[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme Marsilea Hirsuta  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Nu stiu care e motivul pentru care nu imi merge asa bine Marsilea Hirsuta, poate ma ajuta cineva cu ceva sfaturi pentru ca imi doresc un gazon de Marsilea, asta si pentru ca cel putin pe hartie se spune ca este cea mai usoara planta de gazon.
Este rara, nu se indeseste, nu formeaza un covor compact si se "murdareste" cu ceva alge, probabil GSA.
Conditii:

- acvariu Juwel 60x30x30, 54 litri (47 litri aproximativ efectivi de apa)
- substrat aquabasis + manado
- iluminare 0,5 W/l (1 neon T5 -24W - JBL Solar Tropic, reflector JBL, coloana de apa 25 cm)
- fertilizare : PPS-pro, TMP, Easy Carbo, CO2 presurizat (aprox 1 bula/sec.)
- filtrare - filtru intern Juwel Bioflow mini (200 l/ora)
- lumina 10 ore/zi fara pauza
Teste de apa:
Fe=0,2
PO4=0,1-0,2
No3=15
Ph=6,6-6,8
KH =4
GH=7
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pune si o poza sa vedem exact.

Acel GSA apare datorita unui PO4 prea mic in raport cu NO3-ul.
Si dupa cum vezi din teste, la NO3 de 15, ar trebui sa ai macar un PO4 de 1.
Dar asta e o problema des intalnit la PPS pro, adauga din toate, dar nu se poate plia pe fiecare acvariu. Si daca vrei sa cresti concentratia de fosfat (care este cam mica in pps), vei creste automat si nitratii.

Ia niste Easy Life Fosfo si adauga separata, ca sa mai cresti fosfatii.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

stefanp wrote:Pune si o poza sa vedem exact.

Acel GSA apare datorita unui PO4 prea mic in raport cu NO3-ul.
Si dupa cum vezi din teste, la NO3 de 15, ar trebui sa ai macar un PO4 de 1.
Dar asta e o problema des intalnit la PPS pro, adauga din toate, dar nu se poate plia pe fiecare acvariu. Si daca vrei sa cresti concentratia de fosfat (care este cam mica in pps), vei creste automat si nitratii.

Ia niste Easy Life Fosfo si adauga separata, ca sa mai cresti fosfatii.


Mersi stefan pentru interventie, da marea problema la PPS pro e raportul NO3-PO4.
Mi-am facut comanda de Easy Life Fosfo, luni ajunge la mine si o sa fertilizez sa urc PO4 in prima faza la 0,7 ppm sa vad daca nu apar alge apoi o sa mai il urc o data pana la 1 ppm. E deranjant ca imi apare atat pe marsilea cat si pe geamul acvariului.
Ajung acasa si fac o poza la gazonul de marsilea sa vezi cam cum arata.

Initial am zis ca mai pun un neon dar mi-e ca dau in altele si nu sunt sigur ca lumina e de vina pentru faptul ca nu merge marsilea.
Nu stiu cat e adevar dar am citit pe forum ca Marsilea ar avea nevoie de un nivel de FE si PO4 ceva mai ridicat, ori eu chiar aici nu stau foarte bine.
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

flavius2308 wrote:
Nu stiu cat e adevar dar am citit pe forum ca Marsilea ar avea nevoie de un nivel de FE si PO4 ceva mai ridicat, ori eu chiar aici nu stau foarte bine.


Asa am citit si eu.
Din pacate n-am crescut aceasta planta, deci nu pot sa te sfatuiesc exact.

Poti lua si Easy Life Ferro, ca sa cresti nivelul fierului.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

stefanp wrote:
flavius2308 wrote:
Nu stiu cat e adevar dar am citit pe forum ca Marsilea ar avea nevoie de un nivel de FE si PO4 ceva mai ridicat, ori eu chiar aici nu stau foarte bine.


Asa am citit si eu.
Din pacate n-am crescut aceasta planta, deci nu pot sa te sfatuiesc exact.

Poti lua si Easy Life Ferro, ca sa cresti nivelul fierului.

As putea urca doza de TMP sau sa fertilizez cu Ferropol si Ferropol 24 pentru a creste Fe dar mi-e putin frica sa nu dau in alge de la un Fe prea ridicat (apropoo ... cu un Fe 0,4 mg/l crezi ca as risca sa fac alge ?) In momentul asta fertilizez cu jumatate din doza recomandata.
Nu stiu dar am un feeling ca nivelul scazut de PO4 este principalul motiv pentru care nu imi merge Marsilea si evident pentru aparitia GSA-ului atat pe gazon cat si pe sticla acvariului.

O sa revin si cu poze.
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ai putea urca doza de TMP, teoretic ar trebui sa creasca fierul.
Insa nu stiu ce contine TMP-ul asta si in ce concentratii. Eu unul n-am incredere in el.

Daca vrei sfatul meu ar fi ca macar pe micro fertilizare sa treci pe niste fertilizanti calumea. Un avantaj ar fi stabilitatea mai mare a lor in apa.
Poti incerca gama JBl (Ferropol plus ferropol24; eventual cu aditia de pastile de fier daca va fi nevoie) sau gama Easy Life (Profito + Ferro) (la asta poti folosi si ferropol24 de la jbl).

Fierul prea mare nu stiu sa duca la alge. Cel putin nu e o cauza principala.
Eu tin de obicei fierul la in jur de 0.6 ppm, poate chiar si mai mult.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

stefanp wrote:Ai putea urca doza de TMP, teoretic ar trebui sa creasca fierul.
Insa nu stiu ce contine TMP-ul asta si in ce concentratii. Eu unul n-am incredere in el.

Daca vrei sfatul meu ar fi ca macar pe micro fertilizare sa treci pe niste fertilizanti calumea. Un avantaj ar fi stabilitatea mai mare a lor in apa.
Poti incerca gama JBl (Ferropol plus ferropol24; eventual cu aditia de pastile de fier daca va fi nevoie) sau gama Easy Life (Profito + Ferro) (la asta poti folosi si ferropol24 de la jbl).

Fierul prea mare nu stiu sa duca la alge. Cel putin nu e o cauza principala.
Eu tin de obicei fierul la in jur de 0.6 ppm, poate chiar si mai mult.

am JBL ferropol si ferropol 24 dar am zis ca daca macro fertilizez cu pps pro, sa fertilizez si micro tot pe aceeasi linie.
in prima faza o sa maresc doza de TMP pentru ca in momentul asta dozez doar jumatate din cat ar trebui.
Poate Marsilea vrea PO4 si Fe mai mult.
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

flavius2308 wrote:
am JBL ferropol si ferropol 24 dar am zis ca daca macro fertilizez cu pps pro, sa fertilizez si micro tot pe aceeasi linie.


Nu poate fi vorba de o "aceeasi linie", sunt niste prafuri amestecate.
In timp ce macro sa zicem ca e ok asa, problema in ceea ce priveste micronutrientii e ca sunt mai sensibili, in functie de chelatorii adaugati in solutie. Chelatorii stabilizeaza solutia, un exemplu fiind fierul ce in mod normal reactioneaza in prezenta fosfatului precipitand si scazand astfel concentratia amandurora, in apa.

De asta, sfatul meu ramane sa mergi pe partea de micro cu alti fertilizanti, cu atat mai mult daca ai deja ferropol in casa.

Orice varianta ai alege insa, sa ne tii la curent

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

stefanp wrote:
flavius2308 wrote:
am JBL ferropol si ferropol 24 dar am zis ca daca macro fertilizez cu pps pro, sa fertilizez si micro tot pe aceeasi linie.


Nu poate fi vorba de o "aceeasi linie", sunt niste prafuri amestecate.
In timp ce macro sa zicem ca e ok asa, problema in ceea ce priveste micronutrientii e ca sunt mai sensibili, in functie de chelatorii adaugati in solutie. Chelatorii stabilizeaza solutia, un exemplu fiind fierul ce in mod normal reactioneaza in prezenta fosfatului precipitand si scazand astfel concentratia amandurora, in apa.

De asta, sfatul meu ramane sa mergi pe partea de micro cu alti fertilizanti, cu atat mai mult daca ai deja ferropol in casa.

Orice varianta ai alege insa, sa ne tii la curent

Am Ferropol si Ferropol 24, incep de maine as fertilizez cu el.
[Email]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

stefanp wrote:Pune si o poza sa vedem exact.


Uite si ceva poze:

image
image
image
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Continua cum am vorbit si vedem cum merge treaba.
Tine-ne la curent.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

stefanp wrote:Continua cum am vorbit si vedem cum merge treaba.
Tine-ne la curent.

Ok.
[Email]
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Inaltimea plantelor ma face sa cred ca nu ai destula lumina, pe langa lipsa de po4.
Am avut marsilea si stiu ca la lumina creste putin in inaltime, dar pe zonele unde era umbra se inalta foarte mult, plus ca pe aceleasi zone creste mult mai rar.
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

adiio wrote:Inaltimea plantelor ma face sa cred ca nu ai destula lumina, pe langa lipsa de po4.
Am avut marsilea si stiu ca la lumina creste putin in inaltime, dar pe zonele unde era umbra se inalta foarte mult, plus ca pe aceleasi zone creste mult mai rar.


Tot ce este posibil sa nu fie destula lumina.
Mai am si chestia aia patrata care pluteste in care dau de mancare la pesti, poate tine si aia de umbra ...
Am masurat cu ruleta si neonul este pozitionat mai inspre parte din spate cu 2 cm fata de partea din fata, crezi ca asta poate sa fie o cauza, sau diferenta e mult prea mica astfel incat sa influenteze ? Am si reflector la neon.
In momentul asta am 0,5 W/L neon T5 si doar 25 cm coloana de apa. Asa de pretentioasa la lumina sa fie marsilea asta ?
De maine incep fertilizarea cu PO4, vreau in prima faza sa-l duc la 0,5 apoi la 1 mg/l, sa vad poate se misca ceva.
[Email]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

stefanp wrote:Continua cum am vorbit si vedem cum merge treaba.
Tine-ne la curent.

Azi am facut prima aditie de Po4 conform calculatorului de fertilizare. Am adaugat 6 ml El Fosfo ca sa ajung la 0,7 mg/l Po4. 0,7 si cu ce mai am eu 0,05-0,1 ma invart in jurul lui 0,8 si vreau sa ma stabilizez aici cu Po4 desi la un No3 intre 15 si 20, as avea nevoie de 1,5 mg/l Po4 dar mi-e cam frica sa-l urc asa sus.
Sunt curios daca sunt recunoscatoare plantele si in special marsilea care se spune ca ii place ceva mai mult Po4 si Fe.
[Email]
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Incearca sa mentii valoarea lui PO4 mai mare, dar daca nu merge nici asa trebuie si lumina mai multa.
Nu am avut niciodata asa de mica coloana apei, posibil sa compenseze lumina slaba de 0.5w/L

Problema ta este ca, in general, valorile tale tinta ale fertilizarii, trebuiesc sustinute de o lumina mai puternica decat 0.5w/L si cu aditie de CO2.
Altfel risti sa te umpli de alge.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2014 10:40:27

flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

adiio wrote:Incearca sa mentii valoarea lui PO4 mai mare, dar daca nu merge nici asa trebuie si lumina mai multa.
Nu am avut niciodata asa de mica coloana apei, posibil sa compenseze lumina slaba de 0.5w/L

Problema ta este ca, in general, valorile tale tinta ale fertilizarii, trebuiesc sustinute de o lumina mai puternica decat 0.5w/L si cu aditie de CO2.
Altfel risti sa te umpli de alge.

N-am avut alge, fac aditie de CO2 presurizat din butelie, 1b/sec. non stop. KH=5, testerul permanent verde deschis.
Mai adaug si Easy Carbo 1 ml/zi

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2014 10:44:06

[Email]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

stefanp wrote:Continua cum am vorbit si vedem cum merge treaba.
Tine-ne la curent.

Salut, din pacate nu imi merge marsilea de nici o culoare, nu am reusit sa vad o imbunatatire evidenta in evolutia ei.
Pe partea laterala acolo unde se afla la umbra altor plante e verde si e destul de uniforma, as fi relativ multumit sa fie asa peste tot, in schimb in centrul acvariului sub lumina directa a neonului, se innegreste, creste neuniform si e rara, arata ca naiba.
Crezi ca o cauza ar fi ca este prea multa lumina in acea zona, 8 ore (4+4) este prea mult si nu-i place ?
Nu stiu ce sa-i mai fac.
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Siner, eu nu stiu ce sa mai zic ... nici n-am crescut planta asta, asa ca ce am incercat sa te sfatuiesc pana acum a fost la modul general de crescut plante, sau de prin ce am mai citit de-a lungul timpului.

Lumina prea multa da, poate fi o problema, atunci cand nu este corelata cu nutrientii (aici intra si co2)...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Mersi stefan, am redus perioada de iluminare, revin cu rezultate sper mai bune.
Daca cineva are planta asta si a intampinat aceleasi probleme ca si mine il invit aici poate i dam de capat.
[Email]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com