[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Capac acvariu 260L  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
vasyys
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/07/2014 17:55:14
Messages: 66
Location: Viseu De Sus
IP:
Offline

Salut de curand am achizitionate un acvariu de 100/52/50 iar acum trebuie luminat capacul este din oglinda impartit in 3 bucati

As avea nevoie sa imi spuneti ce trebuie sa cumpar de la neoane tot , si ce fel de neoane si cate .

Multumesc !

"Ajuta si vei fii ajutat !"
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Salut, nu ma prea pricep la noane dar m-ar interesa cum este facut capacu din oglina poti atasa niste poze atat din interior cat si din exterior sa vad cum este facut ?
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Neoanele le alegi in functie de lungimea capacului.
Daca e tot 100, atunci neoane de 39W , T5 (au 849 mm lungime).

Trebuie sa cumperi balast electronic pentru neoane, cumpara balasturi care sa poata aprinde cate doua neoane.
Mai ai nevoie de socluri pentru neoane, fire, intrerupatoare si stechere.

In functie de ce fel de acvariu vrei, plantat sau nu, alegi numarul si "tipul" neoanelor.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vasyys
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/07/2014 17:55:14
Messages: 66
Location: Viseu De Sus
IP:
Offline

stefanp wrote:Neoanele le alegi in functie de lungimea capacului.
Daca e tot 100, atunci neoane de 39W , T5 (au 849 mm lungime).

Trebuie sa cumperi balast electronic pentru neoane, cumpara balasturi care sa poata aprinde cate doua neoane.
Mai ai nevoie de socluri pentru neoane, fire, intrerupatoare si stechere.

In functie de ce fel de acvariu vrei, plantat sau nu, alegi numarul si "tipul" neoanelor.



Mersi mult !!!

"Ajuta si vei fii ajutat !"
vasyys
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/07/2014 17:55:14
Messages: 66
Location: Viseu De Sus
IP:
Offline

denes wrote:Salut, nu ma prea pricep la noane dar m-ar interesa cum este facut capacu din oglina poti atasa niste poze atat din interior cat si din exterior sa vad cum este facut ?



Nu sunt acasa azi si maine , doar vineri voi putea pune , dar este o oglinda [treisferturi din acvariu invelita deasupra cu autocolant negru] iar la acvariu am pus niste rame tot din sticla sa se ingrape capacul sa fie la acelasi nivel .

Nuj cat am fost de explicit

"Ajuta si vei fii ajutat !"
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com