macare ok pentru pui, evit artemia desi e laudata si recomandata pentru a nu invata adultii sa manance vietati in miscare ceva alge barboase si niste melci de substart + melci mici probabil comunitari care au cochilia intoarsa si plata “mosteniti” de la egeria densa de la Nevrtebrate.ro.
Ce sa spun, plantele au crescut destul de bine, gazonul se intinde incet si rar dar se intinde.
Pentru a ajuta supravietuirea puilor am adugat un mop cat toate zilele intr-un colt....o sa revin cand am timp cu o noua poza.
E haios ca femela de australe vine la deget si ciuguleste, este un deliciu sa-i dai de mancare.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/04/2015 10:10:27


Killie fish-admirator
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2480
Location: pitesti
IP:
Offline

Ai inceput binisor, insa am cateva remarci. Pietrele sunt prea mari si prea in colt, nu vei putea face curatenie pe langa ele, va trebui sa le scoti tot timpul la curatenie. Plantele care le ai dupa pietre nu o sa le mearga prea bine, nu vor avea lumia suficienta, se pot reteza de jos, pot putrezi.
[ICQ]
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

asa arata acum,
De curand prin bunavointa unui om deosebit din Iasi, piesa centrala: Crinum calamistratum + numerosi killie(striatum, amieti splendoplurus si austral.....multi inca juvenili, dar asta chiar ma bucura)
[Thumb - DSC_0026.jpg]


Killie fish-admirator
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

"Ai inceput binisor, insa am cateva remarci. Pietrele sunt prea mari si prea in colt, nu vei putea face curatenie pe langa ele, va trebui sa le scoti tot timpul la curatenie. Plantele care le ai dupa pietre nu o sa le mearga prea bine, nu vor avea lumia suficienta, se pot reteza de jos, pot putrezi"
mari sunt in special cea de deasupra pentru a fi stabile ca nu e lipita, si asa le-am dorit, prea in colt doar par,acolo in colt intra mana lejer+ ca acolo substratul este foarte ridicat, dar nu-I o problema sa dau piatra de deasupra mai in fata caci ea practic sta pe alte trei pietre ingropate in substrat pe jumatate.

This message was edited 2 times. Last update was at 08/05/2015 06:48:25


Killie fish-admirator
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Oho ce au crescut buruienile.
Limnophilla aia arata bine!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Australe
Junior member

Joined: 03/04/2015 11:00:38
Messages: 27
Location: Tulcea
IP:
Offline

Arata in realitate muuult mai bine, cred ca nu stiu eu sa fac poze(oricum le fac cu telefonul). S-a rosit frumos de tot si a crescut binisor.....ma bate gandul sa o raresc

Killie fish-admirator
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com