[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminare acvariu plantat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Vreau sa schimb becul pe care il am in lampa, din ce citesc mi se pare ca nu e tocmai cel mai potrivit pentru plante.
Eu am asa ceva: http://www.happypets.ro/hailea-bec-neon-acvariu-11w-p-5548.html sau echivalentul cred ca este asta http://www.aquarium-parts.co.uk/aqua-one-pl-11w-li...ne-blue-mix-lighting-tube.html .

Am dat comanda la zoomania de asa ceva http://www.aquarium-parts.co.uk/aqua-one-pl-11w-li...opical-mix-lighting-tube.html, dar cu 4 pini, cu 2 gasisem de la Arcadia, era tot roz, tropical.

Ce parere aveti?

Din ce am citit, nu doar temperatura de culoare conteaza.

Spre exemplu, pentru un plantat, ce neon este recomandat sa fie folosit, 927 sau 965?

De asemenea, am citit pareri cum ca programul de iluminare ar trebui sa imite pe cat posibil natura, respectiv fara pauza de-a lungul intregului program de iluminare, dar si pareri care spun ca fractionarea programului de iluminare si introducerea unei pauze de 1,5 - 3 ore ajuta la limitarea dezvoltarii algelor.

O alta intrebare ar fi legata de iluminarea celuilalt acvariu, care este in stadiul de amenajare.
La 1400 x 550 x 550, ce neoane as avea nevoie si ce temperatura si mai ales, cate? Ma gandisem la un T5-uri, dar nu am gasit mai mari de 21 w (850 mm), dar mi se par prea mici ca lungime. De asemenea, am gasit doar 865. Mai am de umblat prin magazine de specialitate.

Am vazut ca cele dedicate, "tropicale" sunt sub 5000K dpdv al temperaturii de culoare, ex 4700, 4900. Tinand cont de asta, 2700 e prea putin, este lumina prea rosie ca sa faca bine plantelor? Ar trebui sa fie o combinatie intre 850 / 865 si 827?

Ca si program de iluminare, banuiesc ca se pot imita momentele zilei, incepand cu 2700, ajungand la 6500 si scazand inapoi pana la 2700.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lemon wrote:Din ce am citit, nu doar temperatura de culoare conteaza.
Spre exemplu, pentru un plantat, ce neon este recomandat sa fie folosit, 927 sau 965?

pai diferenta dintre ele este tocmai temperatura de culoare. Ultimele doua cifre reprezinta temperatura de culoare; X27=2700K iar X65=6500K
Prima cifra reprezinta CRI (Color Rendering Index) respectiv 8xx= CRI este 80% iar 9xx => 90%
Mai multe detalii despre aceste marimi gasesti aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/23751.page care este traducerea articolului asta: http://www.americanaquariumproducts.com/downloads/AQUARIUM%20LIGHTING.pdf

Lemon wrote:De asemenea, am citit pareri cum ca programul de iluminare ar trebui sa imite pe cat posibil natura, respectiv fara pauza de-a lungul intregului program de iluminare, dar si pareri care spun ca fractionarea programului de iluminare si introducerea unei pauze de 1,5 - 3 ore ajuta la limitarea dezvoltarii algelor.

Algele sunt mult mai adaptate decat plantele pentru a rezista in conditii mai precare de lumina. Cei care sustin asta vor realiza doar micsorarea perioadei de iluminat...
Lemon wrote:Ma gandisem la un T5-uri, dar nu am gasit mai mari de 21 w (850 mm), dar mi se par prea mici ca lungime.

Unde ai cautat? La hypermarket???
Lemon wrote:La 1400 x 550 x 550, ce neoane as avea nevoie si ce temperatura si mai ales, cate?

Esti la mijlocul dintre dimensiunile neoanelor 1200 si 1500mm Poti utiliza neoane de 1200 intretesute dar pe margini vei avea o iluminare mai slaba sau cate doua neoane mai mici puse in prelungire.
Lemon wrote:Am vazut ca cele dedicate, "tropicale" sunt sub 5000K dpdv al temperaturii de culoare, ex 4700, 4900. Tinand cont de asta, 2700 e prea putin, este lumina prea rosie ca sa faca bine plantelor? Ar trebui sa fie o combinatie intre 850 / 865 si 827?

Lumina alba este o lumina completa din punctul de vedere al spectrului. In functie de temperatura de culoare sunt mai accentuate spectrele reci sau calde ale luminii. Plantelor le trebuie un amestec de lumina cu preponderenta din spectrul cald... Cum vrem sa arate acvariul este o alta discutie pentru ca ochiul omenesc are alta sensibilitate si percepe culorile altfel.
Combinatii posibile in functie de numarul de neoane ar putea fi (notand cu R=rece; C=cald)
- 2 neoane 1xR + 1x C
- 3 neoane 1xR + 2x C
- 4 neoane 2xR + 2x C
- 5 neoane 2xR + 3x C

Numarul de neoane este in functie de ce plante vrei sa ai in acvariu... sti calculul ala empiric cu watti per litru de apa la tine ajungand pe la 400W ca sa poti creste orice planta pretentioasa.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Adica daca nu as vrea ceva foarte pretentios, as putea sa pun 3, din care 2 de 2700 si unul de 6500.
Daca sunt de 54w, ar insemna 162w. Sau 4, 2 cu 2.
Intreb insa, este neaparat sa fie si din gama 4-5000 k?

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Lumina alba este o lumina completa din punctul de vedere al spectrului. In functie de temperatura de culoare sunt mai accentuate spectrele reci sau calde ale luminii. Plantelor le trebuie un amestec de lumina cu preponderenta din spectrul cald... Cum vrem sa arate acvariul este o alta discutie pentru ca ochiul omenesc are alta sensibilitate si percepe culorile altfel.
Combinatii posibile in functie de numarul de neoane ar putea fi (notand cu R=rece; C=cald)
- 2 neoane 1xR + 1x C
- 3 neoane 1xR + 2x C
- 4 neoane 2xR + 2x C
- 5 neoane 2xR + 3x C

Lemon wrote:Intreb insa, este neaparat sa fie si din gama 4-5000 k?


... calm...
R=rece=neon cu temperatura de culoare >5000K
C=cald=neon cu temperatura de culoare <3500K

si totusi inainte de a pune intrebari citeste ce ti se recomanda


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am intrebat astazi aici pentru ca ieri am cautat si nu am gasit articolul pe forum, am gasit asta http://www.acvariidevis.ro/articole/iluminarea-acvariului-tuburile-fluorescente/ pe alt site, sper sa nu fi creat o problema cu link-ul postat.

Dupa ce am citit de 2 ori am venit cu intrebarile. Referitor la intrebarea cu 4-5000 K, am adresat-o pentru ca am vazut foarte multe neoane pe site-uri, neaone care erau dedicate "Tropic sun", etc. si care aveau exact aceasta temperatura. Dar probabil ca nu este mare diferenta intre 4900 si 5000, si de aici confuzia mea.

Ma gandesc ca poate nu am inteles eu...

Acum e clar...

Folosind formula trebuie sa iasa ceva bun.

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com