[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu marin -Resita  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Va salut si incerc usor, usor sa trec si eu la un alt nivel in acvaristica.
Am un plantat cu ceva Discusi in el de vreo 3 ani, am reusit nu demult sa scot si ceva pui de discus, iar de ceva timp mi-a intrat in cap un marin.
Am mai intrat pe un forum si m-au facut unii terci ca nu am citit inainte de a pleca la drum macar 2-3 ani, ca nu e bine nu stiu ce ,ca nu stiu terminologi,,,etc ,parca ma fost la scoala si parca am raie daca nu sunt as in martine, tocmai asta si spuneam este primul acvariu marin la care ma risc sa-i dau drumul, de aia chiar sunt sigur ca pot face greseli, dar nimeni nu s-a nascut invatat.
Deci, am construit un acvariu de 70 de litri ,un sump de vreo 30cu 3 compartimente si usor usor cele necesare sa dau START.
Bucuria mea e ca e facut totul de mine, mai putin lucrurile care se invart, pompe etc..
Am un sckimer de la resun mic dar modificat de mine, pompa valuri 2500 l/h, un UV de 5 W de la JBL, piatrta vie 6 kg, nisip viu 4,5 kg apa cu sare marina si START. Singurul lucru pe care inca nu-l am e acel Osmozor . Filtrate cu bioballs, ceramica si ceva matrix ,dar mutin ,am sa mai iau in viitor.
Nu am apa de osmoza deocamdata si nu stiu solutii sa fac rost pentru ca banii nu ma arunca din casa. Poate gasesc unul second hand pe la experimentatii de marine.
Acvariul deocamdata este la ciclad de 2 saptamani ,si in el sunt fel si fel de vietati care vad ca se dezvolta si canstruiesc fel si fel de chestii.
La start acvariul arata cam sa:
Astept recomandari, critici si sugestii ca lucrurile sa mearga bine si sa nu iasa un dezastru din acest proiect.
Intrebare ,pot folosi apa de la robinet intr-un acvariu marin ,sau chiar e asa de tragic daca pui apa de robinet si nu de osmoza?????
[Thumb - DSC_0992.JPG]

[Thumb - DSC_0993.JPG]

This message was edited 4 times. Last update was at 04/05/2014 14:57:00

[Email] [Yahoo!]
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Salut,e cam liniste pe forum zilele astea,asa e dupa 1 Mai inca nu s au digerat micii

O sa incerc sa te ajut eu pentru inceput.

1. In nici un caz nu poti folosi apa de chiveta pentru ca e plina de fosfati si fratii de la Apanova sau cum dracu ii zice la tine acolo ao prostul obicei sa mai trateze cu substanta pe baza de aluminiu ceea ce duce la o intoxicare mortala.Deci e foarte tragic sa nu ai apa de osmoza.

2.Acum ca esti la inceput ai grija cu aranjamentul ala de piatra sa-l faci in asa fel incat sa poti sifona jur imprejurul lui,sa nu ai zone ferite de curenti pentru ca acolo o sa ai acumulari de detritus si o sa faci cyano.

3.MULTA RABDARE.Lasa-l la ciclat si in masura in care iti permiti baga bacterii la greu.Biodigest,Seachem Stability,etc,sunt o grmada de variante.Lumina nu e necesara pe perioada ciclarii .Daca nu ti cont de acest punct dezastrul de care aminteai e iminent.

4.Cumpara pentru inceput teste de NO2,No3 si Kh ca sa vezi unde esti vis a vis de ciclare.

5.Acvaristica marina nu e deloc ieftina.Asta trebuie sa o ai in vedere de la inceput.

O zi buna
Cristi
[Yahoo!]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Salut si bine ai venit!
Bazinul va fi doar cu pesti sau vrei si corali?
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

~Nu -l vreau doar cu pesti , vreau un nano ref dar nu ma grabesc.
Apropo TorMec activ de la JBL se poate folosi ca mediu filtrant la marin?
[Email] [Yahoo!]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Dupa o saptamana de functionare No3 are valoarea de intre 12 si 25 mg/l, No4 am sa cumpar saptamana asta un test.
[Email] [Yahoo!]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/21130.page
Eu zic sa te apuci de citit topicul lui Sebi deoarece e un bazin superb si cu dimensiuni apropiate,spor la citit
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

robygym wrote:Va salut si incerc usor, usor sa trec si eu la un alt nivel in acvaristica.
Am un plantat cu ceva Discusi in el de vreo 3 ani, am reusit nu demult sa scot si ceva pui de discus, iar de ceva timp mi-a intrat in cap un marin.
Am mai intrat pe un forum si m-au facut unii terci ca nu am citit inainte de a pleca la drum macar 2-3 ani, ca nu e bine nu stiu ce ,ca nu stiu terminologi,,,etc ,parca ma fost la scoala si parca am raie daca nu sunt as in martine, tocmai asta si spuneam este primul acvariu marin la care ma risc sa-i dau drumul, de aia chiar sunt sigur ca pot face greseli, dar nimeni nu s-a nascut invatat.
Deci, am construit un acvariu de 70 de litri ,un sump de vreo 30cu 3 compartimente si usor usor cele necesare sa dau START.
Bucuria mea e ca e facut totul de mine, mai putin lucrurile care se invart, pompe etc..
Am un sckimer de la resun mic dar modificat de mine, pompa valuri 2500 l/h, un UV de 5 W de la JBL, piatrta vie 6 kg, nisip viu 4,5 kg apa cu sare marina si START. Singurul lucru pe care inca nu-l am e acel Osmozor . Filtrate cu bioballs, ceramica si ceva matrix ,dar mutin ,am sa mai iau in viitor.
Nu am apa de osmoza deocamdata si nu stiu solutii sa fac rost pentru ca banii nu ma arunca din casa. Poate gasesc unul second hand pe la experimentatii de marine.
Acvariul deocamdata este la ciclad de 2 saptamani ,si in el sunt fel si fel de vietati care vad ca se dezvolta si canstruiesc fel si fel de chestii.
La start acvariul arata cam sa:
Astept recomandari, critici si sugestii ca lucrurile sa mearga bine si sa nu iasa un dezastru din acest proiect.
Intrebare ,pot folosi apa de la robinet intr-un acvariu marin ,sau chiar e asa de tragic daca pui apa de robinet si nu de osmoza?????

Popt folosi in sump ca si mediu filtrant TorMec Activ de la JBL?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2014 07:44:04

[Email] [Yahoo!]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Ma cam chinui cu postarile ,asa ca deabea-mi dau seama cum se posteaza.
O intrebare pentru cunascatori:
- pot folosi ca si mediu filtrant in sump pe linga ce am si TorMec Activ de la JBL ,ca nu vad sa scrie pe cutie ca ar putea fi folosit si la marine. Eu il folosesc la cel dulce si este chiar ok ,isi face treaba.
Va multumesc anticipat.
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu, nu il poti folosi.
Daca acesta este produsul despre care vorbesti, din specificatiile TorMec:
* Reduces CH (carbonate hardness) and pH.
* Changes the colour of the water to light amber, preventing the growth of algae.
* Creates the optimum conditions for keeping and breeding fish from black water habitats e.g. ram cichlids.

La un marin nu vrei sa reduci duritatea sau pH-ul. Plus ca scrie ca produsul e gandit pentru "keeping and breeding fish from black water habitats" - asta inseamna ca nu e apa sarata.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salut.

As gasi o modalitate de a retine mizeria care vine din acvariu.Un ciorap de prefiltrare ar fi bun.Trebuie sa fortezi apa sa treaca prin mediile de filtrare ca sa profiti de ele la maxim.Ca idee,daca nu vrei sa bagi reactoare poti confectiona niste gratare din plastic,suprapuse,pe care sa stea mediile respective astfel incat apa sa treaca cat mai uniform prin ele.
Era bine sa mai ai un perete despartitor intre camera de filtrare si recirculare,lipit de fundul sump-ului si cu 1-2 cm mai mic decat primul perete.Asa cum e acum,apa scade in ambele compartimente si in cel cu medii si la recirculare.Nu ai neaparat nevoie de UV-ul ala,il folosesti doar daca ai probleme in bazin.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai cumva impresia ca pe acest forum vei primi sau primesti alte raspunsuri?
Din punctul meu de vedere, daca cumva la mine te-ai referit, eu am aceeasi parere.
Nu ti-am spus sa citesti 2 ani, ti-am spus ca eu m-am documentat 6 luni inainte sa
startez acvariul meu si inca citesc si acum. Tu probabil ca nite-ai documentat mai deloc
bineinteles ca ai gresit. Prima regula este ca se foloseste apa de osmoza. Intreaba-i pe cei
care au incercat cu apa de la robinet ce s-a intamplat. Sau pune mana si citeste topicurile de
pe aici si din alte forumuri si ai sa afli. E simplu sa spui "sint incepator, ajutati-ma". Numai ca
e acvariul tau si ar fi bine sa inveti ceea ce ai de invatat citind.

Asa incat nu te-am faut terci, chiar ti-am dat raspunsuri, dar cel ma important este sa citesti.
Daca pe tine nu te intereseaza sa inveti, pe noi de ce ne-ar interesa sa iti dam raspunsuri mura-n gura?

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

robygym wrote:Ma cam chinui cu postarile ,asa ca deabea-mi dau seama cum se posteaza.
O intrebare pentru cunascatori:
- pot folosi ca si mediu filtrant in sump pe linga ce am si TorMec Activ de la JBL ,ca nu vad sa scrie pe cutie ca ar putea fi folosit si la marine. Eu il folosesc la cel dulce si este chiar ok ,isi face treaba.
Va multumesc anticipat.


Intrebarile de genul asta arata ca nu ai citit absolut nimic inainte sa dai drumul la acvariu.
Scuza-ma dar se pare ca nu te intereseaza sa inveti absolut nimic despre marine...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

kirucd wrote:Ai cumva impresia ca pe acest forum vei primi sau primesti alte raspunsuri?
Din punctul meu de vedere, daca cumva la mine te-ai referit, eu am aceeasi parere.
Nu ti-am spus sa citesti 2 ani, ti-am spus ca eu m-am documentat 6 luni inainte sa
startez acvariul meu si inca citesc si acum. Tu probabil ca nite-ai documentat mai deloc
bineinteles ca ai gresit. Prima regula este ca se foloseste apa de osmoza. Intreaba-i pe cei
care au incercat cu apa de la robinet ce s-a intamplat. Sau pune mana si citeste topicurile de
pe aici si din alte forumuri si ai sa afli. E simplu sa spui "sint incepator, ajutati-ma". Numai ca
e acvariul tau si ar fi bine sa inveti ceea ce ai de invatat citind.

Asa incat nu te-am faut terci, chiar ti-am dat raspunsuri, dar cel ma important este sa citesti.
Daca pe tine nu te intereseaza sa inveti, pe noi de ce ne-ar interesa sa iti dam raspunsuri mura-n gura?

O seara placuta,
Dragos

Nu , nicidecum nu faceam aluzie la tine, ziceam in general. Orici informatie, sau mustrare o iau ca atarea
[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

tin minte acum cateva luni....un tip isi face acvariu marin intr-o pizzerie.
toate bune si frumoase.....la inceput un prieten de-al meu i-l aranjeaza tot, pune apa cu sare si apa de osmoza......prima luna acvariul arata dragut...fara alge fara probleme.
Dupa prima luna, cel care are acvariul s-a hotarat sa inceapa completarile cu apa de robinet.

Dupa doar 2 saptamani de la practica asta acvariul s-a transformat intr-un plantat !!!! fara exagerare !!!!
deci algele erau atat de dese si mari si verzi incat arata ca un plantat cu pesti nemo

asa ca ...se reconfirma....apa de robinet e dezastru la acvarii marine.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

Ok, am priceput asta cu apa de robinet, o sa pun de osmoza , o sa fac pe dracu in patru si o sa-mi iau un osmozor.
Dar, azi citeam in presa din Resita , ca apa noastra e unica in tara, doar la noi la Resita exista o asemenea statie de epurare. Am inteles ca nu se mai dezinfecteaza cu clor, am sa ma interesez sa vad chimia ei si o sa pun pe forum.
Va salut si multumesc de sfat.
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai nu clorul este principala problema, ci nitratii, fosfatii, silicatii. Se pare ca nici despre
chimia apei unui acvariu marin nu stii mai nimic...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Sa sti ca Dragos are dreptate,pt inceput ar trebui sa citesti o gramada si crede-ma ca ai de unde dupa care sa te apuci de treaba,daca nu vei face acest lucru iti vei arunca bani pe geam si mai nasol de asta e ca vei omara o gramada de animale!
Carbone
Member

Joined: 22/04/2014 10:15:38
Messages: 134
Location: Bucuresti
IP:
Offline

robygym wrote:Am inteles ca nu se mai dezinfecteaza cu clor, am sa ma interesez sa vad chimia ei si o sa pun pe forum.

poate pun cloramina, sa fie treaba treaba
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

robygym wrote:Va salut si incerc usor, usor sa trec si eu la un alt nivel in acvaristica.
Am un plantat cu ceva Discusi in el de vreo 3 ani, am reusit nu demult sa scot si ceva pui de discus, iar de ceva timp mi-a intrat in cap un marin.
Am mai intrat pe un forum si m-au facut unii terci ca nu am citit inainte de a pleca la drum macar 2-3 ani, ca nu e bine nu stiu ce ,ca nu stiu terminologi,,,etc ,parca ma fost la scoala si parca am raie daca nu sunt as in martine, tocmai asta si spuneam este primul acvariu marin la care ma risc sa-i dau drumul, de aia chiar sunt sigur ca pot face greseli, dar nimeni nu s-a nascut invatat.
Deci, am construit un acvariu de 70 de litri ,un sump de vreo 30cu 3 compartimente si usor usor cele necesare sa dau START.
Bucuria mea e ca e facut totul de mine, mai putin lucrurile care se invart, pompe etc..
Am un sckimer de la resun mic dar modificat de mine, pompa valuri 2500 l/h, un UV de 5 W de la JBL, piatrta vie 6 kg, nisip viu 4,5 kg apa cu sare marina si START. Singurul lucru pe care inca nu-l am e acel Osmozor . Filtrate cu bioballs, ceramica si ceva matrix ,dar mutin ,am sa mai iau in viitor.
Nu am apa de osmoza deocamdata si nu stiu solutii sa fac rost pentru ca banii nu ma arunca din casa. Poate gasesc unul second hand pe la experimentatii de marine.
Acvariul deocamdata este la ciclad de 2 saptamani ,si in el sunt fel si fel de vietati care vad ca se dezvolta si canstruiesc fel si fel de chestii.
La start acvariul arata cam sa:
Astept recomandari, critici si sugestii ca lucrurile sa mearga bine si sa nu iasa un dezastru din acest proiect.
Intrebare ,pot folosi apa de la robinet intr-un acvariu marin ,sau chiar e asa de tragic daca pui apa de robinet si nu de osmoza?????

Cam asa arata plantatul meu la care nu stau foarte mult la intretinere. La inceput puneam apa controlata, la aceeasi temperatura ca in acvariu ,si sincer am avut pierderi, acum schim apa odata la 1-2 sapt ,cam 10%, de la robinet si toata lume-ai fericita.Asta nu ineamna ca nu am inteles ca la marina va terbui apa de osmoza, am prieceput aia, acum zappez sa vad ce -mi voi lua.
Va salut
[Thumb - DSC_1007.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/05/2014 09:36:40

[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ala e un acvariu foarte frumos!
Ca sa-ti iasa ceva la fel de frumos, in acvaristica marina, trebuie sa studiezi si sa te informezi destul de mult... si, sa bagi niste bani in fundul unor "acareturi".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com