[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reborn 2  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Am decis sa deschid un jurnal cu noul meu acvariu plantat (dupa cateva incercari de care nu am fost multumit). Sper sa va placa

Dotari:

Acvariu: 50 x 30 x 40 cu folie neagra mata pe spate
Lampa Aquazonic 2x15 w (o sa ma uit si la neoane sa vad exact ce sunt, de la sera stiu sigur dar nu mai stiu exact care anume). As dori in timp sa trec la 2 x 24 w t5
Filtrare:Aquael FZN2 Hang On (un compartiment cu Eheim substrat Pro si unul cu 0.5 L de matrix, deasupra lor burete spongios si perlon - pe cel din urma il schimb saptamanal)
Incalzitor:Scuba 150 w
Substrat : 10 kg de volcanit (momentan 5 kg in acvariu restul la spalat)
Roci vulcanice
Flora: Blyxa, Alternanthera Reinicki mini, Acicularis, Alternanthera Cardinalis, Red Lotus, Parvula, Marsilea, Moss si inca cateva plante care imi scapa ca si denumire.
Fauna: 4 ramirezi, 3 Rasbora Galaxy, 1 Ottocinclus.
Fertilizare: Easy Carbo care va fi in curand suplimentat de o bomba, Profito care va fi inlocuit cu pps pro si trace mix plus.

Va atasez si cateva poze.
O zi buna, Stefan.
[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 28/05/2014 16:13:00


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alte poze
[Thumb - 6.jpg]

[Thumb - 4.jpg]

[Thumb - 3.jpg]


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Frumos frumos :d
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dap, arata bine... curat, natural, sanatos!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc frumos pentru aprecieri. Iar pe viitor sper sa reusesc sa il mentin asa cum trebuie si sa il imbunatatesc.

O sa revin si cu valorile apei dupa ce fac testele.

O zi buna,

Stefan.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Tare simpatic micutul!
Poate tragi tare si reusesti sa-l inscrii si in RAC

O intrebare am insa. De ce ai vrea sa renunti la Easy Life Profito in favoarea tracemix? Eu ti-as recomanda sa ramai pe profito (eventual combinat cu ferro daca va fi nevoie).
Cat despre fertilizarea macro, daca vrei sa faci economie, cumpara prafurile separat si dozeaza separat. PPS PRO-ul le are pe toate in el (N, P, K) si nu le vei putea controla cum vrei tu.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

stefanp wrote:Cat despre fertilizarea macro, daca vrei sa faci economie, cumpara prafurile separat si dozeaza separat. PPS PRO-ul le are pe toate in el (N, P, K) si nu le vei putea controla cum vrei tu.

Subscriu si eu la ce ai spus mai sus pentru ca sunt in aceeasi situatie si ma gandesc si eu sa fac miscarea asta.
Spre exemplu la mine am o valoare de NO3 de 15 ppm iar de PO4 de 0,1 ppm. Daca maresc doza de PPS-pro in ideea de a urca PO4 nu fac mae lucru decat sa pastrez proportia fata de NO3 care o sa creasca si el.
O sa cumpar separat NPK si o sa dozez in functie de ce as avea nevoie.
[Email]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc frumos Stefan,

Sunt de acord cu tine, doar ca pentru o scurta perioada de timp incerc sa fac un mic compromis ca si costuri (am cam ajuns la limita cu investitiile momentan), asa cum fac si cu bomba in detrimentul buteliei.
Ma gandeam ca ar fi mai buna aceasta optiune pe termen scurt, dupa care sa recurg la o butelie cu tot ce trebuie si ca fertilizare micro si macro asa cum ai spus tu.

Aseara am bagat si a doua punga de volcanit in acvariu. Deranj total , urmeaza cateva zile de filtrare si curatat intensiv , de exemplu azi dimineata am aruncat deja perlonul pus azi noapte (cam pe la 4 dimineata am terminat tot si am apucat sa dorm 4 ore inainte sa fug la serviciu) si era rosu tot.
In weekend o sa postez poze noi daca se limpezeste pana atunci. Asa am patit si la prima punga (desi am spalat volcanitul in prealabil vreo 2 zile la rand) dar cu rabdare s-a rezolvat.

O zi buna, Stefan

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Ma tot gandesc sa iau un reflector care sa ajute T8-urile mele, undeva la 50 ron la pepika.ro, dar pe de alta parte cu o mica diferenta pot sa fac trecerea de la t8 la t5 (desi din ce am gasit eu, doar cu 2 x 18 w t5, nu stiu daca gasesc t5 de 24 w sa incapa in lampa mea).

Nu stiu ce sa fac. Desi, ca sa fiu sincer, as prefera sa trec la T5, fie ele si de 18 w, ca apoi sa le ajut cu un reflector.

Astept si opiniile voastre.

Multumesc frumos.

O zi buna, Stefan.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Stefan1979 wrote:Salutare,

Ma tot gandesc sa iau un reflector care sa ajute T8-urile mele, undeva la 50 ron la pepika.ro, dar pe de alta parte cu o mica diferenta pot sa fac trecerea de la t8 la t5 (desi din ce am gasit eu, doar cu 2 x 18 w t5, nu stiu daca gasesc t5 de 24 w sa incapa in lampa mea).

Nu stiu ce sa fac. Desi, ca sa fiu sincer, as prefera sa trec la T5, fie ele si de 18 w, ca apoi sa le ajut cu un reflector.

Astept si opiniile voastre.

Multumesc frumos.

O zi buna, Stefan.


2x18w sunt T8 nu T5, 2x24w T5 sunt de doua dimensiuni: 549mm si 438mm.
La dimensiunea de 549 mm gasesti si osram la 14 lei, uite aici: http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade/vanzare/211975/neon-fq-24w-865-t5-soclu-g5-ho-cool-daylight-osram
Cele de 438mm sunt mult mai scumpe si gasesti la Juwel si JBL

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2014 08:23:58

[Email] [MSN]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Asa este, am facut o confuzie intre T8 si T5, cele de 18w sunt T8. Pana la urma cred ca o sa vand lampa mea si cumpar una cu 2 x 24 w T5, chiar daca va iesi in exterior cu o diferenta de 10 cm fata de lungimea acvariului meu.
Va atasez si doua poze noi (inca nu este apa curata in urma aditiei de substrat).
O zi buna,

Stefan
[Thumb - photo2.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2014 09:19:26


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca una
[Thumb - photo1.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 30/05/2014 09:18:33


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Cateva poze dupa limpezire.

O zi buna, Stefan.
[Thumb - IMG_0871.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 31/05/2014 14:14:39


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca una
[Thumb - IMG_0877.JPG]


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ultima
[Thumb - IMG_0862.JPG]


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

In timp ce eu imi bat capul si citesc despre fertilizare, despre neoane, despre lampi, caut ca disperatul, ma razgandesc, decid din nou 100% ca asa fac, apoi a doua zi iar ma razgandesc, in timpul asta in acvariul meu s-au petrecut niste schimbari. Mai exact, o pereche de ramirezi s-a decis sa imi arate ca ar mai trebui sa ma si bucur de forma actuala a casutei lor, de ei, de viata lor in micutul lor loc, sa imi iau un pahar de vin rece si stau macar cat il beau in fata acvariului sa ii urmaresc si sa ma relaxez (pentru ca scopul final asta si este de fapt) in loc sa ma stresez daca e bine cu bomba fara bomba cu easy fara easy cu macro, micro, medii, mari, mici si mijlocii etc.
Asa ca astazi, am primit si eu un cadou si, daca am numarat bine, cred ca am 6 pui de ramirezi.

O seara frumoasa si La Multi Ani tuturor copiilor!

Stefan
[Thumb - IMG_0912.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2014 20:28:49


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

))).... sa-ti traiasca!... daca nu de maine, de poimanie, sigur vei relua cautarile de informatii aferente micro / macro / bomba / concentratii CO2 functie de KH si PH, iluminat - cat, de care, cum )...
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc frumos!

Am intrat deja in cursa, ca sa zic asa

O seara buna, Stefan

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa-ti traiasca!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1214
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Revin cu un mic update. Am renuntat la acicularis si parvula deoarece nu le mergea bine (imi iau gandul de la gazon pana nu imi fac o instalatie de co2). Am modificat putin si decorul, am trecut de la 2 x 15 w T8 la 2 x 24 w T5 (multumesc colegului BBogdan). Ca si fertilizare o sa mentin aditia de Easy Carbo + Ferropol si Ferropol 24. Deasemenea, am schimbat acvariul cu unul de 60 x 30 x 35, sticla de 6 mm si fundal negru. Va atasez si cateva poze. O zi frumoasa, Stefan.
[Thumb - IMG_1221.JPG]


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com