[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Red Sea Max 130D in Silver  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Poi daca n-ai ce face cu ei trimite-i la mine , ca eu am unde sa-i tin.
.....chiar imi plac cum arata melcii aia mari .
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Si la mine cateva zeci din cei mici


Si gata, ai scapat de grija !


Vezi cum te ajutam noi !

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2017 10:08:19

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am uitat sa spun ca am adaugat Dragon's Breath - alga rosie ornamentala, dar n-a supravietuit - le-a placut melcilor Turbo. De unde am tras concluzia ca-s infometati, de obicei lasa aceste alge in pace.

Melcii mici cred ca ar supravietui in tranzit, mai ales ca am posibilitatea da ii impachetez cu oxigen. Insa cei mari sunt prea mari ca sa fiu cu sufletul impacat ca au sanse bune de supravietuit transportului. Ca altfel ii trimiteam direct lui Dan, am vazut ca la el a scapat GSPul de sub control

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2017 10:24:50


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Molipsit de entuziasmul altor lenesi, am facut si eu service major la RSM130.

- Am schimbat 10L de apa.
- Am curatat cupa skimmerului.
- Am curatat media basket.
- Am schimbat filter floss (il schimb cam o data la doua-trei zile si e principala corvoada).
- Am schimbat plicul de BioNitratEx (se lasa o saptamana cu cel vechi pentru a grabi colonizarea).
- Am inlocuit carbunele activ (RedSea).
- Am inlocuit GFO (RowaPhos).
- Am dozat bacterii: Microbe-Lift Nite-Out II, Microbe-Lift Special Blend, Evolution Aqua Pure Reef Balance.
- Am adaugat cinci pungi de copepozi si am dozat oua decapsulate de brine shrimp.

De cand am acvariul, am schimbat apa cam de 4-5 ori, primele doua de 30L, ultimele de 10L.
Mediile de filtrare le schimb pentru prima data (dupa calcule am depasit cu doua saptamani jumatatea de an).

Acvariul are ca vietuitoare:
- pereche Amblyeleotris latifasciata cu pereche de Alpheus bellulus
- 1x Ecsenius stigmatura
- 1x Ecsenius pictus
- 1x Lysmata amboinensis
- 4-5x Paguristes cadenati
- 2x Cypraea tigris
- 4x Monetaria annulus
- 5x Turbo fluctuosa
- 20+ Nassarius sp
- 3x Nerita sp
- cativa Stomatella

[Thumb - 20170523_215727.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2017 22:53:50


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am apucat sa fac si niste teste:
ora 21:00
- temp 27°C (termometru JBL)
- pH 7.7 (Salifert)
- Alk 6.7 dKH / 2.39 mEq/L (Salifert)
- NO3 25 mg/L (Salifert)
- Ca 390-400 mg/L (Salifert)
- Mg 1170-1200 mg/L (Salifert)
- SG 1024.7 (Hidrometru Tropic Marin)

Sarea folosita este H2Ocean Pro+, iar valorile la 1026.4 SG/ 35 ppt @25°C sunt:
- pH 8.2-8.4
- dKH 9.5-10.5
- Ca 430-460 mg/L
- Mg 1300-1380 mg/L

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata bine, daca iti faci timp de el va arata si mai bine

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

kirucd wrote:Arata bine, daca iti faci timp de el va arata si mai bine


Da, acum pare momentul potrivit pentru putin TLC.
Ma gandeam ca piatra a ajuns sa fie curata, insa nu prea am coralina pe ea, desi am cativa hermiti cu cochiliile acoperite in coralina.

Intrucat parametrii au deviat putin de la realitate, ma gandeam sa incep sa aduc totul la normal - la nivelul apei sarate proaspat preparata. Cele doua solutii pentru a realiza asta sunt schimb masiv de apa sau sa incep sa dozez. Prima metoda e mai ieftina, dar poate sa imi socheze acvariul prin diferente mari de pH si salinitate. A doua metoda este mai scumpa, dar implementata treptat ar duce la un acvariu cu parametri ideali fara schimbari bruste de chimie.

Deci planul e sa recurg la o abordare mixta:
- vineri schimb 25L de apa (la un volum net de 100L inseamna 25%);
- masor iar toti parametrii;
- apoi incep sa dozez dupa reteta de la RedSea Reef Care Programme pentru mixed reef:

SUPPLEMENTING(avg. per 100L (25gal) /day)
Major Elements | Ca, Mg & Alk
Foundation A – CALCIUM+ |3ml
Foundation B – KH/ALKALINITY |9ml
Foundation C – MAGNESIUM |1ml
Trace & Minor Elements
Trace-Colors A|B|C|D
(Combo Pack)
Dose according to Calcium uptake |0.3ml
Algae Management
NO3O4-X |2ml
Coral Nutrition
Reef Energy A |2ml
Reef Energy B |2ml

La o saptamana repet testele si decid daca mai schimb ceva.
Dupa calculele mele, as avea nevoie si de un slave pentru pompa de dozat AquaMedic pentru a putea automatiza procesul de dozare.

Ca o paranteza, uitandu-ma pe site-ul RedSea am vazut ca au si un produs All-In-One, ceea ce cauta Dan: http://www.redseafish.com/reef-care-program/reef_foundation_program/reef-foundation-abc/

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12976
Location: Bruxelles
IP:
Offline

In august, cand vin la tine, sa ma duci la magazinul tau minune sa-mi iau dracie din asta: http://www.tropic-marin.com/riff/all-for-reef/?lang=en

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:In august, cand vin la tine, sa ma duci la magazinul tau minune sa-mi iau dracie din asta: http://www.tropic-marin.com/riff/all-for-reef/?lang=en


Am cautat la toate trei si nu aveau.
Cred ca pot aduce special cand fac aprovizionarea, dar la fel de usor pot comanda online. Oricum, produsul pare o sare hyperconcentrata din care au scos NaCl ca sa permita dizolvarea celorlalti ioni.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am hotarat sa dozez Seachem Marine Buffer (creste Alk si duce pHul la max 8.3).
Tot in acest timp, am adaugat si Kent Nano Reef Parts A (calcium, magnesium, strontium, iron, and many other important elements) & B ( ionically-balanced buffer to Part A that increases alkalinity and maintains a stable pH).
Dupa doua zile de dozat doza zilnica recomandata, am repetat testele:

ora 09:30
- temp 27.5°C (termometru JBL)
- pH >8.0 <8.3 (Salifert)
- Alk 9.3 dKH / 3.30 mEq/L (Salifert)
- NO3 25 mg/L (Salifert)
- Ca 380-390 mg/L (Salifert)
- Mg 1200-1230 mg/L (Salifert)
- SG 1024.6 (Hidrometru Tropic Marin)

Apoi am decis sa verific si apa sarata pe care o folosesc:
- temp 23.5°C (termometru JBL)
- pH >8.0 <8.3 (Salifert)
- Alk 8.0-8.3 dKH / 2.85-2.96 mEq/L (Salifert)
- NO3 <0.2 mg/L (Salifert)
- Ca 380-390 mg/L (Salifert)
- Mg 1140-1170 mg/L (Salifert)
- SG 1025.2 (Hidrometru Tropic Marin).

Am tras ceva concluzii, dar nu am decis ce fac mai departe (daca imi stabilesc ca tinta nivelele din apa de schimb, daca suplementez pentru a atinge valori "ideale" sau daca schimb sarea cu una cu concentratii mai mari de Ca / Mg / Alk).

As vrea si sa trimit o proba pentru o baterie completa de teste ICP-OES (costa £31.50) si imi testeaza nivelele de Na, Mg, Ca, K, Sr, B, Li, Be, Ba, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Al, Si, As, Sb, Sn, Cd, Se, Mo, Hg, P, Pb, I.

In acest acvariu vreau sa tin: corali soft (un Sarcophyton, poate si o Sinularia, o gradina de Ricordea florida, o gradina de Zoanthus, niste gorgonieni), LPS (branching Euphyllia, Duncanopsammia axifuga, Caulastrea, Fungia, Heliofungia actiniformis, Turbinaria peltata, Pectinia, Blastomussa, Platygyra, Echinophyllia), SPS (Seriatopora, Montipora digitata si capricornis, Pocillopora, Stylophora) si cateva scoici Tridacna.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12976
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Boss, io am o intrebare. Si sunt convins ca mai multi acvaristi au aceeasi intrebare in cap, dar se sfiesc s-o puna, ca sa nu fie blamati.
Eu stau mai prost cu rusinea, asa ca intreb (referitor la produsul AIO de la RedSea):

se poate calcula o doza safe/minima, care sa mentina parametri apei constanti? In conditiile in care nici Mulea n-are timp sa stea toata ziua buna ziua cu testele pe langa acvariu.
Mai pe romaneste, o doza la ochi, ca sa fie bine adica sa nu fie rau.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Depinde de ce ai in bazin Dane. In principiu la tine cred ca nu ar fi o problema, consumul de Ca, Mg si alcalinitate
la tine nu cred sa fie mari. Ai putea sa faci timp de 1 saptamana din 2 in 2 zile teste ca sa vezi consumurile si in
functie de ele sa aditionezi AIO (all in one), pentru 1-2 luni ar trebui sa fie ok, poate chiar si mai mult. AIO nu merge
cand ai multi corali duri, nu e cazul tau.

@Andrei eu zic sa ramai cu aceeasi sare si sa faci aditii. Tinand cont ca vei avea si LPS si SPS chiar daca schimbi sarea
tot va trebui sa faci la un moment dat ceva aditii, doar un schimb de apa nu va mai fi suficient de un moment dat incolo.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Dane, daca dozezi fara sa testezi risti sa faci mai mult rau decat daca nu dozezi deloc. Ideea e sa tii parametrii cat mai constanti, dar daca nu testezi, ai sanse sa-i impingi in cealalta directie.
Singura varianta fara testat este cu schimburi regulate de apa, intr-o cantitate si cu o frecventa care sa-ti tina parametrii constanti. Dozatul a aparut exact din nevoia de a evita schimburile mari de apa.

Dragos, asa ma gandeam si eu, avand in vedere ca nu imi prepar singur apa, ci o cumpar de la magazin (ar trebui sa imi cumpar instalatie de osmoza, sa justific aparitia a inca doua butoaie in casa, cutii de sare, etc.).
Dilema care ramane: tintesc spre parametrii pe care ii are apa de schimb, sau urc Ca/ Mg/ Alk spre valorile din apa de mare? Citisem undeva ca o concentratie redusa de Ca are si avantaje (legate de depunerile de calciu pe echipamente si o durabilitate mai buna in timp a acestora), si ca nu e resimtita nici macar de SPS atat timp cat o pastrezi constanta si in raport constant cu restul ionilor. Dilema e legata de faptul ca daca eu dozez la nivele superioare, cand schimb apa imi scad brusc nivelele, proportional cu cantitatea de apa schimbata. In plus, e ca si cum as arunca din solutia de dozat la canal.

Am avut ocazia sa pun mana pe telefonul nevestii asa ca am tras cateva filmulete cu purcelusii:






___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Frumosi pestii,si blenny si perechea de goby cu perechea de creveti.Piatra din acvariu in schimb elibereaza multi fosfati in apa si nu cred ca se va opri prea curand dacanu e tinut un ph mai ridicat si stabil.Chiar daca vrei sa cresti corali Lps si soft ,dupa mine tot e important sa ai un ph ridicat ca sa nu se dizolve superficial piatra si sa elibereze fosfati,pentru ca,chiar daca coralilor Lps si soft le place un nivel mai ridicat de fosfati,or sa creasca si alge nedorite pe piatra care nu vor putea fi eradicate nici cu Gfo,nici cu refugiu sau algae scruber ,pentru ca algele astea de pe piatra consuma fosfatii inainte sa ajunga ei in coloana de apa.Legat de instalatia de osmoza,nu e mai simplu si mai comod sa ai o instalatie acasa decat sa cari apa cu bidonu? E si foarte simplu de facut una custom ,nu trebuie sa fii instalator, furtunele alea de la instalatie se conecteaza usor fara infiletare ,doar impinse pana fac click.Recomand mebranele ieftine chinezesti( sunt facute cu aparatura made in Usa) si TDS metrul ala chinezesc foarte ieftin ,care desi e dubios de ieftin,vre-o 4 euro ,e si foarte bun.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12976
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Multam de lamuriri

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

2timpi wrote:Frumosi pestii,si blenny si perechea de goby cu perechea de creveti.Piatra din acvariu in schimb elibereaza multi fosfati in apa si nu cred ca se va opri prea curand dacanu e tinut un ph mai ridicat si stabil.Chiar daca vrei sa cresti corali Lps si soft ,dupa mine tot e important sa ai un ph ridicat ca sa nu se dizolve superficial piatra si sa elibereze fosfati,pentru ca,chiar daca coralilor Lps si soft le place un nivel mai ridicat de fosfati,or sa creasca si alge nedorite pe piatra care nu vor putea fi eradicate nici cu Gfo,nici cu refugiu sau algae scruber ,pentru ca algele astea de pe piatra consuma fosfatii inainte sa ajunga ei in coloana de apa.Legat de instalatia de osmoza,nu e mai simplu si mai comod sa ai o instalatie acasa decat sa cari apa cu bidonu? E si foarte simplu de facut una custom ,nu trebuie sa fii instalator, furtunele alea de la instalatie se conecteaza usor fara infiletare ,doar impinse pana fac click.Recomand mebranele ieftine chinezesti( sunt facute cu aparatura made in Usa) si TDS metrul ala chinezesc foarte ieftin ,care desi e dubios de ieftin,vre-o 4 euro ,e si foarte bun.


Banuiesc ca nu ai citit tot topicul, am avut crestere luxurianta de GHA, dar acum sistemul a atins un oarecare echilibru, micile smocuri ramase nedand semne de crestere. In plus, tocmai ce am schimbat GFO (RowaPhos). Din pacate nu pot testa fosfatii intrucat nu mi-am alocat inca fonduri pentru singurul test care da rezultate de incredere: Hanna Checker. Am clorura de lantaniu care este foarte eficienta in reducerea fosfatilor, dar nu vreau sa ii reduc mai mult decat se recomanda, poate crea probleme mai mari. Deci nu dozez fara sa pot testa PO4.

Legat de LPS, SPS si fosfati, un pH mic va inhiba cresterea coralilor, iar fosfatii de asemenea, prin inhibarea formarii de schelet. Oricum, nu voi mai testa pH-ul prea des. In afara de semnalarea unei Alk mici, nu prea are multe merite, decat daca ai proba de pH si controller, caz in care poti monitoriza fara prea mari eforturi si pH-ul.

Legat de facut apa, am inclus la renovarea bucatariei tevaraia necesara pentru o instalatie de osmoza sub chiuveta. Prefer insa drumul la magazin la 1-2-3 saptamani pentru aprovizionarea cu apa. In balanta lucrurilor, pierd mai putin timp asa si am mai putina bataie de cap. Desigur, domnia costa - singurul aspect negativ.

Cred ca cele mai bune membrane de osmoza sunt cele Made in USA (sa ma corecteze cineva daca nu am dreptate), iar combinatie cu un stadiu cu rasini produce apa suficient de pura.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu credeam ca o sa ajung sa am problema asta, dar se pare ca melcii mei Turbo fluctuosa nu mai au ce manca. Am terminat un plic de alge nori si am trecut la al doilea intr-o saptamana.

[Thumb - 20170526_163420.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Si o problema mai putin haioasa.

Gobyul mai mare mi-a mancat unul din crevetii Alpheus bellulus.
L-a inghitit cu totul, iar gobyul mic a reusit sa-i ia si el din gura cateva bucatele inainte sa-l inghita de tot.
Cu cateva ore inainte observasem crevetele avand un comportament mai bizar. Parasise vizuina si patrula marginile acvariului fara sa astepte sa i se ofere protectie.
Vad ca acum au grija de celalalt crevete ca si pana acum.

Misterul e cu atat mai mare cu cat nu e prima data cand vad asa ceva: perechea anterioara a facut exact la fel, tot in acest acvariu, doar ca atunci au mancat amandoi crevetii. Nu stiu exact cat a durat si daca exista vreo conexiune, dar la un moment dat femela de goby a incetat sa mai manance, a slabit enorm si apoi a murit. Dupa ce am gasit masculul langa femela moarta si am luat femela din acvariu, si masculul a incetat sa manance si a murit intr-o saptamana.

Auzisem de povesti unde gobyul a mancat crevetele atunci cand a fost introdus, dar niciodata de goby care sa manance crevetele dupa o perioada de convietuire pasnica.

Acum legat de specia asta de goby, Amblyeleotris latifasciata dezvolta un atasament foarte puternic de stapan. Am avut patru perechi pana acum si toate s-au manifestat similar. Comportament demonstrativ atunci cand sunt in preajma, cersit de mancare, nu se sperie cand ma apropii de acvariu si mici cand bag mana in acvariu, invata chiar si sa manance din mana. Un comportament foarte atipic pentru Amblyeleotris, mai specific patrupedelor canine.

[Thumb - 20170526_123438.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12976
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Ia-ti un pistolar non-simbiotic, cum am avut eu in Salty. Isi poarta singur de grija si ii impusca pe nemernici de nu se vad

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ia-ti un pistolar non-simbiotic, cum am avut eu in Salty. Isi poarta singur de grija si ii impusca pe nemernici de nu se vad


As vrea unul din aia care fac simbioza cu anemone sau corali.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com