[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mucegai la scalari  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Am un acvariu de ~30 l pe care l-am curatat chiar acum 2 saptamani si am inlocuit nisipul amestecat cu pietris. Am pus numai pietris de granulatie 4-8 mm cumparat. Am piatra de aer si filtru submersibil. Acvariul este iluminat cu un tub neon de 8W. In acest acvariu am: 2 sanitari pestriti (2,5 cm), 2 Xifori voalati (5 cm), 2 Mulinezi (4 cm), 6 carasi (2 - 6 cm, 2 - 3 cm si 2 - 1,5 cm) si 2 Scalari argintii cu dungi negre (5 cm diametru - corpul). Pe langa acestia mai am 2 melci galbeni (3 cm). Apao schimb partial (cam 15% la fiecare saptamana) cu apa de la canal, decantata cam 3 zile. La 2 saptamani pun si 4-5 picaturi de albastru de metil.

La unul dintre scalari dupa vreo 2 zile cand nu a mancat, am observat pe innotatoarea dorsala si la coada ceva ca un puf (mi-a zis un prieten ca se numeste mucegai). Deasemenea innotatoarea dorsala este franjurita la capatul de sus.

As vrea sa stiu ce se poate face. Mi-ar pare tare rau sa pierd cei doi scalari pe care ii am de circa 8 luni, si care cel putin mie imi par niste exemplare foarte reusite.
[Yahoo!]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

WOW. 30 litri cu 6 cfarasi si 2 scalari si ......


. Astept reactia maestrilor.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si 300l daca aveai, tot ciorba se cheama. Nu ai senzatia ca dau bot in bot unii cu ceilalti? :o
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Stai usor. Nu sari asa la gatul meu.)
Stiu ca nu se impaca Scalarii cu Carasii. In vara asta vreau sa fac acvariu separat pentru Carasi. Si patru dintre ei sunt destul de mici, zic eu.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt prea multi pesti intr-un acvariu atit de mic. Nu e de mirare ca dau semne de boala...
Ai citit ciclul azotului?
Ma gindesc ca pe linga stresul care se acumuleaza datorita aglomeratie, ai mai schimbat si tot substratul si atunci s-a dus si ciclarea acvariului.
Si cred ca ai nevoie de 3 acvarii: unul pentru scalari, unul pentru carasi si unul pentru vivipari. Cu cit le faci mai mari, cu atit vor fi mai usor de intretinut.
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Dolly wrote:Sunt prea multi pesti intr-un acvariu atit de mic. Nu e de mirare ca dau semne de boala...
Ai citit ciclul azotului?
Ma gindesc ca pe linga stresul care se acumuleaza datorita aglomeratie, ai mai schimbat si tot substratul si atunci s-a dus si ciclarea acvariului.
Si cred ca ai nevoie de 3 acvarii: unul pentru scalari, unul pentru carasi si unul pentru vivipari. Cu cit le faci mai mari, cu atit vor fi mai usor de intretinut.


OK! Iata un raspuns la obiect. De acord si cu trei acvarii.
Te rog insa sa-mi dai o solutie pentru Scalari, daca se poate. In primul rand o sa ii separ intr-un borcan de 15 litri. Apoi?

Cam asa arata Scalarii mei si au cam 10-12 cm pe verticala.
http://www.angelsplus.com/images/slvjuv1.jpg
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Solutia este sera bactopur direct din cate stiu eu.Este un medicament care se dizolva in apa si poate vindeca pestele daca nu ese prea tarziu.Il gasesti la petshopuri , o pastila este 30 k in Bucuresti si se dizolva in 50 de litri de apa.La acvariul tau ar trebui cam jumate de pastila.Dupa asta astepti 3 zile si faci un schimb partial de apa.Daca scalarul nu s-a vindecat repeti operatiunea cu inca jumatate de pastila.Ar fi mai bine daca ai avea un acvariu separat pentru scalar sa-l tratezi doar pe el dar daca nu ai merge si in acvariul tau.
Mi-a placut sinceritatea si inocenta cu care ai spus cati pesti ai in acvariu.Eu nu as fi avut curajul sa spun asa ceva aici .
De unde sa incep , nu poti astepta pana iti faci 100 de acvarii si sa tii atatia pesti care nu se inteleg intr-un acvariu asa mic.Pana atunci e posibil sa-ti moara toti.Asa ca daca iti pasa de carasii doneaza-i unui petshop pentru ca nu au ce cauta intr-un recipient de doar 30 de litri.
Deasemenea nici scalarii nu pot trai in ceva atat de mic pentru ca sunt pesti care ajung la dimensiuni considerabile.
Citeste bine articolele de pe site si documenteaza-te , daca vrei sa fii un acvarist adevarat care sa nu aiba probleme cu pestii mereu si daca se mai intampla sa le poate rezolva fara victime.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lupino wrote:o solutie pentru Scalari, daca se poate. In primul rand o sa ii separ intr-un borcan de 15 litri.
.......
Scalarii mei si au cam 10-12 cm pe verticala.
Cu 6 carasi si doi scalari de 10-12 cm nu merge treaba . Ma tem ca nu apuca vara . Chiar daca-i vindeci acuma, nu cred ca au multe zile acolo. Chiar daca ma insel si vor trai pina la vara, tot nu e bine - aia-i puscarie nu acvariu.
Daca intr-adevar iti plac, da repede scalarii (dupa ce-i vindeci) si carasii sau fa acvarii pe masura lor.

Poti trata scalarii separat si cu sare neiodata (3 grame/litru) - asta pe linga medicamente. Ajuta. Sarea se dizolva intr-un pahar si se adauga cite putin. La 28 C.
Probabil ca "mucegaiul" e Saprolegnia. Presupun ca din cauza unui pH foarte acid (cauzat de aglomeratie) si a apei mizerabile, inotatoarele pestilor s-au "ars", stratu' de mucus protector a fost facut varza si Saprolegnia abia a asteptat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Solutia este sera bactopur direct din cate stiu eu.Este un medicament care se dizolva in apa si poate vindeca pestele daca nu ese prea tarziu.Il gasesti la petshopuri , o pastila este 30 k in Bucuresti si se dizolva in 50 de litri de apa.La acvariul tau ar trebui cam jumate de pastila.Dupa asta astepti 3 zile si faci un schimb partial de apa.Daca scalarul nu s-a vindecat repeti operatiunea cu inca jumatate de pastila.Ar fi mai bine daca ai avea un acvariu separat pentru scalar sa-l tratezi doar pe el dar daca nu ai merge si in acvariul tau.
Mi-a placut sinceritatea si inocenta cu care ai spus cati pesti ai in acvariu.Eu nu as fi avut curajul sa spun asa ceva aici .
De unde sa incep , nu poti astepta pana iti faci 100 de acvarii si sa tii atatia pesti care nu se inteleg intr-un acvariu asa mic.Pana atunci e posibil sa-ti moara toti.Asa ca daca iti pasa de carasii doneaza-i unui petshop pentru ca nu au ce cauta intr-un recipient de doar 30 de litri.
Deasemenea nici scalarii nu pot trai in ceva atat de mic pentru ca sunt pesti care ajung la dimensiuni considerabile.
Citeste bine articolele de pe site si documenteaza-te , daca vrei sa fii un acvarist adevarat care sa nu aiba probleme cu pestii mereu si daca se mai intampla sa le poate rezolva fara victime.


Bun. Acum dupa ce am citit si ciclul azotului imi pun problema apei in care pun scalarii. Ma gandesc sa combin apa decantata in borcanul de 15 L cu cea din acvariu si sa tin vreo doua zile filtrul de burete in borcan. Abia dupa asta sa separ scalarii. In dimineata asta am vazut ca Scalarul meu bolnav a inceput sa manance si s-a cam curatat de "mucegai". In acvariu pusesem alaltaieri sare neiodata (doua lingurite) si tripaflavin.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lupino wrote:In dimineata asta am vazut ca Scalarul meu bolnav a inceput sa manance si s-a cam curatat de "mucegai". In acvariu pusesem alaltaieri sare neiodata (doua lingurite) si tripaflavin.
Daca s-a cam curatat de mucegai eu zic sa nu-l mai muti. E slabit de boala si daca evolutia e spre bine n-are rost sa-l stresezi cu mutatu'. Trebuie sa-l urmaresti atent.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Cu bucurie va anunt ca Scalarul meu s-a vindecat!!! In dimineata asta am avut surpriza sa vad ca amandoi scalarii se infigeau la mancare de nu ii mai deosebeam.

Pe de alta parte duminica imi iau un acvariu de 80 L. Il voi pregati sistematic (cicla). Am insa o nelamurire: Pentru carasi ce plante sa iau si ce decor ar fi cel mai potrivit?
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lupino wrote:
Pe de alta parte duminica imi iau un acvariu de 80 L. Il voi pregati sistematic (cicla). Am insa o nelamurire: Pentru carasi ce plante sa iau si ce decor ar fi cel mai potrivit?

Daca acvariul de 80l e numai pentru carasi, e prea mic. Unui caras adult ii trebui cam 50l apa. Parca ziceai ca ai 6...
Cit depsre plante ar fi Echinodorus, Microsorum, Vallisneria, Nymphaea, Cryptocoryne, care sunt mai rezistente si nu foarte pretentioase.
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Dolly wrote:
Lupino wrote:
Pe de alta parte duminica imi iau un acvariu de 80 L. Il voi pregati sistematic (cicla). Am insa o nelamurire: Pentru carasi ce plante sa iau si ce decor ar fi cel mai potrivit?

Daca acvariul de 80l e numai pentru carasi, e prea mic. Unui caras adult ii trebui cam 50l apa. Parca ziceai ca ai 6...
Cit depsre plante ar fi Echinodorus, Microsorum, Vallisneria, Nymphaea, Cryptocoryne, care sunt mai rezistente si nu foarte pretentioase.


Vreau sa o iau progresiv. Finantistul casei nu aproba un buget prea mare din prima. Oricum 2 carasi aurii au ~2 luni (1,5 - 2 cm) si 2 carasi negri cu ochi telescopici au cam 4 luni (3 cm). Cat despre ceilalti doi nu stiu ce sa spun. Au cam 7-8 luni si unul este aramiu (7 cm) iar celalalt era identic cu primul cand i-am cumparat iar acum s-a facut auriu, are cam 3,5 cm, este indesat, cocosat si parca e umflat cu pompa.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Sa stii ca nu e mare lucru un acvariu de 80 de litri , daca tot vrei unul k lumea atunci unul de 200 ar fi mai potrivit.Cel mai ieftin ar fi sa-l faci tu , pentru ca nu este foarte greu , si multi de pe forum si-au facut tinand cont de indicatiile primite de la cei cu experienta.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Ce inseamna ieftin? Acum eu prevad ce va spune finantistul. :-)
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Dolly wrote:
Lupino wrote:
Pe de alta parte duminica imi iau un acvariu de 80 L. Il voi pregati sistematic (cicla). Am insa o nelamurire: Pentru carasi ce plante sa iau si ce decor ar fi cel mai potrivit?

Daca acvariul de 80l e numai pentru carasi, e prea mic. Unui caras adult ii trebui cam 50l apa. Parca ziceai ca ai 6...
Cit depsre plante ar fi Echinodorus, Microsorum, Vallisneria, Nymphaea, Cryptocoryne, care sunt mai rezistente si nu foarte pretentioase.


Despre Vallisneria ce sa-ti spun, Carasii mi-au facut varza 10 tulpini in 3 zile.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lupino wrote:
Vreau sa o iau progresiv.

Si asta inseamna sa-i stesezi cu mutatul de fiecare data cind esti finantat? :o
Lupino wrote: Finantistul casei nu aproba un buget prea mare din prima. Oricum 2 carasi aurii au ~2 luni (1,5 - 2 cm) si 2 carasi negri cu ochi telescopici au cam 4 luni (3 cm). Cat despre ceilalti doi nu stiu ce sa spun. Au cam 7-8 luni si unul este aramiu (7 cm) iar celalalt era identic cu primul cand i-am cumparat iar acum s-a facut auriu, are cam 3,5 cm, este indesat, cocosat si parca e umflat cu pompa.

Ia citeste si volumul acvariului si numarul de pesti. Si roaga-l/o si pe finantator (sau finantatoare) sa-l citeasca.
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Dolly wrote:
Lupino wrote:
Vreau sa o iau progresiv.

Si asta inseamna sa-i stesezi cu mutatul de fiecare data cind esti finantat? :o
Lupino wrote: Finantistul casei nu aproba un buget prea mare din prima. Oricum 2 carasi aurii au ~2 luni (1,5 - 2 cm) si 2 carasi negri cu ochi telescopici au cam 4 luni (3 cm). Cat despre ceilalti doi nu stiu ce sa spun. Au cam 7-8 luni si unul este aramiu (7 cm) iar celalalt era identic cu primul cand i-am cumparat iar acum s-a facut auriu, are cam 3,5 cm, este indesat, cocosat si parca e umflat cu pompa.

Ia citeste si volumul acvariului si numarul de pesti. Si roaga-l/o si pe finantator (sau finantatoare) sa-l citeasca.


Oups! Aici ai nimerit-o (finantatoare)
Dar pentru cei doi Scalari ce-mi recomanzi?
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lupino wrote:
Dar pentru cei doi Scalari ce-mi recomanzi?

Articolul despre scalari, evident despre scalari.
Si ti-as mai recomanda cu caldura sa citesti ce se scrie pe forum, ca sunt multi oameni pasionati care au scris o gramada de articole interesante.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pai sticla te costa in jur de 2 milioane + silicon max 200 mii , dar trebe sa te documentezi bine in caz ca vrei sa-l lipesti tu.
Restul echipamentelor necesare in orice acvariu pot veni pe parcurs si te mai pot costa inca 2 milioane , depinde de care vrei sa iei.
Dar pentru inceput faci acvariul , pui apa la ciclat , apoi cum mai dai de bani iei un filtru , neoane , faci un capac , cumperi plante.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com