[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Infundare burete bolborositor si piatra de aer  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare.

In ultimul timp, am abservat ca buretele bolborositor nu mai are acelasi debit de aer care iese din el, la fel si piatra pe care o foloseam pentru si pentru a aera recolta de artemia.
Am verificat pompa de aer, inca scoate aer, adica daca este furtunul in bazin fara sa aiba nimic in capat, scoate bule.

De asemenea, mi se pare ca atunci cand suflu in furtun, atat in cel conectat la burete, cat si in cel de la piatra de aer, mi se opune rezistenta destul de mare, rezistenta pe care nu am intalnit-o mai inainte.

De 1 saptamana, bag EL ProFito. Sa aiba vreo legatura?

Maine voi lua alta piatra de aer sa vad daca nu cumva este de la pompa.

Imi pare rau ca pana maine vor muri bacteriile din burete.

Cryptic Cherries - West-Africa river
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Bai de ce sa moara, daca o lasi mergand pana vii cu pompa noua ?

E normal ca piatra de aer sa se colmateze in timp - cel putin eu m-as astepta la asa ceva. Sa vezi cum se duc in cateva zile cand le folosesti la skimmer pentru acvariile marine
Alta piatra si gata. Poti incerca si de lemn daca vrei zgomot mai putin, dar nici aia nu stiu cat tine ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai si daca o las mergand si nu ies deloc bule?

Cu buretele am rezolvat-o, era infundat canalul de jos, dintre tija prin acre iese aer si cilindrul exterior pe care revine in bazin.
Iau maine alta piatra si verific daca e cazul si de alta pompa.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2014 21:32:09


Cryptic Cherries - West-Africa river
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cool

Nu inteleg exact cum ai tu acolo aranjamentul, dar daca piatra de aer era infundata, puteai sa lasi pompa mergand fara piatra de aer direct, ceva oxigen tot ar fi primit bacteriile si n-ar fi murit (important este sa aibe oxigen si sa stea in apa). Adica poate o parte ar fi murit, dar in nici un caz nu s-ar fi comportat ca un burete deciclat, si-ar fi revenit foarte repede odata ce restaurai debitul dinainte.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Din pompa de aer plec cu un T, 2 furtune, unul la o piatra de aer si unul la un burete BioFoam 1.
La burete am rezolvat, functioneaza, adica bolboroseste, dar piatra nu merge.
Daca suflu eu tare, dar tare in ea, scoate bule mici si multe, cum scotea la inceput, dar pompa nu scoate nicio bula .

Cryptic Cherries - West-Africa river
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

poti folosi picurator de apa de la raionul de gradina. Eu asa ceva folosesc la bolborositoarele mele. Daca se infunda il curat cu o periuta si e ca nou. Mai merge varianta innodarii in capat a furtunului de aer si gaurirea lui pe lungime. Infundarea pietrelor de aer e punctul sensibil al bolborositoarelor

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Lemon wrote:Din pompa de aer plec cu un T, 2 furtune, unul la o piatra de aer si unul la un burete BioFoam 1.
La burete am rezolvat, functioneaza, adica bolboroseste, dar piatra nu merge.
Daca suflu eu tare, dar tare in ea, scoate bule mici si multe, cum scotea la inceput, dar pompa nu scoate nicio bula .

Clar, ia-ti o pompoa cu 2 iesiri, un Resun Ac- 9602 (e foarte buna,am eu una de 3 ani, functioneaza incontinuu la doua acvarii de 20 de litri cu piatra si are debit reglabil), pentru ca ai un teu, e normal ca in burete sa se descarce mai mult aer decat in piatra deoarece piatra e mai tare si buretele mai moale.
Sau. cea mai buna varianta, iti cumperi un filtru.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/05/2014 09:41:54


My nano reef



[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am in bazin si un filtru intern de la Hailea RP200, caruia i-am modificat mediile, respectiv am scos carbunele din el, am taiat din burete si acum am, in ordine, dinspre IN: Perlon, Buretele original si siporax mini.

Buretele nu este cu piatra de aer, are niste canale care impart bulele mari de aer care ajung pe fundul lui.

Ideea cu t-ul am folosit-o pentru ca vroiam din aceeasi pompa de aer sa fac aerare si la instalatia de artemia (le fac hrana vie de 2 ori pe saptamana).

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Descoperit si reparat buba.

Pe langa burete si piatra colmatate, am desfacut totusi pompa de aer (ma deranja la maxim baraitul ei), am mai taiat din firele care erau lungi in ea si vibrau (faceau galagie) si am verificat membranele.

Una dintre ele, cea care actioneaza ca supapa unisens, era usor dezlipita de pe margine si scapa aer. Neavand rabdare sa astept pana luam niste silicon, i-am pus 1/2 picatura de Picatura si am intins respectiva cantitate de jur imprejur.

Nici noua nu baga atat aer cat baga acum.


Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com