[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cu ce hranesc puii de mulinez?  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
Tasha_meseriasha
Unripe member
[Avatar]

Joined: 11/04/2006 14:09:01
Messages: 2
IP:
Offline

Trebuie sa-mi fete mulineza. Nu stiu ce trebuie sa fac mai departe, daca supravietuieste vreun pui.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

In acvariul cu pui e bine sa ai multe-multe plante plutitoare (de ex. Egeria/Elodea sau Ceratopteris thalictroides). Stand foarte aproape de becuri si de suprafata apei, pe frunzele lor se formeaza colonii de bacterii pe care puii le ciugulesc toata ziulica si isi completeaza meniul cu inca un aliment natural.
Iar ca hrana de baza: artemia proaspat eclozata. E un aliment minunat pentru puiet si nici nu e greu de "fabricat". Hrana artificiala iti cam face surprize cand e vorba de pui.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Tasha_meseriasha
Unripe member
[Avatar]

Joined: 11/04/2006 14:09:01
Messages: 2
IP:
Offline

merci frumos de raspuns. am o galagie de plante. asta e bine. nu stiu, pe Hermes, ce-s alea artemii. asta nu mai e bine.
dark_one
Junior member

Joined: 11/04/2006 04:28:33
Messages: 66
Location: Deva
IP:
Offline

artemia este un fel de crevete de apa sarata, se foloseste pt. hranirea puietilor in prime 3 sapt de viata, asta in cazul viviparilor shi dupa trei sapt poti incerca cu viermi de cascaval. Ouale de artemia ti le poti lua de la magazin, nu sunt exagerat de scumpe , o cutie mica de 100ml te tine la cel putin 4 ture de 200 de puietzi a cate 3 saptamani.Mod de preparare:

la 1 litru de apa bagi o lingura rasa de sare, 1g de oua de art. , temperatura intre 22-25,shi astepti cam 2-3 zile.

apa o bagi intr-o sticla de plastic(de 2l cu dopu in jos shi fundu taiat) , cand incep sa iasa artemile pui un bec de cel putin 25W deasupra sticlei, pui vor veni la suprafata, bagi un furtun shi ii tragi, capatul liber al furtunului trebuie sa pui un ciorap de dama ca sa ramana puii in el, apa golita o bagi la loc. scutura ciorapul in apa shi gata.

e plina tara de escroci.......e plina tara de oameni naivi.......hai sa-i ajutam pe cei din urma
[Email] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cauta pe forum articole despre Artemia Salina si ai sa gasesti suficiente informatii si despre ce este artemia si cum eclozeaza ouale, etc.
Ca sa-i poti hrani cu nauplii de artemia trebuie sa separi femela intr-un acvariu in care sa fete. Altfel nauplii vor fi mancati de pestii din acvariul comunitar

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
osmosess
Junior member

Joined: 21/03/2006 22:11:21
Messages: 58
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

in completare: sticla trebuie conectata la o pompa de aer folosind la capatul furtunului o piatra de aerare pentru a ajuta puii de artemia sa eclozeze si pentru a le oferi oxigenul necesar dupa eclozare
[Yahoo!]
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

osmosess wrote:in completare: sticla trebuie conectata la o pompa de aer folosind la capatul furtunului o piatra de aerare pentru a ajuta puii de artemia sa eclozeze si pentru a le oferi oxigenul necesar dupa eclozare


Cu permisiunea de a te contrazice, anul trecut am scos mai multe randuri de artemia in PET-uri de 2,5 puse afara la soare...fara alte artificii...
Am avut atat de multe, ca nu puteau manca alevinii cate aveam...
Este mult mai bine cu aerator, dar daca nu ai...aplicam varianta: "merge si asa".

Salut Prieteni
osmosess
Junior member

Joined: 21/03/2006 22:11:21
Messages: 58
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

da dar dupa eclozare artemia va consuma oxigenul din apa si va muri(testat pe pielea mea. nu rezista nici macar o zi, mai ales daca e cald). dar in cazul in care o dai pe toata odata la pui dupa eclozare nu-ti trebuie aerare. iar in cazul tashei cred ca-i trebuie ca doar n-o sa dea toata cultura odata la cativa pui.
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Gepeto wrote:
Cu permisiunea de a te contrazice, anul trecut am scos mai multe randuri de artemia in PET-uri de 2,5 puse afara la soare...fara alte artificii...
Am avut atat de multe, ca nu puteau manca alevinii cate aveam...
Este mult mai bine cu aerator, dar daca nu ai...aplicam varianta: "merge si asa".

Nu prea sunt sigur ca ai reusit fara nici un alt artificiu. Apa trebuie miscata pentru ca ouale sa eclozeze. Asta o data. In al doilea rand nauplii de artemia nu rezista nici macar o jumatate de ora fara oxigen, mor asfixiati. Ceva nu se pupa in ce spui tu

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com