[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
acvarist
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 21/10/2012 13:08:33
Messages: 389
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

E cineva pe aici din Bucuresti din cartierul Militari care sa fie fan guppy? As vrea sa cunosc mai multi acvaristi ca mine in acest cartier care sa fie fan guppy si sa aiba guppy in acvariu. Ca nu cunosc nici un acvarist prin zona asta.
Asa pot sa aflu cati acvaristi cu guppy exista in acest cartier.

acvarist batran
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

acvarist wrote:E cineva pe aici din Bucuresti din cartierul Militari care sa fie fan guppy? As vrea sa cunosc mai multi acvaristi ca mine in acest cartier care sa fie fan guppy si sa aiba guppy in acvariu. Ca nu cunosc nici un acvarist prin zona asta.
Asa pot sa aflu cati acvaristi cu guppy exista in acest cartier.


Sunt multi pe aici din Bucuresti din cartierul Militari care sa fie fan guppy. Multi acvaristi ca tine in acest cartier care sa fie fan guppy si sa aiba guppy in acvariu vor sa te cunoasca si ei pe tine. Ca nici ei nu cunosc nici un acvarist prin zona asta, care sa fie cu guppy. Asa putem sa aflam toti de pe aici cati acvaristi cu guppy exista in acest cartier.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
acvarist
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 21/10/2012 13:08:33
Messages: 389
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

Am scris ceva gresit?
Vad ca dvs nu sunteti din Militari.
Deci as vrea sa cunosc mai multi acvaristi din cartierul meu care sa aiba guppy.

acvarist batran
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

acvarist wrote:Am scris ceva gresit?
Vad ca dvs nu sunteti din Militari.
Deci as vrea sa cunosc mai multi acvaristi din cartierul meu care sa aiba guppy.
Nu sunt din Militari corecta observatie. Deci si eu as vrea sa cunoasteti cati mai multi acvaristi din cartierul dvs care sa aiba guppy. In acest sens era facut si demersul meu din partea celor pasionati de guppy aflati in Cartiereul Obor catre cei pasionati de guppy din Cartierul Militari care sa fie fan guppy, ca sa va cunoasca. Numai asa putem sa aflam toti de pe aici cati acvaristi cu guppy exista in acest cartier. Va urez succes si va sustin din Cartierul Obor care este si el plin de pasionati care sa aiba guppy.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2014 09:10:32


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
acvarist
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 21/10/2012 13:08:33
Messages: 389
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

Am inteles si va multumesc ca a-ti postat aici.
Deci cine e din Militari si are guppy ii rog sa posteze aici ca sa ii cunosc si eu.

acvarist batran
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

acvarist wrote:Am inteles si va multumesc ca a-ti postat aici.
Deci cine e din Militari si are guppy ii rog sa posteze aici ca sa ii cunosc si eu.


Cu placere.
Deci Cartierul Militari este un cartier mare situat în sectorul 6 al Bucurestiului si este format din blocuri in care locuiesc multi pasionati de guppy.
Inainte de 1970, in aceasta zona existau multe case populate cu oameni care erau fan guppy, care au fost daramate de dictator si sinistra lui pentru a face loc blocurilor in care s-au mutat multi fani guppy.
Blocurille aveau potential mult mai mare pentru pasionatii de guppy care asa se puteau cunoaste si socializa mai usor. Cu toate astea se observa ca fanii guppy din cartierul Militari nu mai sunt asa de sociabili ca pe vremuri si nu vor sa posteze aici ca sa va cunoasca.
Avand in vedere acest fapt am identificat(ficat...) ca Militari se invecineaz? la nord cu Comuna Chiajna, la est cu cartierul Cotroceni, la sud cu cartierul Drumul Taberei si la vest cu Soseaua de Centura.
Zic sa ne ferim sa contactam fanii guppy de pe centura si de aceea fac un apel la toti ceilalti fani din zona Militari sa il contacteze pe colegul nostru.
Daca apelul meu nu da roade, deci propun sa ii abordam pe fanii din Chiajna, Cotroceni si Drumul Taberei, deci care nu sunt din cartierul Militari dar care deci sunt fani guppy.


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
acvarist
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 21/10/2012 13:08:33
Messages: 389
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

Aveti dreptate.
Eu tot caut in cartierul asta saracacios sa cumpar guppy de la cineva care ii inmulteste si tot nu gasesc.
Deci ori sau lasat de acvaristica ori au renuntat la guppy.
Deci e buna ideia sa vedem si in alte cartiere cine mai are guppy.
Eu m-am interesat in toata zona mea si nu dau de acvaristi.
Militariul e legat si de rezidential cartier Militari-Rosu unde e o zona cu blocuri noi.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/07/2014 11:07:36


acvarist batran
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

acvarist wrote:Aveti dreptate.
Eu tot caut in cartierul asta saracacios sa cumpar guppy de la cineva care ii inmulteste si tot nu gasesc.
Deci ori sau lasat de acvaristica ori au renuntat la guppy.
Deci e buna ideia sa vedem si in alte cartiere cine mai are guppy.
Eu m-am interesat in toata zona mea si nu dau de acvaristi.
Militariul e legat si de rezidential cartier Militari-Rosu unde e o zona cu blocuri noi.


Renumele Cartierului rezidential Militari-Rosu in randul fanilor de guppy a depasit de mult barierele cartierului.
Ecourile au razbatut pana in zonele indepartate ale Capitalei precum Colentina...si mai departe spre Andronache , Voluntari si chiar in Stefanestii de Sus.
Se zvoneste ca in zona rezidentiala Militari - Rosu exista niste fan guppy, acvaristi ca si dvs. care cresc numai guppy royali pentru ca potenta financiara ii ajuta sa aiba exemplare rare si exorbitante ca valoare si pret.
Cartierul respectiv este construit pentru un numar de 12 unitati locative, cu siguranta macar jumatate, ma gandesc, ca sunt crescatori specializati in guppy.
Partea proasta este ca...zic ca la banii pe care i-au avut ca sa-si perita un apartament in zona rezidentiala, treaba asta vine la pachet cu un anumit grad de snobism si infatuare, lipsa de apetit in ale comunicarii pe un subiect atat de indragit. S-ar putea sa nu le starniti interesul scriind numai pe acest forum. Poate nu toti renumitii crescatori din Militari-Rosu citesc acvariu.ro...

Ziceam sa va propun sa faceti si niste biletele pe care sa scrieti detaliile dvs, unde sa puteti fi contactat si pe care sa le raspanditi in cutiile postale ale respectivilor.
Sigur o sa dea roade si o sa va intalniti cu renumitii inmultitori de guppy din Militari (Rosu).

Toti pasionatii de guppy de pe acest umil forum va urmaresc deja demersurile cu sufletul la gura. Asteptam un feedback cat mai curand, dupa ce ati reusit primul contact, deci.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/07/2014 11:53:12


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
nickvvv
Member
[Avatar]

Joined: 18/07/2012 16:26:32
Messages: 134
Location: Medias
IP:
Offline

Intrucat vad ca acolo la capitala nu e nici un fan guppy, ma declar fan si sunt dispus sa va dau din linia mea corcita 20 de bucati(cozi rosii-caramiziu...). La cat costa curierul nu cred ca se merita si deoarece ii cautati doar in cartier presupun ca nu aveti drum prin Medias. Oricum intentia conteaza...
Sa stiti ca nu rad, chiar am guppy si desi sunt fan, discusilor nu le place de astia micii (si in curand nu o sa-mi mai placa nici mie de ei....discusi) si ma fac sa-i tot pescuiesc si sa-i dau la petshop, prieteni... dar am trimis si in tara un bidon de 5l cu de vreo 2-3 ori mai multi decat v-as trimite dumneavoastra. Cand nu-s multi ii mai transfer in acvariul copiilor ca mi-s dragi...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2014 12:17:00

Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Gandesc totusi ca nu prezinta interes...nu sunt din zona Militari
In Medias, guppy au alt comportament: se misca mai molcom iar crescatorii sunt mai guralivi si mai prietenosi.
Colegul nostru vizeaza un anumit tip de crescatori si produsele lor atent selectionate, ce prezinta caracteristicle specifice Cartierului mentionat

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Alex wrote:

Renumele Cartierului rezidential Militari-Rosu in randul fanilor de guppy a depasit de mult barierele cartierului.


Ca bine zici Alex ...
Cand eram mai mititel si cresteam guppy in acvarii fara filtre, auzisem la un moment dat de un mare crescator, undeva prin Bucuresti.
Bine tipul era mai mult o legenda, nimeni nu-l vazuse niciodata, nimeni nu vorbise cu el in persoana, dar il citisera prin carti si cativa pe internet (cei care erau norocosi sa aiba internet pe vremea aia). Se zvonea ca are o linie de guppy importati de undeva de prin afara, in apele de pe langa muntele Fuji, unde cica apa ce lua contact cu lava vulcanului producea niste minerale extrem de dubioase care daca luau contact cu puiii de guppy atunci cand erau undeva in jurul varstei de doua saptamani, trei zile si cinci-sase ore, provocau o mutatie genetica ce ducea la un colorit extrem de intenes si un apetit sexual exagerat.
Problema era ca odata importati, datorita stresului, isi pierdeau "pofta de viata" ca sa zic asa si trebuiau inmultiti in eprubeta, dupa ce crescatorul ii mulgea in prealabil.
Probabil de aici se trac guppy de militari din ziua de astazi ...

Ma rog, bat campii, dar ce vreau sa spun e ca asa de bun era tipul asta, o legenda precum am spus.
Acum realizez ca defapt, era vestitul crescator din Militari, care a invatat la randul lui pe toti ceilalti crescatori.


Am inteles ca inca mai frecventeaza internetul, poate avem noroc si citeste. Daca vei fi preafericitul padawan care sa se intalneasca cu maestrul, te rog frumos sa-i faci o poza, pe ascuns, sau cum poti. Ai umple de fericire o gramada de lume care a citit si visat despre acest urias crescator ...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2014 12:21:05


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
acvarist
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 21/10/2012 13:08:33
Messages: 389
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

Eu prefer sa iau din Bucuresti ca nu ma incumet sa iau din provincie.
Eu stau linga piata Veteraniilor pe Iuliu Maniu si e cam departe pentru mine cartierul Rosu mai ales ca nu mie o zona cunoscuta de mine care sa o frecventez si ca sa ma duc la fiecare bloc sa pun biletele mi-se pare ceva iesit din comun mai ales ca nu cunosc pe nimeni acolo.
La mine in zona si in bloc am tot intrebat daca sunt acvaristi si din pacate sunt numai oameni in varsta care nu au acvarii cu pesti, Deci am umblat toata zona unde stau eu si am intrebat si nu am gasit acvaristi.
Am mai postat si pe alte forumuri ce am postat aici si vad ca nu am nici un raspuns.

acvarist batran
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

acvarist wrote:
Am mai postat si pe alte forumuri ce am postat aici si vad ca nu am nici un raspuns.


Bine, iti dai seama ca e un secret bine pazit.
Nu e acceptat oricine sa creasca guppy de militari.

Totusi, solutia lui Alex cu biletelele mi se pare cea mai buna.
Sigur cineva o sa le vada si o sa te contacteze. Iti dai seama ce o sa zica cel care gaseste biletelul: "Atata determinare si munca e clar ca doar un acvarist desavarsit si cu dorinta de progres poate sa faca"

Eu zic sa incerci, chiar daca pare mai dificil.
Stii cum e, prima oara e mai greu, pe urma merge uns...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2014 12:29:57


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
acvarist
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 21/10/2012 13:08:33
Messages: 389
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

Am dat sa caut pe google despre vestitul crescator de guppy din Militari si nu gasesc nimica.
Poate era de mult crescator si a renuntat.
Cred ca daca m-ar vede cineva ca pun biletele ca cumpar guppy in zona mea la cutiile postale o sa zica ca sunt nebun si la cate blocuri sunt in zona asta e cam greu sa le iei pe toate la rand.
Forumurile sunt solutia e parerea mea.
Oare cum as putea cauta despre acest crescator de guppy ca sa stiu daca mai exista?

acvarist batran
[Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

M am inecat cu cafea citind acest topic.
Sunteti tari

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

acvarist wrote:Am dat sa caut pe google despre vestitul crescator de guppy din Militari si nu gasesc nimica.


Am sa incerc si eu mai spre seara sa scotocesc google-ul, poate poate gasesc ceva.
Problema e cum ti-am spus, nimeni nu l-a vazut vreodata, nimeni nu a vorbit live cu el. Din cate stiu, activa si cu diverse pseudonime, niciodata cu numele lui real...deci nici numele nu il stim. Am impresia ca la un moment dat avea un username "Fata Morgana" (nu vroia sa se stie nici macar ca este un "el"). Poti sa te apuci sa cauti fata morgana, poate gasesti ceva...
O varianta poate ar fi sa mergi la petshopurile din zona ta, sau poate chiar la astea mai mari gen animax, zoomania si sa intrebi acolo de el. Se prea poate sa ii fi aprovizionat in trecut cu guppy, poate ai noroc si ii mai aprovizioneaza si acum.
Asadar, fa o lista cu petshopurile pe care le cunosti, si mergi pana acolo. Intreaba daca stiu ceva de legenda crescatorului de guppy...cine stie. N-ai ce pierde

acvarist wrote:
Poate era de mult crescator si a renuntat.


Nu cred. Odata ce iti intra in sange, acolo ramane.
Tu vei renunta vreodata la acvarii sau la guppy?
Sunt sigur ca e o pasiune serioasa, careia esti dedicat in intregul tau.

acvarist wrote:
Cred ca daca m-ar vede cineva ca pun biletele ca cumpar guppy in zona mea la cutiile postale o sa zica ca sunt nebun si la cate blocuri sunt in zona asta e cam greu sa le iei pe toate la rand.


Cand ai o pasiune frumoasa, nu conteaza ce spun altii despre tine
Important e sa fii tu multumit.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2014 13:11:48


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
acvarist
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 21/10/2012 13:08:33
Messages: 389
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

O sa incerc sa fac asa.
Acum sunt tare curios sa dau de acest domn crescator de guppy vestit in cartierul Militari.
M-am interesat pe la Petshopuri acum si fiind vanzatori mai tineri si mai noi nu au auzit de el.
Poate acvaristii mai in varsta sa fi auzit de acest om.

acvarist batran
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Poti incerca sa intrebi si in piata unde vin acvaristii mai in varsta.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am contabilizat eu, cuvantul "guppy" apare pana acum de 60 de ori. De asemenea si o mica doza de ironie. Guppy. 61.
Edit: 62.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2014 17:50:06


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
acvarist
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 21/10/2012 13:08:33
Messages: 389
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

Am intrebat la un Petshop de linga piata si nu a auzit de vestitul crescator de guppy din Militari.
A-ti cautat domnule Stefanp pe google si a-ti gasit informatii despre el?
Acum sa revenim la topic si cine mai e fan guppy prin zonele apropiate de cartierul Militari il rog sa posteze aici.
Ca sa ii cunosc si eu.

acvarist batran
[Yahoo!]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com