[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
melci mici si rosii  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stiu ca s-a mai discutat pe forum despre aceste mici creaturi a caror rata de inmultire o depaseste cu mult pe cea a chinezilor. din pacate nu gasesc ceea ce ma interesa pe mine si atunci vin sa va intreb: care era modalitatea de a controla rata lor de inmultire? in afara de ciclidele afircane mari... eu am un acvariu cu neoni deci optiunile sunt restanse. parca niste sanitari se hraneau cu ei dar nu imi aduc aminte. ma puteti ajuta?

multumesc anitipat

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

octavian wrote:stiu ca s-a mai discutat pe forum despre aceste mici creaturi a caror rata de inmultire o depaseste cu mult pe cea a chinezilor. din pacate nu gasesc ceea ce ma interesa pe mine si atunci vin sa va intreb: care era modalitatea de a controla rata lor de inmultire? in afara de ciclidele afircane mari... eu am un acvariu cu neoni deci optiunile sunt restanse. parca niste sanitari se hraneau cu ei dar nu imi aduc aminte. ma puteti ajuta?

multumesc anitipat

De sanitari nu stiu. Dar poti pune seara o bucatica de castravete intr-un minciog. Efect garantat. Dimineata vei avea o "recolta" bogata.
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

Sau incearca cu niste tetraodoni ...efect garantat
Avea azi in obor .

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

in cazul in care ai neoni, nu incerca cu tetraodoni, o sa scapi de melci, dar si de neoni
[Email]
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

multumesc pentru sfaturi. si eu ca tetradonii vor face curatenie generala. este prima oara cand aud despre miscarea cu un castravete in minciog. sunt curios care este explicatia? de ce ar omori melcii?

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

octavian wrote:multumesc pentru sfaturi. si eu ca tetradonii vor face curatenie generala. este prima oara cand aud despre miscarea cu un castravete in minciog. sunt curios care este explicatia? de ce ar omori melcii?

Pai cine a zis ca-i omoara? Din contra, sunt innebuniti dupa castravete, salata si se aduna gramada. Asa ii poti "recolta" mai usor. Asta daca nu preferi metoda "digitala" - adica cu minutele. :sic:
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

, perfect! am inteles. multumesc mult inca o data!!!

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Dolly wrote:De sanitari nu stiu. Dar poti pune seara o bucatica de castravete intr-un minciog. Efect garantat. Dimineata vei avea o "recolta" bogata.



Efect garantat=0 bucati. Este vorba de vre-un castravete special?
[Email] [Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Eu personal am scapat de acei mici melci cu amonyeri (parca asa le spune - sanitari ventuza mancatori si de alge cat sunt mici) combinat cu "metoda "digitala"". Ventuzele curatau geamurile si plantele de cuiburile de oua ale melcilor pe cand eu adunam toti melcii pe care ii prindeam aproape de suprafata apei. In cateva zile au cam disparut!!!

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mikehorizon wrote:


Efect garantat=0 bucati. Este vorba de vreun castravete special?

Ei, castravete special.... - din comert, pardon, import, ca la ora asta, ai nostrii nu-s facuti inca.
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

caut si eu tetraodoni ...
scuze ca ma bag peste topic.. dar daca trece cineva pana pe 25 prin obor, va rog sa imi zica daca mai is. sau il cunoaste cineva pe omul care are, sa imi dea un numar de telefon dea lui in caz ca e public. pe 25 o sa vin in bucuresti cu niste treaba. si inca o chestie.. era cei de apa dulce ? sau cei la care le trebuie sarata la maturitate ?

image
[Yahoo!]
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

Raman la parerea ca si acesti melci au un rol in acvariu. Problema este sa reusim sa mentinem un numar restrans de melci si sa nu-i lasam sa se inmulteasca exagerat.

Salut Prieteni
guleag
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/02/2006 03:21:54
Messages: 66
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

adevarat graiesti... au un rol : SA NE DISPERE PE NOI ......doar sa iti imaginezi daca nu avut inca asa ceva o frunza mare de echinodorus de un verde superb cu 30 de melcisori pe ea...mortal
am avut o adevarata invazie de melci dintrastia
am cumparat schneckopur de la sera si am dat in acvariu
nu aveam nici un peste in acvariu .
in prima faza a incetat orce miscare in acvariu ...unde ia prins flama acolo au intepenit...dupa 3 zile au revenit la fel de multi..
am repetat tratamentul si la fel
mai rau chiar ..am distrus toata tufa de valinseria

am rezolvat problema mai usor decat credeam apoi
am cumparat melci pomancea si se pare ca numarul sa redus considerabil a acelor melci
nu zic ca am scapat de ei total dar is putini ...mult mai putini
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Aveti grija cu varianta cu castravetele.
Pana aseara foloseam metoda "digitala" de starpire a melcilor. Am pus una feliuta castravete in mincioc. Ce credeti ca aveam in el dimineata?
Scumpul meu ancistrus, ale carui antene erau foarte bine prinse in plasa minciocului de m-am chinuit vreo 15 minute si eu si el.
Asa ca .... poate merge dar in acvarii fara ancistrusi.
Pana atunci am mai recurs la o metoda:
Am scos clopotul de la furtunul cu care fac sifonarea substratului si cu tubul in mana dreapta am inceput sa alerg dupa melci. La celalalt capat al furtunului tineam cu degetul pana ajungeam in dreptul unui melc.
[Email] [WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gepeto wrote:Raman la parerea ca si acesti melci au un rol in acvariu. Problema este sa reusim sa mentinem un numar restrans de melci si sa nu-i lasam sa se inmulteasca exagerat.

Corect! Nu fac nici un rau, iar daca plantele sunt gaurite, inseamna ca aveti lipsa de ceva oligoelemente. Si in plus, daca va deranjeaza chiar asa de tare, bagati minuta la fiecare schimb de apa si mai adunati din ei.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

florin_niky wrote:Asa ca .... poate merge dar in acvarii fara ancistrusi.

Merge si cu ancisrtusi in acvariu. Pune castravetele intr-un pahar de unica folosinta, de exemplu, si lasa-l acolo.
Ideea e ca melcii sa fie atrasi de castravete in paharul cu care poti sa-i iei la fel de bine ca si cu minciogul si din care (pahar) ancistrusul poate pleca linistit.
Poti incerca si cu altceva in care sa nu se incurce ancistrusul, nu neaparat cu un pahar de unica flosinta.
[Email]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com