[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vf. Pietrosu'  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salutare stimati colegi , maine vreau sa incep un nou set-up, intr-o noua casa, cu un stil " Iwagumi" cat mai autentic.
Vin cu o intrebare : ce ma sfatuiti sa pun sub bolovani ptr. ca nu vreau sa risc vreo crapatura pe fundul acvariului. Vreau sa
pun ceva sa absoarba din greutatea pietroaielor, care zic eu , sunt mari. Mentionez ca am sa folosesc Aquabasis + Manado
dar ptr . o mai mare siguranta vreau sa pun niste bucati de izolanti de parchet, atasez 2 poze cu ce material mi-a ramas de la
renovari. Multumesc anticipat, numai bine!
[Thumb - Folie-PEE-Orange-3mm-737.jpg]

[Thumb - pict2783.jpg]

[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Placile verzi se descompun in umiditate
Trebuie sa pui ceva care sa impiedice sa zgaraie sticla sau sa fie concentrator de tensiune (sarcina punctuala). Cred ca mai bune sunt foliile alea ondulate sau bucati de polistiren extrudat subtire


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Lucian are dreptate, este suficient o bucata de polistiren subtire. Oricum, ma gandesc la faptul ca pietrele or sa stea pe substrat asa ca ai si acolo un amortizor ... Pacat de manado ca ''nu suporta'' pante abrupte - se autoniveleaza destul de repede si cu aceasta pune in pericol si aranjamentul (daca te bazezi pe substrat ca suport)

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sebastian Costin wrote:Lucian are dreptate, este suficient o bucata de polistiren subtire. Oricum, ma gandesc la faptul ca pietrele or sa stea pe substrat asa ca ai si acolo un amortizor ... Pacat de manado ca ''nu suporta'' pante abrupte - se autoniveleaza destul de repede si cu aceasta pune in pericol si aranjamentul (daca te bazezi pe substrat ca suport)


Ce substrat ar fi indicat pentru astfel de pante abrupte?

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri, cred ca am sa raman pe varianta portocalie ptr ca polistiren extrudat subtire nu am la indemana.
@Sebastian Costin stiu care e buba Manado-ului , am sa incerc sa pun niste bucati de plastic in substrat pe post de "dig" sa impiedice alunecarile de teren. O sa vad ce iasa, hai ma apuc de mutat bazinu, numai bine!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2014 09:42:29

[Yahoo!]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

IwaGumiGUY wrote:Multumesc de raspunsuri, cred ca am sa raman pe varianta portocalie ptr ca polistiren extrudat subtire nu am la indemana.
@Sebastian Costin stiu care e buba Manado-ului , am sa incerc sa pun niste bucati de plastic in substrat pe post de "dig" sa impiedice alunecarile de teren. O sa vad ce iasa, hai ma apuc de mutat bazinu, numai bine!


Daca are tendinta de a aluneca cred eu ca va aluneca de langa plastic, din partea cea mai joasa, lasand plasticul descoperit.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Cred ca, in general, aquasoil-urile se preteaza cel mai bine la pante abrupte ...sau cel putin unul care are o greutate mai mare

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

IwaGumiGUY wrote:Multumesc de raspunsuri, cred ca am sa raman pe varianta portocalie ptr ca polistiren extrudat subtire nu am la indemana.
@Sebastian Costin stiu care e buba Manado-ului , am sa incerc sa pun niste bucati de plastic in substrat pe post de "dig" sa impiedice alunecarile de teren. O sa vad ce iasa, hai ma apuc de mutat bazinu, numai bine!


Exact, poti incerca cu niste bucati de lastic puse in picioare.
S-ar putea sa se mai niveleze in timp, probabil nu vei face aceeasi inaltime peste tot. Eventual mai opresti si cu pietre...poti incerca.



Un alt pietris bun pt asa ceva as zice ca e si volcanit-ul de la aquamedic. E destul de greut.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

La marine unde cataroaiele sunt destul de mari, egg crate e foarte folosit pentru protejat sticla acvariului.

Exemplific cu poza de pe ebay.

[Thumb - $(KGrHqZ,!n4FD8KdbN(VBRI4W,QSVQ~~60_57.JPG]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salutare colegi si mersi ptr sfaturi , am rezolvat-o ptr moment, am folosit acea folie ondulata
ptr amortizare. Nu am avut altceva la indemana asa ca sper sa fie ok. Asa arata acv dimineata
la ora 4 a.m. dupa ce am terminat cu amenajarea. Nu a iesit precum as fi vrut dar e ok, stiu ca
partea stanga e naspa dar nu am avut ce sa fac ,nu dati cu parul , aruncati cu sfaturi!
Orice sfat e bine-venit
[Thumb - IMAG0354.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 05/07/2014 18:26:26

[Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

E frumos, piatra din coltul din spate stanga pare ca nu e prea stabila, sa nu cada pe geam si sa-l sparga.

My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

de cati litri de substrat ai avut nevoie pt acest acvariu ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa stii ca mie chiar imi place, bravo!
Pietrele sunt reusite. Banuiesc ca le-ai luat din natura de pe undeva...de unde?

Intr-adevar in stanga mai trebuie lucrat un pic.
Ai putea cobora piatra din colt stanga, sa o unesti cu restul pietrelor din fata ei.
Poate un pic grupul mare, ar fi trebuit un pic mai in dreapta, parca e cam central. Insa nu cred ca mai poti sa-l misti de acum Dar

Plantele abia sunt puse, nu comentam inca nimic, va urma aranjamentul lor. Ai mare grija insa cum le cresti, tunzi, formezi tufe; ar fi pacat sa de hardscape-ul reusit
Insa ai inceput chiar bine!

This message was edited 2 times. Last update was at 05/07/2014 21:54:07


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
nickvvv
Member
[Avatar]

Joined: 18/07/2012 16:26:32
Messages: 134
Location: Medias
IP:
Offline

Uau ce frumos l-ai facut....chiar ca sunt nemaipomenite pietrele si dupa cum aratau plantele inainte si aici o sa-ti iasa.
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Multumesc ptr aprecieri si sfaturi, am sa tin cont de ele, urmeaza zilele astea sa fac niste retusuri cand am timp.

@Andrei1234 : piatra aia are un '' picior'' destul de plat ,sta fixa si nici nu e chiar asa de mare , o sa o mut saptamana ce vine.

@paradoxx : nu stiu sincer, l-am luat la vrac si in mai multe taguri, oricum e mult de tot si greu ca pamantu )

@stefanp : ma bucur ca iti trage cu ochiul , da ai dreptate , bolovanii sunt din natura , i-am carat din multe locuri, pe unde treceam opream si adunam cativa, imi aduc aminte ca ala mare si fain l-am luat pe o ploaie de la un nene paznic pe o bere la 2 litri).
Am adunat mult mai multi, cred ca mi-au mai ramas de 1 set-up , cred ca o sa ii bag la vanzare cand am timp . De reamenajat
bolovanii mari nu cred ca am cum , sunt prea grei iar in spate e mult manado.
Cand o sa vina vremea tunsului si amenajarea verdetii , am sa cer un sfat la profesionisti

@nickvvv : Mersi de lauda, te astept intr-o zi sa il vezi live
[Yahoo!]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut,
imi plac foarte mult pietroaiele!!! arata foarte foarte ok! si scape-ul per total arata extraordinar.

totusi, daca as fi in locul tau ar renunta la platele inalte din backgroung, sau, cel mult, le-as inlocui cu ceva elecharis acicularis iar in restul bazinului as planta numai plante de gazon... cumva blyxa japonica sa fie cea mai inalta. si n-as folosi nici o planta rosie...

si tot in locul tau daca as fi, as muta putin pietrele pentru o linie mai cursiva a scape-ului


mi-am permis sa fac o mica schema, sper sa nu fie cu suparare

image

This message was edited 2 times. Last update was at 07/07/2014 13:42:08

IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

@hadul : mersi de aprecieri si ptr sfaturi. momentan sa trec de ciclare si sa vad cum isi
dau drumul plantele. apoi o sa vad cu ce specii o sa raman, in functie de cum le merge la fiecare.
pietrele , in special cele mai mari nu mai pot fi mutate, o sa ramana acolo, cat despre cele mici
trebuie sa imi fac timp ptr alte idei. si eu vreau sa raman la plante mai mici , dar pana incepe sa
isi faca de cap gazonul , imi trebuie ceva consumatori sa dea bine la pozat. nu de alta dar vorbisem
cu cineva si dupa ce i-am trimis o poza s-a socat, a crezut ca m-am apucat de tetraristica/)
Felicitari ptr acvariul tau, imi place mult!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Intr-adevar in stanga mai trebuie lucrat un pic.
Ai putea cobora piatra din colt stanga, sa o unesti cu restul pietrelor din fata ei.

Nici mie nu-mi place piatra resepctiva, trebuie "macelarita" cumva . In rest e foarte bine.

Poze: smilie ... Poze cu plante
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Nu am nici cea mai mica idee ce sa fac in coltul din stanga al acvariului, trebuie sa scot piatra aia si sa amenajez cumva dar nu stiu cum. Sa nivelez panta aia? Trebuie sa studiez putin ce zice Amano Mersi Poru!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io cred ca daca scoti din acvariu piatra e perfect .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com